Quantcast
Channel: Bitno.net
Viewing all 42496 articles
Browse latest View live

VIDEO Uskrsna poruka nadbiskupa Đure Hranića: Ne gubite radost, odvažnost i predanost

$
0
0

“Želim vam i molim da ne izgubite ‘radost, odvažnost i predanost’ te da vas, ispunjene vjerom u Onoga koji je za sebe rekao ‘Ja sam uskrsnuće i život’ (Iv 11,25), uvijek snaži uskrsna nada, u kojoj nikad neće potamnjeti istina da je ‘ljubav Božja razlivena u srcima našim’ (usp. Rim 5,5)”

Draga braćo i sestre!

Nikada u povijesti čovječanstva nije postojalo vrijeme u kojemu je stanovalo samo dobro. Poput neke sjene, to je dobro uvijek bilo praćeno zlom. Bilo da se ono rađalo u ljudskim mislima, očitovalo u besmislenim ratovima, ili pohađalo čovječanstvo u liku teških tragedija i bolesti. I sami vidimo, ni danas nije drukčije.

Korizma čovječanstva. Kroz proteklo korizmeno vrijeme, kad se kao vjernici odričemo mnogih stvari i više posvećujemo molitvi kako bismo se usredotočili na otajstvo muke i smrti Sina Božjega, i čitavo je čovječanstvo pozvano proživljavati korizmu. Zbog pandemije prouzročene koronavirusom, svi su socijalni kontakti svedeni na minimum. Pandemija je zatvorila države i gradove. Nas je zatvorila u naše domove i odvela u izolaciju od drugih. Kao vjernici, pozvani smo sustegnuti se čak i od nedjeljnih okupljanja u crkvama, od sv. pričesti i od sakramenta pomirenja te se, u krilu svojih obitelji – kućnih crkava, „klanjati Ocu u duhu i istini“ (Iv 4,23). Pozvani smo živjeti u osami da bismo očuvali zajedništvo s drugima, pomoći najpotrebnijima držeći rastojanje, smisao življenja pronalaziti u svakodnevici, bez uobičajenih obveza i užurbanosti. Društvena se javnost također usredotočuje na ono što je najvažnije i najbitnije, kao da želi doviknuti svojevrsnu oporuku nade za preživljavanje čovječanstva, ostavljajući postrani razne oblike pomodarstvom nametnutih vrijednosti i kriterije uspješnosti, modne trendove, užitak i zabavu, fizički izgled, borbu za prestiž, itd. Za primijetiti je kako su u toj aktualnoj ‘korizmi čovječanstva’ popustile političke napetosti, manje je uzajamnog optuživanja, politikanstva i borbe za parcijalne interese, a prioritet su zadobili opće dobro, uzajamna pomoć i podrška, solidarnost, skrb za bolesne i za stradale u potresu u Zagrebu i okolini te druge humane vrednote. Postajemo upućeni samo na osnovne i najvažnije stvari. Raste svijest da smo tek „dašak“ i da „htjedne li Gospodin, živjet ćemo i učiniti ovo ili ono“ (Jak 4,14-15).

A naš se pogled ne zaustavlja samo na praznim ulicama, već istodobno obuhvaća križ Kristove smrti, prepoznajući u njemu drvo života, koje već sada nosi plodove nove nade čovječanstva. Tako sada dugogodišnji neprijatelji zajednički traže cjepivo protiv koronavirusa i izlaz iz labirinta zla. Nestaju suparništva i granice političkog neprijateljstva. U javnim se medijima naglašava samo ono najvažnije, kao da je to oporuka nade za preživljavanje čovječanstva. Sve su ljudske snage usmjerene na spasenje jednoga života, kao da se time spašava čitav svijet. Konačno, „mjera čovječnosti određuje se na osnovi odnosa prema trpljenju i onima koji trpe“ (Benedikt XVI., Spe salvi, br. 38). I nije li lijepo osjetiti kako suvremeni čovjek sada polaže ispit čovječnosti jer je trpljenje drugoga prihvatio kao svoju bol?! Kristov križ, taj vanjski znak ljubavi Božje prema čovjeku, mjesto otkupljenja čitavoga čovječanstva, znak pobjede nad grijehom i zlom, ponovno se očituje kao izvor novoga i istinskim vrijednostima satkanoga života.

Klice uskrsnuća. Ova nas je korizma čovječanstva učinila poniznima pred tajnom trpljenja i žrtve koja je plod ljubavi. Dok jedni drugima pružamo ruku, istodobno osjećamo da nas u toj patnji sam Gospodin uvodi u svoju ljubav, koja je jedina kupelj očišćenja, otkupljenja i rađanja novoga života. Kakva li znaka ovoga vremena! Ne mladost, snaga i ljepota, nego ranjenost i patnja starijih i bolesnih postaju klicom naše uskrsne obnove. Ljubav se Kristova posadašnjuje u boli i patnji naših bližnjih. Protekla je korizma doista bila korizma otkrivanja poniznoga svjedočanstva patnje, pravoga čovjekoljublja i smisla smrti Krista Gospodina. Doista se možemo s apostolom Jakovom upitati: „Ta što je vaš život? Dašak ste što se načas pojavi i zatim nestane!“ No, smijemo se s njime i nadati: „Htjedne li Gospodin, živjet ćemo“ (Jak 4,15).

Uskrsnuće Kristovo. U Isusu Kristu, raspetom Sinu Božjem, i smrt dobiva novi smisao, jer je smrću Kristovom pobijeđena te postaje prijelazom u novi život: „Ako pšenično zrno, pavši na zemlju, ne umre, ostaje samo; ako li umre, donosi obilat rod“ (Iv 12,24). Vjerujemo da je vrijeme u kojemu živimo istinski put od mysterium passionis do mysterium paschale, od otajstva patnje i smrti do uskrsnog otajstva.

Draga braćo i sestre, kršćanski pogled i mjera života uvijek smjeraju k vječnosti i događaju uskrsnuća. Što znače ljudske godine i što nose sadašnji dani odvojenosti i povučenosti na koje smo pozvani, ako je mjera kršćaninova života vječno prijateljevanje s Uskrslim? Kristova osamljenost na križu prebogat je odgovor na potrebu svakog čovjeka da bude ljubljen. Stoga, u postojanoj i nepobjedivoj nadi smijemo ponavljati riječi apostola Pavla: „Tko će nas rastaviti od ljubavi Kristove? Nevolja? Tjeskoba? (…) U svemu tome nadmoćno pobjeđujemo po onome koji nas uzljubi“ (Rim 8,35.37). Toj Kristovoj ljubavi pozvani smo obraćati se kad nam ljudske slabosti i nemoći ne dopuštaju učiniti sve što bismo htjeli. Onako kako se ljubav Kristova posadašnjuje u boli i patnji onoga koji vjeruje u Isusa Krista, isto se tako u njemu posadašnjuje, već i u samoj patnji, svjetlo uskrsloga Krista. U tim se trenucima već rađa novi život uskrsnuloga svijeta, pasha svakoga čovjeka koji vjeruje Kristovoj riječi. Već u tim trenutcima patnje, onomu koji vjeruje u uskrsloga Krista, nada više nije samo smjelost očekivanja, već i početak ispunjenja vječnosti. Zato oni koji su u ovom trenutku pogođeni nevoljom, nisu tek nama poznate ili nepoznate žrtve koronavirusa, potrebne naše solidarnosti i molitve, nego istodobno, kako bi to izrazio papa Franjo, i „sveci iz susjedstva“ (Gaudete et exsultate, br. 7), zahvaćeni klicama uskrsnuća. Oni su „baština koja govori više nego svi uzroci podjele“ (sv. Ivan Pavao II.). Nije li i to znak Uskrsa koji već sada ujedinjuje čitavo čovječanstvo?!

Draga braćo i sestre, draga braćo svećenici, redovnici, redovnice i svi ljudi dobre volje, papa Franjo nas hrabri: „Izazovi postoje zato da se prevladaju! Budimo realisti, ali ne gubimo radost, odvažnost i predanost ispunjenu nadom!“ (Evangelii gaudium, br. 109). Zajedno s mons. Ivanom Ćurićem, našim pomoćnim biskupom, i s mons. Marinom Srakićem, našim nadbiskupom u miru, želim vam i molim da ne izgubite „radost, odvažnost i predanost“ te da vas, ispunjene vjerom u Onoga koji je za sebe rekao „Ja sam uskrsnuće i život“ (Iv 11,25), uvijek snaži uskrsna nada, u kojoj nikad neće potamnjeti istina da je „ljubav Božja razlivena u srcima našim“ (usp. Rim 5,5).

Sretan vam i blagoslovljen Uskrs!

O Uskrsu 2020. ✠ Đuro Hranić
nadbiskup

Bitno.net

Ovaj članak VIDEO Uskrsna poruka nadbiskupa Đure Hranića: Ne gubite radost, odvažnost i predanost se prvo pojavio na Bitno.net.


Završila korizmena kampanja inicijative 40 dana za život: ‘Znamo za dva spašena života’

$
0
0

Do sredine kampanje ispred bolnica i domova zdravlja sudjelovalo je nešto više od 2000 molitelja, a nakon 20. dana kampanje u svojim domovima uključili su se još mnogi, a puno je gradova i povećalo svoju satnicu bdjenja pa se bdjelo i danju i noću

Foto: Inicijativa 40 dana za život

Na blagdan Cvjetnice završila je 13. kampanja inicijative 40 dana za život. Sudionici ove kampanje od 20. dana prestali su s bdjenjima ispred svih bolnica i domova zdravlja, s obzirom na novonastalu situaciju i na preporuke Nacionalnog stožera civilne zaštite, ali su drugu polovicu kampanje bdjeli u svojim domovima.

Posebno raduje vijest o spašenim životima i ove kampanje: „U Hrvatskoj znamo za dva spašena života od smrti pobačajem. Radi se o dvije majke koje su nakon razgovora i pomoći koju smo im pružili, odlučile zadržati svoju djecu“, rekla je Dijana Brozović, voditeljica tima za trudnice „Nisi sama“ koji se materijalno i duhovno brine o majkama i trudnicama i inače, a posebno u ovim teškim vremenima.

„U svijetu je do sada od osnutka kampanje spašeno preko 17 000 dječjih života, za koje se zna, a još ih je mnogo za koje zasigurno znaju samo njihove majke i Gospodin u svojoj providnosti“, nastavlja Ante Čaljkušić, predsjednik Inicijative.

„Raduje nas i informacija da je značajno smanjen broj namjernih pobačaja i zbog novonastalih okolnosti. Zahvalni smo Gospodinu što je i ovu situaciju okrenuo na dobro.“

Do sredine kampanje ispred bolnica i domova zdravlja sudjelovalo je nešto više od 2000 molitelja, a nakon 20. dana kampanje u svojim domovima uključili su se još mnogi; puno je gradova i povećalo svoju satnicu bdjenja pa se bdjelo i danju i noću.

Ovu je kampanju obilježila i Straža sv. Josipa, sat u tjednu u kojem su bdjeli muškarci, a poseban naglasak je stavljen na program „Iscjeljenje očeva srca“, program za iscjeljenje rana izabranog i spontanog pobačaja kod očeva.

„Iščekujemo jesensku kampanju i ulaskom u svaku novu čvrsto vjerujemo da će biti posljednja jer će namjerni pobačaj u Hrvatskoj prestati“, za kraj je rekla Petra Milković, izvršna direktorica Inicijative. „Na samom početku jesenske kampanje ponovno ćemo organizirati Marijansku procesiju za život te se tako predati u sigurne Gospine ruke vjerujući da će ona voditi i cijelu kampanju, i borbu za život i prestanak namjernog pobačaja.“

40 dana za život – Hrvatska | Bitno.net

Ovaj članak Završila korizmena kampanja inicijative 40 dana za život: ‘Znamo za dva spašena života’ se prvo pojavio na Bitno.net.

