Quantcast
Channel: Bitno.net
Viewing all 41761 articles
Browse latest View live

Papa Franjo: Migranti su danas simbol svih koje globalizirano društvo odbacuje

$
0
0

Papa Franjo slavio je misu povodom šeste godišnjice svojeg prvog pontifikalnog pohoda – posjeta talijanskoj luci Lampedusa, koja je često pristanište migranata na putu prema Europi

Foto: Alessia Pierdomenico/Shutterstock

Isus svojim učenicima otkriva kako je nužna preferencijalna opcija za posljednje, koji trebaju imati prvo mjesto u djelima ljubavi – rekao je papa Franjo u homiliji na jučerašnjoj misi u Bazilici sv. Petra. Euharistiju je Papa slavio povodom šeste obljetnice svojeg pohoda Lampedusi, talijanskoj luci koja je pristanište za mnogobrojne migrante u potrazi za boljim životom u Europi.

Migranti su prije svega ljudske osobe, ne radi se samo o socijalnim ili selilačkim pitanjima. Migranti su danas simbol svih koje globalizirano društvo odbacuje – istaknuo je u homiliji Sveti Otac. Podsjetio je pritom na mnoge „posljednje“ koji vape za oslobođenjem: osobe koje su prevarene i ostavljene da umru u pustinji, žrtve mučenja i zatočenike u logorima, one koji plove preko nemirnoga mora i koji predugo ostaju u kampovima za privremeni prihvat. Oni su – kako je rekao Papa – neki od posljednjih koje nas Isus poziva voljeti i pridignuti.

Komentirajući liturgijsko čitanje o Jakovljevim ljestvama, Sveti je Otac ustvrdio da samo Bog širom otvara nebo onima koji žive na zemlji i da samo Bog spašava. Ljestve po kojima Božji anđeli silaze i uzlaze predstavljaju „poveznicu božanskoga i ljudskoga, koja se povijesno ostvaruje u Isusovu utjelovljenju“ te su „alegorija božanske inicijative koja prethodi svakom ljudskom pokretu“. K tome su „antiteza Babilonskom tornju“ kojeg su ljudi sagradili vlastitim silama želeći postati bogovi. Tome naprotiv, Bog je taj koji silazi k nama, koji se objavljuje kao Emanuel, Bog s nama i koji nas spašava – primijetio je Papa.

U Isusu Kristu sveza zemlje i neba zajamčena je i dostupna svima. Ali popeti se tim ljestvama podrazumijeva napor i milost – ustvrdio je Papa, dodajući: „Najslabijima i najranjivijima valja pomoći. Sviđa mi se misliti kako mi možemo biti ti anđeli koji uzlaze i silaze, uzimajući pod ruku malene, hrome, bolesne, isključene: posljednje koji bi inače bili ostavljeni i vidjeli samo bijedu zemlje, ne razabirući već sada pokoji odbljesak nebesa.“

Komentirajući odlomak evanđelja o vjeri glavara koji moli Isusa da oživi njegovu kćer te vjeri žene koja je patila od krvarenja, Sveti je Otac istaknuo da Isus ne pravi razlike među njihovim potrebama, nego ih oboje velikodušno oslobađa nevolje koja ih je stavila u red „posljednjih“ koje imamo voljeti i uzdignuti. „Toliki su oblici siromaštva danas… „’siromasi’ u mnogobrojnim dimenzijama nestašice, potlačeni, marginalizirani, stari, bolesni, maleni, oni koje se smatra ‘posljednjima’ u društvu“ – podsjetio je papa Franjo.

Pomoć je posljednjima „velika odgovornost, od koje nitko ne može biti odriješen ako želimo ispuniti poslanje spasenja i oslobođenja, na suradnju u kojem nas je sam Gospodin pozvao“ – ustvrdio je na koncu Papa.

Vatican News | Bitno.net

Ovaj članak Papa Franjo: Migranti su danas simbol svih koje globalizirano društvo odbacuje se prvo pojavio na Bitno.net.


Čudo u podmornici – kako je zagovor bl. Marije Petković spasio 23 peruanska mornara

$
0
0

Dvadeset dva člana posade uspjela su se evakuirati dok su preostala 23 člana ostala zarobljena u podmornici na oceanskomu dnu našavši se u očajnoj situaciji: podmornica se polagano punila vodom i nestajalo je zraka

Foto: www.peachbranch.com

Jedno od brojnih nemedicinskih čuda koje je Crkva priznala povezano je s peruanskom podmornicom Pacocha. U vrijeme kada se dogodilo čudo ta je podmornica bila stara više od 40 godina; bila je u upotrebi u Drugomu svjetskom ratu gdje je pod nazivom USS Atule bila dio američke ratne mornarice. Ploveći po površini prema Callaou, najvećoj peruanskoj luci na obali Tihoga oceana, ta se podmornica 26. kolovoza 1988. u 18.40 sudarila s japanskim ribarskim brodom Kiowa Maru.

U sudaru s brodom podmornica je pretrpjela teško oštećenje na zadnjemu dijelu trupa, na visini spremnika za torpeda, i nakon četiri minute počela je tonuti. Šestorica peruanskih podmorničara odmah su poginula od udara. Potom je poginuo zapovjednik podmornice kapetan Daniel Nieva Rodríguez; utopio se zatvarajući s vanjske strane podmornice otvor koji je vodio na most spriječivši tako da se podmornica potpuno napuni vodom.

Dvadeset dva člana posade uspjela su se evakuirati dok su preostala 23 člana ostala zarobljena u podmornici na oceanskomu dnu našavši se u očajnoj situaciji: podmornica se polagano punila vodom i nestajalo je zraka, a ono malo kisika što je ostalo bilo je zagađeno plinovima od akumulatora.

Tada se dogodilo nešto što je – kako su kasnije ustvrdili stručnjaci – bilo u suprotnosti sa svim prirodnim zakonima. Nakon kapetanove smrti zapovjedništvo je preuzeo poručnik Roger Luis Cotrina Alvarado, podrijetlom Hrvat. Iz obiteljskoga je doma ponio veliku privrženost prema Mariji Petković, utemeljiteljici družbe Kćeri milosrđa. Počeo ju je u duhu zazivati da im pomogne. Kako je kasnije ispripovjedio, u tomu je trenutku osjetio “fizičku i duhovnu snagu koja mu je bila potrebna da spasi sebe i cijelu posadu”.

Voda je prodirala u podmornicu kroz otvor koji nije bio do kraja zatvoren. Morao ga je zatvoriti kako bi spasio posadu, a da bi to učinio, trebao je podići poklopac otvora, okrenuti kotač na otvoru da se zapornice otkoče i ponovno sjednu na mjesto, a potom ponovno zatvoriti otvor. Sve je to trebalo napraviti velikom brzinom nadvladavajući mlazove vode što je nadirala kroz otvor, kao i hidrostatički tlak na poklopac. Poručnik Corina ipak je to uspio učiniti i tako je spasio i sebe i svu posadu.

Slučaj je bio predočen Kongregaciji za proglašenje svetaca tijekom procesa beatifikacije sestre Marije Petković. Vatikanski je dikasterij za taj slučaj formirao ne liječničko, već tehnološko povjerenstvo sastavljeno od nekoliko poznatih talijanskih inženjera. U konačnomu izvješću povjerenstva piše: “Podmornica se tada nalazila na dubini između 12 i 20 metara (…) Na tim dubinama hidrostatički tlak na poklopac otvora iznosi oko 3 890 kg na dubini od 12 metara i 6 485 kg na dubini od 20 metara. U takvim je uvjetima doista nemoguće da jedna osoba sama podigne poklopac, zakrene kolo da vijci sjednu na mjesto i zatim ponovno zatvori poklopac na otvoru. Manevar koji je poručnik Cotrina izveo u tako kratku vremenu nije moguće objasniti ni s racionalnoga, ni sa znanstvenoga ni s tehničkoga stajališta.”

