Quantcast
Channel: Bitno.net
Viewing all 42468 articles
Browse latest View live

Savjet pape Franje: Evo kako korisno provesti vrijeme u karanteni

$
0
0

Papina kateheza na općoj audijenciji u srijedu 8. travnja 2020.

Foto: Vatican Media

Draga braćo i sestre, dobar dan!

U ovim tjednima zabrinutosti zbog pandemije od koje svijet silno pati, među mnogim pitanjima koja si postavljamo mogu se javiti i pitanja o Bogu: što on čini kad nas snađe bol? Gdje je kad sve pođe po zlu? Zašto naše probleme ne riješi brzo? To su pitanja koja postavljamo o Bogu.

U tome nam je od pomoći izvješće o Isusovoj muci, koje nas prati kroz ove svete dane. I u njemu se, naime, javljaju mnoga pitanja. Narod se, nakon što ga je trijumfalno dočekao u Jeruzalemu, pitao hoće li Isus konačno osloboditi narod od njegovih neprijatelja (usp. Lk 24, 21). Očekivali su moćnog, pobjedonosnog Mesiju s mačem. Umjesto toga, dolazi krotki i ponizni Mesija koji poziva na obraćenje i milosrđe. I upravo to mnoštvo, koje mu je prije klicalo, sada viče: „Neka se razapne“ (Mt 27, 23). Oni koji su ga slijedili, zbunjeni i prestrašeni, napuštaju ga. Mislili su: ako je Isusa zadesio ovakav udes, Mesija nije On, jer Bog je snažan, Bog je nepobjediv.

Ali, ako nastavimo čitati izvješće o Muci, otkrivamo iznenađujuću činjenicu. Kad je Isus umro, rimski satnik koji nije bio vjernik – nije naime bio Židov nego poganin – koji ga je vidio kako trpi na križu i čuo ga kako oprašta svima, koji se izravno osvjedočio u njegovu neizmjernu ljubav, priznaje: „Zaista, ovaj čovjek bijaše Sin Božji!“ (Mk 15, 39). Govori upravo suprotno od ostalih. Kaže da je tamo Bog koji je uistinu Bog.

Možemo se danas zapitati: koje je pravo lice Boga? Obično projiciramo, u najvećem stupnju, na njega što mi jesmo: naš uspjeh, naš osjećaj za pravdu, pa čak i našu srdžbu. Ali Evanđelje nam govori da Bog nije takav. Drugačiji je i nismo ga mogli upoznati vlastitim silama. Zbog toga nam je postao blizak, došao nam ususret i upravo se o uskrsnuću objavio u punini. A gdje se to potpuno objavio? Na križu. Ondje učimo značajke lica Božjeg. Ne zaboravimo, braćo i sestre, da je križ Božja katedra. Dobro nam je gledati raspelo u tišini i vidjeti tko je naš Gospodin: On je onaj koji ne upire prstom ni u koga, pa čak ni u one koji ga razapinju, nego širi ruke svima; koji nas ne satire svojom slavom, nego dopušta da radi nas bude lišen svoje slave; koji nas ne ljubi riječima, nego nam daje život u tišini; koji nas ne prisiljava, nego nas oslobađa; koji se prema nama ne odnosi kao prema strancima, nego uzima na sebe naše zlo, uzima na se naše grijehe. I zato, da bismo se oslobodili predrasudâ o Bogu, upiremo svoj pogled u raspelo. A zatim otvaramo Evanđelje. Ovih dana, kad smo svi u karanteni i kod kuće, zatvoreni, uzmimo u ruke to dvoje: raspelo, promatrajmo ga; i otvorimo Evanđelje. To će biti za nas – da tako kažem – poput velike kućne liturgije, jer ovih dana ne možemo ići u crkvu. Raspelo i Evanđelje.

U Evanđelju čitamo da, kad narod ide Isusu da ga zakralji, primjerice nakon umnažanja kruhova, on odlazi odande (usp. Iv 6, 15). A kad zlodusi žele otkriti njegovo božansko veličanstvo, On ih ušutkuje (usp. Mk 1, 24-25). Zašto? Zato što Isus ne želi biti krivo shvaćen, ne želi da narod pravog Boga, koji je ponizna ljubav, brka s lažnim bogom, ovozemaljskim bogom koji se voli pokazivati i nameće se silom. On nije idol. On je Bog koji je postao čovjekom, poput svakog od nas, i izražava se kao čovjek, ali snagom svoje božanske moći. Kada je, međutim, u Evanđelju svečano proglašen Isusov identitet? Kad satnik kaže: „Zaista, ovaj čovjek bijaše Sin Božji!“ To se kaže ondje, netom što je dao svoj život na križu, jer više ne možemo pogriješiti: vidimo da je Bog svemoćan u ljubavi, a ne na neki drugi način. To je njegova narav, jer je takav. On je Ljubav.

Ti bi mogao prigovoriti: „Što ću s tako slabim Bogom koji umire? Više bih volio jakog boga, moćnog Boga!“ Ali znaj ovo: moć ovoga svijeta prolazi, dok ljubav ostaje. Samo ljubav čuva život koji imamo, jer obuhvaća naše slabosti i preobražava ih. Božja je ljubav ta koja je na Uskrs izliječila naš grijeh svojim oproštenjem, koja je smrt pretvorila u prijelaz u život, koja je promijenila naš strah u povjerenje, našu tjeskobu u nadu. Uskrs nam govori da Bog može sve okrenuti na dobro. Da s njim uistinu možemo vjerovati da će sve biti u redu. A to nije iluzija, jer Isusova smrt i uskrsnuće nisu neka opsjena: to je bila istina! Eto zašto nam se na uskrsno jutro kaže: „Ne bojte se!“ (usp. Mt 28, 5). I uznemirujuća pitanja o zlu ne nestaju iznenada, nego u Uskrslom nalaze čvrsti temelj koji nam omogućuje da ne potonemo.

Draga braćo i sestre, Isus je promijenio povijest postavši blizak nama i učinio je, iako još uvijek obilježenu zlom, poviješću spasenja. Prinijevši svoj život na križu, Isus je također pobijedio smrt. Iz otvorenog srca Raspetoga Božja ljubav dopire do svakog od nas. Možemo promijeniti svoje povijesti tako da mu se približimo i prihvatimo spasenje koje nam nudi. Braćo i sestre, otvorimo mu čitavo svoje srce u molitvi, ovaj tjedan, ovih dana: s raspelom i s Evanđeljem. Ne zaboravite: raspelo i Evanđelje. To će biti kućna liturgija. Otvorimo mu čitavo srce u molitvi, neka se njegov pogled spusti na nas i shvatit ćemo da nismo sami, nego da smo ljubljeni, jer nas Gospodin ne napušta i nikada nas ne zaboravlja. S tim mislima želim vam svet Veliki tjedan i svet Uskrs.

IKA | Bitno.net

 

Ovaj članak Savjet pape Franje: Evo kako korisno provesti vrijeme u karanteni se prvo pojavio na Bitno.net.


Papa osnovao novo stručno povjerenstvo o ženskom đakonatu

$
0
0

Od deset članova Povjerenstva pet su žene.

Foto: Giulio Napolitano/Shutterstock

Sveti Otac, u tijeku nedavne audijencije u koju je primio prefekta Kongregacije za nauk vjere Luisa Francisca Ladariu Ferrera, donio je odluku da se osnuje novo stručno povjerenstvo o ženskom đakonatu, objavio je 8. travnja Tiskovni ured Svete Stolice.

Za predsjednika Povjerenstva Papa je imenovao kardinala Giuseppea Petrocchija, nadbiskupa L’Aquile, a za tajnika preč. Denisa Dupont-Fauvillea, službenika Kongregacije za nauk vjere. Od deset članova Povjerenstva pet su žene.

Podsjetimo, prvo stručno povjerenstvo o ženskom đakonatu počelo je s radom u studenom 2016. godine. U razgovoru s novinarima u svibnju prošle godine Papa je rekao kako povjerenstvo nije došlo do konsenzusa. U svom je obraćanju na zatvaranju Sinode o Amazoniji Franjo dao naslutiti da razmišlja o stvaranju novog povjerenstva.

IKA | Bitno.net

Ovaj članak Papa osnovao novo stručno povjerenstvo o ženskom đakonatu se prvo pojavio na Bitno.net.

Preminula časna sestra iz Međugorja zaražena koronavirusom

$
0
0

Preminula redovnica uz zarazu novim virusom imala je i drugih zdravstvenih problema.

Foto: Miropink/Shutterstock

Na infektološkom odjelu Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru od posljedica zaraze koronavirusom preminule su dvije ženske osobe od kojih je jedna časna sestra iz samostana u Miletini kod Međugorja, piše Slobodna Dalmacija.

83-godišnja redovnica bila je šest dana na respiratoru u lošem zdravstvenom stanju, a uz zarazu novim virusom imala je i drugih zdravstvenih problema.

Preminula časna sestra navodno je sekundarni kontakt prvozaražene časne sestre koja je virus donijela u samostan u Miletini početkom ožujka.

Zaraza se pojavila i u međugorskom domu za nezbrinutu djecu “Majčino selo”. Ravnatelj te ustanove još je prošlog tjedna u priopćenju za javnost izjavio kako su neke od časnih sestara koje su bile pozitivne na koronavirus boravile u domu, te da je određena mjera izolacije za cijelu ustanovu.

Bitno.net

Ovaj članak Preminula časna sestra iz Međugorja zaražena koronavirusom se prvo pojavio na Bitno.net.

Zdravstvena djelatnica iz Hrvatske se obratila svećenicima: Molim vas, ne zovite puk na mise jer nitko ne zna širi li virus

$
0
0

Potaknuta jučer objavljenim tekstom Valentina Findrika o mjerama HBK te slučajem u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji, javila nam se zdravstvena djelatnica Marija Delaš s pismom koje je uputila svećenicima o opasnostima prenošenja zaraze koronavirusom, te objašnjenjem zašto je iznimno opasno slaviti mise s pukom. Njezino pismo prenosimo u cijelosti.

Foto: Cathopic

Poštovani svećenici,

odlučila sam poslati vam ovo pismo kao bratski savjet osobe koja je zdravstveni djelatnik i ima uvid u rad s pacijentima na respiratorima.

Nadodajem i informaciju da je nekoliko mojih prijatelja, kao i članova obitelji, u ovim trenutcima ostalo „zarobljeno“ u Italiji zbog izvanrednog stanja vezanog uz COVID-19. Nekoliko se mojih prijatelja Talijana trenutno bori s ovom nedaćom. Sigurna sam da aktualne okolnosti kakve su u Italiji, Španjolskoj i Francuskoj ne želimo i u Lijepoj Našoj.

Uzimajući u obzir moja stručna i profesionalna znanja kao i iskustva zadnjih dana, uz naglasak na ljubav prema Katoličkoj Crkvi kao aktivne vjernice, pitam se kako u ovim nezahvalnim vremenima svijet mogu učiniti malo boljim. Stoga sam odlučila svoje slobodno vrijeme posvetiti pružanju podrške i pomoći svima koje susrećem na raznim komunikacijskim poljima (telefonski, porukama, Facebookom i sl.). Ovog trenutka koordiniram manjom grupom putem Skypea za koju pokušavam osmisliti duhovno-psihosocijalnu podršku.

Budući da zbog zahtjeva svoga radnog mjesta u ovim okolnostima i dalje trebam susretati ljude koji su, blago rečeno, nerazumni i ne shvaćaju ozbiljnost situacije u kojoj smo se svi zajedno našli, na srcu mi je i njihova i vlastita zdravstvena sigurnost i dobrobit. S obzirom na tu neophodnu izravnost kontakata, po povratku kući živim u socijalnoj izolaciji kako ne bih nikoga ugrozila.

U zadnjih nekoliko dana su se pojavili medijski napisi o svećeniku koji poziva vjernike nas svetu misu. Ja apeliram na svakoga od vas koji žele slaviti svetu misu s pukom (odnosno „samo s manjim brojem vjernika“) da to ne činite, već da se pridržavate jasnih uputa državnih i crkvenih vlasti.

Pojedini svećenici su možda i ispovijedali povratnike iz zemalja u kojima je proglašena karantena, a koji su se odlučili vratiti kući i ignorirati obaveznu samoizolaciju. Čak i ako oni osobno nisu bili izloženi virusu, možda ga je imao netko tko je bio s njima u kontaktu (simptomi su se pokazali tek kasnije). Stoga ne možete znati jeste li i vi sami u ovome trenutku zaraženi, kao što ne možete znati je li onaj koga zovete na slavljenje svete mise teže bolestan i u većem riziku od zaraze. Pozivam vas dakle da pokušate razumjeti kako župljani najčešće neće odbiti dolazak na svetu misu bez obzira na rizik kojemu su izloženi. To je zato što oni, s jedne strane, žele slaviti Gospodina euharistijom pa će i iskoristiti mogućnost ako je dobiju, a s druge strane, ovu situaciju nisu shvatili ozbiljno jer se nikada u ovim suvremenim okolnostima nismo susreli i borili s nečim ovakvim.

Riječ je o neprijatelju koji je nevidljiv i čije se djelovanje manifestira tek nakon nekog vremena (tjedan do dva tjedna). Razumijem i jasna mi je vaša pastirska zauzetost kojom ne želite svoje vjernike ostaviti bez pričesti, no mislim da nam je svima u ovom trenutku potrebno više poniznosti i poslušnosti kako bismo vršili ono što su nam odredili naši nadređeni, bilo na civilnom bilo na crkvenom području. Pozvani smo u ovim trenucima ne gledati samo „očima ovoga svijeta“, nego kao kršćani jačati svoju vjeru da Bog snažno djeluje. On daje milosti po odlukama biskupa kao i svima nama po poslušnom vršenju njihovih odredbi.

Zato sam slobodna, u poniznosti, zamoliti vas da pozovete svoje župljane da ostanu kod kuće, u socijalnoj izolaciji. Još uvijek ne znamo koliko se dugo virus zadržava na drvenim površinama crkvenih klupa, koliko dugo ostaje na platnenim sjedalicama i na kvakama crkvenih vrata. Također ne možemo znati niti predvidjeti tko je od onih koje ste pozvali na slavlje svete mise NOSITELJ zaraze i kome ćete je vi u sljedećem susretu prenijeti. Sljedeća tri do četiri tjedna trebamo imati na umu da postoje ljudi koji u sebi imaju virus (iako ne pokazuju nikakve simptome) i da su oni potencijalno zaraženi; ne zato što želimo poniziti svoju braću i sestre, nego zato da zaštitimo sve one koje ćemo susretati u budućnosti.

Nadalje, slobodna sam vas pozvati da promislite o tome je li izlaganje sebe susretu s drugima (NE MOŽEMO ZNATI jeste li NOSITELJ upravo VI) zapravo grijeh protiv pete Božje zapovijedi?

Rastužila me je činjenica kao i fotografije s nedavnih slavlja svetih misa ispred crkava u metropoli jer se time direktno odbila poslušnost papi i biskupima kao i civilnim vlastima. Osim toga, svećenici koji su dopustili okupljanje ljudi ugrozili su sve one koji su sudjelovali kao i one koji će ti ljudi susresti u predstojećim danima. Epilog ove neposlušnosti može biti koban.

Najljubaznije vas još jednom molim #ostanidoma i koristite se internetom da dođete do onih kojima ste potrebni. Možete djelovati na razne načine i tako ostvariti bliskost sa svojim župljanima. Predlažem tek neke: sastavite popis starih župljana koji žive sami, nazovite ih svakoga dana i pitajte kako su; izmolite s njima deseticu krunice ili bilo koju drugu molitvu putem telefona. Potrebno je izbjegavati bilo koji oblik direktnog fizičkog kontakta s ljudima. Molim vas, ostanite zdravi jer ćemo vas trebati, vrlo brzo i mnogo. Slobodno pročitajte o tome koliko su svećenici u okolnim zemljama angažirani, kao i koliko je njih olako shvatilo ozbiljnost ove situacije pa trenutno čekaju na kremiranje (jer su krematoriji zatrpani umrlima).

Poučite, molim vas, puk da #ostanedoma i izbjegava svaki izravni fizički kontakt, te da na slavlju euharistije koju slavite sami, bez prisutnosti puka, sudjeluje čitava Crkva, općinstvo svetih koje ispovijedamo i u koje vjerujemo. Svjesna sam da i vama nije lako u ovim izazovnim okolnostima te da svi osjećamo određenu dozu straha. No potrebno je razborito pristupiti situaciji kako bismo je, što skorije, prebrodili uz najmanji broj žrtava. Potrebno je svakodnevni život prilagoditi uputama koje nam stižu. Možda se nikada nismo našli u vremenima kao danas da ostajanjem kod kuće, koliko god nam to teško padalo, uistinu spašavamo živote.

Voli vas i prati molitvom,

Marija

P. S. Situacija je izrazito ozbiljna – #ostanitedoma!!! A onaj tko želi biti heroj neka zamijeni liječnika, medicinsku sestru ili spremačicu na odjelu za infektologiju koji nemaju taj luksuz da ostanu kod kuće sa svojom obitelji.