Splitsko-makarska nadbiskupija: Don Josip Delaš ne poštuje ni Papu ni biskupa ni civilne vlasti

$
0
0

Don Josip Delaš “odlučio je ići po svome ne poštujući ni svoje crkvene autoritete – Papu i biskupa – niti civilne vlasti Republike Hrvatske, ali niti stručnjake i znanstvenike koji cijeli život uče, rade, istražuju i spremaju se za situacije poput ove”

don josip delaš

Don Josip Delaš prozvan je u priopćenju Splitsko-makarske nadbiskupije koju vodi mons. Marin Barišić (na slici)/ Foto: Požeška biskupija

Splitsko-makarska nadbiskupija uputila je posebno priopćenje o djelovanju don Josipa Delaša koji je za blagdan Cvjetnice pozvao vjernike u crkvu, unatoč preporukama HBK i civilnih vlasti da se ukinu javni vjerski obredi. Kasnije se pojavio i video koji pokazuje don Delaša kako “vrijeđa i proklinje policajce”. Iako je nadbiskupija reagirala još u nedjelju preko generalnog vikara, novo priopćenje poslano je danas. Prenosimo ga u cijelosti.

Pod predsjedanjem splitsko-makarskog nadbiskupa mons. Marina Barišića, danas, 7. travnja 2020. god., u Nadbiskupskom ordinarijatu u Splitu sastao se Zbor savjetnika dijecezanskog biskupa. Nazočilo je šest od sedam članova Zbora. Nakon susreta dajemo sljedeće:

Priopćenje za javnost o don Josipu Delašu

Ovih dana Velikoga tjedna, kada Crkva, makar u otežanim okolnostima, slavi otajstva muke, smrti i uskrsnuća Gospodina našega Isusa Krista i to stavlja u središte svoga života, liturgije i pobožnostî u crkvenoj godini, ima pojedinaca koji svojim postupcima stavljaju sebe u središte zanimanja hrvatske javnosti. 

Svi, kao društvo čitavoga svijeta, proživljavamo teške trenutke i tražimo načine što bržeg izlaska iz ove pandemije i krize. Svi, bez iznimke, od novorođene djece do najstarijih članova ljudske zajednice, podnosimo žrtvu kako bismo zaustavili širenje koronavirusa. Zahvaljujemo svima koji u tome sudjeluju bilo na prvim crtama u bolnicama bilo kao „logistika“ u svojim domovima. Hvala vam. 

Naš svećenik don Josip Delaš, koji je postao ovih dana udarna vijest, više je puta upozoravan i to redom od generalnog vikara, od policije, od pastoralnog vikara, od kolega svećenika pa na kraju i pismeno od strane dijecezanskog biskupa da poštuje sve mjere koje su propisali Stožer civilne zaštite, Kongregacija za bogoštovlje i stegu sakramenata, biskupi Hrvatske biskupske konferencije i biskupi Splitske metropolije. Te mjere su za nas kršćane teške i bez presedana, ali smo odlučili dati ljudski i kršćanski obol i pokazati odgovornost za stanje u društvu. U konkretnim okolnostima ne radi se o ideologiji, nego o zarazi. No don Josip je odlučio ići po svome ne poštujući ni svoje crkvene autoritete – Papu i biskupa – niti civilne vlasti Republike Hrvatske, ali niti stručnjake i znanstvenike koji cijeli život uče, rade, istražuju i spremaju se za situacije poput ove.

Svaka mjera prema don Josipu Delašu je uzaludna jer i kanonske mjere u crkvi imaju medicinalni karakter, tj. da se osoba obrati. Župnik don Josip odbacio je bilo koji oblik prihvaćanja uputa i odluka koje su na snazi, nego nastavlja po svome do mjere vrijeđanja i proklinjanja hrvatskih policajaca koji su ga zbog toga, nakon nekoliko dana toleriranja, ipak morali prijaviti za kršenje javnog reda i mira. Svećenik don Josip pred zakonom je jednak kao i svi drugi građani Republike Hrvatske.

Ovim putem najiskrenije se ispričavamo svima onima koje je don Josip Delaš vrijeđao; ispričavamo se svima onima koje je njegovo postupanje uznemirilo ili razočaralo; ispričavamo se svima onima koji strpljivo poštuju mjere Stožera civilne zaštite kao i Hrvatske biskupske konferencije; najiskrenije se ispričavamo i žao nam je zbog našeg svećenika. U cijelosti se ograđujemo od njegovih riječi i postupaka jer nisu u skladu sa Svetim Ocem i s mjesnim biskupom. 

Dragi župljani Sirobuje i vjernici drugih župa! Pozivamo vas da poštujete i slijedite zakon i upute, a ne samovolju župnika.

I u ovoj teškoj situaciji vjernici i kršćani podnose žrtvu. U ovom vremenu mi kršćani pozvani smo biti Šimuni Cirenci koji pomažu čovječanstvu nositi teški križ zaraze; pozvani smo biti poput Veronike koja Kristu u bolesnima i umirućima, u liječnicima i medicinskom osoblju, u policajcima i svima koji moraju raditi da bismo mi bili zaštićeni i sigurni, briše umorno, znojno i krvavo lice; pozvani smo biti kao Marija koja sve ove događaje skuplja, prebire i nosi u svome srcu te ih prikazuje svome Sinu da ih pročisti i posveti. 

Draga braćo i sestre, pozivamo vas da budete strpljivi s bolešću, sa svećenicima, s ukućanima, s mjerama… kako bismo što prije nastavili redoviti život obogaćeni jednim novim i teškim iskustvom. Molimo Gospodina da iz ove kušnje izađemo kao bolji ljudi, dosljedniji kršćani, ponizniji i skromniji u svom predanju i služenju uskrslom Gospodinu.

Neka vas Gospodin blagoslovi i neka vas čuva!

Neka vas licem svojim obasja, milostiv neka vam bude!

Neka pogled svoj Gospodin svrne na vas i mir vam podari!

Bitno.net

Ovaj članak Splitsko-makarska nadbiskupija: Don Josip Delaš ne poštuje ni Papu ni biskupa ni civilne vlasti se prvo pojavio na Bitno.net.

Civilni stožer Republike Hrvatske dozvolio da u procesiji ‘Za križen’ može sudjelovati desetero ljudi

$
0
0

Procesija Za Križen, jedinstveni izraz pučke pobožnosti stanovnika središnjeg dijela otoka Hvara koja se održava već pet stoljeća, održat će se i ove godine, no u njoj će, zbog pandemije koronavirusa, moći sudjelovati desetero ljudi, izvijestila je Hina

“Velikim trudom članova naše Bratovštine te svih župa i Križonoša koji sudjeluju u procesiji, Civilni stožer Republike Hrvatske usvojio je naš zahtjev da u procesiji može sudjelovati desetero ljudi, uz strogo pridržavanje mjera zaštite od zaraze koronavirusom”, obavijestila je Hvarane Uprava Bratovštine Presvetog Oltarskog Sakramenta, Bratovština Jelsa.

Bratovština moli sve koji nisu službeni sudionici procesije da ove godine ostanu u kućama, te na taj način svojom molitvom budu dodatna snaga i podrška svim Križonošama.

“Ovim putem se zahvaljujemo svima koji su nam velikodušno pružili svoju pomoć kako bi se u ovim teškim trenucima procesija održala i nastavila tradicija koja traje već duže od 500 godina”, navodi Bratovština u obavijesti koja je u utorak objavljena na mrežnim stranicama Grada Starog Grada.

Posebnost procesije Za Križen je u tome da šest zasebnih procesija kreće istovremeno iz šest župa: Jelsa, Pitve, Vrisnik, Svirče, Vrbanj i Vrboska. Procesije se kreću u smjeru kazaljke na satu i završavaju povratkom u svoju župnu crkvu. Jako je važno da se procesije ne susretnu, što se smatra znakom velike nesreće.

Na čelu procesije nalazi se križonoša koji nosi križ prekriven crnim velom. Čast nošenja križa ponekad se čeka i do 30 godina. Križonošinu pratnju čine jedan pomoćnik (obično član obitelji), nosači torceva (velikih svijeća) i ferala, batistrada, svojevrsni vođa procesije i pjevači.

Okosnica procesije je Gospin plač, osmerački pasionski tekst iz 15. stoljeća koji u formi glazbenog dijaloga pjevaju izabrani pjevači, kantaduri. Svi su obučeni u tunike bratovštine bijele boje.

U procesiji sudjeluje mnoštvo vjernika, noseći svijeće i krunice. Ostali mještani dočekuju procesije i s njima u crkvi slušaju kantadure i sudjeluju u molitvama. Procesija Za Križen upisana je na UNESCO-ovu listu nematerijalne svjetske baštine 2009.

IKA | Bitno.net

Ovaj članak Civilni stožer Republike Hrvatske dozvolio da u procesiji ‘Za križen’ može sudjelovati desetero ljudi se prvo pojavio na Bitno.net.

Stvari se ne događaju kako ste planirali? Možda Bog baš sada ispunjava vašu molitvu…

$
0
0

“Kada stvari ne idu na vašu ruku, znajte da Gospodin uvijek ima neki naum s vama. Uzdate li se u Njega, On će vam dati velike darove. Svako od ovih triju stabala dobilo je ono o čemu je sanjalo, samo ne na onaj način na koji je to bilo zamislilo”

Foto: Shutterstock.com

U šumi na brdu bila jednom tri stabla. Razglabala o svojim snovima i nadama.

Prvo stablo reče:

“Jednoga ću dana, kako se nadam, postati kovčeg za blago. Bit ću ukrašeno zamršenom rezbarijom i svi će se diviti mojoj ljepoti.”

Drugo stablo na to će:

“A ja ću biti veliki brod. Nosit ću kraljeve i njihovu svitu i ploviti u sve krajeve svijeta. Snaga moga trupa svima će ulijevati sigurnost.”

Treće stablo doda:

“Ja želim narasti i biti najviše i najravnije stablo u šumi. Svi će me vidjeti kako stojim na vrhu brda i govorit će da svojim granama dotičem nebesa.”

Prošlo nekoliko godina, a stabla sveudilj sanjarila o svojoj svijetloj budućnosti. U šumi se pojavi skupina drvosječa. Jedan od njih ugleda prvo stablo i reče:

“Ovo je stablo snažno. Prodat ću ga tesaru.”

I počne sjeći stablo. Stablo bijaše sretno. Bilo je sigurno u to da će ga tesar istesati u kovčeg za blago.

Drugi drvosječa pokaže na drugo stablo i reče:

“I ovo je stablo snažno. Ponudit ću ga brodograditelju.”

I drugo stablo bilo je sretno. Znalo je da je na putu da postane velik brod.

Treći drvosječa zastane kod trećeg stabla. Ono se prestravi, jer ako ga posijeku rasplinut će se svi njegovi snovi. Drvosječa ga razgleda sa svih strana i, ne rekavši ništa, zamahne sjekirom i posiječe ga.

Prvo stablo dospije k tesaru. Ovaj od njega načini jasle, smjesti u štalu i napuni sijenom.

Drugo stablo u rukama brodograditelja postade ribarskim čamcem.

Treće bi sasječeno u dva dugačka trupca i ostavljeno u mračnom skladištu.

Prošle mnoge godine. Stabla zaboraviše svoje nekadašnje snove.

Jednoga dana, u štalu se skloniše čovjek i žena. Žena ondje rodi djetešce i smjesti ga u jasle, jer nije imala kolijevke. Stablo zatreperi, osjetivši važnost trenutka, najvažnijeg trenutka u povijesti čovječanstva. Jasle su primile najveće blago na svijetu.

Prošlo trideset godina. Jednoga dana, skupina ljudi ukrca se na ribarski čamac i zaplovi jezerom. Digne se oluja i ljudi u čamcu se prestrašiše. Svi osim jednoga. On vjetru zapovijedi:

“Mir!”

I oluja stade.

Tada stablo uvidje da u svome koritu nosi Kralja nad kraljevima.

Prošle još  tri godine. Otvoriše se vrata spremišta i netko izvadi trupce koji su toliko godina ležali u mraku. Jedan čovjek ponese ih kroz ulice grada, a svi mu se okupljeni rugahu i udarahu ga. Kada dospješe do vrha ogoljelog brežuljka, čovjeka pribiše na trupce složene u križ i uzvisiše ga da ondje umre. U osvit nedjeljnog jutra, stablo uvidje da se toliko približilo nebesima da ga je sam Bog bio obgrlio.

Kada stvari ne idu na vašu ruku, znajte da Gospodin uvijek ima neki naum s vama. Uzdate li se u Njega, On će vam dati velike darove. Svako od ovih triju stabala dobilo je ono o čemu je sanjalo, samo ne na onaj način na koji je to bilo zamislilo.

Mi ljudi ne znamo kakvi su Gospodinovi planovi s nama. Znamo jedino da Božji putovi nisu i ljudski putovi, ali su uvijek najbolji.