Inženjer Fabio Barberini, jedan od stručnjaka kojima se Kongregacija obratila za pomoć, naglasio je kako jedan čovjek nije u stanju podići poklopac i tako nadvladati hidrostatički tlak koji je iznosio od četiri do šest tona. S obzirom na to da nije bilo mjesta nikakvoj sumnji, Apostolska je Stolica u prosincu 2002. potvrdila taj događaj kao čudo po zagovoru sestre Marije Propetoga Isusa Petković. Dana 6. lipnja 2003. papa Ivan Pavao II. u Dubrovniku ju je proglasio blaženom.

Takvih slučajeva, koji nadilaze prirodne zakone, Vatikan je zabilježio na stotine, pa i tisuće. Podtajnik Kongregacije za proglašenje svetaca o. Bogusław Turek uz smijeh je primijetio da se do sada susreo s toliko čuda da su mu ona postala nešto gotovo normalno. Godine 1990. poznati je američki novinar Kenneth L. Woodward objavio knjigu Making Saints u kojoj je na 500 stranica progovorio o radu te Kongregacije.

Gornji tekst je izvadak iz knjige Grzegorza Górnyja i Janusza Rosikońa “Dokazi nadnaravnoga”. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal www.bitno.net.

Ovaj članak Čudo u podmornici – kako je zagovor bl. Marije Petković spasio 23 peruanska mornara se prvo pojavio na Bitno.net.

Razumijevati svoju djecu nikako ne znači i odobravati sve što rade

$
0
0

Često se razumijevanje zamjenjuje s “tolerancijom”, s tom lažnom otvorenosti duha koja u biti nije ništa drugo doli oblik ravnodušnosti

Foto: Unsplash

Petnaestogodišnja Stéphanie od roditelja pokušava dobiti dopuštenje za izlazak. Oni se ne slažu: “Rekli smo ne, nemoj inzistirati.” Bijesna i razočarana, Stéphanie izlazi mrmljajući kako “roditelji ionako ništa ne razumiju”.

Jean, sedamnaestogodišnjak, jako je zaljubljen u djevojku svojih godina. “Odavno”, kaže. Plaho i nespretno o tome pokušava razgovarati sa svojim roditeljima: “To je besmisleno. Premladi ste. Vidjet ćemo poslije, zasad to nije ozbiljno. Zaboravi tu djevojku i usredotoči se radije na školske zadaće!” Ivan misli: “Ništa nisu shvatili.”

Koliki mladi imaju osjećaj da ih roditelji ne razumiju? Katkad imaju pravo, češće se varaju. Treba znati što mislimo kad kažemo »razumjeti«: znači li to odobravati? O kakvu se razumijevanju radi?

Nemoguće je razumjeti sve. Srećom! Čak i najintuitivnija majka, čak i najpažljiviji otac neće moći do kraja razumjeti svoju djecu. Ljudska osoba nije stvar koju se može raščlaniti, stroj u kojem poznajemo svaki kotačić. Sjetimo se: prvi uvjet da razumijemo osobu jest da priznamo kako je nikada nećemo moći potpuno razumjeti. Iz toga proizlazi poštovanje i poniznost pred nepovrjedivim otajstvom svake osobe.

Razumijevanje podrazumijeva nov pogled: saslušati bez predrasuda, s punom slobodom. Jeanovi roditelji očito imaju vrlo stroga načela o tome u kojim je godinama prikladno zaljubiti se. To ih onemogućuje da doista saslušaju što im Ivan želi reći. Istina je da su dobra načela korisna pomoć u odgoju, ali samo pod uvjetom da se ne zaboravi da je svaka osoba jedinstvena, da ima svoje osobno zvanje, svoj osobni put, svoj osobni ritam. Da bismo mogli razumjeti svoju djecu, gledajmo ih s divljenjem i čuđenjem osobe koja otkriva neistraženo kraljevstvo. Ako je potrebno, moramo biti spremni staviti pod znak pitanja neke svoje predrasude.

Staviti pak pod znak pitanja neke svoje predrasude ne znači odreći se onoga što je bitno. Ova je razlika od velike važnosti, jer bismo se inače našli u opasnoj alternativi: odbili bismo razmisliti čak i o najmanje važnom načelu kako ne bismo popustili u onom bitnom ili bismo se odrekli svojih dubokih uvjerenja od straha da ćemo biti prekruti i pretvrdi. Da bismo razumjeli djecu, zapravo moramo razlučivati bitno od nebitnog. Svi to moramo znati. Milost je biti pozvan na tako nešto, kao roditelji i kao djeca Božja: što se više odričemo nebitnog («što će ljudi reći«, na primjer), to više postajemo sposobni činiti ono jedino što se isplati činiti, a to je volja Božja.

Razumjeti svoje dijete znači prihvatiti ga sa svim onim što ono jest: s njegovom osobnosti, njegovom povijesti, njegovim zvanjem (u širem smislu riječi), itd. Mnogi mladi koji se osjećaju neshvaćenima zapravo se duboko varaju: Stéphanijini roditelji mogu istodobno i shvatiti njezinu želju za izlaskom i ne ispuniti joj tu želju, jer vide dalje od njezina neposrednog užitka. Svjesni su toga da je Stéphanie pozvana jednom postati nešto što bi sad mogla upropastiti.

Razumjeti ne znači i odobravati. Često se razumijevanje zamjenjuje s “tolerancijom”, s tom lažnom otvorenosti duha koja u biti nije ništa drugo doli oblik ravnodušnosti: “Razumijem te, imaš pravo, radi kako misliš!” Misli se: ako te pustim, ne ću ti morati pomagati da nađeš ono što je najbolje za tebe, ono što će te doista učiniti dugoročno sretnim. Nijedan normalan otac ne može se radovati kad se mora suprotstaviti svojem sinu, posebno kad ga razumije! Što ga bolje razumije, to više trpi, ali ako razumije pa se ipak usudi suprotstaviti se, tek će mu tada doista moći pomoći.

Kad smo sigurni da imamo pravo, može nam se dogoditi da ni ne pokušamo razumjeti. Ako je tako, zaboravili smo da u odgoju najprije treba dosegnuti dijete ondje gdje se ono nalazi, jer inače naše riječi i naša djela ne će doprijeti do njega. Istinsko odgajanje moguće je samo tamo gdje ima ljubavi, moguće je samo s ljubavlju i s otvorenim srcem koje želi čuti i razumjeti.

Gornji tekst je izvadak iz knjige Christine Ponsard “Vjera u obitelji”. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal bitno.net. Više o knjizi možete saznati na linku ovdje.

Ovaj članak Razumijevati svoju djecu nikako ne znači i odobravati sve što rade se prvo pojavio na Bitno.net.

Vatikan ukinuo diplomatski imunitet nunciju u Parizu zbog optužbi za seksualno uznemiravanje

$
0
0

Jedna od navodnih žrtava izjavila je kako je “vrlo iznenađena” viješću o skidanju imuniteta. Apostolski nuncij Luigi Ventura optužen je za seksualno uznemiravanje početkom godine.

apostolski nuncij Luigi Ventura, ukinuti diplomatski imunitet, Pariz, seksualno uznemiravanje

Apostolski nuncij u Parizu Luigi Ventura pod istragom je zbog optužbi za seksualno uznemiravanje/Foto: Janette/Flickr.com via Wikimedia Commons

Vatikan je ukinuo diplomatski imunitet apostolskom nunciju u Francuskoj zbog optužbi za seksualno zlostavljanje, objavilo je jučer Ministarstvo vanjskih poslova Francuske.