Marija Delaš radila je kao fizioterapeut u Specijalnoj bolnici za psihijatriju i palijativnu skrb Rafael Strmac, a posljednjih 18 mjeseci radi u privatnoj tvrtki za isporuku ortopedskih pomagala za pomoć u disanju. Predsjednica je Hrvatskog društva za fizioterapiju u palijativnoj skrbi i Udruge za proučavanje posture i edukaciju glazbenika Homini Artium te članica Društva za kibernetiku psihoterapije. Djeluje u Udruzi katoličkih izviđača Jarmina. Bila je aktivna u brojnim katoličkim udrugama, kao što su SKAC, Magis, Salezijanska mladež i Misijska zajednica mladih u Jarmini.

Marija Delaš | Bitno.net

Ovaj članak Zdravstvena djelatnica iz Hrvatske se obratila svećenicima: Molim vas, ne zovite puk na mise jer nitko ne zna širi li virus se prvo pojavio na Bitno.net.

UŽIVO Od 20h – Vjeronauk don Damira Stojića: ‘Kraj svijeta i Kristov drugi dolazak – 2- dio’

Na veliki petak prenosit će se čašćenje Isusove trnove krune iz katedrale Notre-Dame

$
0
0

Čašćenje će predvoditi nadbiskup Pariza Michel Aupetit.

Foto: Rosikon Press

Isusova trnova kruna koja je prošle godine spašena tijekom požara koji je zahvatio katedralu Notre-Dame bit će izložena za čašćenje na Veliki petak u obredu koji će biti prenošen uživo.

Molitvu u kojoj će biti ujedinjeni brojni vjernici predvodit će nadbiskup Pariza Michel Aupetit.

Tijekom jučerašnje online medijske konferencije nadbiskup Aupetit je rekao kako ne vidi “nikakvo značenje u požaru koji je zahvatio katedralu ili COVID-19 epidemiji”, ali i kako je uvjeren “da Bog može izvući mnogo veće dobro iz nevolje koja nas pogađa”, rekao je nadbiskup.

Molitva pred Isusovom krunom bit će prenošena upravo iz katedrale Notre-Dame s početkom u 11:30, a trajat će do 12:30. Prema pisanju Cruxa prenosit će ga francuske televizije BFM TV i KTO.

Nadbiskupu Aupetitu koji će predvoditi obred pridružit će se rektor Notre-Damea, mons. Patrick Chauvet i pomoćni biskup Pariza Denis Jachiet.

Tijekom meditacije pred jednom od najznamenitijih relikvija, tekstove Charlesa Péguya, Paula Claudela, i sv. Terezije iz Kolkate čitat će francuski glumci Philippe Torreton i Judith Chemla, uz pratnju violinista Renauda Capuçona.

Aupetit je rekao kako je prvotno planirao organizirati procesiju s relikvijom ulicama Pariza, ali da to više nije moguće zbog strogih mjera koje su na snazi u Francuskoj.

S oko 100 000 oboljelih i više od 9000 preminulih, Francuska je jedna od zemalja koje su najpogođenije pandemijom koronavirusa.

Dodajmo kako će na Veliki četvrtak nadbiskup Pariza u podne blagosloviti grad Presvetim Sakramentom s bazilike Presvetog Srca na Montmartreu koja gleda na grad.

Ivo Džeba | Bitno.net

Ovaj članak Na veliki petak prenosit će se čašćenje Isusove trnove krune iz katedrale Notre-Dame se prvo pojavio na Bitno.net.

Metropolit Porfirije čestitao Uskrs kardinalu Bozaniću: Radost blagdana neće izostati jer slavimo Uskrsloga

$
0
0

Iako ćemo ove godine Praznik nad praznicima, Uskrsnuće Gospodnje, dočekati i proslaviti u okolnostima koje nismo očekivali, praznična radost neće izostati jer proslavljamo onoga koji je rekao: ‘Ja sam uskrsnuće i život’, poručije je metropolit Porfirije.

Foto: Zagrebačka nadbiskupija

Pravoslavni metropolit Eparhije zagrebačko-ljubljanske Porfirije uputio je čestitku za Uskrs zagrebačkom nadbiskupu kardinalu Josipu Bozaniću, poručivši da je „Krist naš Gospodin i na njemu i na njegovoj ljubavi temeljimo našu vjeru da će i ovo iskušenje proći i da ćemo se vratiti svakodnevnom životu, ispunjenom mirom i radošću“.

„Vrijeme u kojem živimo suočilo nas je s izazovom u vidu pandemije koronavirusom i, po tko zna koji put, podsjetilo na svu krhkost ljudskog života. Istovremeno, pred nama je zahtjev da se svakodnevno podsjećamo na one vrijednosti koje su univerzalno dobro ljudskog društva a koje bi se, sve zajedno, mogle prepoznati u Božjoj zapovijedi: ‘Ljubi bližnjega svojega kao samoga sebe’. Ljubav se prepoznaje u mnogim našim djelima: solidarnosti, odgovornosti za drugoga, suzdržavanju… Ona je naša neophodnost ukoliko želimo savladati ovog nevidljivog, ali silnog neprijatelja.

Iako ćemo ove godine Praznik nad praznicima, Uskrsnuće Gospodnje, dočekati i proslaviti u okolnostima koje nismo očekivali, praznična radost neće izostati jer proslavljamo onoga koji je rekao: ‘Ja sam uskrsnuće i život: koji vjeruje u mene ako i umre, živjet će’. Krist je naš Gospodin i na njemu i na njegovoj ljubavi temeljimo našu vjeru da će i ovo iskušenje proći i da ćemo se vratiti svakodnevnom životu, ispunjenom mirom i radošću.

Radujući se nadolazećem Uskrsu, upućujem Vama, uzoriti gospodine kardinale i brate u Kristu, Vašem svećenstvu i pastvi, uime svih pravoslavnih kršćana koji žive na prostoru Republike Hrvatske i u svoje osobno ime, najsrdačnije čestitke uz tradicionalni praznični pozdrav: Hristos vaskrse – vaistinu vaskrse“, stoji u čestitki metropolita Porfirija.

IKA | Bitno.net

Ovaj članak Metropolit Porfirije čestitao Uskrs kardinalu Bozaniću: Radost blagdana neće izostati jer slavimo Uskrsloga se prvo pojavio na Bitno.net.

Tko je bila Marija Kleofina, svetica pod Križem?

$
0
0

Sveti Ivan evanđelist svjedoči da se Marija Kleofina nalazila u okružju pobožnih žena što su s Presvetom Djevicom Marijom i Marijom Magdalenom molile podno križa na Kalvariji

pod krizem

Foto: Wikimedia commons

Iz Ivanova i Markova Evanđelja saznajemo da pod Križem Isusovim bijahu Majka Isusova, sestra Marijina (Saloma, majka Ivanova), Marija iz Magdale, te Marija Kleofina, majka Jakova mlađega i Josipa.

Poslije Isusove smrti, Marija Kleofina ostaje na Kalvariji, prisustvuje pokopu s drugim ženama, odlazi na grob s njima da bi pomazale Tijelo Kristovo; one su prvi svjedoci Isusova Uskrsnuća.

Sinove Marije Kleofine nazivaju rođacima Isusovim; smatra se najvjerojatnijim da je suprug Marije Kleofine bio brat sv. Josipa. Na antiknim ikonama prikazana je u crnini, te izgledom vrlo slična Blaženoj Djevici Mariji da bi se prikazalo srodstvo.

Štovanje svete Marije Kleofine i Salome i Magdalene kao žena “mironosnica”, koje su nosile miru da pomažu Isusa, razvilo se u srednjem vijeku, osobito na temelju legende prema kojoj bi nakon Isusova Uzašašća skupa s Lazarom došle u Marseilles. Ondje su pobožno živjele i umrle. Bez obzira na utemeljenost te legende, svete žene koje su pratile Isusa za Njegova javnog života, a u vrijeme Isusove muke pokazale veću hrabrost negoli muškarci, zaslužuju našu pažnju i poštivanje. One su sve od reda uzorom osjećajne i djelotvorne ljubavi prema Isusu.

On je za njih bio učitelj koga su ljubile, kome su dobro željele, koga su slijedile i kome su služile. Njihova vjerna ljubav na Veliki petak i briga za Isusovo tijelo nešto je najljepše i najljudskije u našoj povijesti. Zato su ih brojni umjetnici oslikali i pod Križem i na putu k Isusovu grobu, a njihov je lik za kršćanina, doista, trajno nadahnuće.

Molitva pod Križem

Isuse, ti si iz ljubavi preuzeo patnju
i tako je pretvorio u patnju izbavljenja.
Hvala Ti za križ,
Hvala Ti za rane,
i za tri sata smrtne agonije.
Hvala Ti za tvoju riječ na križu
kojom si nam Mariju dao za Majku: “Evo ti majke” (Iv 19,27)
Hvala ti za tvoju riječ na križu
kojom nam pokazuješ što je praštanje:
“Oče, oprosti im jer ne znaju što čine.” (Lk 23,34)
U ovaj čas dolazimo pred tvoj križ
i podastiremo ti sve naše patnje,
patnje u obiteljima, u Crkvi i u svijetu.
Mi znamo: O Isuse, ti ćeš nas osloboditi.
Marijo, majko puna ljubavi koja stojiš pred križem,
moli sada s nama i za nas:
Neka nas Svemogući Bog, pomoću križa, tog znaka ozdravljenja, oslobodi utjecaja zla.
Uz pomoć križa, znaka pobjede,
neka Svemogući Bog oslobodi sve one
koji pate pod utjecajem zla.
Pomoću tog svetog križa
neka nam Bog udijeli sve potrebne milosti,
milost pomirenja, mira, ljubavi, vjere i ozdravljenja.
Neka nas tim znakom križa, blagoslovi i zaštiti, Svemogući Bog, Otac, Sin i Duh Sveti. Amen.

Bitno.net

 

Ovaj članak Tko je bila Marija Kleofina, svetica pod Križem? se prvo pojavio na Bitno.net.


Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku

$
0
0

Na Veliki četvrtak završava korizmeno vrijeme, a večernjom svetom misom započinje Vazmeno trodnevlje. Evo devet najvažnijih stvari koje trebamo znati o Velikom četvrtku!

veliki četvrtak

Veliki četvrtak (Posljednja večera) prikazani u filmu ‘Pasija’

Screenshot iz filma Pasija

1. POČETAK VAZMENOG TRODNEVLJA

Veliki četvrtak kroz dugo je vrijeme bio isključen iz trodnevlja (petak, subota, nedjelja), no poslijesaborska obnova jasno je naznačila kako vrijeme korizme traje do Mise večere Gospodnje na Veliki četvrtak kojom  započinje Vazmeno trodnevlje. Ta tri dana liturgijska slavlja predstavljaju godišnje slavlje pashalnog misterija.

Nova Opća načela o liturgijskoj godini to potvrđuju riječima:

Uskrsno se trodnevlje Gospodnje muke, smrti i uskrsnuća ističe kao sjajan vrhunac čitave liturgijske godine (br. 18). Ono počinje misom Gospodnje večere, središte mu je Uskrsno bdjenje, a zaključuje se Večernjom nedjelje Uskrsa. (br. 19)

Važno je naglasiti kako Crkva trodnevlje ne promatra kao tri odvojena slavlja ili pripravu za Uskrs, već jedinstveno slavlje Kristova uskrsnuća, po riječima sv. Augustina: Sveto trodnevlje Krista raspetoga, pokopanoga i uskrsnuloga.

2. POVIJESNI RAZVOJ

Blagdan Uskrsa u prvoj je Crkvi slavljen u noći između Velike subote i uskrsne nedjelje. Tijekom 4. stoljeća, polazeći od evanđeoskih izvješća i želje da se kroz tri dana susljedno proslave različiti trenutci vazmenog otajstva, Crkva je razvila presveto trodnevlje Gospodina raspetog, pokopanog i uskrslog. Jeruzalemska liturgija imala je presudan utjecaj na oblik slavlja Vazmenog trodnevlja, jer su Crkve Istoka postupno preuzimale jeruzalemske liturgijske običaje.

U 7. stoljeću u rimskim su crkvama na Veliki četvrtak postojala tri slavlja: pomirenje pokornika, posveta ulja i spomen uspostave euharistije. Slavlje pomirenja pokornika nestalo je nestankom javne pokore, te su na kraju ostala dva slavlja.

3. MISA POSVETE ULJA

Na Misi posvete ulja (Missa chrismatis), koja se može shvatiti kao uvod u Vazmeno trodnevlje, dijecezanski pastir i njegovi najbliži suradnici, prezbiteri, okruženi Božjim narodom, obnavljaju obećanja što su ih dali na svome svećeničkom ređenju. Riječ je o trenutku snažnoga crkvenog zajedništva, koji ističe dar ministerijalnog svećeništva što ga je Krist ostavio Crkvi uoči svoje smrti na križu. Potom se blagoslivljaju ulja koja se koriste u slavlju sakramenata: katekumensko ulje, ulje za bolesničko pomazanje i sveta krizma.

4. MISA VEČERE GOSPODNJE

Na Misi večere Gospodnje (In Cena Domini) kojom započinje Vazmeno trodnevlje, Crkva se spominje ustanovljenja euharistije, ministerijalnog svećeništva i nove zapovijedi – mandatum novum – to jest zapovijedi ljubavi, koju je Isus ostavio svojim učenicima.

Na ova tri otajstva Mise večere Gospodnje ukazuje i Okružnica o pripravi i slavljenju vazmenih blagdana Kongregacije za bogoštovlje i disciplinu sakramenata Paschalis Sollemnitatis:

Svu pažnju duha treba usmjeriti na otajstva koja se spominju poglavito u misi, to jest ustanovljenje euharistije, ustanovljenje svećeničkog reda i zapovijed Gospodnju o bratskoj ljubavi. To treba u homiliji rasvijetliti. (Br. 45)

Zanimljivo, tradicija večernje svete mise na Veliki četvrtak potječe iz 13. stoljeća, s obzirom na to da Crkva prema drevnoj predaji toga i idućega dana nije slavila euharistiju. Ovaj običaj razvio se iz židovskog shvaćanja prema kojemu novi dan započinje u predvečerje prethodnoga dana, stoga nije neobično da večer Velikoga četvrtka zapravo liturgijski pripada Velikom petku.

Na Posljednjoj večeri Isus je sakramentalno prihvatio svoju žrtvu smrti na križu: predao se u smrt radi spasenja ljudi, ispunivši Stari zavjet i židovski obred, dajući svoje tijelo i krv umjesto jaganjca i tako zapečatio konačni i vječni savez. Pranje nogu te večeri jasan je znak njegove ljubavi koja služi i predaje se. Njegova muka na Maslinskoj gori, predanje njegovim neprijateljima, uhićenje te iste večeri pravi je početak Isusove muke.

5. MISNA ČITANJA

Na Misi večere Gospodnje čitaju se sljedeća čitanja

  • Knjiga Izlaska (Izl 12,1-8. 11-14 – klanje pashalnog janjeta)
  • Psalam 116 (Ps 116, 12-13.15-18)
  • Prva poslanica Korinćanima (1 Kor 11, 23-26 – ustanovljenje euharistije)
  • Evanđelje po Ivanu (Iv 13, 1-15 – pranje nogu)

Starozavjetno čitanje izvještava o klanju i objedovanju pashalnog janjeta, čija je krv na dovratnicima i nadvratniku kuća postala znakom izbavljenja za Izrael. Taj noćni objed Izraela u Egiptu uveo je izlaz iz ropstva i onaj red božanskih djela izbavljenja, koja su našla svoj vrhunac u sklapanju saveza na brdu Sinaju.

Pripjevni psalam ne zahvaljuje samo za povijesno spasavanje Izraela, nego pripjevom: Čaša blagoslovna zajedništvo je krvi Kristove, upravlja zahvalu nad kaležom spasenja, nad ispunjenjem starozavjetnog uzora u Kristovu pashalnom otajstvu, nad Janjetom koje se kolje i oduzima grijehe svijeta.

Drugo čitanje prihvaća tu misao, donoseći izvještaj o ustanovi euharistije.

Slijedi evanđelje o pranju nogu. Ova biblijska perikopa upućuje na Isusov unutarnji stav: On ne želi vladati, nego služiti. Pranje nogu učenicima, što je zadaća robova kućnim gostima, postaje jasnim znakom da je bezgranična njegova ljubav prema ljudima, i to sve do predanja u smrt na križu.

6. PRANJE NOGU

Gestu pranja nogu susrećemo na Zapadu (s iznimkom Rima) već u 4. stoljeću. Ovaj izraz gostoljubivosti prisutan je još u Starom zavjetu, ali i u prvim kršćanskim vremenima. Kao liturgijska gesta prvi se put pojavljuje u Španjolskoj u 7. stoljeću, dok je u Rimu posvjedočen u 12. stoljeću.