Nepoznati autor

Bitno.net

Ovaj članak Stvari se ne događaju kako ste planirali? Možda Bog baš sada ispunjava vašu molitvu… se prvo pojavio na Bitno.net.

Kardinal Bozanić: ‘Uskrsnuli Gospodin nas potiče da ne budemo prestrašeni’

$
0
0

“Kad smo pritisnuti nevoljama, bliža nam je i druga jednostavna istina: da smo upućeni jedni na druge, ovisni jedni o drugima, što ima za posljedicu da je solidarnost i suradnja put istinskoga življenja. Vjernici su po svom krštenju i pritjelovljenju Kristu uskrslomu jedna obitelj, međusobno braća i sestre, te su kao takvi pozvani biti svjedoci nade.”

Foto: Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije

Draga braćo i sestre u vjeri!

1. Svako slavlje Velikoga tjedna i Svetoga trodnevlja neobično je, ponajprije zbog svoga nutarnjega otajstvenoga sadržaja, koji je uvijek nov i koji živimo u kršćanskoj vjeri, sudjelujući u Vazmu Isusa Krista. No ovogodišnja korizma i ulazak u Veliki tjedan ima iznimno neobične vanjske okolnosti koje i u nama vjernicima pobuđuju stanovita pitanja, bude čežnje i potvrđuju istine naše vjere.

Prije kratkoga razmatranja, što ga o tome želim podijeliti s vama, osjećam potrebu pozdraviti vas, sve vas, dragi članovi nadbiskupijske zajednice, onako kako su to činili apostoli kada su bili tjelesno udaljeni od vjernika kojima su donijeli Radosnu vijest i od mjesta u kojima su ustanovili Crkvu: Milost vam i mir od svemogućega Boga: milosrdnoga Oca, Spasitelja Krista te Branitelja i Tješitelja našega, Duha Svetoga!

Milost i mir, ta dva povezana dara, sažimaju moj pohod svakomu i svakoj od vas u vremenu kada su mnoga srca uznemirena i kada ih mirom može ispuniti samo Gospodin koji je došao k nama, na sebe preuzeo našu ljudsku narav, a u njoj tjeskobu i nemir. Milost vam i mir u zajedništvu Crkve koja se pouzdaje u svoga Učitelja i molitvom je zagledana u Spasiteljevu prisutnost.

U mojoj ste molitvi, »dragi moji dijecezani« – kako je običavao govoriti blaženi Alojzije Stepinac – osobito sada, kada, zbog ograničenja izazvanih širenjem bolesti i prihvaćenih iz ljubavi prema bližnjima, ne možemo dijeliti puninu euharistijskoga slavlja i sakramenata te očitovati svu ljepotu susreta i župnoga zajedništva. Molim za vas posebno sada, nakon potresa koji je ostavio razorne tragove u vašim domovima, na našim crkvama, pa i na našoj prvostolnici, a nedvojbeno i u dušama ljudi u Zagrebu, u mjestima podno Medvednice i u njenoj okolici.

2. Upravo sada, dok se u mnogočemu osjećamo pogođeni, ranjeni i udaljeni, osluškujemo kako nam Gospodin govori i poziva nas: »Ne bojte se!« Ta nas njegova utjeha jača i ohrabruje te nam ujedno omogućuje prepoznati novu blizinu koja se gradi u nevoljama.

Drago mi je što su toliki vjernici odgovorili na pozive biskupa i župnika da se u obiteljima intenzivnije moli; da se otkrivaju darovi koji se usred svakidašnjih briga lako zanemare; da se vraća na bitno, na ono što uspijeva izdržati i prevladati svaku životnu kušnju, jer to nije podvrgnuto prolaznomu razaranju. Naša je Crkva u ovim danima postala drukčije vidljiva. Ondje gdje ima ljubavi jednih za druge, prisutan je Gospodin!

Puno je već ljudi primijetilo da pandemija koronavirusa, koja je zahvatila svijet, potiče na obnovljeno traženje smisla. Bolest i nepogode poput potresa tako zorno pokazuju da je čovjek krhko biće. Ta se krhkost ne odnosi samo na pojedince, nego se, zbog međuovisnosti, brzo odražava na cijelo društvo, na sva područja i sve djelatnosti. U dnu svega nalazi se odnos prema životu i smrti, a taj odnos u konačnici sve propituje, očituje vrijednost ili bezvrijednost, definira i redefinira ljudske želje, težnje i iskustva.

Kao kršćani pozvani smo čitati sve događaje upravo u svjetlu Objave, u susretu s Kristovim evanđeljem, u kojem su pitanja o ljudskoj vremenitosti i nestalnosti usko povezana s uskrsnućem. Valja ponoviti istinu naše vjere tako da jasnije odjekne u nama: Bog se utjelovio u Isusu Kristu i po njegovu trpljenju i uskrsnuću darovao nam je vječni život. Božjim zahvatom u ljudsku povijest ona je preobražena i mi koji vjerujemo preobraženi smo u njoj, i još ne u punini, ali u nadi koja već sada ne postiđuje. Tko god vjeruje u Sina Božjega, ima život vječni (usp. Iv 6).

3. Iskustva koja trenutačno živimo naglašavaju važne istine o čovjeku i svijetu. Sve stvoreno, pa tako ni čovječanstvo, ni povijest nisu stvarnosti nad kojima ljudi mogu imati posvemašnji nadzor. Dio smo otajstva, one stvarnosti koja se samo u okvirima zemaljskoga ne može ni shvatiti ni protumačiti ni živjeti.

Otajstvo života u nama živi kao čežnja za istinom, dobrotom i ljepotom, kao nada u vječni život, kao glas koji razlučuje dobro i zlo, kao svjetlo koje pruža nadu i djeluje ljubavlju. Ta spoznaja i vjera u Boga čini ljude poniznijima, sigurnijima i radosnijima. Ne prepoznati tu istinu vodi u skrivanje konačnosti svega što postoji, pa tako i u »skrivanje« smrtnosti. Poneseni raznim dostignućima u civilizaciji, možemo graditi na nepostojanu temelju i izgraditi poguban dojam da je čovjek gospodar vremena i svijeta. Vremena i životi u Božjim su rukama i u njegovu srcu.

S druge strane, svaku pohvalu zaslužuje koliko se napora, vremena i znanja ulaže u očuvanje života, u održavanje ljudskoga daha; koliko borbe za svaki ljudski život. I to često u našoj suvremenosti ne djeluje tako važno, pa se olako predlažu pristupi i donose odluke o prekidu života, bilo onoga u majčinoj utrobi, bilo starijih osoba. Dio otajstva svaki je dah darovan od Boga i život za koji su drugi spremni sebe izložiti opasnosti. Na tim vrijednostima treba nastaviti graditi kulturu i život naše domovine.

4. Kad smo pritisnuti nevoljama, bliža nam je i druga jednostavna istina: da smo upućeni jedni na druge, ovisni jedni o drugima, što ima za posljedicu da je solidarnost i suradnja put istinskoga življenja. Vjernici su po svom krštenju i pritjelovljenju Kristu uskrslomu jedna obitelj, međusobno braća i sestre, te su kao takvi pozvani biti svjedoci nade.

U djelovanju virusa koji hara čitamo način na koji djeluje zlo: najprije zavara, zatim prijeti i zatvara, da bi u srcima ugnijezdio strah. Tako malen, vidljiv tek u laboratorijima, a tako moćan, iznenađujuće napadan i razoran. Kao da je svijet zatekao nepripremljen. Unio je zbunjenost, prijetnju osamljenosti, čudnu hladnoću, osjećaj da smo u zamci iz koje ne znamo izići.

Možda nam takav pomogne da više vrjednujemo i cijenimo ono što nije odmah očito, što tako često izgleda nevidljivim, a ipak od toga živimo. Zapravo je vidljivo ako gledamo očima vjere, nade i ljubavi. Vidljivo je ako razmotrimo plodove. To vrijedi počevši od Boga do zadivljujućih djela milosrđa i plodova Božjega Duha. Stoga ne smijemo bahato reći da je Bog nevidljiv, da je duhovno nevidljivo, jer očito nismo u ruke uzeli primjereno sredstvo, pročistili srca, jer će upravo »čisti srcem gledati Boga« (Mt 5, 8). I znamo da je to jače od svakoga zla. Zato je važno čuvati ljudsku toplinu, radovati se s drugima, prepoznavati dar postojanja bližnjih.

Kršćanskomu pozivu suprotnost je sebičnost, jer kršćanin zna da ne živi sebinego Gospodinu u svojim bližnjima. Kršćanin upravo iz toga sebedarja razmišlja što može učiniti za druge, a da pritom ne iskušava Gospodina obijesno se izlažući pogibelji. Jedno je biti spreman dati i svoj život za bližnje, a drugo iskušavati Gospodina.

5. Lancu zla, tvrdoći i sporosti srca, svemu što je pogodilo i učenike nakon Isusove smrti, suprotstavlja se živa Kristova prisutnost. On je uz nas i osjećamo ga osobito u svojoj povezanosti i sjedinjenju u molitvi. Iako čovjek, kada je u potrebi, ponovno otkriva molitvu, važno je da ona sada ne bude prihvaćena iz straha, sužena na neku potrebu, nego da raste iz zahvalnosti Gospodinu, iz potpunoga predanja Bogu i traženja Božje volje. Mi vjerujemo u snagu molitve. Ona nas mijenja i pomaže nam suobličiti se Kristu u njegovu pouzdanju Ocu. Gospodin Isus zajedno s nama upućuje prošnju Ocu da nas oslobodi od Zloga i od zala.

Svi kojima je teško i u ovom trenutku mogu znati da molimo jedni za druge. Biskupi i prezbiteri u dnevnim euharistijskim slavljima mole za povjerene im vjernike i sve s kojima su duhovno povezani. Redovnici i redovnice u svojim zajednicama, te sve Bogu posvećene osobe prisutne u raznim životnim stvarnostima, upućuju na Svjetlo neugasivo. Obitelji s djecom i mladima u krugu obiteljske »kućne« Crkve jačaju vjeru u snagu molitve u svakidašnjem životu, osnažujući obiteljsku duhovnost. Pojedinci, osamljeni, izolirani i bolesni svojim molitvama i pouzdanjem u Boga dio su našega molitvenoga zajedništva, suosjećanja i ohrabrenja.

I nipošto ne zaboravimo Blaženu Djevicu Mariju i svete zaštitnike. Marija je naša i Isusova Majka, Pomoćnica i Pratiteljica u radosti i u bolima. I u tome je naša sigurnost. Nebeska Crkva svetih ne ostavlja nas u raljama tjeskobe. Ne propustimo ih zazivati i utjecati se njihovu zagovoru, posebno nebeskomu zagovoru blaženoga Alojzija Stepinca.

Molitvom možemo dodirnuti, prihvatiti, zagrliti sve kojima je potrebna blizina Boga i čovjeka. To su ponajprije oboljeli, njihove obitelji i stradali u potresu. Molitvom smo potpora našim liječnicima i zdravstvenomu osoblju, onima koji omogućuju življenje u teškim okolnostima: od karitativnih djelatnika i socijalnih radnika preko policije, vojske, vatrogasaca i drugih služba do nositelja državnih i društvenih odgovornosti i dragovoljaca.

6. Braćo i sestre, ovo je vrijeme naše odgovornosti u ljubavi. Uz puno upita zašto Crkva postupa na određeni način, suočena sa širenjem bolesti Covid-19, treba reći da Crkva promiče život kao dar. I ako sebe ograničuje, njezin je glavni razlog čuvati život iz ljubavi. Tako djelujemo u svijesti da smo smrtni, ali znamo komu smo povjerovali i u kome je naše pouzdanje.

Tijekom korizme, a posebice u Velikom tjednu vidimo suočenu tamu nasuprot izražaja ljubavi. I naizgled jako pobožni zahtjevi i stajališta mogu u sebi kriti nerazumijevanje. Sada, dok prolazimo kroz još neviđen oblik crkvenoga života, u kojem je njeno euharistijsko središte narušeno, ostaju: navještaj, molitva i zajedništvo, vjerujem snažniji nego inače. I Crkva se drukčije otkriva u svojoj sakramentalnosti, to jest kao božanska i kao ljudska. Ona nije ljudska tvorevina i u njezinu je središtu Bogočovjek, Isus Krist. Bez njega ne možemo učiniti ništa (usp. Iv 15, 5).