Nadbiskup Luigi Ventura, 74, pod istragom je zbog četiri navodna slučaja seksualnog uznemiravanja, javlja AFP.

Ministarstvo vanjskih poslova “dobilo je potvrdnu Svete Stolice da je ukinut (Venturin) imunitet” u pismu koje je stiglo prošlog tjedna, 2. srpnja, istaknuo je glasnogovornik.

Francusko tužiteljstvo zatražilo je skidanje imuniteta još u ožujku.

Tužiteljstvo je početkom godine objavilo kako istražuje talijanskog nadbiskupa zbog incidenta koji se dogodio u gradskoj vijećnici prilikom novogodišnjeg obraćanja gradonačelnice Anne Hidalgo.

Tijekom ceremonije, nadbiskup je navodno dirao stražnjicu zaposlenika gradske uprave. Prijava za seksualno napastovanje zaprimljena je 24. siječnja, a sutradan je otvorena istraga.

Kasnije su protiv nadbiskupa prijavu podnijele još dvije osobe zbog “sličnih gesti, ruku na stražnjici ili bedrima”. Spomenuti incidenti navodno su se dogodili prošle godine.

Također, jedna osoba podnijela je prijavu u kanadskom glavnom gradu Ottawi zbog sličnog incidenta. Nadbiskup Luigi Ventura služio je kao apostolski nuncij u Kanadi prije dolaska u Paris.

Skidanje imuniteta pozdravio je Mathieu de la Souchere, jedna od navodnih žrtava koje su podignule prijavu protiv nadbiskupa.

Mathieu je jedan od tužitelja koji su prošlog tjedna zajedno s odvjetnikom putovali u Rim te se sastali s članovima vatikanske komisije koja papi prijavljuje slučajeve seksualnog zlostavljanja.

“Vrlo sam iznenađen jer mi je tijekom proteklih šest mjeseci redovito ponavljano kako nije vjerojatno da će se ukinuti njegov diplomatski imunitet”, istaknuo je.

“Od početka nismo imali nikakvu potporu francuske vlade koja je odbijala zauzeti čvrst stav. Da mi, kao žrtve, nismo potrošili vlastiti novac kako bismo došle u Rim, ne bismo bili gdje smo danas.”

Francuski katolički list La Croix objavio je krajem ožujka kako se nuncij Luigi Ventura na vlastiti zahtjev suočio s optužiteljima u prisustvu njihovih odvjetnika, odbacivši pritom sve optužbe.

Odvjetnik Mathieua de la Soucherea izjavio je tada kako je nadbiskup optužio žrtve za “zavjeru” protiv njega.

Početkom travnja nadbiskup je također pristao na ispitivanje u policiji.

Luigi Ventura kao apostolski nuncij u Parizu služi od 2009.

Tino Krvavica | Bitno.net

Ovaj članak Vatikan ukinuo diplomatski imunitet nunciju u Parizu zbog optužbi za seksualno uznemiravanje se prvo pojavio na Bitno.net.

FOTO Školske sestre franjevke proslavile 90. obljetnicu djelovanja u Bosni

$
0
0

Devedeset godina života i djelovanja školskih sestara franjevki u Bosni te zlatni jubilej redovništva 14 sestara dvije su obljetnice proslavljene u nedjelju, 7. srpnja 2019., u samostanskoj crkvi sv. Bonaventure u Visokom

Obilježavanje obljetnica započelo je 1. srpnja okupljanjem sestara koje slave 50 godina redovničkoga života. Sestre svečarice, s. Berta Puškarić, s. Gracija Žabić, s. Sidonija Pranješ, s. Irena Zeba, s. Dragutina Šimunović, s. Simplicija Budimir, s. Anita Dramac, s. Ilinka Dubravac, s. Mirjam Kolar, s. Miroljuba Miloš, s. Snježana Saraf, s. Branislava Sičaja, s. Natalija Brković i s. Mladena Vučković svoju su duhovnu pripravu, koju je animirala s. Lidija Jurišić, provincijska zamjenica, provele u Visokom promišljajući o Isusovu govoru na gori (Mt 5, 1-16) kroz svakodnevnu euharistiju, prigodne nagovore, zajedničke susrete, osobne meditacije i druženje.

Slavlje jubileja doživjelo je vrhunac u svečanoj nedjeljnoj euharistiji koju je, uz suslavlje braće svećenika, predvodio fra Jozo Puškarić, župnik u Donjoj Tramošnici. Tom prigodom okupljene sestre, predvođene provincijskom predstojnicom s. Katom Karadža, prisjetile su se također u svojim molitvama 90. obljetnice od dolaska školskih sestara franjevki u Bosnu. One su, naime, došavši iz Maribora u lipnju 1929. započele svoje djelovanje u domaćinstvu odgojnih zavoda Provincije Bosne Srebrene u Visokom i Sarajevu.

Istaknuo je to u svom pozdravnom govoru domaćin gvardijan visočkog samostana fra Franjo Radman kazavši kako je Visoko sestrama “bosanska rodna kuća” te da su u nju uvijek dobro došle. Zahvalio je sestrama za kontinuiranih 90 godina života i djelovanja u Visokom, danas u duhu svoje karizme u odgoju i obrazovanju. “U tih 90 godina upisane su također naše današnje slavljenice, sestre koje obilježavaju 50 godina redovništva. Drage sestre, hvala vam na vašem predanom služenju Bogu i bratu čovjeku, koje, siguran sam, nije prošlo bez poteškoća i napora. No, vaša ustrajnost kroz ovih 50 godina govori o pouzdanju u Božje vodstvo. Hvala vam na tom svjedočanstvu,” naglasio je fra Franjo čestitajući sestrama slavljenicama, moleći pritom Gospodara žetve da i nadalje šalje radnike u svoju žetvu.

U tom duhu započeo je prigodnu propovijed fra Jozo rekavši kako su nedjeljna biblijska čitanja kao birana za prigodu slavlja obljetnica (Lk 10, 1-12.17-20). Isus koristi motive iz svakodnevnog života poučavajući svoje učenike. Šalje ih zatim da propovijedaju. Fra Jozo se prisjetio svojih sjemenišnih dana i Isusove škole koju je prošao u tim početnim danima preko naputaka svojih odgajatelja. Istu školu prošle su i sestre slavljenice. Krenule su prije 50 godina biti radnice na njivi Gospodnjoj. One su svojim životima svjedočile, a svjedoče i danas da je sve Božji dar. Svoju propovijed prožeo je osobnim iskustvima redovničkog života spomenuvši pritom mnoge godine provedene u Visokom gdje je vrlo uspješno surađivao sa sestrama.

Okupljenima se također obratila provincijska predstojnica s. Kata Karadža. U svom se govoru najprije osvrnula na devedesetogodišnju povijest sestarskog djelovanja u Bosni kamo su došle te, iako školske, preuzele domaćinske poslove u odgojnim zavodima Bosne Srebrene nadajući se “da će jednoga dana i ovdje raditi prema svojoj karizmi u najužem smislu, odgajati i poučavati djecu i mladež”, što se zadnjih godina i događa. Visoko je za sestre “vrlo važno mjesto jer se tiče naših početaka, prvih dana djelovanja u Bosni, ali i prvog provincijskog sjedišta, kao i mjesta u kojem su djelovale mnoge naše sestre”, naglasila je s. Kata.