Evo kako obred pranja nogu tumači Paschalis Sollemnitatis:

Pranje nogu odabranim muževima koje po predaji biva ovog dana znači službu i ljubav Krista koji je došao ne da mu služe nego da služi. Izvrsnije je da se ova predaja čuva i u svom vlastitom značenju tumači. (Br. 51)

Gesta pranja nogu treba se vršiti ako to preporučuju pastoralne prilike, a nedavnom odlukom pape Franje u njoj mogu sudjelovati i žene. (vidi: OVDJE)

Za vrijeme pranja nogu pjevaju se antifone navedene u Misalu ili druge prikladne pjesme. Među njima se ističe himan Ubi caritas et amor (Gdje je ljubav, ljubav prava) povezan s dijeljenjem hrane siromasima, a koji je oko 1000. godine ušao u obred pranja nogu.

7. PROCESIJA S PRESVETIM

Na kraju liturgije Velikog četvrtka, Crkva prenosi Presveti sakrament na za to određeno mjesto, što simbolizira Isusovu samoću u Getsemaniju i njegovu smrtnu tjeskobu. Nakon popričesne molitve u svečanoj procesiji u svetohranište smješteno u pokrajnjoj kapeli ili oltaru nose se pretposvećeni darovi za Veliki petak. Prije toga, slijedi ogoljenje oltara (denudatio altaris) koje se tumačilo kao alegorijska slika ostavljenog Krista. O tome čitamo u Paschalis Sollemnitatis:

Izmolivši popričesnu molitvu, obrazuje se ophod, kojim se pod vodstvom križonoše, sa zapaljenim svijećama i kadionicom s dimom kada, Presveti sakrament nosi po crkvi na mjesto gdje će se čuvati. Dotle se pjeva himan Usta moja ili druga euharistijska pjesma. (Br. 54)

Mjesto polaganja pretposvećenih darova često se pogrešno naziva Svetim grobom, na što upozorava i Direktorij o pučkoj pobožnosti i liturgiji:

U odnosu prema mjestu polaganja neka se izbjegava pojam grob i u svome uređenju neka mu se ne daje obilježje mjesta ukopa; naime, svetohranište ne smije imati oblik groba ili pogrebne urne. Sakrament valja čuvati u zatvorenu svetohraništu, bez izlaganja u pokaznici. (Br. 141)

8. VEČERNJE KLANJANJE

Veliki četvrtak predstavlja i poziv na zahvaljivanje Bogu na daru euharistije, kojeg treba pobožno primati i kojem se treba klanjati živom vjerom. Stoga Crkva nakon slavljenja svete mise potiče na bdjenje u prisutnosti Presvetog sakramenta, podsjećajući na žalosni čas koji je Isus prošao u samoći i molitvi u Getsemaniju, prije no što će biti uhićen i potom osuđen na smrt.

O tome govori i Paschalis Sollemnitatis:

Neka se vjernici pozovu da poslije mise Gospodnje večere pristojno vrijeme noći provedu u dužnom klanjanju u crkvi pred Presv. sakramentom, koji se ove noći u njoj svečano čuva. Ako je zgodno, može se dok traje euharistijsko klanjanje čitati neki odlomak Evanđelja po Ivanu (pogl. 13-17). Ipak nakon ponoći neka klanjanje bude bez vanjske svečanosti, jer je već započeo dan Muke Gospodinove. (Br. 56)

9. NEKE LITURGIJSKE NAPOMENE

Okružnica Paschalis Sollemnitatis donosi sljedeće upute:

  • Misa Gospodnje večere nek se slavi u večernje sate, u vrijeme koje je prikladnije za sudjelovanje cijele mjesne crkvene zajednice.
  • Prema prastaroj crkvenoj predaji, ovaj dan se zabranjuju sve mise bez naroda.
  • Svetohranište neka prije slavlja bude potpuno prazno. Hostije za pričest vjernika moraju se posvetiti u samom slavljenju žrtve.
  • Za čuvanje Presv. sakramenta neka se pripravi kapela i neka se tako primjereno ukrasi da poziva na molitvu i meditaciju; izričito se preporučuje stroga trijeznost koja je u skladu s liturgijom ovih dana, a zloporabe neka se izbjegnu ili uklone.
  • Dok se pjeva himan Slava Bogu na visini, prema običajima mjesta, zvone zvona, a kad on završi, šute sve do Slava Bogu na visini Vazmenog bdjenja.
  • Po završetku mise nek se oltar slavljenja ogoli. Korisno je da se križevi u crkvi zastru crvenim ili ljubičastim velom, ako nisu bili zastrti već u subotu prije Pete korizmene nedjelje. Neka se ne pale svijeće pred slikama svetaca.

Priredio: Miodrag Vojvodić | Bitno.net

Ovaj članak Devet stvari koje treba znati o Velikom četvrtku se prvo pojavio na Bitno.net.

Papin djelitelj milostinje pozvao kardinale i biskupe da doniraju novac za osobe pogođene pandemijom

$
0
0

O krajnjem odredištu milodara prikupljenih za potrebe suočavanja s aktualnim izvanrednim zdravstvenim stanjem odlučit će Sveti Otac

Foto: Rawpixel

Kako stoji u priopćenju Apostolske milostinjarnice, kardinal Krajewski uputio je poziv kardinalima, nadbiskupima, biskupima i crkvenim velikodostojnicima, najbližim suradnicima pape Franje, da putem novčanoga priloga izraze solidarnost s onima koji su pogođeni pandemijom. Riječ je o otprilike 250 pročelnika dikasterija, tajnika i ostalih osoba kojima su povjerene važne službe u Svetoj Stolici.

To je poziv na solidarnost, kako bi se sudjelovalo u trpljenju onih koji prolaze kroz kušnju.

Dodajmo kako će se liturgijska slavlja Velikoga tjedna, kojima će predsjedati papa Franjo, odvijati bez prisutnosti njegovih najbližih suradnika.

Papin ih je djelitelj milostinje stoga sve pozvao da se preko milodara ujedine osobno, i na poseban način, s rimskim biskupom koji predsjeda čitavoj zajednici ljubavi (usp. “Lumen gentium”, br. 13). O krajnjem odredištu milodara prikupljenih za potrebe suočavanja s aktualnim izvanrednim zdravstvenim stanjem odlučit će Sveti Otac.

Vatican News | Bitno.net

Ovaj članak Papin djelitelj milostinje pozvao kardinale i biskupe da doniraju novac za osobe pogođene pandemijom se prvo pojavio na Bitno.net.

Ako nam je euharistija samo predmet svađa, onda sigurno nečiste duše pristupamo Isusu

$
0
0

Pozvani smo najprije otkloniti iz sebe svaki razdor, neprijateljstvo, nečistoću, razmirice i neslogu unutar nas, jer za blagovanje euharistije se hoće pročišćeno srce i združeno s Isusom

Foto: Shutterstock

Oni koji običavaju praviti gozbe znaju kako je to odgovoran posao koji zahtijeva mnogo truda. Najprije treba pribaviti sve što je potrebno, pa zatim pripraviti i postaviti jela na stol. Uz toliko posla može se dogoditi da zaboravi pravi smisao i cilj okupljanja, to jest onaj pravi povod radi kojega su uzvanici okupili. A kad zaborave ili ne misle na pravi povod, onda je moguće da zaborave i na sebe, to jest da uzvanici dođu neprikladno pripremljeni za događaj zajedništva koje se kruni obiteljskim stolom i blagovanjem. Opasnost toga je onda da se slavlje pretvori samo u jelo i piće, umjesto da bude istinsko zajedništvo u kojem je blagoslov i bogatstvo imati osobe koje te mogu svojom prisutnošću i obiljem duše razveseliti i obdariti. 

Nešto slično se događalo i vezano uz pashalnu večeru koju je Isus namjeravao blagovati sa svojim učenicima u Jeruzalemu. Naime, znamo kako su ga učenici pitali: Gdje hoćeš da ti pripravimo te blaguješ pashu? Na neki način oni su se osjećali odgovornima za onaj materijalni, to jest tehnički dio priprava, što im je Isus i prepustio, a što su oni i napravili. No pripraviti pashu nije bilo moguće ni dostatno ako sebe ne priprave za taj događaj i obred. A oni su to uzeli zdravo za gotovo, vjerojatno kao jednu formalnost u kojoj su htjeli sudjelovati s religioznim uvjerenjem i osjećajima, ali to sve skupa bi prošlo kao još jedno od slavlja u nizu koje ne donosi nešto novoga ni sadržajnijega. Kako se to ne bi dogodilo, za to se pobrinuo Isus koji je za njih pripremio iznenađenje. Iznenadio ih je utoliko što je, kako čitamo u Ivanovu Evanđelju, ustao od večere i počeo im prati noge i otirati ubrusom kojim je bio opasan. Tim činom je htio njima pokazati kako je neophodno da se užive u događaj koji slijedi i u dar koji im priprema, to jest za koji ih je pripremao tijekom tri godine provedene zajedno. 

No ni ovaj događaj nije prošao bez spora, jer je Petar odbio Isusovu gestu. Petar se pobunio i nije prihvatio da Isus to čini, te ga je zato Isus i upozorio da ne može imati dijela s njime ako ne dopusti da mu opere noge: Ako te ne operem, nećeš imati dijela sa mnom. Isus mu je dao do znanja kako se za puno zajedništvo pretpostavlja čistoća duše i spremnost služenja. Bez takvog zajedništva i njihovo pashalno blagovanje bi bilo prazno i promašeno, jer nije smisao samo obaviti neki obred, već doživjeti zajedništvo i uvećati ljubav. Zato Isus ne popušta pred nečim što se Petru činilo logičnijim, nego od Petra očekuje ponizan i poslušan stav. Isus je bolje od njega znao što želi postići, to jest što sama bit blagovanja, te je Petru to jasno predočio i nije podlegao pred njegovim površnim argumentima, ma kako djelovali privlačno. 

U sličnoj smo situaciji i danas, samo na drugi način. Naime, kao što Petar u prvi mah nije prihvatio Isusovu odluku da im opere noge, tako i danas mnogi bez poniznosti i pravoga uvida u stanje u društvu, koriste prigodu izraziti svoje neslaganje s poglavarima Crkve. Štoviše, ima onih koji se pri tome bune i protestiraju, kao da žele biti vjerniji vjernici od poglavara Crkve, kao što je Petar u onaj mah htio biti već učitelj od Isusa kad je odbio prihvatiti pranje nogu. Kao što je Petar mislio da bolje zna što Isusu priliči, tako i danas mnogi bez ikakve odgovornosti prosuđuju i osuđuju, umjesto da strpljivo mole i nastoje čistiti svoj duh kako bi doista mogli biti u miru, što je preduvjet istinskog zajedništva s Isusom. Jer ako je Crkva našega vremena odustala od slavlja i okupljanja vjernika, učinila je to u poniznosti, zatomivši sebe u ovom vremenu epidemije, kao što je i Isus morao zatomiti sebe i svoju božansku veličinu spuštajući se do poda u poniznosti kako bi učenicima oprao noge. I kao što je Isus pošao služiti najugroženijima da ih očisti od grijeha, tako i je i sama Crkva, vođena istim motivima, htjela izići ususret onoj najugroženijoj populaciji kako bi je zaštitila. 

I sami smo u tom duhu pozvani najprije otkloniti iz sebe svaki razdor, neprijateljstvo, nečistoću, razmirice i neslogu unutar nas, jer za blagovanje euharistije se hoće pročišćeno srce i združeno s Isusom. Štoviše, u nedostatku slavljenja, ostaje ovo što je neophodno: Isusov čin poniznosti pranja nogu učenicima je i nama poticaj da se sami ponizimo i u poniznosti prihvatimo živjeti za dobro drugih, jer nam je Isus dao primjer. A budemo li takvoga složnoga duha, onda ćemo osjetiti Isusovu živu prisutnost među nama i tada ćemo znati da unatoč svemu imamo udjela u njemu. A u protivnom, da nam se omogući i ne znam koliko svečanih slavljenja svete mise, ako je u nama razdor i međusobno trvenje, pa čak i gotovo neprijateljstvo, onda je uopće upitno možemo li Isusa primiti na plodonosan način za duhovnu korist i vječno spasenje. Ako nam je euharistija samo predmet potkusurivanja i svađa, onda sigurno nečiste duše pristupamo Isusu i nemamo zajedništva u njegovoj milosti. 

Nastojmo stoga i ovim delikatnim vremenima uskladiti svoj duh s Isusom, što će nam odmah donijeti u duši plodove mira i zajedništva. Ponizno razmišljajmo, trpimo i rastimo s Kristom po primjeru svetih Apostola koje je Isus svojim primjerom pozvao na poniznost. Živimo po uzoru na svece koji su sve što su imali reći izgovarali u Kristovoj prisutnosti, pa ćemo biti donositelji Isusove blizine i zajedništva u naša srca, naše obitelji i sredinu. Ako nam je stalo do Krista i do njegova otajstvenoga Tijela, onda ćemo izgrađivati svojim stavom i poniznošću i otajstveno tijelo Crkve, njegove Zaručnice. A ona živi od onih koji znaju s drugima suosjećati, patiti, trpjeti i težiti prema pravoj čistoći bića, nakon čega nas Gospodin sigurno neće zaobići, već će on doći sjesti za naš stol i dati nam da imamo dijela s njime ne samo ovdje, već i u vječnosti. 

Don Ivan Bodrožić | Bitno.net

Ovaj članak Ako nam je euharistija samo predmet svađa, onda sigurno nečiste duše pristupamo Isusu se prvo pojavio na Bitno.net.

‘Zapovijed vam novu dajem: Ljubite jedni druge…!’

$
0
0
Isus

Isus govori apostolima o svome skorom odlasku i tada im objavljuje novu zapovijed, koja je već predstavljena na svakoj stranici Evanđelja: “Ovo je zapovijed moja; ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio.”

Isus

Isus govori apostolima o svome skorom odlasku. On odlazi da bi im pripravio mjesto na nebu, ali ih poziva da ostanu sjedinjeni s njim u vjeri i molitvi. Tada im objavljuje novu zapovijed, koja je već predstavljena na svakoj stranici Evanđelja: “Ovo je zapovijed moja; ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio.” Na taj nam je način obznanio da je ljubav put po kojemu ga slijedimo izbliza i koji nam omogućuje da ga prije susretnemo. Pošto je Bog ljubav, duša dolazi bliže Bogu kada pažljivije živi milosrdnu ljubav, uzdižući se u onoj mjeri u kojoj u njoj raste ova teološka krjepost.

Prepoznat će nas kao Kristove učenike prema načinu na koji se ophodimo prema bližnjima. Stupanj našega sjedinjenja s Gospodinom pokazat će se u našem odnosu razumijevanja prema drugima, u načinu ophođenja, u spremnosti da im služimo. Nije rekao: ‘Smatrat će vas svojim nasljedovateljima, kada nekoga budete uskrisili od mrtvih […]’; ne, najočitiji dokaz bit će samo ovaj: ‘Ako budete imali ljubavi jedni za druge.’ Mnogi se pitaju ljube li Krista, tražeći znakove da to otkriju: znak koji nikada ne vara je bratska ljubav […]. Ona otkriva također stanje našega unutarnjeg života, osobito našega molitvenog života.

Na ovaj Veliki četvrtak mogli bismo se, zaključujući ove trenutke molitve, zapitati primjećuju li ljudi s kojima provodimo najveći dio života da smo Kristovi učenici. Dajemo li im to na znanje svojom srdačnosti, razumijevanjem, prihvaćanjem? Trudimo li se nikad ne posustati u ljubavi u mislima, riječima i djelima? Znamo li popraviti odnose s ljudima s kojima smo postupali loše? Pokazujemo li bližnjima na mnogo načina ljubav: srdačnošću, poštivanjem, riječju podrške, bratskom opomenom kada je potrebna, uobičajenim osmijehom i dobrim raspoloženjem, malim znacima pažnje, istinskom zabrinutosti za njihove probleme, malom neprimjetnom pomoći… Ova ljubav nije rezervirana samo za važne događaje, ona se nadasve treba iskazivati u redovnim okolnostima svakodnevnog života.

Uistinu su blizu dani muke našega Gospodina. Sjetimo se Marijina potpunog predanja vršenju volje Božje i služenju drugima. “Neizmjerna Marijina ljubav prema čovječanstvu učinila je da su se i u njoj ispunile Kristove riječi: ‘Nitko nema veće ljubavi od ove: položiti vlastiti život za svoje prijatelje’ (Iv 15,13)”

Ova meditacija kratki je izvadak iz dnevnih meditacija koje se cjelovite nalaze u knjizi Francisca Carvajala: Razgovarati s Bogom. Svezak II. (Korizma i Veliki tjedan)

Ovaj članak ‘Zapovijed vam novu dajem: Ljubite jedni druge…!’ se prvo pojavio na Bitno.net.