Ovo su trenutci posebne priprave za Uskrs, u kojoj se čini da je korizma prerasla u dugo bdjenje, iščekivanje prožeto nadom, između patnje na križu i radosti pobjede nad smrću. Siguran sam da su u ovim poteškoćama mnogi pomislili i na odsutnost Boga, na njegovu šutnju, ali upravo ovo je vrijeme koje pruža mogućnost za veću osjetljivost i za odgovornost prema povjerenomu nam vremenu, da ga živimo u brizi za druge, u pozornosti prema potrebama bolesnih i starijih, u blizini i u brižljivosti za djecu. Iznimna je to prigoda za utjehu koju pronalazimo u Božjoj riječi. Njome Gospodin udaljava strah iz našega srca i po njoj je vidljivije da i Gospodin trpi s nama.

7. Premda zajedno s vama osjećam zabrinutost za povjerene mi vjernike i druge ljude, za naš hrvatski narod, znamo da Crkva uvijek ide putovima kušnja svijeta, praćena Duhom Svetim. On je plod Kristova uskrsnuća.

Svjesni smo da će posljedice nakon epidemije tražiti upravo onu snagu koju virus nije mogao zaraziti i uništiti: ljubav i solidarnostTo su pokretači koji osposobljuju ljude dobre volje u suočavanju s poteškoćama, osamljenošću, bijedom, nesigurnošću pred budućim.

Teško je reći koliko će vanjske okolnosti našega življenja doživjeti promjene. I u tome treba gledati otvaranje novih prostora i nade na svim područjima. Trebat će se nositi s višeslojnim obnovama i gibanjima u društvenom, gospodarskom i političkom smislu. Ipak, ovo nas iskustvo poučava da život nije samo pitanje prijetnja, koje mogu doći od ljudi ili iz prirode; da nije samo muka za svagdašnji kruh, nego je nešto onkraj i više od toga.

Zato sada, a tako ni u vremenu pred nama, ne smijemo zanemariti Otajstvo života. Ono je prisutno poglavito u čovjeku kao kruni Stvaranja; u čovjeku komu je Bog povjerio da upravlja stvorenim, da ga oblikuje i kultivira. Neodgovornost donosi bol mnogima. Nepoštovanje i nebriga okreće se protiv čovjeka.

Uskrsnuli Gospodin nas potiče da ne budemo prestrašeni pred poljuljanim ili srušenim nadama. Krist živi i prisutni među nama naša je istinska nada. On nas poziva da budemo otvoreni budućnosti, onomu prema čemu nas on vodi, gdje nas on čeka.

Sretan vam i blagoslovljen Uskrs!

Vaš nadbiskup

† Josip kardinal Bozanić, v.r.

U Zagrebu, na Cvjetnicu, Nedjelju muke Gospodnje, 5. travnja 2020.

Bitno.net

Ovaj članak Kardinal Bozanić: ‘Uskrsnuli Gospodin nas potiče da ne budemo prestrašeni’ se prvo pojavio na Bitno.net.

Zbog velikog broja mrtvih, biskup omogućio da se neke crkve koriste kao mrtvačnice: ‘To je dar iz poštovanja’

$
0
0

Njihova prisutnost u crkvama je “dar iz poštovanja i brige”, rekao je biskup Bergama Francesco Beschi

Don Marcello Crotti blagoslivlja 90 preminulih u crkvi sv. Josipa u provinciji Bergamo/Foto: IPA/PIXSELL

Područje grada Bergama jedno je od najpogođenijih koronavirusom u Italiji.

Bergamo se donedavno nalazio na prvom mjestu po broju zaraženih, da bi ga zadnjih dana prestigao Milano.

Uz velik broj zaraženih i preminulih, posljedice osjećaju svi. S njima i lokalna Crkva.

Upravitelj Biskupije Bergamo, biskup Francesco Beschi, potvrdio je tako za CNA kako tamošnje crkve u ovim teškim trenucima služe kao improvizirane mrtvačnice, jer ima toliko preminulih da “ne znate više gdje biste stavili” njihova tijela.

U razgovoru za talijansko izdanje istog medija, biskup je korištenje sakralnog prostora za tu svrhu nazvao “činom osjetljivosti prema ljudima koji umiru sami i čija bi tijela vjerojatno ostala nagomilana”.

Njihova prisutnost u crkvama je “dar iz poštovanja i brige”, dodao je u intervjuu koji je vođen 3. travnja.

Na području Bergama zabilježeno je ukupno 9815 slučajeva zaraze. Istovremeno, tamošnja biskupija je od 6. ožujka zabilježila 25 mrtvih dijecezanskih svećenika, uz još nekoliko desetaka preminulih redovnika i redovnica.

Biskup Beschi istaknuo je kako, uz bolnice, mnogi ljudi umiru u svojim kućama te nisu uračunati u službeni broj preminulih od koronavirusa.

Dodajmo i kako je Wall Street Journal objavio izvještaj koji dodatno ističe taj podatak.

Kako prenosi CNA, citirajući izvještaj WSJ-a, u Bergamu su tijekom ožujka 2020. zabilježena 553 smrtna slučaja, od čega se 201 vodio kao smrt uzrokovana koronavirusom. No u istom razdoblju 2019. godine, u Bergamu je zabilježeno 125 smrtnih slučajeva.

Tino Krvavica | Bitno.net

Ovaj članak Zbog velikog broja mrtvih, biskup omogućio da se neke crkve koriste kao mrtvačnice: ‘To je dar iz poštovanja’ se prvo pojavio na Bitno.net.

Fra Josip Blažević: Bolest i smrt uče nas odgovoriti na važno pitanje iz najranije dobi – ‘Što se kaže?’

$
0
0

Moći disati bez aparata, jesti vlastitim zubima, piti bez cjevčice u nosu, po želji izaći u šetnju, uživati u suncu, zraku, moru, cvrkutu ptica i cvijeću, proljeću i zimi, kiši i vjetru… to su darovi. Tolike su ljepote koje nas svakodnevno zapljuskuju a da ih i ne primjećujemo..

Foto: Shutterstock

Devedesetogodišnjaku koji je u Italiji preživio koronavirus uručen je račun za korištenje respiratora. Po danu 500 eura.

Zamislio se.

Pita ga liječnik je l’ problem u plaćanju.

Nije – odgovori starac. Samo razmišljam. Već devedeset godina besplatno udišem zrak i nikada nisam pomislio da je to dar, i da bih ikada ikome za njega trebao platiti.

Dok nešto ne izgubimo, ne ostanemo bez nekoga, ili nečega, često ga i ne primjećujemo. Za mnoge organe u tijelu nismo ni svjesni da postoje dok nas ne zabole. Ne brinemo se o njihovom održavanju i zdravom životu dok se ne javi bol…

Moći disati bez aparata, jesti vlastitim zubima, piti bez cjevčice u nosu, po želji izaći u šetnju, uživati u suncu, zraku, moru, cvrkutu ptica i cvijeću, proljeću i zimi, kiši i vjetru… to su darovi. Tolike su ljepote koje nas svakodnevno zapljuskuju a da ih i ne primjećujemo..

Možemo proklinjati situaciju koja nas je zatekla, odbijati posluh institucijama koje obavljaju svoj posao, vrištati, ali ne možemo promijeniti situaciju. Ali njezinim prihvaćanjem nešto možemo naučiti. Možemo početi zapažati ljepotu života. Otkrivati koliko smo zapravo sretni. Sreća ne ovisi o vanjskim okolnostima, mirovnim ugovorima i sredstvima u banci. Sreća je stanje duha. Gledanje na život iz perspektive vječnosti. Sve je dar. Moći hodati je dar. Sloboda kretanja je dar. Dar je imati pitku vodu i svjež zrak, dar su ljudi koje susrećemo; ministar i policajac, pekar i ljekar, i smetlar…

Dar je sloboda vjeroispovijesti i savjesti, sloboda govora, mir u domovini… Moći ući u crkvu, sudjelovati na misi, ispovjediti se…

Dar je papa, biskup, svećenik, redovnik, redovnica…

Tek kada bez njih ostanemo, primijetimo da smo njima bili obdareni. Zahvaljujući smrti postajemo svjesni da je i život dar. Od najranije dobi su nas pitali, kad dobijemo neki dar: „Što se kaže?“

Žao mi je bezbožaca. Oni nemaju ni kome bi rekli hvala za ono lijepo što ga dožive. Molitva se izlijeva iz srca ispunjena preobiljem zahvalnosti. Molitva je otkriće kolikim smo darovima obasuti. Moguće je biti sretan i u karanteni. I u izolaciji. I na bolničkom krevetu. Ispunjen zahvalnošću. Moliti na svakom mjestu. Obitelj je mala Crkva. Kao nikada ranije barem ovaj Veliki tjedan možemo sa zahvalnošću proći kroz sve etape Kristove Pashe, njegova križnoga puta, iskustva napuštenosti od Boga, tereta grijeha, kozmičke osamljenosti, noći duše, poruga nezahvalnih, Golgote i smrti…

Uskrs je dar za vjernost i postojanost u nevoljama života. Isus je jamstvo Uskrsa kojemu idemo ususret.

Hvala, Isuse!

To kažimo!

fra Josip Blažević | Bitno.net

Ovaj članak Fra Josip Blažević: Bolest i smrt uče nas odgovoriti na važno pitanje iz najranije dobi – ‘Što se kaže?’ se prvo pojavio na Bitno.net.


Nadbiskup koji se oporavlja od koronavirusa savjetovao kako se pripremiti za Uskrs: ‘Budimo dio priče’

$
0
0

“Ako to učinimo, sestre i braćo”, rekao je nadbiskup, “nismo promatrači muke i smrti Isusa Krista, nego postajemo dio priče. A važno je da uvijek postajemo dio priče kako bismo vidjeli Božju ljubav i vjernost.”

Foto: Facebook / screenshot

Nadbiskup New Orleansa, Gregory Aymond, koji se trenutno oporavlja od koronavirusa pozvao je vjernike da ovoga Velikog tjedna postanu “dio priče” unutar Velikog tjedna.

“Sestre i braćo… možemo biti sigurni da će ovaj Veliki tjedan biti potpuno drugačiji od svih prijašnjih”, rekao je Aymond u video poruci koju je objavio na Facebooku.

Ipak, podsjetio je nadbiskup, jedna stvar se nikada ne mijenja: Veliki tjedan je prilika da dublje uronim o u molitvu te da “ne budemo samo promatrači koji gledaju Isusovu muku, smrt i uskrsnuće, nego da budemo dijelom priče kako se razvija pred nama.”

Prije dva tjedna, 23. ožujka, nadbiskup New Orleansa je objavio da je pozitivan na koronavirus te da se nalazi u samoizolaciji s blagim simptomima. On je prvi američki biskup koji se zarazio virusom koji se proširio cijelim svijetom.

Prošlu srijedu nadbiskupija je objavila kako se Aymond dobro oporavlja te da se nada kako će “moći slaviti liturgije Vazmenog trodnevlja i Uskrs”, koje će biti prenošene na lokalnoj televiziji.

Tijekom oporavka nadbiskup nije zaboravio na svoje stado te je nastavio objavljivati videa na svojoj Facebook stranici, ohrabrujući vjernike u molitvi i vjeri, a u poruci za Veliki tjedan pozvao je katolike da odaberu biti jedna od osoba u događajima Kristove muke smrti i uskrsnuća te da polako razmatraju prizor kroz oči te osobe.

“Možda sjedeći na posljednjoj večeri možete postati jedan od apostola”, rekao je Aymond. “Možda ćete gledati Petra u vrtu kako promatra Isusa u molitvi.”

“Možda možemo postati poput Marije Magdalene stojeći u podnožju križa, ili Ivana koji stoji pored nje, ili Veronike brišući njegovo krvavo lice, ili jeruzalemskih žena koje plaču… ili možda možemo biti Josip iz Arimateje, tražeći Isusovo tijelo kako bismo ga pokopali na vrlo svet način”, dodao je.

“Ako to učinimo, sestre i braćo”, nastavio je nadbiskup, “nismo promatrači muke i smrti Isusa Krista, nego postajemo dio priče. A važno je da uvijek postajemo dio priče kako bismo vidjeli Božju ljubav i vjernost, ali na poseban način dok prolazimo krizu izazvanu koronavirusom.”

Zaključujući svoju poruku Aymond je pozvao katolike da ovog Velikog tjedna sjedine “naše patnje, naša pitanja, našu samoću, našu nesigurnost po pitanju budućnosti” s Kristovima.