Citirala je isto tako fra Ignacija Gavrana koji je vrlo sažeto i jasno napisao o 50. obljetnici djelovanja sestara u Visokom sljedeće: “Kao što se vidi, sestre su vrlo često bile uzori marljivosti, odanosti. Mjestimično je njihova žrtva, osobito u prvih 15 godina, dosezala herojski stepen. To je bila tiha, nečujna žrtva koju je nerijetko vidio jedino Bog: život gotovo u potpunosti za drug, za ovaj zavod, za njegove svećenike i đake… Neka znaju da njihov rad i njihove žrtve prati s naše strane osjećaj obvezatnosti, zaduženosti, zahvalnosti, iako se to, nažalost, rijetko izričito kaže. Neka budu svjesne da su svojim radom, osobito u vrtu, osvjetlale obraz i nama i Katoličkoj Crkvi u muslimanskom i pravoslavnom Visokom i da su često uspješnije propovijedale svojom čestitošću i skromnošću, nego što bi to učinio i najrječitiji propovjednik.”

Čestitajući sestrama zlatni jubilej redovništva sestra je Kata zahvalila sestrama na nesebičnom predanju potičući ih da se ne boje ni malaksalih snaga ni neizvjesne sutrašnjice: “Cijeli vaš redovnički život bio je predanje u Božje ruke. On će i dalje voditi vaše živote svojom milošću.“ Na koncu je zahvalila svima koji su pridonijeli organiziranju proslave dviju vrlo važnih obljetnica za našu zajednicu: s. Lidiji za vođenje duhovne priprave sestrama, braći franjevcima u Visokom predvođenima gvardijanom fra Franjom za otvorenost i gostoprimstvo, sestrama koje djeluju u Visokom za gostoljubivost i sestrinsku blizinu, fra Jozi na predslavljenju euharistije, prof. Melisi Zerdo za animiranje liturgijskog pjevanja. Pročitala je isto tako čestitku vrhovne predstojnice s. Klare Šimunović koja je između ostalog napisala: „Gospodin je po vama i vašem skrovitom, nesebičnom, svakodnevnom služenju učinio mnoga i velika djela. Neka izlije obilne darove milosti na svaku sestru i cijelu vašu Provinciju.“

Nakon mise druženje je nastavljeno uz zajednički ručak. Riječi zahvale uime slavljenica okupljenima je uputila s. Berta Puškarić. Bogu hvala, roditeljima, našim odgajateljicama s. Leonardi Novak i s. Suzani Milardović, svim tadašnjim i današnjim sestrama, braći franjevcima i svima koji su nas pratili kroz 50 godina našeg redovničkog služenja, izrekla je s. Berta. Iako su bile zajedno i na okupu samo u godini novicijata te nakon toga diljem naše Provincije vršile razne apostolate, sestre svjedoče ljepotu generacijske povezanosti, ali i međusobne potpore u vršenju Božje volje.

s. Kristina Marijanović | Bitno.net

 

Ovaj članak FOTO Školske sestre franjevke proslavile 90. obljetnicu djelovanja u Bosni se prvo pojavio na Bitno.net.

Ovo je tajna uspješnog dana – savjet nadbiskupa Fultona Sheena

$
0
0

Nadbiskup Sheen objavljivao je knjige, vodio radijske i televizijske emisije te je svojim evangelizacijskim radom dosegnuo milijune ljudi. U njegovom uspješnom djelovanju posebno mu je pomogla jedna stvar

Fulton Sheen

Fulton J. Sheen/Foto: Wikimedia Commons

Sveta Stolica nedavno je priznala čudo po zagovoru nadbiskupa Fultona Sheena čime bi Katolička Crkva uskoro trebala dobiti novog blaženika.

Za milijune kršćana diljem svijeta koje je njegova riječ, bila pisana ili emitirana putem radija i televizije, dotakla, to je iznimno radosna vijest.

Nadbiskup Sheen poznat je po svojim evangelizacijskim projektima, pronicljivosti i savjetima te zdravom katoličkom nauku koji je uvijek branio od kritičara i protivnika Crkve.

No, u njegovu uspješnom djelovanju posebno mu je pomogla jedna stvar – “sveta ura”, sat vremena dnevno provedenih u molitvi pred Presvetim oltarskim sakramentom.

Kako donosi Aleteia, Sheen je u svojoj autobiografiji objasnio da je na tu ideju došao tijekom bogoslovskih dana, ne napuštajući ju sve do smrti.

“Sveta ura. Je li teška? Ponekad se činila teškom. Mogla je značiti da trebam propustiti neki društveni događaj, ili se ustati sat ranije, ali u cjelini nikada nije bila teret već isključivo radost”, napisao je nadbiskup priznavši kako je ponekad znao i zadrijemati tijekom molitve.

No, čvrsto je vjerovao kako ga ona uvodi u dublji odnos s Isusom Kristom. U tim bi trenucima slušao Boga, a sve bi se njegove brige i misli utišale. Također, molitva pred Presvetim dala bi mu snagu za nadolazeći dan, a vjerovao je i kako mu je “sveta ura” očuvala poziv.

“Sveta ura postala je poput spremnika kisika koji oživljava dah Duha Svetoga usred prljave i smrdljive atmosfere svijeta. Čak i kad se činila beskorisna ili je nedostajalo duhovne intimnosti, još uvijek sam imao osjećaj da sam barem poput psa koji čeka pred gospodarevim vratima, spreman u slučaju da me pozove.”

Fulton Sheen je važnost svete ure naviještao i protestantima, potičući ih da svaki dan provedu sat vremena u molitvi kako bi se mogli “boriti protiv sila zla u svijetu”. Premda to nisu činili pred svetohraništem, neki su ga poslušali.

Isto čine i mnogi današnji vjernici koji dnevno odvajaju svoje vrijeme kako bi bili s Bogom. Neki pred Presvetim mole sat vremena, a neki mogu izdvojiti 15 minuta. No svaka je molitva dragocjena.

Zanimljiva je i priča kako je nadbiskup Sheen započeo sa “svetom urom”, praksom koju je držao punih 60 godina. Njegovim riječima to je izgledalo ovako:

Naime, kad su komunisti došli na vlast u Kini, počeo je progon Crkve. Grupa njih zatvorila je jednog župnika u župnom dvoru uza crkvu, zatim otišla u crkvu, razbila oltar i vrata svetohraništa, te zgrabivši ciborij sa svetim česticama tresnuli su njime o pod. U ciboriju su bile trideset i dvije posvećene hostije. Sve je to u dnu crkve promatrala djevojčica koja se molila, ali je komunisti prilikom izlaska iz crkve ili nisu primijetili, ili nisu obraćali pažnju na nju.

Iste noći djevojčica se vratila u crkvu. Provukla se pokraj stražara koji je čuvao župnikov dvor, te ušla u crkvu. Cijeli sat je provela u klanjanju kao naknadu za čin mržnje tih komunista. Nakon klanjanja došla je do oltara, kleknula, sagnula se i jezikom pokupila hostiju (laicima tada nije bilo dopušteno rukama dodirivati hostiju). Djevojčica je nastavila dolaziti u crkvu svake noći na jednosatno klanjanje i uzimati po jednu hostiju. Trideset i druge noći, kad je uzela posljednju hostiju, spotakla se, što je probudilo stražara. Pobjegla je, ali ju je on ipak uhvatio i kundakom nasmrt isprebijao. Sve te događaje promatrao je iz župnog dvora svećenik. I on nam je, sav potresen, sve to ispričao.

Kad sam to čuo, obećao sam Gospodinu da ću svaki dan, do kraja života, moliti sat vremena pred Isusom u Presvetom oltarskom sakramentu. Od tada je također moja jedina želja bila da svijetu donosim Srce Isusovo u oltarskom sakramentu.”

Više o tome možete pročitati OVDJE.

Plodovi ove molitve u životu Fultona Sheena bili su iznimni, a isti mogu biti i u vašem životu.