Karmelićanke dolaze u Gospićko-senjsku biskupiju: Jučer je potpisan ugovor o gradnji samostana

$
0
0

“Vjerujemo da će prisutnost ove zajednice karmelićanki biti poseban Božji dar za narod naše biskupije”, poručio je biskup Zdenko Križić

Foto: Gospićko-senjska biskupija

Gospićko-senjski biskup Zdenko Križić potpisao je s građevinskim tvrtkama, u srijedu 8. travnja u Biskupskom ordinarijatu u Gospiću, ugovore o gradnji samostana klauzurnih karmelićanki i Svećeničkog doma u Gospiću.

„Kad smo na područje biskupije odlučili dovesti zajednicu klauzurnih karmelićanki i sagraditi im samostan, tražeći povoljno gradilište, javila se prije dvije godine obitelj Vukić iz Gospića i u tu svrhu darovala svoje zemljište od 8.157 m2, vrlo prikladno za taj projekt.”

“Karmelićanke žive po vrlo zahtjevnom redovničkom pravilu. Iz samostana ne izlaze. Cijeli njihov život posvećen je Bogu molitvom i žrtvom za Crkvu i narod, napose za one među kojim žive. Vjerujemo da će prisutnost ove zajednice karmelićanki biti poseban Božji dar za narod naše biskupije. Učinjen je projekt za samostan, a na kraju prošle godine dobivene su sve potrebne dozvole, pa smo poslali ponude za gradnju različitim građevinskim tvrtkama. Projekt je izradio projektantski ured ‘MI Projektiramo Vama’ iz Zagreba. Povjerenstvo Biskupije za gradnju samostana kao najpovoljnije građevinsko poduzeće izabralo je AB gradnju d.o.o. za građenje i inženjering Karlovac“, rekao je biskup Križić.

U Biskupskom ordinarijatu u Gospiću potpisan je Ugovor o gradnji s ovim poduzećem, odnosno, s direktoricom Marijom Janžetić na iznos od 14.548.683,25 kuna s PDV-om. Radovi će početi 11. svibnja, a završit će 1. prosinca 2021.

Drugi građevinski projekt vrlo potreban ovoj biskupiji je Dom za smještaj starijih svećenika. U tu svrhu kupljena je stara zgrada vezana uz okućnicu Biskupskog doma u Gospiću kojoj treba temeljna rekonstrukcija. Rekonstrukciju ove zgrade u Dom za stare i nemoćne svećenike na adresi Budačka 10, Gospić, izvodit će Građevinski obrt Špelić, Slunj. S vlasnikom Nikolom Špelićem potpisan je ugovor na iznos: 5.220.568,00 kn s PDV-om. Radovi će početi 14. travnja, a završiti 14. srpnja 2021.

Biskupija sama nema dovoljno sredstava za realizaciju ovih projekata, stoga će svaki dar i pomoć dobro doći.

IKA | Bitno.net

Ovaj članak Karmelićanke dolaze u Gospićko-senjsku biskupiju: Jučer je potpisan ugovor o gradnji samostana se prvo pojavio na Bitno.net.

Katedrala u Melbourneu vandalizirana samo nekoliko sati nakon Pellovog puštanja na slobodu

$
0
0

Na vratima katedrale nacrtano je lice s rogovima ispod kojeg je napisana poruka “Rot in Hell, Pell” (Pell, truni u paklu). Ostala vrata obilježena su naopakim križevima i porukama poput “nema pravde”, “pedosilovatelj” i “zakon štiti moćne”

katedrala u melbourneu

Katedrala sv. Patrika u Melbourneu/Foto: Donaldytong, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Katedrala u Melbourneu vandalizirana je u noći s utorka na srijedu, nekoliko sati nakon što je kardinal George Pell oslobođen optužbi za seksualno zlostavljanje te pušten na slobodu.

Na vratima katedrale sv. Patrika nacrtano je lice s rogovima ispod kojeg je napisana poruka “Rot in Hell, Pell” (Pell, truni u paklu). Ostala vrata obilježena su naopakim križevima i porukama poput “nema pravde”, “pedosilovatelj” i “zakon štiti moćne”, prenosi Catholic News Agency.

Podsjećamo, dvije sudske instance savezne države Victorije osudile su Pella zbog seksualnog zlostavljanja dvojice dječaka u nedavno vandaliziranoj katedrali. Nakon što je Visoki australski sud jednoglasno srušio presudu te naredio njegovo puštanje iz zatvora, kardinal je odvezen u samostan u istočnom dijelu Melbournea.

Nadbiskup Peter Comensoli izjavio je za australske medije kako su ga vandalski napadi uznemirili, ali ne i iznenadili.

“Ova pitanja i dalje izazivaju iznimno snažne osjećaje”, poručio je Comensoli za 3AW.

Iz nadbiskupije su također poručili kako će idućih dana pojačati sigurnosne mjere oko katedrale kako bi spriječili buduće napade.

Dodajmo i kako je jedna ženska osoba kao čin protesta zavezala tricikl za vrata samostana u predgrađu Melbournea gdje je Pell proveo noć nakon puštanja na slobodu.

Kako javlja CNA, kardinal sada boravi u Sydneyu.

Tino Krvavica | Bitno.net

Ovaj članak Katedrala u Melbourneu vandalizirana samo nekoliko sati nakon Pellovog puštanja na slobodu se prvo pojavio na Bitno.net.

Kada je Đakovo bilo središte ekumenizma: Vladimir Solovjev i J. J. Strossmayer susreli su se i raspravljali o sjedinjenju zapadne i istočne Crkve

$
0
0

U srijedu, 8. travnja 2020. godine, obilježena je 115. godišnjica smrti važnog hrvatskog biskupa Josipa Jurja Strossmayera. Tim povodom ponavljamo ovaj važan tekst autora Slavka Platza o susretu dvojice velikana koja su proročanski poticala i unaprijedila raspravu o ekumenizmu. Tekst, originalno objavljen 1986. u časopisu Crkva u svijetu, naš je portal prenio 11. prosinca 2017., s dopuštenjem autora

Josip Juraj Strossmayer, Vladimir S. Solovjev

Vladimir S. Solovjev, Đakovačka katedrala i Josip Juraj Strossmayer/Foto: Wikipedia/Bitno.netU drugoj polovici 19. stoljeća mali grad Đakovo bio je sjedište poznatog biskupa Josipa Jurja Strossmayera (1815-1905). Tijekom pedeset i pet godina njegova biskupovanja (1850-1905) kroz Đakovo je prošlo mnogo uglednih gostiju: crkvenih dostojanstvenika, ljudi iz političkog i građanskog života, poklonika znanosti i umjetnosti, predstavnika drugih vjeroispovijesti. Ljudi koji su imali nove ideje, kao i on, tražili su od njega podršku. Među njima je bio i poznati ruski filozof Vladimir S. Solovjev (1853-1900). Boravio je u Đakovu oko dva mjeseca, u ljeto sve do jeseni, do sredine rujna 1886. Ono što ih je povezivalo bilo je pitanje i problem crkvenog jedinstva između Istočne i Zapadne Crkve, između pravoslavnih i katolika. Kroza sve vrijeme boravka u Đakovu Solovjev i Strossmayer bili su stalno zaokupljeni bolnom ranom crkvene razjedinjenosti kršćanskog svijeta što je nadahnjivalo njihove razgovore i planove.

Ovim člankom želimo spomenuti ovu stogodišnjicu radi važnosti i suvremenosti problema koji je u srži crkvene nauke kroz ovih sto godina, samo ga u novije vrijeme pod utjecajem koncilskih gibanja promatramo pod ekumenskim vidikom. Ova dvojica velikana vidovito su ga i proročanski poticala i unaprijedila. Zatim objavljujemo ovdje dva pisma, jedno što ga je Solovjev uputio Strossmayeru iz Zagreba neposredno nakon odlaska iz Đakova, a drugo, zapravo dio pisma, koje je Strossmayer uputio papinskom nunciju u Beč nakon odlaska Solovjeva kojim je popratio njegov boravak u Đakovu. No prava vrijednost ovih pisama je u tome što sada, koliko je nama poznato, prvi put izlaze na hrvatskom jeziku (u mom prijevodu), jer je Solovjev pisao Strossmayeru na francuskom, a Strossmayer nunciju na latinskom jeziku. A unutrašnja vrijednost ovog priloga jest u tome da upoznamo neke originalne misli ovih velikih ljudi izravno iz dokumenata i tako ih učinimo dostupnima široj javnosti.

Do poznanstva Solovjeva sa Strossmayerom došlo je ovako: Strossmayerov prijatelj i predsjednik Jugoslavenske akademije u Zagrebu Franjo Rački boravio je na studijskom putovanju po Rusiji 1884. godine. Za vrijeme tog boravka divio se kulturnom, umjetničkom i religioznom bogatstvu Rusije, kako je sam po povratku pripovijedao. Susreo je također mnoge intelektualce, među kojima i Vladimira Solovjeva, tada već mladog univerzitetskog profesora koji je osobito došao na glas 1881. u povodu smrti glasovitog književnika Fjodora Dostojevskog. Tom prigodom Solovjev je održao tri važna govora koji su imali velik odjek među intelektualcima. Rački je Solovjevu pričao o Strossmayeru i njegovim nastojanjima oko sjedinjenja Crkava. Poslije, 1885. godine, sam je Strossmayer pozvao Solovjeva da dođe k njemu u pohode što se i ostvarilo u ljeto 1886. godine.

Tko je Vladimir Solovjev?

Predstavimo najprije Vladimira Solovjeva, jer mladoj generaciji nije tako poznat. Rođen je u Moskvi 1833. u obitelji intelektualaca. Otac mu je bio poznati povjesničar, a majka Polyksena Vladimirovna potjecala je iz ukrajinske obitelji i bila je u srodstvu s filozofom G. Skovorodom. Djed s očeve strane bio je svećenik. Prerano, dozreo mladić brzo se uspeo na sveučilišnu katedru, već 1875. postiže katedru filozofije. Nije lako donijeti sud o filozofiji, aktivnosti i osobi Vladimira Solovjeva. Krajem prošlog stoljeća (19. st.) bio je na vrhuncu svoje aktivnosti. A to stoljeće poznato je u povijesti filozofije po dubokoj dekadenciji kulture i kršćanske filozofije. Isprepletali su se mnogi novi filozofski smjerovi nakon Hegela. Solovjev stvara pokušaj sinteze religiozno-filozofskih ideja: filozofije, dogme i znanosti, a sve to prožeto kršćanstvom. Suvremenici su mu poznati književnici Fjodor Dostojevski i Lav N. Tolstoj koji su zajedno sa Solovjevom slavu Rusije pronijeli svijetom. Prerano skršen bolešću, umro je već 1900. godine.

Oni koji se bave Solovjevom uvijek su u nedoumici kako će izraziti i odrediti njegov život i djelo. On prethodi svome vremenu, kao i Strossmayer. Mnogostrukost njegove osobe može se izraziti ovako: on je mistik, filozof, teolog, ekumenist prije ekumenizma [1], mističnim doživljajima od rane mladosti intuitivno je “susreo” Sofiju – Premudrost Božju. Na njoj izgrađuje svoju kozmologiju i antropologiju. Ova nauka dosiže vrhunac u teoriji o Bogočovještvu, u smislu povijesti svijeta kao kršćansko-ljudskog procesa. Na njoj zacrtava plan kršćanske politike i zastupa univerzalno kršćanstvo, ekumenizam i socijalno poslanje Crkve.

Život, filozofija i čitava mu djelatnost čine jednu nerazdvojnu cjelinu. “Aktivnost više nego misticizam obvezuje povjesničara Solovjevove misli da se zaustavi na njegovu životu. Naime, život Vladimira Solovjeva i njegovo mesijansko djelo čine jednu nerazdvojnu cjelinu. Upravo život Solovjeva dopušta nam shvatiti nutarnji ritam koji slijedi njegova misao. Prema tom životnom ritmu možemo podijeliti život Solovjeva u tri perioda, prema načinu kako je zamišljao svoje djelo. U središtu čitave djelatnosti jest intuicija neke više stvarnosti čudesne ljepote koja svojim utjelovljenjem u svijet mora preoblikovati svijet. Tu stvarnost on naziva “Sofija – Premudrost Božja” koju je tri puta u mističkim vizijama gledao.

Prvi period njegova života jest teozofski (1853-1881). U to vrijeme pokušava izgraditi sintezu kršćanske filozofije sa znanošću i suvremenom filozofijom i tako utjeloviti “Sofiju” u svijet. Drugi period je teokratski (1881-1890). Tada svoju djelatnost posvećuje sjedinjenju Crkava smatrajući da će uspostavom toga jedinstva uslijediti opći savez Crkve s civilnom vlašću – teokracija. Treći period je teurgički (1890-1900). Razočaravši se nad lošim ostvarenjem teokracije posvećuje se estetskoj djelatnosti očekujući preobrazbu svijeta posredstvom umjetnosti, kojoj, prema njemu, pripada mistički karakter. Stoga se naziva teurgia.

Planovi i djelatnost Solovjeva, koje u ovom članku spominjemo, odnose se na drugi period njegova života kada se mnogo bavio pitanjima sjedinjenja Crkava i zbog toga prije sto godina boravio u Đakovu kod Strossmayera.

Pismo Vladimira Solovjeva Strossmayeru 1886.

Ovo pismo uputio je Solovjev Strossmayeru iz Zagreba neposredno nakon odlaska iz Đakova i to 29. rujna 1886. Originalni tekst je na francuskom jeziku, ovdje ga donosimo u svom prijevodu s potrebnim bilješkama:

Nekoliko razmatranja o sjedinjenju Crkava

Pismo njegovoj Preuzvišenosti msgr. J. J. STROSSMAYERU biskupu bosanskom i srijemskom, apostolskom administratoru Srbije, državnom tajnom savjetniku Njegova Veličanstva itd. itd.

Monseigneure!

Providnost, volja Vrhovnog Svećenika i vaše vlastite zasluge učinile su od vas istinskog Posrednika između Svete stolice koja po božanskom pravu posjeduje ključeve budućih opredjeljenja svijeta i slavenske rase koja je po svoj vjerojatnosti pozvana ostvariti ta opredjeljenja. Ne zadovoljavajući se s tim što ste snažno doprinijeli čudesnom uskrsnuću vašeg slavnog hrvatskog naroda, ne zadovoljavajući se što ste za nj ostali živo okrilje njegove nezavisnosti, vi ste uzeli k srcu i više interese drugih slavenskih naroda, od kojih se većina, na čelu s Rusijom, drži na žaljenja vrijednoj udaljenosti od velikog katoličkog jedinstva.

Vaše plemenito srce otvorilo se tome Istoku uvijek znamenitom zbog budućnosti, a vaš bistri um uvidio je da se glavna zapreka ispunjenju te budućnosti sastoji u tisućljetnom nesporazumu koji nastavlja izolirati i lišavati međusobne potpore dvije velike polovice kršćanskog svijeta. Od tada, oslonjeni na nepokolebljivu STIJENU Crkve, podržani i ohrabreni dobrohotnom mudrošću ovoga velikog rimskog Svećenika kojega je jedno staro proročanstvo označilo u nizu Papa mističnim nadimkom: Lumen in Coelo – vi ste upotrebljavali vaš genij i vašu zadivljujuću rječitost da služite stvari ponovnog sjedinjenja Crkava.

Zahvaljujući Bogu što nam je u takvoj stvari darovao takva branitelja, dopuštam si, Monseigneure, da Vam uputim nekoliko zapažanja koja se odnose na povoljne okolnosti željenog rješenja velikog problema koji vas zaokuplja, moleći vas da s ovom Spomenicom postupite onako kako se vama bude činilo najprikladnijim.

Istočna Crkva nije nikada odredila ni predložila na vjerovanje svojim vjernima kao obaveznu dogmu nauku protivnu katoličkoj istini. Dogmatske odluke sedam prvih ekumenskih koncila tvore čitav zbroj doktrinarnih istina, apsolutno nesumnjivih i nepromjenljivih, koje je Istočna Crkva u svojoj cjelini stalno i općenito priznavala. Sve ono što je izvan toga predmet je raspravljanja i može se smatrati samo kao posebna nauka ove ili one teološke škole, jednog ili drugog pojedinog teologa koji je manje ili više cijenjen, ali nikad nije imalo auktoritet nepogrešivog učiteljstva.

Akte nekih partikuliranih koncila (nakon odvajanja Crkava) i neke Katekizme (kao onaj Petra Mogile iz Kijeva, ili onaj Filaretov iz Moskve), unatoč svoj cijeni koju su uživali, Istočna Crkva nije nikada odobrila vrhovnom i konačnom odlukom, jer ona ne može njihovu nauku preoblikovati u dogme vjere bez nepogrešivog organa ekumenskog Koncila, a ovaj je u svojoj suvremenoj izolaciji nemoguć. Tako, u toj situaciji naša Crkva nema neku “simboličku knjigu” u smislu koji toj riječi daju katolici, ili pače i protestanti. Prije četrdeset godina objavio je jedan njemački protestant knjigu pod naslovom “Libri symbolici Ecclesiae Orientalis” (poslije je promijenio u drugi naslov: “Monumenta fidei E. O.”). To je zbirka dokumenata različitih epoha i vrlo nejednake vrijednosti; između ostalog sadrži i jedan spis čisto heretički i općenito kao takav kod nas priznat: Confessio Orientale (Anatolike Homologesis) od slavnog kalvinski usmjerenog patrijarha Ćirila Loucarisa. Zbirka od M. Kimmela očito nema nikakav oblik crkvenog auktoriteta i kod nas je poznata jedino među stručnjacima.