Ivo Džeba | Bitno.net

Ovaj članak Nadbiskup koji se oporavlja od koronavirusa savjetovao kako se pripremiti za Uskrs: ‘Budimo dio priče’ se prvo pojavio na Bitno.net.

Kardinal Pell nakon puštanja na slobodu: Molitve ljudi iz cijelog svijeta pomogle su mi da izdržim

$
0
0

“Ono čemu se uistinu radujem je slavljenje privatne mise”, izjavio je Pell. “Dugo vremena je prošlo, pa je to uistinu veliki blagoslov.”

Foto: screenshot

“Iznimno sam zahvalan svima koji su molili za mene i pomogli mi tijekom ovog uistinu izazovnog vremena”, rekao je George Pell u ekskluzivnom intervjuu za CNA, nakon što je danas Visoki australski sud srušio presudu za seksualno zlostavljanje protiv kardinala, te naredio njegovo puštanje na slobodu.

Dok je sud čitao presudu, Pell je u nekoliko stotina kilometara udaljenom zatvoru putem televizije pratio razvoj događaja.

“Gledao sam televiziju u svojoj ćeliji kada je vijest stigla”, rekao je. “Naravno, nije bilo nikoga s kime bih mogao razgovarati o tome sve dok nije stigao moj odvjetnički tim”, dodao je kardinal te nastavio:

“Ipak, čuo sam snažan uzvik odnekud iz zatvora, nakon čega su mi tri druga zatvorenika kraj mene dali na znanje da su oduševljeni zbog mene.”

Nakon puštanja na slobodu Pell je rekao da je proveo poslijepodne na mirnoj lokaciji u Melbourneu i uživao u odresku koji je bio njegovo prvo jelo na slobodi nakon više od 400 dana.

“Ono čemu se uistinu radujem je slavljenje privatne mise”, izjavio je Pell. “Dugo vremena je prošlo, pa je to uistinu veliki blagoslov.”

Govoreći o svom vremenu u zatvoru kardinal je  rekao kako je ono za njega bilo poput “dugačke duhovne obnove”, te da je vrijeme provodio u razmatranju, pisanju, i iznad svega molitvi.

“Molitva je bila veliki izvor snage za mene kroz ova vremena, uključujući molitve drugih, i iznimno sam zahvalan svima koji su molili za mene i pomogli mi tijekom ovog uistinu izazovnog razdoblja.”

Kardinal je istaknuo kako je broj pisama i razglednica koje je dobio od ljudi iz Australije i inozemstva bio “prilično nevjerojatan”, te se najiskrenije zahvalio svima koji su ih slali.

Ivo Džeba | Bitno.net

Ovaj članak Kardinal Pell nakon puštanja na slobodu: Molitve ljudi iz cijelog svijeta pomogle su mi da izdržim se prvo pojavio na Bitno.net.

Mons. Ivan Hren: Katedralu ćemo pretvoriti gradilište, samo procjena troškova će trajati 6 mjeseci

$
0
0

“Apsida je potpuno popucala i iznad kora je bolta cijela poprijeko puknula. Neke stvari se ni ne vide koje su još popucale; ovo je neprocjenjivo i tko god bi sada govorio nešto o šteti ili procjeni što bi se moglo novcem platiti taj je neozbiljan”, rekao je mons. Hren.

Foto: Josip Ninković

U emisiji Aktualno Hrvatskog katoličkog radija (HKR), u utorak 07. travnja gostovao je kanonik Prvostolnog kaptola zagrebačkog mons. Ivan Hren pojašnjavajući koji su daljnji koraci u sanaciji zagrebačke katedrale teško oštećenoj u potresu 22. ožujka.

Zagrebačku katedralu mnogi su nakon potresa 22. ožujka opisali slikom ranjenoga srca, a svjedok rušenja njezina tornja bio je i sam kanonik Prvostolnog kaptola zagrebačkog mons. Ivan Hren.

“Znam, čitajući dokumente, da je grad Zagreb gotovo svakih 100 godina pogodio potres. I kako sam vodio obnovu katedrale i radovao se za veliku obljetnicu 30 godina otkako je pokojni kardinal Kuharić blagoslovio početak radova na sjevernom tornju da ćemo za tu obljetnicu uspjeti skinuti skelu i omogućiti ljudima da vide prekrasnu panoramu s tornja”, rekao je uvodno te pojasnio i što je analiza do sada otkrila, što je sve oštećeno osim južnoga tornja na kojemu su prvo uočena oštećenja.

“U ponedjeljak sam odmah okupio sve one koji su radili na katedrali, vidjeli smo što se moglo vidjeti, osposobili teretni lift, do jednog dijela sjevernog tornja smo se digli, južni smo pregledali i vidjeli što se dogodilo. On nije više bio tolika opasnost jer je pao te smo prionuli radovima. Počeli smo prazniti katedralu i čekali dizanje drona; kad smo ga uspjeli podići, postali smo svjesni što se dogodilo. Dakle, on visi na sajli koja nije pukla, dok je na južnom pukla jer je tu skela koja ukrućuje konstrukciju, stoga taj toranj nije radio kako bi trebao. Ta sajla stoga nije izdržala, pukla je te je pao križ od 3,15 metara i kamen od 10 i pol metara. Sjeverni je radio jer mu je sajla dopuštala, ali je drobio kamen. Na kraju je donesena odluka da se i drugi toranj spusti, jer bi se moglo dogoditi da padne sam.”

Mons. Hren pojašnjava kako je osim tornjeva, oštećeno i “srce” katedrale, odnosno njezina sama unutrašnjost. “Apsida je potpuno popucala i iznad kora je bolta cijela poprijeko puknula. Neke stvari se ni ne vide koje su još popucale; ovo je neprocjenjivo i tko god bi sada govorio nešto o šteti ili procjeni što bi se moglo novcem platiti taj je neozbiljan. Možda ćemo za 5-6 mjeseci postati svjesni kad se naprave i pravi troškovnici i kad točno vidimo stanje, samo prvo moramo završiti ono što moramo – maknuti sve što predstavlja opasnost za ljude i što predstavlja opasnost od daljnjeg rušenja. Moramo maknuti sve vitraje, jer svi su oštećeni, i nažalost za jedno vrijeme pretvoriti katedralu u gradilište.”

Od prvih koraka u zaštiti mons. Hren je istaknuo: “Prvo smo zaštitili sarkofag bl. Alojzija Stepinca, malo smo razmišljali, što bi, kako i kamo bismo ga maknuli, savjetovali smo se sa statičarima te smo mu napravili još jedan grob tako da je zaštićen s čvrstom skelom i duplim fosnama. Dakle, njegovo tijelo je i dalje u katedrali i na oltaru je ostao baldahin, ali Gospu i svetohranište smo odnijeli. Sad praznimo sve klupe iz svetišta da možemo podići skelu, sve kipove iz svetišta smo maknuli i pospremili ih na sigurno. Veselit će nas kad riješimo ovu opasnost, jer sada svaki prolazak prema katedrali nikome ne garantira sigurnost.”

Kako je svaki dan ključan u zaštiti i sanaciji katedrale, iako se nalazimo u svetom vremenu Velikog tjedna, kanonik Prvostolnog kaptola zagrebačkog pojašnjava da je hitnost spuštanja sjevernog tornja prioritet sigurnosti. “Radimo koliko je moguće razborito, vodimo računa i o koronavirusu, vodimo računa o ljudima, pa ćemo raditi sve dane osim na Uskrs, pa što dragi Bog da. Moramo voditi računa o ljudima, jer to nije normalno gradilište. Ima još nekoliko nepoznanica, sve se razrađuje da što manje ljudi uopće bude prisutno, morat ćemo isprazniti sve što je u radijusu od 150 metara, jer kada je teret od 30 tona na 120 metara na jednoj sajli, tu je sve moguće. Mala greška, mala nepažnja, malo veći vjetar… u Božje ruke.”

Mons. Hren pozvao je vjernike da molitvom podrže obnovu katedrale, osobito u osjetljivim trenucima spuštanja sjevernog tornja.  “Mislim da bi bilo dobro i mislim da ćemo uspjeti javiti kad će biti taj trenutak, da bi ljudi u Hrvatskoj tada trebali kleknuti i moliti, jer mi ljudski moramo činiti sve što trebamo, a onda se dati u Božje ruke, jer nemamo pravo u ovom teškom trenutku ništa ne činiti. Moramo biti odgovorni, ali bez umišljanja da sve sami radimo. Zato svakog jutra dok hodam molim blagoslov za sve one koji sada rade, jer bez Božjeg blagoslova mi ne bismo mogli ništa.”

Kako zbog vremenskih uvjeta radovi skidanja sjevernog tornja kasne dva dana.”Kako dva dana kasnimo planirali smo da bi to bilo na Veliki četvrtak ili petak, jest, pa i najbliži smo Kristovoj patnji. Ovo je i za nas Veliki petak, i mi uranjamo, ali iza Velikog petka dolazi Uskrs, puni smo te nade. No, mislim da sigurno nećemo uspjeti do petka”, zaključio je mons. Hren.

IKA | Bitno.net

Ovaj članak Mons. Ivan Hren: Katedralu ćemo pretvoriti gradilište, samo procjena troškova će trajati 6 mjeseci se prvo pojavio na Bitno.net.

Otvoreno pismo teologa o mjerama HBK: Evo što predlažem umjesto potpune obustave sakramenata

$
0
0

Građanska je vlast osigurala nastavak mnogih esencijalnih djelatnosti, poput trgovina hranom, lijekovima, pa i građevinskim materijalom slijedom nedavnog zagrebačkog potresa. Stavljajući po strani specifičnosti drugih zemalja, katolički narod koji čini veliku većinu hrvatskog građanstva s pravom se može pitati: Što je s našom duhovnom hranom, lijekom i građevinskim materijalom?

Foto: Shutterstock

Preuzvišeni oci biskupi,

ponovno vam pišem u nadi da vas ovo pismo nalazi u dobru, u mjeri u kojoj je to u ovim tjeskobnim danima uopće moguće. Ovoga vam puta upućujem otvoreno pismo, prvenstveno zbog toga što se njegova nakana i iščekivani učinak tiče cijele naše Crkve, koju sam ovoga puta odlučio uključiti u svoje obraćanje. Pišem vam kao vjernik koji ima pitanja, ali i kao teolog koji bi želio s vama podijeliti dio svoje zabrinutosti.

Crkva u Hrvatskoj već je u trećem tjednu otkako su odredbom Hrvatske biskupske konferencije obustavljena slavlja mise s narodom, slavlja svih sakramenata i blagoslovina te gotovo svi oblici zajedničke i javne pobožnosti.

Bog je postao čovjekom – tijelom, mesom – kako bi bio s nama do svršetka svijeta. To Božje bivanje s nama imamo u sakramentima, bez kojih Crkva ne može. Crkva je bez njih bolesna. Ta bolest koja nas je zadesila mogla bi biti ozbiljno opasna – kao što je opasna svaka bolest čiji se rani simptomi ne daju lako uočiti. Ovdje ne mislim na pandemiju koja je sad već zahvatila sav ljudski svijet i koja doista jest na svoj način opasna. Zbog toga je Crkva do sada diljem svijeta pokazala apsolutnu suradnju sa svjetovnim vlastima u provođenju sigurnosnih mjera. Međutim, kriza koju su ta bolest i opća reakcija na nju uzrokovali sa sobom je donijela doista pogubnu opasnost – za cijelo društvo, ali pogotovo za Crkvu. Ta je opasnost u potpunom podlijeganju paralizirajućem strahu od tjelesne bolesti i smrti, koji rezultira prihvaćanjem načina življenja koji se može svesti na preživljavanje po svaku cijenu. Velika je opasnost za Crkvu da, u želji za poslušnosti svjetovnim vlastima i zaštitom potrebitih, pođe ruku pod ruku za svijetom u njegovu strahu od smrti i zaboravi ono radi čega živimo.