Tino Krvavica | Bitno.net

Ovaj članak Ovo je tajna uspješnog dana – savjet nadbiskupa Fultona Sheena se prvo pojavio na Bitno.net.

Oko 10 000 Iraca okupilo se na prvom Hodu za život nakon legalizacije pobačaja

$
0
0

“Mnogi koji su glasovali ‘za’ oklijevajući bili su zaprepašteni kada su saznali da im tijekom referenduma nije bila rečena istina, te da se očekuje da će se broj pobačaj utrostručiti na 10 000 godišnje”.

Foto: Rally for life – Facebook

Prema procijeni organizatora Hoda za život u Dublinu, prošle se subote  okupilo oko 10 000 ljudi koji su svojim hodom dali podršku životu. Značaj ovog Hoda jest u tome što je prvi otkako je u Irskoj usvojena legalizacija pobačaja.

“Tema ovog skupa je poziv da ‘Ustanemo za život’, zato što nijedno glasovanje, nijedan zakon, nijedan referendum ne može pobačaj učiniti ispravnim”, poručili su na samom događaju predstavnici organizacijskog odbora. “Oduševljeni smo što vidimo da su ljudi svih dobi i svih društvenih slojeva odgovorili na taj poziv“, dodali su.

Događaj su organizirali Life Institute, Precious Life and Youth Defence, uz podršku još preko 30 lokalnih pro-life udruga.

Na Hodu je sudjelovao i Irski primas, nadbiskup Eamon Martin. Medijima je rekao kako je želio “stajati u solidarnosti” s onima koji vjeruju da se u trudnoći radi o dva života: “životu majke i njezinog nerođenog djeteta – i oba trebaju ljubav, poštovanje i zaštitu”.

“Hodam danas zato što vjerujem da potvrđivanje svetosti života danas ostaje jednako važno kao što je i uvijek bilo. Izravno i namjerno oduzimanje života bilo kojeg ljudskog bića uvijek je teško pogrešno – moramo izbjeći to da postanemo neosjetljivi prema vrijednosti svakog ljudskog života”, rekao je Martin.

Nadbiskup je iskoristio priliku da zatraži veću pomoć ranjivim ženama, majkama i očevima koji su u krizi, kao i za “roditelje koji osjećaju da su učinili pogrešku kada su se odlučili za pobačaj”.

Glasnogovornica udruge Life Institute, Ui Bhriain, izrazila je stav da bi se irski glasači mogli predomisliti po pitanju pobačaja.

“Mnogi koji su glasovali ‘za’ oklijevajući bili su zaprepašteni kada su saznali da im tijekom referenduma nije bila rečena istina, te da se očekuje da će se broj pobačaj utrostručiti na 10 000 godišnje”, rekla je u izjavi.

“Zbog toga je jedna od najvažnijih zadaća koja je pred pro-life pokretom podvrgnuti ovaj režim pobačaja stalnom nadzoru, te ustrajati u tome sve dok ne budemo u prilici ukinuti 36. amandman”, istaknula je Bhriain.

Podsjetimo, Irci su u svibnju prošle godine na referendumu odlučili legalizirati pobačaj, ukinuvši  8. amandman tamošnjeg Ustava kojim je nerođenoj djeci bilo priznato pravo na život.

Za legalizaciju pobačaja glasovalo je 66% od 2,1 milijuna izašlih birača, s time da je dobna skupina s najvećim udjelom glasača ‘za’ legalizaciju bila mladi između 18 i 24 godine.

Sredinom prosinca irski parlament usvoji je zakon prema kojemu je pobačaj dozvoljen do 12. tjedna trudnoće bez ikakvih restrikcija.

Ivo Džeba | Bitno.net

Ovaj članak Oko 10 000 Iraca okupilo se na prvom Hodu za život nakon legalizacije pobačaja se prvo pojavio na Bitno.net.

Indonezija: Katolkinja koja boluje od shizofrenije optužena za blasfemiju

$
0
0

Organizacija Amnesty International je osudila uhićenje bolesne žene i nazvala ga neprimjerenim: „Ovaj posljednji nesretni i apsurdni slučaj je još jedan dokaz da se zakoni protiv blasfemije moraju ukinuti. Policija mora smjesta osloboditi ženu i odbaciti sve optužbe protiv nje“

U Indoneziji je pod optužbom za blasfemiju uhićena psihički bolesna žena koja se predstavlja kao katolkinja, donosi CNA. Ona je navodno prošloga tjedna u džamiju uvela psa i pri ulasku nije izula cipele. Žena, kojoj je dijagnosticirana shizofrenija, uhićena je 2. srpnja i prijeti joj pet godina zatvora.

Incident je zabilježen kamerom, a snimka se proširila diljem zemlje. Na njoj je prikazana vidljivo uznemirena žena kako se svađa s osobljem u džamiji, a oko žene se kretao njezin pas.

The Australian javlja kako se žena pojavila u džamiji vjerujući da će tako prekinuti vjenčanje svojeg supruga s drugom ženom. Vlasti su je optužile za blasfemiju jer nije izula cipele i u džamiju je dovela psa koji se u islamu smatra nečistom životinjom.

Isti izvor donosi kako su njezini rođaci vlastima postali medicinsku dokumentaciju koja dokazuje da je žena psihički bolesna i nije namjerno vrijeđala islam. Djelatnici zatvorske bolnice u Jakarti su također potvrdili da žena boluje od shizofrenije i predložili da se prebaci u psihijatrijsku ustanovu.
Međutim, policija je unatoč njezinoj dijagnozi izjavila da neće povući optužbe sve dok sud ne odluči drukčije.

Brojne međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava se protive zakonima koji kažnjavaju blasfemiju i tvrde da se oni prvenstveno koriste kako bi se njima progonili kršćani i druge vjerske manjine. U Indoneziji živi 87 posto muslimana, 10 posto kršćana i 2 posto hinduista.

Organizacija Amnesty International je osudila uhićenje bolesne žene i nazvala ga neprimjerenim. „Ovaj posljednji nesretni i apsurdni slučaj je još jedan dokaz da se zakoni protiv blasfemije moraju ukinuti. Policija mora smjesta osloboditi ženu i odbaciti sve optužbe protiv nje“, izjavio je Usman Hamid, izvršni direktor Amnesty Indonesia.

Rašeljka Zemunović | Bitno.net

Ovaj članak Indonezija: Katolkinja koja boluje od shizofrenije optužena za blasfemiju se prvo pojavio na Bitno.net.


Predivan potez oca koji nije mogao dozvoliti da njegova kći s autizmom ne ode na maturalnu zabavu

$
0
0

Tata Thomas je izvadio iz ormara odijelo staro deset godina, a u džep je stavio rupčić koji je bio usklađen s bojom kćerkine haljine…

Većina srednjoškolki u četvrtom razredu mašta o svojoj maturalnoj zabavi, ali potraga za savršenom pratnjom ponekad može biti komplicirana. U to se posvjedočila 17-godišnja Tori Perl iz srednje škole Batavia u New Yorku kojoj je u 17. godini života dijagnosticiran autizam. Dijagnoza glasi otprilike ovako: u njezinom 17-godišnjem tijelu živi 13-godišnjakinja.

Otac objašnjava kako se Tori više voli igrati svojim lutkama i videoigricama, nego tražiti pratnju za maturalnu večer. „Tori nema velik krug prijateljica. Realno, većina prijateljica iz osnovne škole su je prerasle.“

Međutim, kada im je obiteljski prijatelj spomenuo da im može posuditi maturalnu haljinu, obitelj je odlučila da će Tori priuštiti maturalnu zabavu za pamćenje. Majka Anna je najprije pristupila trojici učenika i upitala ih mogu li biti pratnja. Dvojica mladića su odbila, pa je nakon toga sva pažnja bila usmjerena na jednog učenika. Ali, onda je uskočio otac Thomas i učinio ono u čemu su očevi najbolji: spasio stvar.