Nekako u isto vrijeme naša je vlada objavila (na grčkom, staroslavenskom i modernom ruskom) pod naslovom “Knjiga pravila” (Knjiga pravil) Zbornik crkvenih zakona koji, osim disciplinskih kanona Apostola, Koncila i nekih Otaca koje štuje opća Crkva, sadrži također istine pravoslavne vjere, i to one koje su bile formulirane u dva simbola: nicejskom i carigradskom i u tri definicije (horoi) četvrtog, šestog i sedmog Koncila. Očito je da ovaj službeni Zbornik naše Crkve ne sadrži nikakvu zabludu niti ikakav protukatolički elemenat [1].

Stalna je činjenica da mišljenja naših istočnih teologa, manje ili više protivno katoličkoj istini, nisu općenito oni sami proglasili – niti su vjernici primili – kao obavezne i nepogrešive dogme, i to s istog naslova kao odluke ekumenskih koncila. Prema tome posve je očevidno da je nepravedno učiniti odgovornom Istočnu Crkvu kao tijelo za ta protukatolička naučavanja naših teologa, kojima ona nikad nije dala konačnu potvrdu.

Razlika između neke teološke škole i nauke Crkve kojoj ta škola pripada, – ta je razlika, u određenoj mjeri, prisutna i u samom Katolicizmu. Spomenimo jedan primjer: u čitavom je svijetu poznato da je kroz stoljeća čitava jedna teološka škola, ona tomistička, i čitav jedan Red – dominikanski – napadao, ili najmanje nije htio priznati uzvišenu istinu Bezgrešnog Začeća Presvete Djevice, a tvrdio je li njezin udio u istočnom grijehu. No tko bi se usudio proglasiti odgovornom čitavu katoličku Crkvu zbog te zablude teologa, inače vrlo cijenjenih, ali koja u ovoj točki predstavlja njihovo vlastito mišljenje?

Sada je jasno, da je ova nužna razlika između nauke Crkve kao takve i nauke jedne škole ili teologa vrlo korisna za stvar sjedinjenja Crkava. U stvari dogme naše Crkve izražene u odlukama ekumenskih koncila jesu na isti način potpuno ortodoksne i katoličke, a nauke teologa u protuslovlju s Katolicizmom nisu dogme vjere određene od Crkve. Tako smo ujedinjeni s čitavim Katolicizmom po onome što mi sami priznajemo kao apsolutnu i nepromjenljivu istinu, dok zablude koje nas odvajaju od katoličkog jedinstva jesu mišljenja koja nemaju nikakav vrhunski auktoritet, čak niti u očima samih auktora i začetnika tih mišljenja.

Što se tiče zajednice vjernika Istočne Crkve, njih se ne može optužiti ni za kakvu određenu zabludu budući da je njihova vjera ista kao i katolička izuzevši nekih doktrinarnih definicija koje su nastale na Zapadu poslije odvajanja, a koje se uglavnom odnose na pravi karakter i svojstva vrhovne vlasti u Crkvi. Ovo se neznanje može tim više ispričati jer te točke katoličke nauke nije ni sama Zapadna Crkva konačno ustalila ni protumačila sve do novijeg doba – do posljednjeg Vatikanskog koncila (Prvog).

Uostalom ne treba zaboraviti – a ta je okolnost vrlo važna i vrlo povoljna za stvar sjedinjenja – da u Istočnoj Crkvi ne postoji nikakav unutarnji dogovor, nikakvo jedinstvo pogleda u odnosu na katoličku Crkvu. Kako na Istoku nije bilo ekumenskih koncila poslije razdvajanja Crkava (a prema našim najboljim teolozima nije ih ni moglo biti), situacija je takva da problem toga razdvajanja nije još ni prosudio sam nadležni auktoritet koji bismo mogli priznati u takvoj stvari; tako naš raskol postoji za nas same jedino de facto, ali nikako de jure. “Adhuc sub judice lis est.”

Pri takvom stanju pitanja nema mjesta čuđenju zbog vrlo velike raznolikosti različitih i protuslovnih mišljenja iznesenih od ruskih i grčkih teologa s obzirom na Katolicizam. Dok neki pisci (na sreću malobrojni) idu dotle da tvrde kako je Katolicizam ne samo izvan prave Crkve, nego također uopće izvan kršćanstva, dotle drugi mjerodavniji i ugledniji (kao npr. sadašnji metropolit Kijeva preosv. msgr. Platon) izjavljuju da su Istočna i Zapadna Crkva dvije sestre blizanke razdvojene samo zbog nesporazuma.

Između ove dvije krajnosti nalaze se sve moguće nijanse stanovišta i pogleda, negativnih i pozitivnih, antipatija i simpatija u odnosu prema Zapadnoj Crkvi, a izražene su u našoj teološkoj literaturi.

Osim različitih mišljenja kod pojedinih teologa, imamo još i veliku oprečnost između ruske i grčke Crkve, zapravo u njihovu načinu prikazivanja katoličanstva. Dok Grci, čiji su vlastiti pokušaji jedinstva zanemarivi, ostaju pri besmislenom i svetogrdnom običaju da ponovno krste zapadne kršćane koji hoće stupiti u njihovu zajednicu (ne praveći nikakve razlike između katolika i protestanata) – dotle u Rusiji naprotiv priznaju kao valjano ne samo krštenje zapadnih kršćana, nego još više što se tiče katoličke Crkve priznaje se i valjanost ostalih sakramenata koje ona podjeljuje, osobito sakramenta Reda: uslijed toga su katolički biskupi i svećenici kod nas primljeni na istom stupnju kao i naši. I – što je još značajnije – godine 1839. kad su sjedinjeni Ruteni u Rusiji bili prisiljeni vratiti se u zajednicu vladajuće Crkve, nije zahtijevano od tog naroda nikakvo odreknuće od njihova katoličkog vjerovanja.

Sve nas to s pravom navodi na zaključak da je ruska Crkva priznavala ne samo djelotvornost milosti u Zapadnoj Crkvi, nego također i odsutnost svake dogmatske zablude ili bilo koje hereze u katoličkom naučavanju. Pa ako se je u isto vrijeme našlo u Rusiji pisaca – koji su sebe nazivali pravoslavnima, a koje je podržavala izvjesna grupa klera – koji su ponovili stare heretičke uvrede izjavama kako je Katolicizam samo Antikristijanizam itd. – to je tada bilo samo jedno od onih mnogobrojnih protuslovlja koja, ukratko, predstavljaju veliku prednost za stvar jedinstva. U stvari, kad priznamo sva ova protuslovlja, ona će nužno postati nutarnji poticaj koji nas mora natjerati da postavimo pitanje onog velikog dana i uznastojimo to pitanje riješiti. Jednom kad ozbiljno svrnemo pažnju javnosti na nenormalno stanje naših vjerskih i crkvenih odnosa, morat ćemo nešto učiniti da iz tog stanja iziđemo. I, kako je sigurno da kod nas u tom pogledu ima više neznanja negoli zle volje, bit će dostatno obrazložiti problem u čistom svjetlu istine i znanosti, da bi on u principu bio riješen.

Što se tiče praktičnog rješenja, treba uzeti u obzir kao vrlo povoljnu okolnost činjenicu da Istočna Crkva, a posebno ruska Crkva, nije nikada sačinjavala dio zapadnog Patrijarhata, tako da nam jednoliki centralizam crkvene vlasti, koji se razvio u granicama latinske Crkve, ne bi mogao biti nametnut u svoj svojoj jačini. Suvremeno ustrojstvo katoličke Crkve određeno je, do neke mjere, i žalosnom činjenicom istočnog raskola koji je kroz stoljeća ograničio katoličko djelovanje samo na latinski patrijarhat, a tu je opća Crkva morala po jedinstvu dobiti ono što je izgubila po opsegu. No, “pereunte causa tollitur effectus” (kad je prestao uzrok nestalo je i učinka). Kad se staro jedinstvo jednom uspostavi, katolička će Crkva i dalje ostati rimska zbog središta svoga jedinstva, ali neće više biti – u svojoj cjelini – latinska i zapadna, kakva je sada zbog jednolikosti svoga ustrojstva i svoje uprave, bez obzira što dopušta različite obrede koji zauzimaju ne baš beznačajno mjesto. Rimska – ta riječ pokazuje središte koje postoji nepromijenjeno i jednako za čitav krug; latinska, to označava samo polovicu, veliki isječak kruga koji ne smije nikada konačno biti zauzet. Rimska Crkva, a ne latinska Crkva, jest “mater et magistra omnium ecclesiarum”; rimski biskup, a ne patrijarha Zapada, jest onaj koji govori nepogrešivo “ex cathedra”; ne treba zaboraviti da je bilo vremena kad su rimski biskupi također bili Grci.

Ima u nas mnoštvo ljudi koji bi htjeli jedinstvo, ali se boje da budu latinizirani. Treba ih uvjeriti, da će Istočna Crkva, ako se vrati u katoličko jedinstvo, ako prizna da je naš Gospodin Sv. Stolici htio dati vlast i ustanovu u osobi sv. Petra da bi sačuvao jedinstvo, solidarnost, a s njom i opravdani napredak čitavog kršćanstva, sačuvati ne samo obred (što ide bez daljnjega), nego također i potpunu samostalnost organizacije i uprave koju je imala prije odvajanja Crkava. Da dotaknem samo jednu posebnu točku: vrhovni položaj koji je uvijek u Istočnoj Crkvi pripadao, i sada pripada u Rusiji, Vlasti pravoslavnog Cara – taj bi ostao netaknut.

Uzevši u obzir što je do sada rečeno, bitna osnova sjedinjenja Crkava određena je ovim dvjema postavkama:

  • Razlika između posebnih mišljenja naših teologa – koja mogu biti kriva i protukatolička – i vjere Istočne Crkve u svojoj cjelini koja ostaje pravoslavna i katolička.
  • Razlika između auktoriteta pape kao nasljednika sv. Petra – “pastor et magister infallibilis Ecclesiae universalis” – i njegove upravne vlasti kao Patrijarhe Zapada, razlika koja garantira samostalnost Istočne Crkve, bez čega je jedinstvo – ljudski rečeno – nemoguće.

Ja ne bih isticao ovu posljednju točku. Posve se pouzdajem u tradicionalnu i božanski potpomognutu razboritost Rimske Crkve te u vrhunsku oštroumnost i posebne vrline sadašnjeg velikog Svećenika. Prema nama, ne radi se ovdje o pravima koja treba braniti, nego o očinskoj ljubavi koju treba prihvatiti.

Uostalom, jedinstvo Crkava jednako će koristiti objema stranama. Rim će dobiti jedan pobožni narod koji je zanesen religijom, a u isto je vrijeme moćni i vjerni branitelj te religije. Rusija, koja po volji Božjoj drži u svojim rukama sudbinu Istoka, ne samo da će se osloboditi nesvojevoljnog grijeha raskola, nego će još “eo ipso” biti slobodna prihvatiti svoj veliki opći poziv, da ujedini oko sebe sve slavenske narode i utemelji novu civilizaciju stvarno kršćansku, a to znači da opet ujedini jednu istinu i mnogovrsnu slobodu u vrhovnom načelu ljubavi, obuhvaćajući sve u jedinstvu i dijeleći svima puninu jedinoga dobra.

Podastirući Vašoj Preuzvišenosti ovih nekoliko misli o predmetu koji Vam toliko leži na srcu, ja Vas molim da primite iskrene izraze poštovanja li dubokog divljenja s kojima ostajem uvijek

Vaš sin i vrlo odani sluga

Zagreb, 29. rujna 1886.

dr. Vladimir Solovjev


Pročitavši ovo pismo sada, nakon sto godina, primjećujemo jasno o kojim su temama raspravljali Solovjev i Strossmayer u dugim razgovorima i kakvu je mesijansku ulogu Solovjev namijenio svom ruskom narodu i Crkvi. No što se od toga ostvarilo? Ništa! Ipak je Solovjev ispravno uviđao da je prvenstveno važno tražiti ono što spaja, što nam je već zajedničko u vjeri i sakramentima. Taj princip je bio valjan i došao je u potpunosti do izražaja tek s papom Ivanom XXIII. i II. vatikanskim saborom. To je ekumenska ideja. U tome su on i Strossmayer anticipirali vrijeme za gotovo stotinu godina. Ali također, taj dobronamjerni zanesenjak Solovjev nije uviđao dovoljno kakav teret socijalne zaostalosti leži na običnom narodu njegove Rusije nakon tek nedavno dokinutog kmetstva (1861). A pravoslavni Car, kojemu je on namijenio vodeću ulogu u Ruskoj pravoslavnoj Crkvi već i zbog tradicionalne prošlosti, nije imao sluha za ona socijalna kretanja i vrenja zapretana u dugogodišnjem trpljenju naroda, koja su nekako koncem stoljeća u vrijeme smrti Solovjeva na svjetsku pozornicu dovela Lenjina. Kasniji događaji potisnuli su Rusku pravoslavnu Crkvu u pozadinu, a vizije Solovjeva o jedinstvu odgodili u historijska nedogled.

Josip Juraj Strossmayer

Đakovački biskup Strossmayer postao je poznat općoj Crkvi osobito u vrijeme I. vatikanskog sabora (1869-71) po mnogim svojim idejama kojima je pretekao čitavo stoljeće, jer su neke od tih ideja ostvarene tek nedavno (npr. internacionalizacija rimske kurije, očuvanje staroslavenskog jezika u liturgiji, crkveno jedinstvo, pravo mjesto Slavena u Crkvi). U domovini je poznat kao osnivač sveučilišta u Zagrebu, zatim Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti, galerije slika, uopće kao mecena mnogih umjetnika i ljudi iz kulture. Široke naobrazbe i kulture, panslavist, pionir oživljavanja kulta sv. Ćirila i Metoda, osobito nakon enciklike “Grande munus” 1881. godine pape Leona XIII. koju je on zapravo dobrim dijelom kod pape i isposlovao. Pobornik crkvenog jedinstva s pravoslavnim Crkvama kod Slavena, godinama je bio administrator Katoličke Crkve u Srbiji. Na diplomatskom području jačao je veze pravoslavlja sa Sv. Stolicom, konkordat Crne Gore sa Sv. Stolicom, rad oko konkordata sa Srbijom i Rusijom… Graditelj je prelijepe katedrale u Đakovu kojoj je 1882. kao posvetni natpis stavio riječi koje izražavaju srž njegove duše: “Slavi Božjoj, jedinstvu Crkava, slozi i ljubavi naroda svoga…”. Otvorena rana, crkvena razjedinjenost, bila mu je poticaj da je često svojim vjernicima o tome govorio: “… onda je grieh pred Bogom, a sramota pred narodom o jedinstvu mučati, ili za njega ne hajati”. Upravo na toj oznaci njegova života i djelovanja ovdje ćemo se zaustaviti, i to u vezi s boravkom Vladimira Solovjeva kod njega u Đakovu 1886. godine.

Što je poglavito utjecalo na oblikovanje Strossmayerove ekumenske misli i na rad oko jedinstva posebno pravoslavnih Slavena? To je uglavnom teološka izobrazba koja pod utjecajem J. A. Mohlera poprima ekumensko obilježje i usmjerenje; zatim ideja sveslavenske uzajamnosti koju on usko veže s idejom sjedinjenja Crkava; poznanstvo i razmjena misli s Vladimirom Solovjevim; činjenica da je na biskupskoj stolici naslijedio apostola Slavena svetog Metoda; naglašena dijaspora u biskupiji i konačno služba apostolskog vikara za Srbiju koju obnaša dugi niz godina (1851-1897).

Na čemu se temelji, prema Strossmayeru, jedinstvo Crkava? Na žrtvi i križu Kristovu! No čujmo što on sam kaže: “Kako mi poleg svetog zvanja moga najviše na duši leži udes, sloboda i sreća naroda moga, tako sam prošle godine na dan svetih naših apoštola Ćirila i Metoda rieč pred pravoviernim pukom o tom poveo: koja je razlika između dvie stare posestrime, to jest zapadne i iztočne crkve; koje žalibože od viekova i Viekova razdvojene živu, dočim bi staro jedinstvo, stara međusobna ljubav i sloga od neizmjernih upravo posljedica za jednu i za drugu i na zapadu i na iztoku bila. Ovo se dašto i cieloga zapada i iztoka tiče, osobito pak nas Slavena, koji već od viekova u crkvenom obziru razdvojeni živimo, dočim bi upravo sveta crkva vječitim izvorom i zalogom među nami biti imala onoga jedinstva, koje je Isus Krist, Bog naš i spas duša, na drvetu križa osnovao i svetom krvju i smrću svojom posvetio, ter vječitoj svojoj zaručnici, crkvi kano najsvetiju baštinu izručio… Jedni smo, hvala Bogu, vjetrom, koja nas sa Bogom našim i sa neumrlošću našom spaja… Svetu baštinu istina Božjih u svoj svojoj prvobitnoj čistoći i cjelovitosti čuvamo i branimo – prstom pokazati možemo iztočnu Crkvu, koja istu baštinu u krilu svom nosi i čuva.”