Iako crkvena povijest poznaje slučajeve sličnih i jednako radikalnih restriktivnih mjera kakve su danas na snazi, ipak moramo priznati kako narod Božji nikada prije nije imao tako razvijen sakramentalni život kakav ima danas. Tu bitnu specifičnost našeg vremena ne možemo zanemariti bez ozbiljne štete po našu Crkvu. Zbog toga neki u Crkvi s pravom upozoravaju kako bi nam se moglo dogoditi da Crkva bez sakramenata s narodom postane Crkvom bez naroda. Molitva, post, euharistijski post, duhovna pričest, savršeno kajanje i druga kršćanska duhovna oruđa imaju svoje značajno mjesto u životu vjernika pojedinca i čitave Crkve. No tražiti u njima zamjenu ili nadomjestak za sakramentalni život, za svoj bi dugoročni učinak moglo imati to da se vjernici jednostavno naviknu na te nadomjestke – kao što se ovih dana tako brzo privikavamo na donedavno mnogo teže zamislive stvari – ili još gore, da im oni omrznu – kao što je Izraelcima nakon nekog vremena omrznuo privremeni kruh s neba. Izraelci su nadahnuti zlovoljom i neizvjesnošću svoje situacije počeli mrmljati na Mojsija i na Boga, zbog čega su nastradali. Ta je usporedba trajna opomena Božjem narodu na strpljenje i pouzdanje u Njega koji najbolje zna što nam je potrebno, radilo se o materijalnoj ili duhovnoj nestašici. No to nas Pismo također uči i o uvijek slaboj, paloj i manjkavoj ljudskoj naravi, zbog koje Bog jest postao čovjekom, kako bi svoj narod zauvijek lišio potrebe za privremenim kruhom i mjedenom zmijom.

Specifična opasnost našeg konteksta leži u tome da se zbog spriječenosti činjenja jednog zanemari prilika činjenja drugog. Građanska je vlast osigurala nastavak mnogih esencijalnih djelatnosti, poput trgovina hranom, lijekovima, pa i građevinskim materijalom slijedom nedavnog zagrebačkog potresa. Stavljajući po strani specifičnosti drugih zemalja, katolički narod koji čini veliku većinu hrvatskog građanstva s pravom se može pitati: Što je s našom duhovnom hranom, lijekom i građevinskim materijalom? Je li djelatnost Crkve doista ne-esencijalna te je se može tretirati jednako kao i, recimo, djelatnost salona za uljepšavanje? Je li Crkva zabranom vjerskih okupljanja doista lišena svih prilika za vršenje svoje sakramentalne djelatnosti? Još jednom ističiću bitnu razliku između spriječenosti da se nešto čini i propuštanja prilike da se čini ono što se može činiti, ne mogu se, oci biskupi, oteti dojmu da se štošta toga moglo i trebalo učiniti umjesto potpune obustave sakramentalne prakse. Evo nekoliko primjera:

  1. Kao i sve druge zdravstvene ustanove, rađaonice još uvijek rade. No što je s rađanjem za Nebo? Je li krštenje po nečemu opasnije od rođenja? Osim toga, građanska vlast dopušta čak i javno okupljanje do pet osoba. Je li doista nezamislivo osigurati uvjete za zatvoreno krštenje, pa bilo ono također do pet osoba: roditelji, dijete, kum, svećenik? Naglašavajući radikalnu važnost formalnog primanja sakramenta, Zakonik kanonskog prava dopušta da u smrtnoj pogibelji bilo tko može krstiti. A nije li ovo vrijeme pogibelji, zbog čega bismo pošto-poto trebali moći krstiti? A ako nismo u pogibelji, zašto, opet, ne krstimo?
  2. Isto rečeno vrijedi i za sakrament ženidbe. Naša građanska vlast pruža mogućnost za taj temeljni događaj ljudskog života i jedan od stupova ljudske civilizacije – u najužem krugu osoba i uz pridržavanje sigurnosnih mjera. No je li sklapanje sakramenta ženidbe pod istim uvjetima po nečemu opasniji od civilne procedure? Uz svijest da korizmeno vrijeme ne dopušta crkvenu ženidbu, mogu li vjernici očekivati da će naša crkvena vlast po Uskrsu prilagoditi svoje odredbe, barem u skladu s postojećim građanskim, te svojim vjernicima, među kojima su mnogi mladi budući supružnici, omogućiti te doista minimalne uvjete za slavlje tog sakramenata?
  3. Iako je važno što su oci biskupi dopustili da crkve vjernicima ostanu otvorene za osobnu molitvu, neobična je odluka da u jednoj crkvi može istovremeno biti prisutno najviše deset osoba. I to ne samo zbog puke činjenice da sve crkve nisu jednako velike – crkve se značajno razlikuju u broju vjernika koje istovremeno mogu primiti, pa i uz poštivanje važećih sigurnosnih mjera – nego i zbog toga što su se oci biskupi i po toj mjeri pokazali strožima od Stožera civilne zaštite, čije mjere uključuju sigurnosne upute za ponašanje u zatvorenim prostorima, ali ne ograničavaju na isti način broj osoba po objektu. Je li odlazak u crkvu radi molitve – ili pak slavljenja mise – po nečemu opasnije od odlaska u trgovinu? Možemo li očekivati prilagodbu dotične odredbe koja bi većem broju vjernika omogućila toliko važnu mogućnost barem kratkog pohoda i molitve u crkvi? A kada bi se pokazalo kako više vjernika može istovremeno biti u jednoj crkvi, na sigurnoj udaljenosti, u čemu bi bila dodatna prepreka da se s tim istim vjernicima slavi sveta misa? Što priječi našu crkvenu vlast da ide ukorak, pa i korak ispred svjetovne te kuša i uvjeri se u poslušnost svog vjerničkog naroda, koji bi ovih dana, budimo sigurni, sve dao da može ponovno slaviti svetu misu i pričestiti se?
  4. Teško je shvatiti odluku biskupa da zabrane slavlje sakramenta ispovijedi osim u smrtnoj pogibelji, zato što je, usuđujem se reći, vrlo lako zamisliti mnoge načine slavlja tog sakramenta u sigurnim uvjetima. Je li ulazak u ispovjedaonicu po čemu opasniji od, recimo, sjedanja u taksi? Ako jest, što je s drugim mogućim mjestima sigurnijeg slavljenja ovog sakramenta, poput crkvenih dvorišta, župnih ureda, otvorenih hodnika crkvenih objekata, ulaza u kapele i crkve itd.? Iako je Euharistija vrhunac sakramenata i sveg kršćanskog života, ono gdje bi vjernici u svoj tjeskobi koja sada prožima naše živote mogli ponajviše biti uskraćeni jest upravo sakrament pomirenja. Znamo, Krista nitko nije dostojan primiti. A opet, koliko li ga nam je često lakše i primiti, nego se s njime pomiriti. Gdje je tjeskoba, tu je nemir, a gdje je nemir, tu je i grijeh. Nismo li stoga u ovakvim krizama u još većoj potrebi za milosti koju primamo po sakramentu?  Savršeno pokajanje kao preporučena zamjena za sakrament ispovijedi može biti dovoljno za spasenje, ali, suvišno je reći, ono nije dovoljno za život. Više nego spasenjski mehanizmi, sakramenti su vjernicima uistinu ono što Crkva uči da jesu – vidljivi znaci nevidljive Božje prisutnosti. Ovo doista jesu tjeskobni dani kada nas zdravstveni stručnjaci preko medija trebaju podsjećati kako nije opasno s bilo kime popričati na udaljenosti od nekoliko metara. Je li onda, ponizno pitam, doista neprihvatljivo zamisliti i zamoliti da naši biskupi, sa svećenicima, pronađu načine da se vjernicima osigura primanje sakramenta pomirenja u sigurnim uvjetima te budu oni koji će vjernike pozivati k sebi na razgovor, a po uzoru na svetoga Pavla zaklinjati ih da se u ovo vrijeme pomire s Gospodinom?

Crkva dijeli radost i nadu, žalost i tjeskobu ljudi ovog svijeta. Crkvena vlast i Božji narod dužni su tako pokazivati solidarnost i suradnju s građanskom vlasti i znanstvenom strukom u zajedničkoj borbi protiv vladajuće pandemije. Međutim, valja nam se čuvati opasnosti koje vrebaju u apsolutnom slušanju svjetovnih pravila i mjerila. To po sebi zasigurno nikada nije bilo i ne može biti poslanje Crkve. Pravac na koji smo se gotovo besprigovorno otisnuli već nas je doveo do vrlo zabrinjavajućeg i do jučeg nezamislivog scenarija – toga da građanska vlast, na čelu s demokršćanskom vladom, sve svoje građane u maniri totalitarnog režima želi staviti pod stalni intimni nadzor i kontrolu. Zar će se itko usuditi reći da smo kao Crkva dužni slijepo se podložiti i takvom mogućem zakonu?

U neizvjesnosti koja nas okružuje i pored odgovornosti koju imamo za zaštitu sebe i drugih oko nas, pogotovo starijih i slabijih, također imamo odgovornost i za očuvanje ljudskosti ovog našeg društva i svijeta. Crkva, sa svim svojim staležima, može i treba predvoditi taj proces, ali jedino tako što će se zauzimati za ono što je u čovjeku i u svijetu božansko. Tako što će ne samo učiti, nego i svjedočiti, da tjelesno zdravlje i svjetovna vlast, ma koliko važni, nisu i ne mogu biti sve što je vrijedno čuvanja, te da preživljavanje po svaku cijenu – modus vivendi koji već sada pušta korijenje u našem društvu – nije način življenja dostojan čovjeka – svakako ne kršćanina. Crkva je to kroz povijest nebrojeno puta i činila – u velikim bolestima, ali i pri padovima velikih gradova, država i carstava. Oci biskupi, ovo vam pismo pišem u nadi i s uvjerenjem da i u ovim okolnostima možemo zajedno ostati vjerni tom poslanju i na razini zadatka tolikih mučenika, blaženika i svetaca Crkve, u kojima ovih dana tražimo svoje uzore. Ponizno vas stoga molim da razmotrite ovdje izložene prijedloge te svome poslušnom sinu odgovorite na iznesene upite i, još važnije, svoju Crkvu blagoslovite ponovnom uspostavom sakramentalne prakse – za kojom vapimo.

U iščekivanju vašeg odgovora i vašeg blagoslova,

Valentino Findrik

Preneseno s bloga Žalost i tjeskoba

*Na zahtjev autora onemogućujemo komentiranje ovog članka.

Ovaj članak Otvoreno pismo teologa o mjerama HBK: Evo što predlažem umjesto potpune obustave sakramenata se prvo pojavio na Bitno.net.

Sveta Stolica pozdravila rušenje presude protiv kardinala Pella

$
0
0

Sveta Stolica potvrđuje svoju predanost prevenciji te istrazi svih slučajeva zlostavljanja maloljetnika

Kardinal Pell s kardinalom Bozanićem i tadašnjim nuncijem u RH, mons. Alessandrom D’Erricom u Zagrebačkoj katedrali/Foto: Zagrebačka nadbiskupija

Sveta Stolica “pozdravila” je jednoglasnu odluku Visokog australskog suda koji je u utorak oslobodio kardinala Georgea Pella optužbi za seksualno zlostavljanje maloljetnika.

Podsjećamo, Pell je osuđen u prosincu 2018. po pet točaka optužnice za zlostavljanje dvojice 13-godišnjaka u sakristiji i na hodniku katedrale sv. Patrika u Melbourneu, sredinom devedesetih. Žalbeni sud savezne države Victorije potvrdio je presudu s dva glasa “za” i jednim “protiv”.

No Visoki sud jednoglasnom je odlukom sedmero sudaca srušio presudu i naredio puštanje kardinala koji je u zatvoru služio šestogodišnju kaznu.

Priopćenje Svete Stolice prenosimo u cijelosti:

Sveta Stolica uvijek je iskazivala povjerenje u australski pravni sustav te pozdravlja jednoglasnu odluku Visokog suda kojom je kardinal George Pell oslobođen optužbi za zlostavljanje maloljetnika te mu je ukinuta kazna.

Povjeravajući svoj slučaj sudskoj pravdi, kardinal Pell uvijek je isticao svoju nevinost, čekajući da se utvrdi istina.

Istovremeno, Sveta Stolica potvrđuje svoju predanost prevenciji te istrazi svih slučajeva zlostavljanja maloljetnika.

Tino Krvavica | Bitno.net

Ovaj članak Sveta Stolica pozdravila rušenje presude protiv kardinala Pella se prvo pojavio na Bitno.net.

Vlasnik podstanarima oprostio stanarinu – na to ga je potaknula njegova katolička vjera

$
0
0

Salerno je shvatio da njegovih 200 podstanara već ima dovoljno problema te im je odlučio izaći u susret.