Kada je shvatio da njegova kći vjerojatno neće imati pratnju, ponudio joj je da će je on odvesti na maturalnu zabavu. Djevojka je bila oduševljena idejom, a škola, koja inače ne dozvoljava pratnju stariju od 20 godina, malo je zažmirila na pravila.

Inače, Thomas nije bio na svojoj maturalnoj zabavi, tako da je to njemu također bilo prvo iskustvo. Iz ormara je izvadio odijelo staro deset godina, a u džep je stavio rupčić koji je bio usklađen s bojom kćerkine haljine.

Kada su se otac i kći pojavili na ulazu u dvoranu, svi su se pitali što ovaj stariji muškarac radi u njezinom društvu, ali su joj istovremeno poručili da izgleda predivno.

Par je nakon maturalne zabave otišao na sladoled. Thomas tvrdi kako je ovo bila večer koju nikad neće zabaviti i nada se da će njegovo iskustvo postati inspiracija drugima. „Siguran sam da nisam prvi ni posljednji koji je ovo učinio. Nadam se da ovakve priče mogu mijenjati svijet. Ništa ne može spriječiti našu djecu da rade ono što žele“, zaključuje otac Thomas.

Rašeljka Zemunović | Bitno.net

Ovaj članak Predivan potez oca koji nije mogao dozvoliti da njegova kći s autizmom ne ode na maturalnu zabavu se prvo pojavio na Bitno.net.

Najveća senzacija ovogodišnjeg Wimbledona: Prije svakog meča se molim i za protivnicu

$
0
0

Da stvari vezane za wibledonski uspjeh Coco Gauff budu još zanimljivije, Coco uopće nije očekivala da će igrati na ovogodišnjem turniru.

Coco Gauff

Foto: Screenshot

Nova tinejdžerska zvijezda Coco Gauff, jučer je izgubila dvoboj osmine finala u Wimbledonu protiv sedme nositeljice Simone Halep, no unatoč tome ostala je najveća ženska zvijezda ovogodišnjeg turnira.

Sa samo 15 godina Gauff je u prvom kolu izbacila peterostruku wimbledonsku pobjednicu, i svoj teniski uzor, Venus Williams, te nakon toga pobijedila i u dva naredna kola.

Koliko je taj uspjeh nevjerojatan svjedoči i činjenica da je Coco Gauff najmlađa tenisačica u povijesti koja se uopće kvalificirala za najpoznatiji teniski turnir.

Ono što su mnogi mogli primijetiti nakon njezinog meča protiv Williams jest da je 15 godišnja Amerikanka kleknula pokraj svoje klupe vidno potresena ishodom meča.

Kasnije je novinarima objasnila o čemu se radilo. Naime još od početka karijere Coco se prije svakog meča s ocem moli za protivnicu i za sebe, a nakon ove pobjede željela je jednostavno zahvaliti Bogu na svome uspjehu.

“Prije svakog meča, još od osme godine, moj otac i ja zajedno se pomolimo”, objasnila je Gauff. “Ne molimo za pobjedu, samo da ja i moja protivnica ostanemo zdrave. Nakon meča, samo sam se zahvalila Bogu na ovoj prilici”, rekla je za New York Times.

Da stvari vezane za njezin wibledonski uspjeh budu još zanimljivije, Coco uopće nije očekivala da će igrati na ovogodišnjem turniru. Budući da je tek 303. igračica svijeta, po svojem položaju na WTA ljetvici nije mogla sudjelovati niti u kvalifikacijama.

Ona i njezin otac putovali su prema teniskoj akademiji na jugu Francuske kada su neočekivano dobili poziv da su joj organizatori dodijelili pozivnicu. Očito u Wimbledonu imaju jako dobar osjećaj kome ih dodijeliti.

Ivo Džeba | Bitno.net

Ovaj članak Najveća senzacija ovogodišnjeg Wimbledona: Prije svakog meča se molim i za protivnicu se prvo pojavio na Bitno.net.

Sestre mučenice Rufina i Sekunda – njihovi zaručnici otpali su od kršćanstva, a one su odabrale Isusa

$
0
0

Rufina i Sekunda živjele su u III. st. u Rimu. Obje su bile zaručene za mlade kršćane.

Foto: www.preguntasanotoral.es

Rufina i Sekunda su bile sestre po krvi, a živjele su u III. st. u Rimu. Obje su bile zaručene za mlade kršćane. Iz nekog razloga mladići se odrekoše kršćanske vjere, nakon čega se obje sestre odluče na zavjet čistoće. Odbijale su svaku daljnju prošnju braka, a posebno s otpadnicima, budući da ih ti isti mladići nikako nisu mogli navesti na otpadništvo od kršćanske vjere, niti na brak. One su se radije odrekle njih i braka, nego Isusa. Razljućeni mladići prijavili su ih poganskoj vlasti da su kršćanke. Prijavili su ih grofu Arkezilaju, i predali ih gradskom prefektu Juniju Donatu.

Ovaj je uzaludno nagovarao djevojke da žrtvuju idolima, a sestre su ostale vjerne pravom Bogu, i zato ih je osudio na smrt. Bile su privedene na X. milju Kornelijeve ceste; jednoj odrubiše glavu, a drugu ubiše batinama. Tijela dviju mučenica spasila je rimska matrona Plautila. Ona ih je pokopala na mjesto njihova mučeništva, te se kasnije sama obratila na kršćanstvo.

Gotovo je sigurno kako je već u IV. st. na istome mjestu bila uzdignuta bazilika u šumi, moguće da ju je dao sagraditi papa Julije I., koja je dobila ime Silva candida (Bijela šuma), jer su tu poslije uglavnom ubijali kršćane. Danas je šuma posve nestala.
Tijela dviju mučenica počivaju u Lateranskom baptisteriju u Rimu.

Ovaj članak Sestre mučenice Rufina i Sekunda – njihovi zaručnici otpali su od kršćanstva, a one su odabrale Isusa se prvo pojavio na Bitno.net.

Biskup Križić objavio priopćenje protiv seminara “Knjiga Istine”, stare zablude koja se opet pojavljuje u Hrvatskoj

$
0
0

“Knjiga Istine”, premda je njezin sadržaj raskrinkan kao zabluda, a samozvana proročica Marija od Božjeg Milosrđa kao irska poslovna žena Mary Carberry, ponovno širi svoje zablude po Hrvatskoj. Ovog puta u organizaciji internet portala Hrvatski krsni zavjet.

biskup zdenko križić knjiga istine krasno

Foto: biskup Zdenko Križić; Knjiga Istine/Foto: Marin Škarica; cnak.ba

Biskup gospićko-senjski, Zdenko Križić, izdao je priopćenje u kojem upozorava vjernike na seminar “Knjiga Istine”, koji se u organizaciji Hrvatskog krsnog zavjeta treba održati ove nedjelje u Krasnom. Priopćenje prenosimo u cijelosti

Dragi vjernici Gospićko-senjske biskupije,

upozoreni smo kako je na web stranici  Hrvatskog Krsnog Zavjeta objavljena obavijest o održavanju  seminara „Knjiga Istine“ u Svetištu Gospe od Krasna u nedjelju 14. srpnja 2019. Ovime se ograđujemo od održavanja Seminara koji će se održati u hotelu Degenija u blizini Svetišta, a ne u Svetištu Gospe od Krasna kako je navedeno.