Ono što osobito učvršćuje jedinstvo jest sveta žrtva i svete tajne – sakramenti koji su nam isti: “Jedni smo pravim istinitim svećeništvom i onom tri put svetom žrtvom, kojom smo na drvetu križa odkupljeni, i koja se i u jednoj i u drugoj crkvi na oltarih naših pravim, živim i istinitim načinom za to ponavlja, da cielomu svietu i svakom družtvu bude vječiti izvor svake istine i pravde… nama pako Slavenom poleg svega toga još i vječita opomena i zalog vječiti onoga jedinstva, na koje smo svi očevidno Isusom Kristom i njegovim svetim otajstvom pozvani… Jedni smo i po onih posvećenih otajstvih, koja iz svete žrtve oltarske kano iz vječitoga i nepresahnjivoga vrela sedam živih voda proizviru i po svemu se širokom svietu razlievaju.”

U tom stavu Strossmayer je tako čvrst i doživotno opredijeljen da iz njega i proizlaze konkretne akcije u vezi s jedinstvom Crkava. Rusija i Solovjev su mu posebno na srcu: “Ovo je moj nauk i pravac, koji ću ja uvijek do smrti svoje slijediti, a drago mi je neizmjerno i Bogu zahvaljujem, da se je našao muž učen i slavan s pravoslavne strane, učitelj na najdičnijem sveučilištu slavjanskom, koji je istim pravcem pošao, koji je čak i obširno djelo, koje se sada štampa, o crkvenom jedinstvu napisao, i koji u divnom upravo listu na mene između ostalih i to veli: ‘od togo soedinenia zavisit sudba Rossij, Slavjanstva i vsego mira’.”

Pismo J. J. Strossmayera nunciju u Beč

Nakon odlaska Vladimira Solovjeva iz Đakova, potaknut razgovorima s njim, Strossmayer je papinskom nunciju Serafinu Vainutelliju u Beč uputio pismo o problemu crkvenog jedinstva moleći ga da se i on za to zauzme kod pape Leona XIII. Strossmayer piše:

Druga stvar koju imam saopćiti Vašoj Preuzvišenosti jest vrlo značajno i ujedno najbožanskije pitanje sjedinjenja Crkava: pravoslavne i rimokatoličke. Možda je već poznato Vašoj Preuzvišenosti da je gospodin Solowieff nedavno boravio u Zagrebu gdje će biti štampano njegovo opširno djelo u tri sveska o jedinstvu Crkava.

Gospodin Solowieff me je posjetio u Rogaškoj i ovdje u Đakovu. Predmet naših razgovora bio je dakako uvijek i uvijek: jedinstvo Crkava. Nedavno mi je poslao pismo za koje sam se pobrinuo da se odštampa u deset primjeraka. Tri primjerka šaljem Vašoj Preuzvišenosti; dva će možda bita poslana u Rim. Solowieff je čista, pobožna i doista sveta duša. Njegovo je mišljenje, a i mnogih kod nas kojima se i ja sam priklanjam: za promicanje jedinstva bit će promišljeno i milosno, ako se Njegova Svetost, prigodom svoga slavnog Jubileja o ovom jedinstvu progovoriti udostoji, poglavito radi toga, da isprazni strah pravoslavnih ukloni, da bi svetim jedinstvom njihova vlastita samostalnost, ili bilo koja druga prava i povlastice stoljetnom upotrebom posvećene, bilo na koji način u pogibao došle; no posve je istinito i nesumnjivo, da po svetom jedinstvu ova samostalnost, ova prava i povlastice moraju biti božanski zapečaćene i prvotnoj svojoj plodnosti vraćene.

Ja ću sam možda još u toku ove godine, ako mi preostale životne sile dopuste, nešto učiniti da bi slavenski narodni naraštaj koji se nalazi izvan krila svete majke Crkve tada doista o svome providnosnom predodređenju u Evropi i Aziji siguran i bez straha mogao biti; da bi se kao odsječena grana matičnom stablu, ili odlutala zraka svome suncu, ili potok gotovo presušio, svome izvoru što prije vratio, dodavši ono što se prethodno u tu svrhu kao neki uvod dogoditi i pripraviti mora. U ovim strašnim nevoljama koje gotovo svakodnevno trpimo ili koje još teže i zlokobnije prijete gotovo čitavom svijetu, nesumnjivo je da ima čistih i doista pobožnih duša koje po nekom božanskom poticaju k jedinstvu teže kao jedinom lijeku tolikih zala.

Ovoj stvari kao živi dokaz prilažem ulomak pisma kneginje Volkonsky [6], iz kojeg je očito, da se i u samoj slavenskoj pravoslavnoj Crkvi za promicanje jedinstva i božanska žrtva kao vječni zalog i cijena svake ljubavi, sloge i jedinstva svakodnevno prinosi i neprekidne se molitve u tu svrhu pred svemogućeg Boga izlijevaju. Ove će molbe i želje tolikih pobožnih i svetih duša sigurno u svoje vrjeme Bog uslišati. Ja sam kao grešnik jedva zaslužujem, da barem zoru ovoga presretnog dana ugledam; ali Solowieff i kneginja Wolkonsky itd., duše pobožne i svete, sigurno će zaslužiti da vide, ako ne potpuno svjetlo, a ono barem zvijezdu jutarnju ovoga presretnog svjetla koju nebeski otac za utjehu njihovu u svojoj vlasti drži zato što u najgorim okolnostima nisu očajavali, nego su svoje sile za promicanje jedinstva trošili. Solowieff i ja smo se dogovorili da se u Rimu za vrijeme svećeničkog jubileja vrhovnog i slavnog Pape našeg sastanemo, da bismo za odluke i nakane naše svjetlo i blagoslov papinski izmolili…

J. J. STROSSMAYER

~

Tim riječima upućenim nunciju u Beč popratio je Strossmayer boravak Solovjeva kod sebe u Đakovu i njegova nastojanja oko kršćanskog jedinstva. Još jednom je Solovjev bio u Đakovu i to krajem 1888. godine kada je i božićevao ondje. Ipak, moramo reći da je Strossmayerova misao bila usmjerena na opću slavensku uzajamnost i jedinstvo, ali ne pod vodstvom Ruske pravoslavne Crkve, jer je zazirao od ruskog imperijalizma, nego na temelju ćirilo-metodske baštine. Kasniji tok događaja to je i potvrdio. Strossmayer je proslavio 1000. obljetnicu Metodove smrti 1885. godine i bio je “obnovitelj i zanosni širitelj toga kulta. U svojoj novoj katedrali postavio je pokrajnji oltar u čast svetih slavenskih apostola Ćirila i Metoda. Tako je njegova katedrala s tim unutarnjim bogatstvom ostala živi svjedok njegovih nastojanja kroz ovih sto godina, sve do proslave 1100. obljetnice Metodove smrti koju smo svečano proslavili prošle godine (1985) – bezbroj puta spomenuvši Strossmayera i crkveno jedinstvo. Neki su mu zbog tih ideja i prigovarali. A on im odgovara: “… Ako bi možebit tkogod rekao: ti si, čovječe, odveć idealan, to je san iz koga nigda ne bude ništa; na što ja odgovaram: osvjedočenje za osvjedočenje. Ja sam uvjeren, da će to, što se sada snom i maštom označuje, do polovice ili najdulje do konca budućeg stoljeća blagoslovljena i spasonosna istina postati.”

Tokovi povijesti ipak se tako lako ne mogu predvidjeti!

Slavko Platz | Crkva u svijetu

Članak prenosimo s dopuštenjem autora.


[1] JERKO BARIŠIĆ, Solovjev – ekumenist prije ekumenizma, u Crkva u svijetu, 3 (1981), 242—246.

[2] Opaska V. Solovjeva: U Zborniku religioznih zakona koji je kod nas bio na snazi sve do početka ovog stoljeća (knjiga zvana Kormčaja kniga ili Knjiga upravljanja) nalazile su se neke besmislene priče nadahnute bizant­skom mržnjom na katolicizam. Ali upravo zbog tih priča naša je vlada sma­trala prikladnim dokinuti crkvenu upotrebu stare knjige Kormčaja i zami­jeniti je novom Knjigom pravila.

[3] Opaska V. Solovjeva: Kao što je poznato, metropolita čitave Rusije Izidor primio je na koncilu u Firenzi jedinstvo s Rimom. Vrativši se u Moskvu (gdje se već tada nalazio stvarni centar države i ruske Crkve) proglasio je čin sjedinjenja u katedrali Uznesenja Presv. Bogorodice. Boljari i narod, priča jedan kroničar, slušali su u šutnji. Jedino je ustao veliki vojvoda Vasilije izjavljujući da on to jedinstvo nikad neće prihvatiti, zaprijetio je me­tropoliti svrgnućem i zatvorom. Izidor se iselio u Italiju gdje je umro kao kardinal rimske Crkve. Poslije nekoliko godina ustadoše nećaci velikog voj­vode protiv njega, zarobiše ga i oslijepiše. Vraćen na prijestolje od naroda nazvan je Tamnim i to mu je ime ostalo u našoj povijesti (Vasilij Tjemnyj).

[4] Opaska V. Solovjeva: Msgr. Platon je održao jedan govor 1884. godine u jednoj katoličkoj crkvi koja se nalazila na granici njegove eparhije. Mnoštvo vjernika obiju vjeroispovijesti primilo je sa živom radošću rijeci mira i lju­bavi koje je pravi kršćanski osjećaj stavio u usta ovog episkopa koji je imao više od osamdeset godina. No protukršćanski elementi u Rusiji i Poljskoj pobunili su se i potrudili svim sredstvima da ponište dobre učinke ovog događaja.

[5] Opaska V. Solovjeva: Ono što, možebiti, još više ističe neodlučan položaj naše Crkve u odnosu na Katolicizam jest činjenica da su neki pojedinci javno priznavali kako vjeruju da su “nove” katoličke dogme samo zakoniti razvoj pravoslavne nauke – stoga mogu ostati u savršenom zajedništvu s Istočnom Crkvom. Ja bih mogao to potvrditi svojim vlastitim iskustvom.

[6] Kneginja Jelisaveta Volkonsky rođena je 1838. u plemenitoj pravoslavnoj porodici. Djetinjstvo i mladost provela je u Rimu. Udala se za kneza Mihajla Volkonsky. Studijem povijesti i crkvenih otaca, te životom izbliza, uvjerila se u valjanost jedne opće Crkve. Njezino prijateljstvo sa Solovjevom datira od 1880. Razumjela ga je i podupirala. Kasnije je živjela u Beču i pisala knjige i članke o crkvenom jedinstvu te organizirala molitve u tu svrhu. Prije nego se sastao sa Strossmayerom, Solovjev je svratio 29. lipnja 1886. u Beč da je posjeti. Ona je 1887. pristupila u Katoličku Crkvu, što je Solovjeva u prvi mah jako uzrujalo, ali je poštivao njezinu savjest.

Ovaj članak Kada je Đakovo bilo središte ekumenizma: Vladimir Solovjev i J. J. Strossmayer susreli su se i raspravljali o sjedinjenju zapadne i istočne Crkve se prvo pojavio na Bitno.net.


Pater Marko Glogović: Kako u ovo vrijeme napraviti ‘šator milosrđa’ i susresti se s Bogom

$
0
0

U vremenima galopirajućeg praznovjerja, magije i okultnoga, u svijetu teško ranjenom abortusima, eutanazijom, pedofilijom, homoseksualizmom, bludnošću, zlom kocke, droge, alkoholizma i mnogih oblika nasilja, nemarom i nehajem prema Bogu i Božjemu, liturgijskim svetogrđem, otpadništvom od nauka mnogih teologa i svećenika… Više nego ikada potrebna nam je osobna molitva.

Foto: Unsplash

Pet oblika štovanja Božjeg milosrđa

Na Veliki petak započinjemo vrlo korisnu za dušu devetnicu Božjem milosrđu. Neka nas ujedini u ovim trenucima kušnji i tjeskoba. Gospodin Isus je obećao mnoge milosti onima koji će ju moliti uzastopno devet dana, sve do Bijele nedjelje – nedjelje Božjeg milosrđa. Dobro je prisjetiti se svih pet oblika štovanja Božjeg milosrđa, kako nam objašnjavaju Sestre Milosrdnog Isusa iz Pule. U suradnji s njima pozivam vjernike da ne propuste ovu priliku, ove milosne dane, moliti za obraćenje, posvećenje, oslobođenje od svakoga zla. Prinesimo Vječnom Ocu koji je samo milosrđe i ljubav, sve naše potrebe, prikažimo sve koje nosimo u srcima. Osobito molimo za dar pokajanja i novoga života onima koji su u stanju smrtnoga grijeha, te za umiruće i duše u čistilištu, koje nikako ne smijemo zaboraviti. U nastavku teksta nalazimo molitve i još neka razmišljanja vezana uz Božje neizmjerno milosrđe. Evo kojih je to pet oblika štovanja (dodatno pojašnjenje ovih oblika štovanja možete pronaći OVDJE) i kako se možemo uključiti u molitvu ove spasonosne devetnice!

1. SLIKA MILOSRDNOG ISUSA 

Slika Milosrdnog Isusa predstavlja Uskrslog Krista s obilježjima muke. Iz njegova probodenog, sakrivenog srca izlaze dvije zrake: crvena i bijela. Ova nam slika treba poslužiti kao posuda kojom možemo ‘zagrabiti’ i zadobiti milosti, te da u tomu bude znak koji će nas i svijet podsjećati na potrebu pouzdanja u Boga i iskazivanja milosrđa svojim bližnjima. Štovanje ove slike se temelji na molitvi punoj pouzdanja popraćenoj djelima milosrđa. Isus je dao obećanja onima koji na taj način budu štovali sliku: milost spasenja, veliki napredak na putu do kršćanske svetosti, milost sretne smrti te mnoge druge blagoslove na ovome svijetu, onima koji čine milosrđe i koji ga s pouzdanjem zazivaju.

2. SVETKOVINA BOŽJEG MILOSRĐA

Isus je preko sestre Faustine zatražio da se njegovo milosrđe štuje posebno svetkovinom Božjeg milosrđa, u prvu nedjelju nakon Uskrsa, koju je u Crkvu uveo sveti papa Ivan Pavao II., 30. travnja 2000. godine. Slavljenjem ove svetkovine na poseban se način uprisutnjuje otajstvo milosrđa, te ga toga dana osobito častimo. Na samu svetkovinu Crkva pruža mogućnost djelomičnog ili potpunog oprosta, a sam Isus obećava, pod određenim uvjetima, toga dana potpuno oprostiti krivice i kazne svakomu tko mu se s pouzdanjem obrati. 

3. KRUNICA BOŽJEG MILOSRĐA 

Isus je sestri Faustini objavio Krunicu Božjeg milosrđa u Vilniusu 1935. godine. U objavama koje su slijedile otkrio joj je vrijednost i djelotvornost ove pobožnosti te izrekao obećanja koja su vezana uz tu molitvu, u kojoj Bogu Ocu prikazujemo „tijelo i krv, dušu i božanstvo“ Gospodina Isusa. Sjedinjujemo se sa žrtvom koju je učinio na križu za spasenje cijeloga svijeta. Prikazivanjem Bogu Ocu „njegova preljubljenoga Sina“, koristimo se najuvjerljivijim argumentom koji postoji. Tražimo milost „za nas i za cijeli svijet“. Riječ „nas“ odnosi se na osobu koja moli krunicu ali i na one osobe za koje se krunica prikazuje. Riječi „cijeli svijet“ uključuju sve ljude koji žive na zemlji, kao i sve duše u čistilištu. Moleći ovim riječima, činimo djelo ljubavi prema bližnjima, a što je, zajedno s pouzdanjem u Boga, neophodan uvjet za stjecanje milosti. Posebno obećanje s obzirom na ovu krunicu odnosi se na čas smrti: Isus će nam podariti milost sretne i mirne smrti. Tu milost mogu primiti ne samo oni, koji postojano i sa vjerom mole krunicu, nego i umirući uz koje se krunica moli. Isus je obećao da će dati milost onima koji izmole ovu krunicu barem jednom za života, ali pod uvjetom da ju izmole s potpunim pouzdanjem, iskreno i s dubokim žaljenjem zbog počinjenih grijeha.