Stanodavac iz Brooklyna svim je podstanarima oprostio stanarinu za mjesec travanj.

Potaknut pojavom koronavirusa, Mario Salerno shvatio je da njegovih 200 podstanara već ima dovoljno problema te im je odlučio izaći u susret.

“Rekao sam im da ne brinu i da ne paničare. Prolazimo kroz vrlo teške trenutke zbog ove čudovišne bolesti”, poručio je Salerno za katoličku televiziji EWTN, otkrivši kako je njegovo dobro djelo inspirirala vjera.

“Moja katolička vjera potaknula me da donesem ovu odluku. Molim svaki dan, a kad imam viška vremena, dok boravim u karanteni, molim i tražim od dobrog Gospodina da pobijedi ovaj pakosni virus.”

Uz 80 apartmana koliko ih ima u Brooklynu, Salerno vodi mehaničarsku i autolimarsku radionicu te benzinsku crpku.

Mnogi od njegovih podstanara izgubili su posao zbog bolesti, prenosi CNA.

“Htio sam da imaju mir, da ne brinu o tome što će učiniti sa svakim dolarom”, izjavio je, dodavši kako neki stanari nisu imali ni za hranu.

Premda će izgubiti dosta prihoda, Salerno nije zabrinut. Financijski gubitak zanemariv je naspram vrijednosti ljudskog života, a “ja cijenim ljudske živote”, dodao je.

“Na kraju mog putovanja, kad odem i upoznam dragog Gospodina, želim ga, prije no što se on meni obrati, upitati: ‘Jesam li bio dobar? Kakva je bila moja vjera?'”

“Treba nam naš dobri Gospodin. On ovo može pobijediti, moramo moliti”, zaključio je Mario Salerno.

Tino Krvavica | Bitno.net

Ovaj članak Vlasnik podstanarima oprostio stanarinu – na to ga je potaknula njegova katolička vjera se prvo pojavio na Bitno.net.

Sveta Stolica: ‘Ne napuštajte starije jer koronavirus u samoći ubija još više’

$
0
0

Dikasterij za laike, obitelj i život objavio je u utorak 7. travnja pismo u kojem upozorava da se „ne smije napustiti starije jer u samoći koronavirus ubija još više“, prenosi Vatican News.

Foto: Shutterstock.com

Mora se učiniti sve što je moguće da bi se ublažila napuštenost, a u ovim okolnostima to bi moglo značiti i spašavanje života. U nekim se domovima za umirovljenike i palijativnim ustanovama događaju tragedije. Mora biti jasno da spašavanje života starijih ljudi koji žive u umirovljeničkim domovima ili su sami i bolesni ima jednaki prioritet kao spašavanje bilo koje druge osobe, upozorava se u dokumentu.

Stariji, kojima mlađi naraštaji duguju veliku zahvalnost, trenutačno plaćaju najvišu cijenu pandemije. Statistike pokazuju da je više od 80 posto preminulih od Covid-19 u Italiji bilo starije od 70 godina. Stoga upravo Crkva mora iznaći nove i kreativne načine kako starim ljudima koji žive sami pružiti nužnu podršku, pomoć i blizinu, poručuju iz Dikasterija za laike, obitelj i život.

IKA | Bitno.net

Ovaj članak Sveta Stolica: ‘Ne napuštajte starije jer koronavirus u samoći ubija još više’ se prvo pojavio na Bitno.net.


Jedna od najvećih protestantskih katedrala na svijetu privremeno postaje bolnica

$
0
0

Katedrala svetog Ivana Božanskog postat će poljska bolnica s devet šatora s kontroliranom klimom, gdje će naći smještaj najmanje 200 oboljelih od bolesti COVID-19

Foto: Flickr

“U prošlim stoljećima crkve su uvijek nudile utočište oboljelima za vrijeme epidemija. Naravno, za nas je to novost. Ali i to ulazi u  funkciju katedrale”, rekao je biskup Clifton Daniel III., dekan Svetog Ivana Božanskog, katedrale Episkopalne Crkve u New Yorku, smještene na aveniji Amsterdam, u Morningside Heightsu, Manhattan, nedaleko od Sveučilišta Columbia, koja će od sljedećeg tjedna biti pretvorena u poljsku bolnicu, piše portal nedjelja.ba.

Jedna od najvećih protestantskih katedrala na svijetu, dužine 180 metara i visine 70 metara, s devet šatora s kontroliranom klimom, pretvorit će se u bolnicu za najmanje 200 bolesnika s koronavirusom, javlja portal talijanskog dnevnika La Repubblica.

New York je žarište epidemije koronavirusa u Americi, sa 120 000 pozitivnih, 5000 tisuća mrtvih i već 16 000 hospitaliziranih, gradske zdravstvene ustanove su na kraju snaga: iako vrhunac bolesti tek treba doći, očekuje se za dva tjedna. Uz tisuću kreveta bolničkog broda usidrenog na Lower Manhattanu, 3000 mjesta dobivenih u Kongresnom centru Javits Center, 70 u poljskoj bolnici postavljenoj u Central Parku, sada se pridodaju i dvjestotinjak bolničkih kreveta katedrale.

U cijelosti je zauzeta čak i kripta katedrale, do koje se može doći samo strmim spiralnim stepeništem, a koje će medicinskom osoblju koristiti za “okrjepu”. Prije dva dana su isporučeni kreveti i sagrađena su prva tri šatora u nadi da će novi prostor postati operativan do vikenda. Katedrala će biti podružnica obližnje bolnice Mount Sinai Morningside, koja će tamo slati višak pacijenata.

Nedjelja.ba | Bitno.net

Ovaj članak Jedna od najvećih protestantskih katedrala na svijetu privremeno postaje bolnica se prvo pojavio na Bitno.net.

Biskup Uzinić savjetuje kako kod kuće možemo imati obrede pranja nogu i čašćenja križa

$
0
0

Dubrovačka biskupija objavila je korisne upute za vjernike kako bi mogli u svojim domovima bolje sudjelovati na obredima Vazmenog trodnevlja i Uskrsa.

Dubrovački biskup Mate Uzinić objavio je upute koje će vjernicima pomoći bolje proslaviti Vazmeno trodnevlje i Uskrs.

U poruci objavljenoj na stranicama Dubrovačke biskupije, vjernici su pozvani da prate prijenos svetih obreda iz Dubrovačke katedrale te “da u svojim domovima pripreme određene stvari kako bi što aktivnije mogli sudjelovati u liturgiji”.

Iako se poziv prvenstveno odnosi na one koji žive na području najjužnije hrvatske biskupije, vjerujemo kako on može biti koristan i drugima u Hrvatskoj.

Upute za vjernike

Za Veliki četvrtak biskup Uzinić predvidio je da vjernici u svojim kućama izvrše simboličan čin pranja nogu za vrijeme prijenosa uživo mise Večere Gospodnje koja počinje u 20 sati.

“Za Misu večere Gospodnje, ako vam je to moguće, molimo da pripremite u svojim domovina bokal, posudu za vodu i ručnik, kako je to uobičajeno u crkvama za ovaj obred. Kad biskup pozove predstavnika obitelji (muža/oca ili ako to nije zgodno onda nekog drugog člana obitelji) neka ta osoba simbolično opere noge ostalim članovima.”

“Ovo je važan čin koji u ovim trenucima može osvijestiti i približiti kako i koliko Krist ljubi svakog čovjeka.”

Za obrede Velikog petka koji će se održati u 19 sati, dubrovački je prelat predložio vjernicima da “počast križu iskažu u svojim domovima tako da svatko od ukućana uzme križ, izmoli Oče naš i nakon toga se prekriži s križem”.

Nakon obreda biskup Uzinić sam će s križem proći centrom grada, uobičajenom rutom kojom prolazi procesija na Veliki petak.

Vjernici se mole da uz križ u svojim domovima pripreme i blagoslovljenu vodu. Također, na biskupijskim mrežnim stranicama bit će dostupan tekst Muke po Ivanu, napravljen po ulogama, “kako bi ga vjernici ranije toga dana u svojim obiteljima mogli dijaloški čitati i tako se približiti otajstvu Kristove muke”.

Misa Vazmenog bdijenja na Veliku subotu planirana je u 20 sati.

Oni koji će pratiti prijenos uživo mole se da “u svojim domovima pripreme svijeću koju će na poziv biskupa upaliti i koja bi trebala gorjeti do kraja bdijenja”.

Što se tiče samog Uskrsa (misa u 10 sati), biskup Uzinić pozvao je vjernike da u svojim domovima “pripreme hranu za koju žele da bude blagoslovljena, a biskup će je na kraju mise blagosloviti”.

Prijenos svetih obreda

Iz Dubrovačke katedrale prijenos obreda Velikog tjedna moći će se pratiti putem internetske stranice Dubrovačke biskupije, zatim putem osobnog Facebook profila biskupa Mate Uzinića te preko YouTube kanala Dubrovačke biskupije. Neka slavlja prenosit će i Libertas televizija te Radio Dubrovnik.

  • VELIKI ČETVRTAK – 20 sati
  • VELIKI PETAK – 19 sati
  • VELIKA SUBOTA – 20 sati
  • USKRS – 10 sati
  • USKRSNI PONEDJELJAK – 10 sati

Popis s misnim slavljima i obredima iz drugih hrvatskih biskupija možete pronaći OVDJE.

Tino Krvavica | Bitno.net

Ovaj članak Biskup Uzinić savjetuje kako kod kuće možemo imati obrede pranja nogu i čašćenja križa se prvo pojavio na Bitno.net.

Biskupi Britanije i Walesa pozvali na molitvu za premijera Borisa Johnsona

$
0
0

„Premijer Boris Johnson vodi privatnu borbu protiv koronavirusa i potrebne su mu naše molitve. Molimo za njega i one koji trpe, ali i za zdravstvene djelatnike koji se o njima brinu“

Foto: Wikipedia

Nadbiskup Westminstera pozvao je na molitvu za britanskog premijera Borisa Johnsona koji je u ponedjeljak završio na intenzivnoj njezi zbog koronavirusa, donosi National Catholic Register. On se još od nedjelje navečer nalazi u Bolnici svetog Tome jer desetak dana imao simptome bolesti COVID-19 koji nisu popuštali.

Kardinal Vincent Nichols pozvao je na molitvu za premijera na Twitteru. „Premijer Boris Johnson vodi privatnu borbu protiv koronavirusa i potrebne su mu naše molitve. Molimo za njega i one koji trpe, ali i za zdravstvene djelatnike koji se o njima brinu“, napisao je kardinal, inače predsjednik Biskupske konferencije Engleske i Walesa.

Biskup Mark Davies iz Shrewsburyja je za CNA izjavio: „Promatrati premijera kako je omamljen i privremeno nesposoban zbog prijetnje s kojom se svi suočavamo, sigurno nas podsjeća kako smo svi zajedno u ovoj borbi. Pozivam vas da u ovome trenutku svi molimo za njega. Zajedništvo svetaca nas podsjeća kako su svi naši životi povezani. Doktrina, koja ovih dana sjaji u izolaciji, jest upravo zajednička borba.“

Britanski premijer je još 27. ožujka objavio da je pozitivan na koronavirus, ali je nastavio raditi iz samoizolacije. U nedjelju, 5. travnja, zaprimljen je u bolnicu. Sljedećeg dana je iz njegova ureda stiglo priopćenje kako je završio na intenzivnoj njezi.

„Premijer prima sjajnu njegu i želi zahvaliti svim zdravstvenim djelatnicima na njihovom radu i posveti“, piše u priopćenju. Glasnogovornik premijera je 7. travnja izjavio kako je Johnson zadržao dobro raspoloženje, prima kisik, ali diše samostalno, odnosno bez respiratora.

Rašeljka Zemunović | Bitno.net

Ovaj članak Biskupi Britanije i Walesa pozvali na molitvu za premijera Borisa Johnsona se prvo pojavio na Bitno.net.

Evo gdje i kada možete uživo pratiti obrede Vazmenog trodnevlja i Uskrsa

$
0
0

Prijenos misa i obreda na internetu, televiziji i radiju

Foto: Shutterstock

Kako bi vam olakšali praćenje svetih misa i obreda za Vazmeno trodnevlje i Uskrs napravili smo poseban raspored prijenosa uživo iz većine hrvatskih biskupija i Vatikana. Standardni popis svakodnevnih i nedjeljnih misnih slavlja koji smo ranije objavili na portalu ponovno će vrijediti od Uskrsnog ponedjeljka (u nekim župama od utorka) do daljnjega.