Ne ulazimo u pitanje osobe voditelja seminara, već ističemo da se nije ni usmeno ni napismeno obratio ovom Ordinarijatu kao niti upravitelju Svetišta Gospe od Krasna da protumači o kakvom se “seminaru” radi. Također od ovoga Ordinarijata nije zatražena potrebna suglasnost.

„Knjiga Istine“, u kojoj se nalaze poruke Marije od Božanskog Milosrđa, sadrži brojne teške teološke pogreške koje se protive doktrinalnom nauku Katoličke crkve. Među porukama nalaze se i teške zablude u koje se uvodi vjernike među kojima je i nazivanje sadašnjeg pape „lažnim prorokom“. Svaki vjernik u skladu s naukom Katoličke Crkve pozvan je na „religiozni posluh volje i razuma koji se treba na osobit način iskazivati autentičnom učiteljstvu rimskoga prvosvećenika i kad ne govori ex cathedra“ (Lumen gentium, 25). Svaki vjernik pristajući uz ovakav nauk upada u rizik odvajanja od Katoličke Crkve tj. ekskomunikaciju.

Odgovoran za katolički nauk, ovaj Ordinarijat, poznavajući sadržaj Seminara, ne može preporučiti vjernicima Gospićko-senjske biskupije da sudjeluju na Seminaru „Knjiga Istine“.

Srdačno vas pozdravljam,

+ Zdenko Križić, biskup gospićko-senjski

Što je “Knjiga Istine”?

Tzv. “Knjiga Istine” je zapravo skup poruka koje je navodno dobivala samozvana proročica Marija od Božjeg Milosrđa, a koja u sebi sadrži teške zablude i stvari protivne katoličkim Nauku. Neke od poruka npr. govore da je Benedikt XVI posljednji pravi papa, a papa Franjo Lažni Prorok koji vodi katolike u propast te da će uskoro doći smak svijeta, a ovo je posljednje upozorenje pred drugi Kristov dolazak. Tzv. “Knjiga Istine” već godinama obilazi po svijetu upravo s takvim porukama, za koje se tvrdi da su poruke Presvetoga Trojstva, Isusa Krista i Blažene Djevice Marije. Ipak njezin domet posljednjih je godina u velikom padu, osobito nakon što je otkriven identitet “Marije od Božjeg Milosrđa”, zapravo propale poslovne žene Mary Carberry.

Marija od Božjeg Milosrđa aka Mary Carberry

Kako je naš portal pisao u travnju 2015. godine, Marija od Božjeg Milosrđa sebe je nazivala „sedmim glasnikom“ kojemu je Isus povjerio objavljivanje sadržaja pečata iz Knjige Otkrivenja. Tvrdila je kako joj je Bog povjerio zadaću da cijelom svijetu objavi njegove poruke kako bi se svijet pripravio na događaje posljednjih vremena. Njezine su poruke prikupljene i objavljene u ‘Knjizi Istine’, objavljenoj u tri sveska. U ‘paleti proizvoda’ ove samozvane proročice, osim spomenute knjige koja je doživjela i hrvatsko izdanje, pojavio se i ‘škapular’ Pečat živoga Boga te Križarske molitve, a u njezinoj internetskoj trgovini po cijeni od 1 eura mogla se kupiti i tzv. Medalja spasenja.

Visokotiražni irski list “Irish Mail on Sunday” dokazao je 2015. kako je Marija od Božjeg Milosrđa zapravo irska marketinška stručnjakinja Mary Carberry. Nakon objave njezina identiteta u broju od 1. veljače, “Irish Mail on Sunday” je na naslovnici idućeg broja objavio snimke sigurnosnih kamera koje su Mariju od Božjeg Milosrđa tj. Mary Carberry, ‘ulovile’ u kupovini stotine primjeraka ‘raskrinkavajućeg’ izdanja. U očajničkoj želji da umanji štetu, poduzetna je proročica u ranim jutarnjim satima obilazila trgovine u svojem kvartu, ne bi li uklonila nepoželjne novine.

Zanimljivo je kako je novinar Michael O’Farrel još u siječnju 2015. godine u razgovoru sa do tada za javnost anonimnom proročicom, snimio nekoliko njezinih komentara, a najzanimljiviji su sljedeći: „Ja sam samo radila za nekoga“, „Ako želiš vjerovati u ta s****, samo naprijed“.

Carberry je inače bila vrlo poznata u irskom medijskom svijetu, a vodila je i vlastitu PR agenciju čije su usluge koristili brojni poduzetnici. Da je zarada bila jedan od bitnih motiva njezinih ‘proročkih’ aktivnosti, dokazuje i popis od 10 neuspjelih poslovnih pothvata. Naime, u posljednjih petnaest godina irska je poduzetnica osnovala 10 različitih tvrtki, od kojih su posljednje dvije ugašene 2013. godine. Neke od ovih njezinih tvrtki bavile su se prodajom tzv. “Knjiga Istine” na engleskom jeziku i medaljica.

Važno je spomenuti i kako je samoprozvanu proročicu još ranije raskrinkala skupina katoličkih blogera koja je o tome objavila i knjigu. U njoj je između ostalog objavljena poslovna dokumentacija koja 59-godišnju Mary Carberry povezuje s irskim milijunašem i njezinim poslovnim partnerom Breffnijem Cullyjem koji je sudjelovao u organizaciji seminara.

Čudno je kako se ova “Knjiga Istine”, godinama nakon što je temeljito raskrinkana kao prijevara, ponovno pojavljuje u Hrvatskoj. Molimo za one koji promiču ovu zabludu.

*Pročitajte više: Egzorcist: Istjerivao sam demone iz sljedbenika ‘Knjige Istine’ i ‘Marije od Milosrđa’

Tino Krvavica | Bitno.net

Ovaj članak Biskup Križić objavio priopćenje protiv seminara “Knjiga Istine”, stare zablude koja se opet pojavljuje u Hrvatskoj se prvo pojavio na Bitno.net.

Vatikan objavio upute kineskim svećenicima za koje vlast zahtijeva civilnu registraciju

$
0
0

Kineski vjerski zakoni zahtijevaju civilnu registraciju svećenika i biskupa, no dokumenti koje im se daje potpisati često sadrže problematične elemente ili su protivni katoličkom nauku

Foto: Wuttichai jantarak/Shutterstock

Poštovanje savjesti, razumijevanje situacije katoličke zajednice i prijedlozi za konkretne mjere koji bi kineskome kleru omogućili registraciju bez nijekanja katoličkoga nauka o zajedništvu s Petrovim nasljednikom, teme su nedavno (28. lipnja) objavljenih „Pastoralnih smjernica Svete Stolice o civilnoj registraciji klera u Kini“.

Povod dokumentu mnogobrojni su upiti kineskoga svećenstva koje je Vatikan primio o ispravnom stavu prema zahtjevu za registraciju vjerskih službenika pri kineskim vlastima. Što učiniti, primjerice, kad tekst koji valja potpisati sadrži problematične točke ili izjave koje se protive nauku Crkve – jedno je od gorućih pitanja s kojim se suočavaju tamošnji vjernici.

Potpisivanjem Privremenog sporazuma između Svete Stolice i Narodne Republike Kine započelo je novo razdoblje odnosa te zemlje s Vatikanom i predstavlja značajan korak u normalizaciji situacije svih kineskih biskupa spram Svetoga Oca. No sve poteškoće nisu riješene jer Privremeni je sporazum samo početna točka za daljnji hod. Jedna od aktualnih poteškoća zahtjev je da se svećenici i biskupi službeno upišu u registar pri kineskim vlastima, kako predviđa zakon te države. Unatoč pokušajima traženja prihvatljivog rješenja za sve strane, u različitim područjima Kine svećenicima se često daju potpisati tekstovi koji nisu usklađeni s katoličkim naukom, inzistirajući kako moraju prihvatiti načelo neovisnosti, autonomije i samoupravljanja Crkve u Kini.