4. SAT MILOSRĐA 

Isus je želio da svakoga dana štujemo vrijeme njegove smrti na križu. To je čas milosti i milosrđa za cijeli svijet. On od nas želi da tada razmatramo njegovu pregorku muku, jer je po njoj najpotpunije ostvarena Božja ljubav prema ljudima. Isus želi da štujemo i veličamo Božje milosrđe, te da, po zaslugama njegove patnje, zadobijemo milosti koje su tako potrebne svakome od nas, svakom pojedincu, cijelomu svijetu, a naročito grešnicima. Sat milosrđa štuje se od 15 do 16h. Ukoliko u to vrijeme ne molimo Krunicu Božjeg milosrđa i nemamo prilike za razmatranje Kristove muke, možemo uputiti Isusu barem kratki zaziv: „O Krvi i Vodo, što potekoste iz Srca Isusova, kao izvor milosrđa za nas uzdam se u tebe.“ 

5. ŠIRENJE BOŽJEG MILOSRĐA 

Osnova za štovanje i širenje slave Božjeg milosrđa jest svjedočenje vlastitim životom u skladu s duhom ove pobožnosti, a naročito duhom djetinjeg povjerenja u Božju dobrotu i svemoć, kao i djelatnom ljubavlju prema bližnjima. Zatim slijedi i naviještanje ovih oblika pobožnosti te poticanje drugih na pouzdanje u neizmjerno Božje milosrđe. Isus je svetoj Faustini rekao sljedeće: „Govori svijetu o mome milosrđu, o mojoj ljubavi. Pali me oganj milosrđa, želim ga izliti na ljudske duše. O, kakvu mi bol nanose kada ga ne žele primiti. Kćeri moja, čini što je u tvojoj moći za širenje štovanja mojega milosrđa, a ja ću dopuniti ono što nedostaje. Reci napaćenom čovječanstvu neka se privije uz moje milosrdno srce, a ja ću ga ispuniti mirom. Reci im, kćeri moja, da sam sama ljubav i milosrđe. Kada mi duša prilazi s povjerenjem, darujem joj mnoštvo milosti da ih sama toliko ne može primiti već ih prelijeva na druge duše.“ (Dnevnik s. Faustine, 1074) 

Devetnica Božjem milosrđu 

(Od Velikog petka do Nedjelje Božjeg milosrđa, kao i u bilo koje vrijeme u godini

Prvi dan – Isus: Danas mi dovedi cijelo čovječanstvo, a osobito sve grješnike i uroni ih u more mojega milosrđa. Time me tješiš u gorkoj žalosti u koju me utapa gubitak duša. (Dnevnik, 1210)

Kao odgovor na Isusov poziv, nakon nakane moli se Krunica Božjeg milosrđa, a preporučuje se moliti i Zazive Božjemu milosrđu. 

Drugi dan – Isus: Danas mi dovedi duše svećenika i redovnika i uroni ih u moje neizmjerno milosrđe. One su mi dale snagu podnijeti pregorku muku. Po njima se kao kroz rukavce izlijeva moje milosrđe na čitavo čovječanstvo. (Dnevnik, 1212) 

Treći dan – Isus: Danas mi dovedi sve pobožne i vjerne duše i uroni ih u more mojega milosrđa. Te su me duše tješile na križnome putu i bile kapi okrjepe usred mora gorčine. (Dnevnik, 1214)  

Četvrti dan – Isus: Danas mi dovedi duše pogana i onih koji me još nisu upoznali. I na njih sam mislio u svojoj gorkoj muci. Njihov je budući žar tješio srce moje. Uroni ih u more mojega milosrđa. (Dnevnik, 1216) 

Peti dan – Isus: Danas mi dovedi duše heretika i odmetnika i uroni ih u more mojega milosrđa. U gorkoj muci razdirale su mi tijelo i srce – moju Crkvu. Kada se oni vraćaju u jedinstvo Crkve, zacjeljuju moje rane i ublažavaju moje muke. (Dnevnik, 1218)  

Šesti dan – Isus: Danas mi dovedi tihe i ponizne duše i duše male djece i uroni ih u more mojega milosrđa. Te su duše najsličnije mojemu srcu. One su me krijepile u mojoj gorkoj smrtnoj muci; vidio sam ih kao zemaljske anđele što bdiju uz moje oltare. Na njih izlijevam rijeke svojih milosti. Samo ponizna duša sposobna je primiti moje milosti. Poniznim dušama darujem svoje povjerenje. (Dnevnik, 1220)  

Sedmi dan – Isus: Danas mi dovedi duše koje posebno časte i slave moje milosrđe i uroni ih u moje milosrđe. Te su duše najčešće oplakivale moju muku i one su najdublje prodrle u moj duh. One su živo ogledalo mojega milosrdnog srca. Te duše svijetlit će u budućemu životu posebnom svjetlošću. Ni jedna od njih neće propasti u ognju paklenom, u času njihove smrti posebno ću se brinuti za svaku od njih. (Dnevnik, 1224)  

Osmi dan – Isus: Danas mi dovedi duše koje su u tamnici čistilišta i uroni ih u ponor mojega milosrđa. Neka rijeke moje krvi ohlade njihov oganj. Te duše posebno ljubim jer daju zadovoljštinu mojoj pravednosti. U tvojoj je moći donijeti im olakšanje. Uzmi iz blaga moje Crkve sve oproste i prikazuj za njih… O, kada bi znala njihove muke, neprestano bi za njih prinosila duhovnu milostinju i plaćala njihove dugove mojoj pravednosti. (Dnevnik, 1226)  

Deveti dan – Isus: Danas mi dovedi ozeble duše i uroni ih u ponor mojega milosrđa. Te duše najbolnije ranjavaju srce moje. Moja je duša u Maslinskome vrtu doživjela najveće gađenje zbog ozeble duše. One su bile povod mojim riječima: “Oče, ukloni ovaj kalež, ako je to volja Tvoja.” Za njih je moje milosrđe posljednja slamka spasa. (Dnevnik, 1228)  

Kako moliti krunicu Božjeg milosrđa vidite OVDJE.

Načinimo „Šator milosrđa“! 

„Mojsije uze šator i razape ga izvan tabora, daleko od tabora. I nazva ga šator sastanka. Tko bi se god htio obratiti Gospodinu, pošao bi k šatoru sastanka… Stup oblaka je stajao na ulazu šatora… Ondje bi Gospodin razgovarao s Mojsijem licem u lice, kao što čovjek govori s prijateljem.“ (Izl 33, 7.10-11) Dok je Izrael putovao pustinjom, mogao se s Bogom sastati u jednom posebnom prostoru, nazvanom dakle šator sastanka. Na latinskom jeziku šator je tabernaculum: danas tako nazivamo svetohranište u crkvama, mjesto gdje se čuva Tijelo Kristovo. I mi smo danas često u različitim pustinjama života… Bolesti, bračne krize, ranjenost srca, ovisnosti, razni problemi, križevi i trpljenja, duhovne i emocionalne kušnje i padovi, duševne iznemoglosti… Gospodin silno želi da se svakodnevno „razapne šator“ u kojemu bi se čovjek mogao na poseban način susresti sa svojim Bogom. Nužno trebamo takav prostor susreta, izdvojenosti od buke i zamamnosti svijeta, mjesto slobode i spokoja. „Riječ je tijelom postala i razapela svoj šator među nama“ (Iv 1, 14) – čitamo originalno u Evanđelju. Gospodin Isus Krist – Riječ postala tijelom – kasnije će reći svojim učenicima: „Kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata te se pomoli Ocu svom u tajnosti, i uzvratit će ti Otac tvoj koji vidi u tajnosti.“ (Mt 6, 6) Poklonimo se svome Ocu u tajnosti, u intimi svoga bića, primajući blagoslov njegove milosrdne ljubavi. 

U svetoj Godini milosrđa (2016. – 2017. g.) Papa Franjo u buli Lice milosrđa poručuje: „Isus iz Nazareta, svojom riječju, svojim djelima i cijelom svojom osobom, objavljuje Božje milosrđe… (1) Milosrđe je put koji sjedinjuje Boga i čovjeka, jer otvara srce nadi da smo ljubljeni zauvijek, usprkos ograničenju zbog svojega grijeha… (2) Pogleda upravljena prema Isusu i njegovu milosrdnomu licu možemo iskusiti ljubav Presvetoga Trojstva… (8) Da bismo bili sposobni za milosrđe, moramo se u prvome redu oraspoložiti za slušanje Božje riječi. To znači ponovno otkriti vrijednost šutnje kako bismo razmatrali Božju riječ koja nam je upućena. Na taj je način moguće razmatrati Božje milosrđe i usvojiti ga kao vlastiti način života. (13)“ Ovime se poziva vjernike katolike da obnove svoju svakodnevnu osobnu molitvu kako bi vremenom postala cjeloživotni, najbolji mogući, plodonosan i spasonosan običaj! Vratimo se svakodnevnoj molitvi!! Služeći se biblijskim rječnikom, postavljamo šator milosrđa u bilo kojem dijelu dana, ako je moguće ponajbolje od 15 do 16h, u „Satu milosrđa“, u milosno vrijeme Kristove smrti na križu, prema objavi samoga Isusa sv. sestri Faustini Kowalskoj, tajnicom Božjega milosrđa. 

U svojoj osobnoj molitvi, u svoj šator sastanka, dovedi u duhu osobu ili osobe s kojima živiš i radiš: svoje bližnje i svoje pokojne. Kako nas Isus poučava, zatvori vrata, odnosno: isključi televizor, računalo i telefone, prekini s kućanskim poslovima; tvoj šator može biti soba, vrt, kapelica, pa i vozilo… Bilo koje mjesto gdje ćeš u tišini ući u Božju prisutnost. 

  • Možeš moliti s raspelom u ruci ili pred slikom Milosrdnog Isusa, ako si u prilici
  • Zazovi Duha Svetoga svojim riječima ili riječima neke crkvene molitve ili pjesme 
  • Milosrdnomu Bogu povjeri svoje nakane, potrebe svoga života, iznesi pred njegovo lice svoje prošnje u svojim tugama te zahvalnosti u svojim radostima…
  • Izmoli Krunicu Božjeg milosrđa 
  • Pročitaj i kratko razmatraj nešto iz Svetoga pisma – možda ponajbolje misna čitanja dana 
  • Blagoslovi sebe i one za koje moliš, te zamoli Gospodina da se proslavi po svemu što činiš i što proživljavaš dotičnoga dana. Osobna molitva vrlo je važan dio dana za svakoga vjernika. 

Uđi u ovaj prostor, koji smo prigodno nazvali šatorom milosrđa i sastani se s Milosrdnim Bogom: to je duhovno mjesto tvoje sigurnosti i zaštite, mjesto gdje  dobivaš pravi mir i utvrđuješ svoju vjeru, pouzdanje i ljubav. Ovdje gradiš svoj poseban odnos sa svojim Stvoriteljem. Taj šator je i Srce Isusovo – u koje se zatvaraš kako bi čuo/čula svojeg Spasitelja i hodio/la dnevno njegovim putovima. Nađi pola sata dnevno za svoj intimni susret s onim koji je za tebe došao na svijet kao čovjek, živio, umro i uskrsnuo za tvoje vječno spasenje.  

Prvi šator (tabernakul) Isusa Krista na zemlji bila je prečista utroba njegove Majke Marije: svaku svoju osobnu molitvu završi posvetom i predanjem sebe i svih svojih pod njezinu obranu i majčinsku brigu. Učini to svojim riječima, jer molitva je razgovor i slušanje, druženje i prijateljevanje, promatranje i primanje… „Lisice imaju jazbine, ptice nebeske gnijezda, a Sin Čovječji nema gdje bi naslonio glavu“ (Lk 9, 58). Dopusti dakle, da tvoj svakodnevni molitveni susret s Gospodinom bude vrijeme u kojemu će on moći nasloniti glavu na tvoje srce! Traži te, treba te: pronađi Isusa i njegovo neizrecivo milosrđe i upoznaj ga u šatoru milosrđa! Moli milosrdnoga Boga da u tvom šatoru milosrđa i sastanka s njime otvori brane nebeske i pošalje rijeke milosrđa i milosti u tvoj život i u život tvoje obitelji. Postavimo taj šator i nad drugima: osim što moliš za njih, pouči ih da svakodnevno i sami mole na taj način. Nauči svoje bližnje molitvu Krunice Božjeg milosrđa! 

U svoj šator milosrđa uzmi za ruku i one koji ti čine probleme i zadaju brigu i muku, uvedi ih s ljubavlju i praštanjem pred Božje lice te iskreno zazivaj milosrđe na njih. Tvoja dnevna osobna molitva je tvoj šator sastanka, prostor utjehe, utočište i sklonište, mjesto obnavljanja snage i mjesto pouke, mjesto slavljenja, izlijevanja boli i suza, pokazivanja rana, obožavanja i štovanja Boga Oca, Boga Sina i Boga Duha Svetoga. Ubrzo ćeš shvatiti važnost osobne molitve i nećeš moći živjeti bez nje. Bez pravog dijaloga s Gospodinom, nestaje i dobrog dijaloga s ljudima. U takvoj molitvi spoznaješ volju Božju za svoj život i dobivaš snagu da je izvršiš. U vremenima galopirajućeg praznovjerja, magije i okultnoga, u svijetu teško ranjenom abortusima, eutanazijom, pedofilijom, homoseksualizmom, bludnošću, zlom kocke, droge, alkoholizma i mnogih oblika nasilja, nemarom i nehajem prema Bogu i Božjemu, liturgijskim svetogrđem, otpadništvom od nauka mnogih teologa i svećenika… Više nego ikada potrebna nam je osobna molitva. Iz takve ustrajne, iskrene i ozbiljne molitve, rodit će se i zrela odluka za obiteljsku molitvu te molitvu u zajednicama vjernika. 

Učini i „Priziv na Božje milosrđe“!

„Onaj, tko je pogođen osobito teškom kušnjom, ili je pritisnut težinom počinjenih grijeha; onaj tko je izgubio svaku nadu u životu te je u napasti da padne u očaj… može se hrabro obratiti Gospodinu ovim riječima: ISUSE, UZDAM SE U TEBE! Kolike je duše već utješio ovaj zaziv, što nam ga je Providnost preporučila i ostavila po sestri Faustini! Taj jednostavan čin predanja Isusu raspršuje najtamnije oblake i unosi zraku svjetla u svačiji život!“ (Ivan Pavao II., Trg Sv. Petra, Rim, 30. 4. 1999.)

  • Možda se i ti nalaziš u nekoj osobito teškoj i bolnoj životnoj situaciji…
  • Možda tvoji problemi sada izgledaju nerješivi… 
  • Možda si toliko izranjen/a… Zarobljen/a mnogim patnjama u obitelji ili na poslu; mukama, okovima grijeha, tlačenjima zloduha… U tjelesnom si, duševnom ili duhovnom trpljenju kojemu ne vidiš kraja… Zavapi dakle odmah, odvažno i s velikom vjerom: ISUSE, UZDAM SE U TEBE! 
  • Prepusti svoje brige onomu tko te neizmjerno ljubi! 
  • Ako te Bog trenutno ne uslišava… Možda ima nešto bolje za tebe? 
  • Križevi nas čine Kristovim učenicima: on nas odgaja po križu; krize života dovode nas ka obraćenju i zrelosti, ukazuju na duhovne stvarnosti i čeliče za duhovne borbe… 
  • Gospodin zna najbolje što je najbolje za naše živote! 
  • Pouzdaj se u milosrdnu Božju ljubav i vjeruj Radosnoj vijesti Gospodina Isusa!

Nije lako moliti ovim zazivom kada smo u tjeskobama, strahovima, kada bolest ili žalost udara u naše biće. Ali, baš je tada ova molitva vjerodostojna i plodonosna. Gledaš svijet i razmišljaš: toliki ratovi, abortusi, rastave, nasilja, mržnje, parnice, samoubojstva, depresije, besmisao… Tolike duše okovane drogom, bludom, alkoholom, bogopsovkom, praznovjerjem… Što će biti s mojom djecom? Možda si razočaran/a u sve, pa i u Crkvu…? Možeš svakako vapiti: ISUSE, UZDAM SE U TEBE!

Isus je sv. Sestri Faustini Kowalskoj naredio naslikati svoju sliku i objasnio: Ovo je moj pogled sa Golgote… Milosrdno gledam na sve koji dolaze pod moj križ i koji nose svoje križeve… Moja je ruka uzdignuta da blagoslivlja, ne da udara i prijeti… JA SAM KRALJ MILOSRĐA, JA SAM SAMO MILOSRĐE!… Iz mojega Srca izlaze zrake milosrđa i označuju sakramente milosrđa: ispovijed i euharistiju… Na ovoj sam slici odjeven u ruho svećenika, ja sam Veliki svećenik, dođite k meni u mojim svećenicima… Ja hitam da vas spasim, ja trčim da podignem grešnika iz njegova zla… Izbacujući mene iz svoga života, ljudima ostaje samo tama… 

Zato, ponavljajmo svakodnevno i u svim okolnostima te učimo i druge ovoj snažnoj i lijepoj molitvi: ISUSE, UZDAM SE U TEBE! 