Neke biskupije organizirale su tijekom Velikog tjedna i posebne pobožnosti, a Dubrovačka biskupija objavila je korisne upute za vjernike kako bi mogli u svojim domovima bolje sudjelovati na obredima Vazmenog trodnevlja i Uskrsa. Druge smjernice pojedinih biskupija za Veliki tjedan možete pronaći OVDJE.

Dodajmo kako smo raspored prijenosa uživo organizirali u dva popisa – prema vremenu održavanja i po biskupijama – kako bismo vam dodatno olakšali.

 

Prijenosi prema vremenu održavanja:

Donosimo odabrane linkove s prijenosima uživo obreda Vazmenog trodnevlja i Uskrsa prema vremenu održavanja.

VELIKI ČETVRTAK

Misa posvete ulja

Misa Večere Gospodnje

 

VELIKI PETAK

Križni put

  • 15:00
    • pulska župa sv. Pavla apostola obred će emitirati putem Facebooka
    • križni put iz splitske župe Pomoćnice kršćana na Kmanu možete pratiti OVDJE
  • 21:00

Obred Muke Gospodnje

 

VELIKA SUBOTA

 

USKRS

 

USKRSNI PONEDJELJAK

 

Prijenosi po biskupijama:

*Prema trenutno dostupnim informacijama Bjelovarsko-križevačka biskupija nema organizirani prijenos obreda za Veliki tjedan.

Vatikan

Svi prijenosi obrednih slavlja koje će u Vatikanu predvoditi papa Franjo emitirat će se na YouTube kanalu Vatican Newsa. Neke obrede prenosit će i HRT.

  • VELIKI ČETVRTAK – 18 sati
  • VELIKI PETAK
    • obred Muke Gospodnje 18 sati
    • prijenos Križnoga puta ispred bazilike sv. Petra u Vatikanu od 21 sat na HTV1HR3
  • VELIKA SUBOTA21 sat
  • USKRS 
    • sveta misa11 sati 
    • prijenos blagoslova Sv. Oca Urbi et Orbi od 11.55 na HTV3 i i HR3

 

Zagrebačka nadbiskupija (HRT)

Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić predvodit će obrede Velikoga tjedna u Župi Tijela Kristova, Novi Zagreb – Sopot.

  • VELIKI ČETVRTAK – 18 sati na HTV3 i HR3
  • VELIKI PETAK – 18 sati na HTV3 i HR3
  • VELIKA SUBOTA
    • prijenos obreda Uskrsne noći i svete mise – 18 sati na HTV3 i HR3
    • istoga dana prijenos čestitke kardinala Josipa Bozanića20:05 na HTV1
  • USKRS – 10 sati na HTV1 i HR1
  • USKRSNI PONEDJELJAK18 sati na HTV3 i HR3

 

Splitsko-makarska nadbiskupija

Vjernici će službu Božju iz katedrale sv. Dujma tijekom Velikog tjedna moći pratiti na TV Jadranu Laudato TV-u te putem YouTube kanala Splitsko-makarske nadbiskupije i njihove Facebook stranice. U Velikom tjednu izravne prijenose svih ili nekih slavlja iz katedrale sv. Dujma s Facebook stranice Nadbiskupije moći će pratiti i pratitelji Facebook stranica: Gospa Sinjska, Karmelićani – Split i Dnevnik Svete Faustine Kowalske. Administratori ostalih vjerskih i župnih stranica mogu se pridružiti zajedničkom gledanju tako da administratorima stranice Splitsko-makarske nadbiskupije pošalju zahtjev.

  • VELIKI ČETVRTAK 19 sati
  • VELIKI PETAK15 sati
    • snimka na TV Jadran u 18:45
  • VELIKA SUBOTA 22:30
  • USKRS 9 sati

 

Đakovačko-osječka nadbiskupija

Slavonska televizija direktno će prenositi sva slavlja iz katedrale u Đakovu. Svi zainteresirani mediji (TV i radiopostaje) mogu besplatno od Slavonske televizije preuzeti snimak te istodobno direktno prenositi sva navedena slavlja, javljeno je iz Đakovačko-osječke nadbiskupije.

  • VELIKI ČETVRTAK
    • misa posvete ulja – 9 sati
    • misa Večere Gospodnje – 18 sati
  • VELIKI PETAK18 sati
  • VELIKA SUBOTA20:30
  • USKRS10:30

 

Riječka nadbiskupija

Riječka nadbiskupija objavila je raspored emitiranja obreda iz Zagrebačke nadbiskupije koje će prenositi HRT. Također, dodano je kako će se na Facebook stranici Riječke nadbiskupije pravovremeno nalaziti obavijesti o prijenosima koji će se moći pratiti preko nje.

 

Šibenska biskupija

Svi obredi Velikog tjedna iz Šibenske katedrale prenosit će se na Facebook profilu Šibenske biskupije.

  • VELIKI ČETVRTAK – 17 sati
  • VELIKI PETAK – 17 sati
  • VELIKA SUBOTA – 20 sati
  • USKRS – 12 sati

 

Hvarska biskupija

Sve obrede iz Hvarske katedrale navedene u rasporedu prenosit će katedralni radio. Putem Facebook stranice Župa Hvar prenosit će se mise na Veliki četvrtak, obredi Velikog petka, Vazmeno bdjenje te uskrsna misa.

  • VELIKI ČETVRTAK
    • sveta misa posvete ulja10 sati
    • krunica Božjeg milosrđa – 15 sati
    • sveta misa Večere Gospodinove19 sati
  • VELIKI PETAK
    • krunica Božjeg milosrđa – 15 sati
    • Obredi muke i smrti Gospodinove – 20 sati
    • Nakon obreda biskup će sa svećenicima krenuti u procesiju s Presvetim do Mandraća odakle će udijeliti blagoslov župi i biskupiji. Iz biskupije su pozvali da tu večer vjernici zapale svijeće na prozorima.
  • VELIKA SUBOTA
    • krunica Božjeg milosrđa – 15 sati
    • Vazmeno bdjenje 20 sati
  • USKRS
    • sveta misa10 sati
    • krunica Božjeg milosrđa – 15 sati

 

Gospićko-senjska biskupija

Svete mise i obrede iz Gospićke katedrale vjernici će moći pratiti putem izravnog prijenosa na Facebook stranici Gospićko-senjske biskupije.

  • VELIKI ČETVRTAK18 sati
  • VELIKI PETAK18 sati
  • VELIKA SUBOTA20 sati
  • USKRS10 sati

 

Biskupija Krk

Prijenos obreda Velikog tjedna iz Krčke katedrale možete pratiti uživo putem interneta (link – OVDJE), zatim putem kabelske televizije Grada Krka te putem lokalnih radiopostaja: Radio Jadranka – Mali Lošinj, Radio Otok Krk i Radio Rab.

  • VELIKI ČETVRTAK 20 sati
  • VELIKI PETAK 20 sati
  • VAZMENO BDJENJE u 20 sati
  • NEDJELJA USKRSNUĆA GOSPODNJEGA 10 sati

 

Varaždinska biskupija

Izravni prijenosi liturgijskih slavlja iz Varaždinske katedrale organizirani su u suradnji s VTV televizijom, a moći će se pratiti i putem internetskog portala Varaždinske biskupije.

  • VELIKI ČETVRTAK19 sati
  • VELIKI PETAK15 sati
  • VELIKA SUBOTA22 sata
  • USKRS9 sati

 

Dubrovačka biskupija

Iz Dubrovačke katedrale prijenos obreda Velikog tjedna moći će se pratiti putem internetske stranice Dubrovačke biskupije, zatim putem osobnog Facebook profila biskupa Mate Uzinića te preko YouTube kanala Dubrovačke biskupije. Neka slavlja prenosit će i Libertas televizija te Radio Dubrovnik. Dodajmo kako je biskup Uzinić pripremio posebne upute za vjernike koji će slavlja Velikog tjedna pratiti iz svojih domova, a možete ih pronaći OVDJE.

  • VELIKI ČETVRTAK 20 sati
  • VELIKI PETAK 19 sati
  • VELIKA SUBOTA20 sati
  • USKRS10 sati
  • USKRSNI PONEDJELJAK10 sati

 

Požeška biskupija

Prijenose obreda Velikog tjedna iz Požeške katedrale možete pratiti na biskupijskom YouTube kanalu.

  • VELIKI ČETVRTAK
    • misa posvete ulja10 sati
    • misa Večere Gospodnje19 sati
  • VELIKI PETAK – 18 sati
  • VELIKA SUBOTA 20 sati
  • USKRS11 sati

 

Sisačka biskupija

Prijenose obrednih slavlja iz katedrale u Sisku na Veliki četvrtak i Uskrs moći ćete pratiti putem biskupijskih mrežnih stranica te Facebook i YouTube kanala biskupije.

  • VELIKI ČETVRTAK
    • misa posvete ulja10 sati
  • USKRS10 sati

 

Zadarska nadbiskupija

Sva liturgijska bogoslužja Svetog Trodnevlja i misu na svetkovinu Uskrsa koje će predvoditi nadbiskup Puljić vjernici mogu pratiti putem YouTube kanala Zadarska nadbiskupija – Veliki tjedan 2020. Uskršnju misu prenosit će i Hrvatski radio Zadar.

  • VELIKI ČETVRTAK
    • misa posvete ulja 11 sati
  • VELIKI PETAK18 sati
  • VELIKA SUBOTA19 sati
  • USKRS11 sati 

 

Porečka i Pulska biskupija

Premda neće biti prijenosa iz bazilike u Poreču gdje će obrede slaviti biskup Dražen Kutleša, praćenje uživo organizirala je pulska župa sv. Pavla apostola koja će obrede emitirati putem Facebooka.

  • VELIKI ČETVRTAK – 18 sati
  • VELIKI PETAK
    • križni put – 15 sati
    • služba Muke Gospodnje – 18 sati
  • VELIKA SUBOTA20:30
  • USKRS – 11 sati

Tino Krvavica | Bitno.net

Ovaj članak Evo gdje i kada možete uživo pratiti obrede Vazmenog trodnevlja i Uskrsa se prvo pojavio na Bitno.net.

Tri svjedočanstva o životu fra Ante Antića: ‘Kako je mogao znati da sam prije 15 godina bila na velikoj ispovijedi?’

$
0
0

Svjedočanstva vjernika koji su susreli slugu Božjega fra Antu Antića: “Uslijedilo je ozdravljenje. Ispunila se riječ oca Ante…”

“Oče Ante, ja bih htjela kod vas obaviti veliku ispovijed, čitavog života”, govorila je ocu Anti neka gospođa.
“Nemojte, vi ste obavili veliku ispovijed prije petnaest godina, bila je dobra, ne treba ono više opetovati.”
Gospođa je ostala iznenađena. Kako je mogao to znati?

***


Perforacija žuči. Usred noći. Nikoga nije bilo blizu. Sestre su nekako pomogle. Telefonirali su i ocu Anti. Eto ga odmah ujutro, oko 9 sati.
“Časna majko, je li vam bistro u glavi?”
“Mislim da jest”, odgovorila je bolesnica. Došlo joj je da se nasmije takvom pitanju, ali onaj čas nije mogla. Smijat će se poslije.
“Ova bolest nije na smrt. Ostat ćete”, rekao je odmah otac Ante.

Neposredno nakon perforacije žuči nastupio je i perihonitis, upale trbušne opne. Liječnik je rekao: 95 posto sigurnosti da će uslijediti smrt.
Međutim, uslijedilo je ozdravljenje. Ispunila se riječ oca Ante.

 

***


Brat časne sestre I. imao je na rak na želucu. Izvršena je operacija. Prošao je peti dan, a organizam još nije “proradio”. Svi su izgubili nadu.
Bolesnikova sestra susrela je oca Anića.
“Neće umrijeti, sestro, neće umrijeti.”
I nije umro.

 

Gornji tekst je izvadak iz knjige Ante Katalinić: “Dobri otac Antić – treptaji srca među tvornicama”. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal bitno.net.

Ovaj članak Tri svjedočanstva o životu fra Ante Antića: ‘Kako je mogao znati da sam prije 15 godina bila na velikoj ispovijedi?’ se prvo pojavio na Bitno.net.

Viewing all 42496 articles
Browse latest View live


Latest Images

<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>