  • Ponavljajući ovaj zaziv, govoriš da se ne pouzdaješ u sebe, u druge, u stvorenja, u novac, u talente, karijeru, tijelo, u svoje planove… 
  • Ovaj je zaziv čin beskompromisnog povjerenja u Božje vodstvo i autoritet njegove ljubavi 
  • Moleći ovako, činimo predanje u Božju volju svega onoga što imamo i jesmo, pristajući na njegove putove i suverene odluke
  • Ovaj zaziv molimo srcem i usnama, učeći se u potpunosti oslanjati na Isusa Krista – Lice Očeva milosrđa!

Upoznaj poruku Božjeg milosrđa čitajući Dnevnik svete Faustine! Pridruži se nekoj od molitvenih zajednica koje mole i šire štovanje Božjeg milosrđa! Svakodnevno moli Krunicu Božjeg milosrđa i čitaj svoju Bibliju! Postavi sliku Milosrdnog Isusa ondje gdje živiš i radiš! Čini djela milosrdne ljubavi, pomažući drugima i noseći terete bližnjih! Uči druge zazivati Božje milosrđe! POUZDANJE je najozbiljniji kršćanski životni stav i takav odnos čovjeka prema Bogu, koji se očituje u potpunom ispunjavanju njegove volje. Upravo to donosi ljudskomu srcu mir i trajnu sreću. Zloduh će se boriti svim sredstvima da ne dođe do toga, no čim jača borba – tim veća pobjeda! 

Pomolimo se ovako: Gospodine Isuse, PRIZIVAM SE NA TVOJE NEIZRECIVO MILOSRĐE! Pritisnut/a mnogim grijesima i slabostima, bolima i patnjama, ispovijedam da si ti moj jedini Spasitelj te srcem vjerujem a ustima priznajem da si umro i uskrsnuo za mene! Odsada, sav moj život predajem u tvoje ruke, oslanjam se na tvoju sućutnu ljubav i odlučujem da ću u svemu biti sasvim tvoj/a! PRIZIVAM SE na tvoja obećanja, na tvoju svetu riječ, na tvoju žrtvu sa Golgote i na pobjedu tvojega slavnog uskrsnuća! Činim PRIZIV na tvoje beskrajno i nepojmljivo milosrđe, koje mi govori da sam ljubljeno dijete Božje stvoreno za vječnost s tobom! Odričem se svakoga zla i svime što ću činiti od danas, želim svjedočiti svoju čvrstu odluku i način života: ISUSE, UZDAM SE U TEBE! Amen. 

Prepusti Gospodinu putove svoje, u njega se uzdaj i on će se brinuti… (Ps 37, 5) Uzdah se u Gospodina uzdanjem silnim i on se k meni prignu… (Ps 40, 2) Blago čovjeku koji se uzda u Gospodina… (Ps 40, 5)

pater Marko Glogović | Bitno.net

Ovaj članak Pater Marko Glogović: Kako u ovo vrijeme napraviti ‘šator milosrđa’ i susresti se s Bogom se prvo pojavio na Bitno.net.

Odgađa se ovogodišnji ‘Sudamja fest’

$
0
0

Odgađa se ovogodišnji „Sudamja fest“, festival osnovan u spomen sv. Dujma, zaštitnika grada Splita i Nadbiskupije

Foto: Splitsko-makarska nadbiskupija

Ove godine festival se trebao održati u subotu, 2. svibnja 2020. godine, s početkom u 20 sati u velikoj dvorani ŠC Gripe. Zbog pandemije koronavirusa koja je pogodila Hrvatsku i Svijet tradicionalni festivala u organizaciji Ured za pastoral mladih Splitsko – makarske nadbiskupije odgađa se!

„I ove godine smo pripremali festival, ponovno u sličnom formatu kao i dosadašnjih godina. To znači da smo trebali realizirati festival s nosačem zvuka. Imali smo oko 20 prijava i „Sudamja fest“ se pripremao na najboljoj mogućoj razini. Na žalost ovim putem moram obavijestiti sve izvođače i publiku da se festival ove godine odgađa zbog pandemijske krize“, rekao je umjetnički direktor „Sudamja festa“ Antonio Grkeš.

Na daljnje pitanje o realizaciji ovogodišnjeg festivala Grkeš ističe da ne može ništa konkretno reći o budućoj provedbi dok se situacija ne popravi te dok se ponovno organizacijski odbor festivala ne sastane i odluči o daljnjem tijeku organizacije.

„Mogu samo reći da ćemo nekom drugom prilikom pokušati iskoristi sve prijavljene pjesme. Nadam se da ćemo projekt realizirati u idućoj godini“, zaključuje Antonio Grkeš.

Predstojnik Ureda za pastoral mladih SMN dr. don Mihael Prović naglasio je da je dosta truda uloženo u organizaciji ovogodišnjeg festivala te se nada da će „Sudamja fest“ u ovom tradicionalno formatu biti realiziran iduće godine.

Bitno.net

 

Ovaj članak Odgađa se ovogodišnji ‘Sudamja fest’ se prvo pojavio na Bitno.net.

Fulton Sheen o Isusovim riječima na križu: ‘Ženo, evo ti sina!’

$
0
0

Svoga je Prvorođenca, donijela Marija na svijet bez boli u betlehemskoj štali. U bolima Križa daruje sada život svojemu drugorođencu, Ivanu. U tom trenutku ne trpi Marija porođajne boli samo za svoga drugorođenca, Ivana, nego i za milijune što će u kršćanska vremena postati „Marijinom djecom”.

Foto: Shutterstock

Jedan je anđeo svjetla izišao od velikoga bijelog prijestolja svjetlosti te sišao nad dolinu Ezdrelon, mimo ponosnih kćeri velikoga carstva. Došao je u Nazaret gdje je jedna ponizna djevica klečala zadubljena u molitvu. Tu reče: „Zdravo, milosti puna.” To nisu bile riječi, to je bila RIJEČ. „I Riječ je tijelom postala.” Bijaše to prvo Navještenje.

Prođe devet mjeseci, i opet je došao anđeo od velikog, bijelog prijestolja svjetlosti k pastirima na brežuljcima Judeje, objavio im radost „Slave Bogu na visini” i pozvao ih da se poklone Njemu koga svijet ne može obuhvatiti, „Djetetu, povijenu u pelene i položenu u jasle”. Vječnost postade vremenom, Božanstvo tijelom, Bog postade čovjekom. Svemoć je ležala u povojima. Po riječima sv. Luke „rodi Marija svojega prvorođenog Sina i položi ga u jasle.” Bijaše to prvo Rođenje.

Onda dođoše Nazaret i tesarska radionica. Možemo sebi predočiti božanskoga Dječaka kako je ležao u povojima, dok nije bio kršten krštenjem Krvi; kako je u predosjećanju velikoga Križa što će jednom biti za Njega pripremljen na Kalvariji, pravio malen križ. Možemo zamisliti također kako je On neke večeri, nakon dana rada uz blanjaču, umoran ispružio ruke, dok je sunce bacalo na suprotan zid sjenu razapeta Čovjeka. Možemo zamisliti kako je Njegova Majka u svakom čavlu gledala proročansko navještenje dana u koji će ljudi pribiti na križ Onoga koji je stvorio svemir.

Nazaret se pretvorio u Kalvariju, a čavli radionice postadoše čavlima ljudske zlobe. S križa ispunjuje On posljednju svoju volju i svoju oporuku. Svoju je Krv već zavještao Crkvi, haljine pripadoše Njegovim neprijateljima, razbojniku je darovao raj, svoje će pak Tijelo domala predati grobu, a dušu nebeskom Ocu. Kome da povjeri ono dvoje što ih nadasve ljubi – Mariju i Ivana? Ostavit će ih jedno drugome, i tako će svojoj Majci dati sina, a svome prijatelju Majku. „Ženo!” To bijaše drugo Navještenje. Ponoćni sat tihe odaje i zanosne molitve zamijeniše brdo Kalvarija, pomračeno nebo i Sin na križu. No koje li također utjehe. Prvo je Navještenje donio anđeo, a drugo izgovara blagi glas Boga.

„Evo ti Sina!” Sada se zbilo drugo Rođenje! Svoga je Prvorođenca, donijela Marija na svijet bez boli u betlehemskoj štali. U bolima Križa daruje sada život svojemu drugorođencu, Ivanu. U tom trenutku ne trpi Marija porođajne boli samo za svoga drugorođenca, Ivana, nego i za milijune što će u kršćanska vremena postati „Marijinom djecom”. Sada shvaćamo također zašto je Krist bio nazvan Njezinim Prvorođencem: Ne zato što bi Ona imala začeti po tijelu i druge djece, već zato što je trebalo da ima više djece iz krvi Srca. Uistinu se ona kletva kojom je Bog udario Evu sada obistinjuje i na novoj Evi, Mariji, jer Ona u bolima rađa svoju djecu.

Marija dakle nije samo Majka našega Gospodina i Spasitelja Isusa Krista, Ona je i naša Majka. Ne nazivamo Je mi tako samo iz uljudnosti, nije to samo neka opravdano nastala predodžba, nije to samo slikovit izričaj. Ona je to punim pravom, jer Ona je nas rodila u bolima podno Križa. Svojom je slabošću i neposluhom Eva pod drvetom spoznanja dobra i zla izgubila ime majke živih svojom žrtvom i poslušnošću Marija je pod Križem stekla dostojanstvo Majke ljudi. Imati Majku Božju za majku i Isusa za brata naša je sudbina i naše određenje.

Molitva

O Marijo, kao što se Isus rodio od Tebe u Tvojemu prvom tjelesnom porođaju, tako se mi rađamo od Tebe u drugom porođenju duha. Donijela si nas u nov svijet duhovnih odnošaja, u kojemu je Bog naš Otac, Isus naš Brat, a Ti naša Majka! Kao što majka nikada ne može zaboraviti djeteta svoga krila; tako ni Ti, Marijo, ne možeš zaboraviti nas. Kao što si bila Posrednica, kada su se zasluživale milosti vječnoga života, tako si i Posrednica pri njihovu dijeljenju. Ništa Tebi nije nemoguće, jer si Majka Onoga koji sve može. Kao što Ti Sin nije odbio molbe na svadbi u Kani, tako Ti ih ne odbija ni na nebeskoj svadbi, gdje nosiš krunu kao Kraljica anđela i svetih. Moli za me svoga Sina; da vodu moje slabosti pretvori u vino Tvoje jakosti. Marijo, Ti utočište grešnika, moli za nas, koji sada ležimo podno Križa. Sveta Marijo, Majko Božja, moli za nas grešnike sada i na čas smrti naše. Amen.

*Ostale tekstove iz niza “Sedam posljednjih riječi” možete pronaći ovdje.

Gornji tekst je ulomak iz knjige Fultona J. Sheena “Duga boli” Naklade sv. Antuna. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal Bitno.net. Knjigu možete nabaviti u knjižari sv. Antuna (Kaptol 6, Zagreb) ili naručiti putem e-maila: naklada.sv.antuna@zg.t-com.hr ili putem telefona: 01/4828-823. Više o knjizi pročitajte na ovom linku.

Ovaj članak Fulton Sheen o Isusovim riječima na križu: ‘Ženo, evo ti sina!’ se prvo pojavio na Bitno.net.

VIDEO Poslušajte kako zvuči kada Stijepo Gleđ Markos pjeva ‘Očenaš’ na Isusovu materinjem jeziku

$
0
0

Poslušajte uglazbljenu verziju molitve Očenaš na Isusovu materinjem jeziku u izvedbi hrvatskog tenora Stijepe Gleđa Markosa.

Tekst Očenaša na aramejskom i hrvatskom jeziku:

Aboon Dbashmayo (Oče naš, koji jesi na nebesima)
Nethcadash shmokh (sveti se ime tvoje).
teethe malkoothokh, (dođi kraljevstvo tvoje),
nehwe sebyonokh, (budi volja tvoja);
aykano Dbashmayo off bar’o. (kako na Nebu, tako i na zemlji.)

Hab lan lahmo dsoonconan yawmono, (kruh naš svagdanji daj nam danas).
washbook lan howbain wahtohain (i otpusti nam duge naše)
aykano doff hnan shbakn il hayobain (kako i mi otpuštamo dužnicima našim)
lo thaalan il nessyoono (i ne uvedi nas u napast)
elo fasson men beesho (nego izbavi nas od zla)
metool ddeelokhee malkootho, (jer tvoje je kraljevstvo)
ou haylo ou Teshbohto, (i sila i slava)
loalam olmen Amin. (u vijeke vjekova. Amen.)

Bitno.net

Ovaj članak VIDEO Poslušajte kako zvuči kada Stijepo Gleđ Markos pjeva ‘Očenaš’ na Isusovu materinjem jeziku se prvo pojavio na Bitno.net.

Fra Željko Barbarić: ‘Danas sam iznova zahvalan za svaki put kada sam imao priliku držati Tijelo i Krv’

$
0
0

“Kao i prvog dana, tako i danas, osjećam da je to dar koji prelazi i nadilazi moje snage. Kao i prvog dana, tako i danas, zagledam se sa čuđenjem u hostiju koju držim u ruci, u Tijelo Kristovo u onim trenutcima dok se govori: Evo Jaganjca Božjega!”

Prije par godina slavio sam kroz neko vrijeme misu s jednim starijim fratrom u njegovoj sobi. On se nije osjećao najbolje i neko vrijeme nije izlazio iz sobe. Pa smo nas dvojica svaki dan slavili misu na njegovom radnom stolu. On sjedeći, jer nije mogao stajati. Ja bih stajao čitavo vrijeme.

Došao bih kod njega u zakazano vrijeme. Razmakli bismo sve ono što je bilo na stolu i napravili mjesta za bjelinu malog oltarnika-stolnjaka kojeg bih prostro. Stol je bio star. Ne previše ugledan. Pomalo izlizan. Služio je svrsi i bio radni stol. Kad bi se onaj dio u sredini zabijelio od oltarnika, znao bih da nazočim opet onom nečem posebnom.

Onom čemu sam nazočio u mostarskoj katedrali na dan mog svećeničkog ređenja i u širokobriješkoj crkvi na dan moje prve pričesti. Ono nešto posebno čemu sam nazočio u predivnim katedralama, u jednostavnim samostanskim kapelicama, u Svetom Grobu u Jeruzalemu, betlehemskoj špilji, mojoj seoskoj crkvi u Knešpolju u mom rodnom selu…

Nakon što bismo pripremili sve za svetu misu i sabrali se, počeli bi. Sami nas dvojica. Na trenutak bih znao odlutati pogledom po sobi. Pogled bi šetao po namještaju, zidovima, slikama na zidovima, prozorima, podu i nama dvojici. Na trenutak bih se zamislio u tom lutanju. Tražio Boga. I nalazio ga… U stvarnosti koja nije bila najidealnija. U prostoriji koja nije bila najidealnija i koja nije ni izbliza nalikovala na crkvu. U misi bez naroda gdje smo samo nas dvojica odgovarala jedan drugome. Bez pjesme. Bez instrumenata i glazbe. Bez suvišnih naklona i redovitih ceremonija. Bez straha da ćemo nešto pogriješiti. U običnosti svega onoga što nas je okruživalo. U banalnosti svega onoga što je bilo oko nas. U prisutnosti bolesti. U nemoći. U stiješnjenosti. U okolnostima koje su nas dovele do toga. U kruhu koji je svejednako postajao Tvojim Tijelom. U vinu koje je svejednako postajalo Tvojom Krvlju. U hostiji koju smo svejednako podizali u zrak i gledali u njoj prisutnog Gospodina dok smo činili to Njemu na spomen…

Nakon što bismo završili, ja bih opet sve pospremio. Sklonio bih knjige, kalež, vino, vodu, svijeće i bijeli oltarnik na policu gdje je to sve čekalo našu iduću misu. A stol je i dalje izgledao neugledno i izlizano. Staro. Pomalo nesvjestan (možda čak i nezainteresiran) što se upravo dogodilo na njemu…

Zahvalan sam danas iznova za dar Euharistije i dar svećeništva. Za svaki put kad sam u rukama imao priliku držati Tijelo i Krv Gospodina našega Isusa Krista. Kao i prvog dana, tako i danas, osjećam da je to dar koji prelazi i nadilazi moje snage. Kao i prvog dana, tako i danas, zagledam se sa čuđenjem u hostiju koju držim u ruci, u Tijelo Kristovo u onim trenutcima dok se govori: Evo Jaganjca Božjega! Svaki put se iznova začudim… I zapitam. Zar sam ovo ja? Zar si ovo Ti, Gospodine? Zašto? Kako… Vjerujem, pomozi moju nevjeru…

Zato se i povjeravam Tebi koji si me pozvao da Te slijedim i činim ovo Tebi na spomen. 

Čuvaj me… 

Zaštiti me… 

U sjenu svojih krila sakrij me… 

Ne dopusti da se ikad odijelim od Tebe…

fra Željko Barbarić | Bitno.net

 

Ovaj članak Fra Željko Barbarić: ‘Danas sam iznova zahvalan za svaki put kada sam imao priliku držati Tijelo i Krv’ se prvo pojavio na Bitno.net.

Viewing all 42468 articles
Browse latest View live


Latest Images

<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>