Od potpisivanja Privremenog sporazuma Peking službeno priznaje posebnu ulogu rimskoga biskupa u izboru kandidata za biskupsko ređenje u Kini i stoga njegov izvanredan autoritet kao pastira opće Crkve. Sveta Stolica stoga traži da svaki čin registracije vjernika ne bude samo usklađen s kineskim zakonima, nego i s katoličkim naukom. Još je papa Benedikt XVI. u Pismu kineskim katolicima 2007. godine primijetio da politički organizmi često obvezuju ljude na stavove, geste ili obveze koje su protivne savjesti katoličkih vjernika. Sveta je Stolica stoga u Pastoralnim smjernicama izrazila razumijevanje zbog složenosti i raznolikosti situacije, primjećujući kako ne postoji samo jedna, uniformirana praksa u primjenjivanju vjerskih zakona u toj zemlji.

Jedan konkretni prijedlog novih Smjernica je da svećenicima i biskupima, kad pristupaju registraciji, bude omogućeno dodavanje pismene deklaracije da se neovisnost, autonomija i samoupravljanje Crkve razumije u smislu dosljednom s katoličkom doktrinom, naime kao politička neovisnost, administrativna autonomija i pastoralno samoupravljanje, kao što je slučaj sa svim mjesnim Crkvama u svijetu. Ako to nije moguće učiniti napismeno, predlaže se da svećenik ili biskup koji se namjerava registrirati to barem usmeno izjavi, po mogućnosti u prisutnosti svjedoka te informirajući odmah vlastitoga biskupa o okolnostima upisa u registar. Tko pak odluči da se ne može registrirati pri vlastima pod tim uvjetima ne treba biti prisiljen na taj čin.

„Sveta Stolica ima povjerenja da će svi moći prihvatiti ove Pastoralne smjernice kao sredstvo od pomoći za one koji se nalaze pred teškim izborima, kako bi ih učinili u duhu vjere i jedinstva“ – napominje se u novom dokumentu. „Svi su – Sveta Stolica, biskupi, svećenici, redovnici, redovnice i vjernici laici – pozvani strpljivo i ponizno razlučivati Božju volju u ovom razdoblju puta Crkve u Kini koji je obilježen velikom nadom, ali i trajnim teškoćama“ – stoji na koncu Pastoralnih smjernica.

Vatican News | Bitno.net

Ovaj članak Vatikan objavio upute kineskim svećenicima za koje vlast zahtijeva civilnu registraciju se prvo pojavio na Bitno.net.

Sanja Nikčević: Moja vjera u javno zdravstvo živi i dalje

$
0
0

Već godinama po medijima kuljaju brojni napisi puni bijesa prema liječnicima, i to se prelijeva u društvene mreže, privatne razgovore, živčane ljude u čekaonicama koji planu na svaku sitnicu i prijete liječnicima i vrijeđaju ih… Svaka sitnica izaziva silne rasprave, a krupna stvar koja je iznimka postaje pravilo i izgovor za vrijeđanje cijelog sustava i svih liječnika.

Foto: Shutterstock.com

Vjerujem u javno zdravstvo; to je „izum“ kršćanstva jer Krist koji je došao spasiti sve ljude je, između ostalog, promijenio i odnos prema bolesnima… Do tada su siromašni gubavci umirali u pećinama na rubovima naselja, a bogati se liječili kod kuće i tražili okolo liječnike (npr. sirijski vojskovođa Naaman koji je došao židovskom proroku Elizeju da ga izliječi od gube kao što piše u Knjizi o kraljevima). Do tada je u najstarijem rimskom zakonu (Zakonik 12 ploča, Leges duodecim tabularum) pisalo da otac obitelji „dječaka sa znakom nakaznosti ubije“, i to se nije radilo samo u Sparti. Do tada su Židovi smatrali svaku deformaciju prokletstvom, odnosno kaznom za grijehe predaka… 

Krist ne samo da je gubavce liječio, on im je dao i pravo na život… Kasnije je to nastavila Crkva sa svojim bolnicama u kojima je liječenje bilo besplatno, a onda je to preuzelo i sekularno društvo u nekim dijelovima Europe… Amerika je otišla u drugom smjeru – tamo razina zdravstvene usluge ovisi o debljini novčanika, ali ja vjerujem u Europu i u to da je javno zdravstvo i školstvo minimalni temelj pravednog društva… Ovo „javno“ ne znači samo besplatno (u smislu da ne moraš ti odmah plaćati iz svog džepa), nego i da je to služenje višem dobru… 

Međutim, već godinama po medijima kuljaju brojni napisi puni bijesa prema liječnicima, i to se prelijeva u društvene mreže, privatne razgovore, živčane ljude u čekaonicama koji planu na svaku sitnicu i prijete liječnicima i vrijeđaju ih… Svaka sitnica izaziva silne rasprave, a krupna stvar koja je iznimka postaje pravilo i izgovor za vrijeđanje cijelog sustava i svih liječnika. Vidim da se tu radi o planu uništavanja javnog zdravstva jer taj bijes istovremeno ima u sebi neki „pravedni“ gnjev i traženje prava iz ove ideje da liječnici služe pacijentima s jedne („pa ne može to tako…“), a istovremeno zazivanja privatizacije s druge strane („trebalo bi to sve naplaćivati pa bi bilo reda…“). Vidim da je to nelogično i loše, ali sam i sama potpala pod utjecaj, uvukao mi se neki strah u kosti pod pritiskom te halabuke…. 

Ja i dalje vjerujem u javno zdravstvo. Vjerujem zato što je moja mama bila divna medicinska sestra kojoj je to doista bio poziv a ne posao, i što sam izbliza upoznala i liječnike i stomatologe u ambulanti u Kloštru Podravskom gdje sam živjela. Svatko od njih je imao svoj karakter, neki ti je više odgovarao a neki manje, ali su svi bili posvećeni i poslu i pacijentima. Uz to, ja i dalje vjerujem u smisao javnog zdravstva i vjerovat ću dok sam živa. Ja i dalje poštujem svakog liječnika i medicinsko osoblje jer mi služe i zahvalna sam im na tome. I ne bi mi palo na pamet izboriti se za bolji tretman vrijeđanjem… To ne bih radila ni neprijatelju, a kamoli liječniku koji mi treba pomoći!

No, kako rekoh, i ja sam pala pod utjecaj ove medijske buke i sa strahom otišla u Perkovčevu (Stomatološka poliklinika u Zagrebu) s uputnicom za udlagu (to je plastična navlaka koju staviš na zube preko noći da ne grizeš vlastite zube dok spavaš). Bio je dan pred onaj blok od četiri praznika u dva tjedna (srijeda 19. lipnja) pa sam računala da neće biti gužva jer su možda već svi otišli i ja ću se na miru naručiti  recimo za rujan… Stavila sam knjižicu u kutijicu „novi pacijent“, a tri minute nakon toga me primila doktorica Biserka Šmit. Bila je izrazito ljubazna, profesionalna, brza… Poslala me u Jukićevu da ovjerim neki papir, koji sam ovjerila a da nisam ni pola sata potrošila jer imam bicikl i tamo nije bila gužva. Kad sam se vratila doktorica mi je uzela mjeru za udlagu i zvala tehničare da ih pita kad bi to moglo biti gotovo. I onda se sva uznemirila kad je čula da ne može biti gotovo prije 1. srpnja, dok su joj oni s druge strane objašnjavali da do tada ima samo četiri radna dana i da su ljudi uzeli godišnji zbog praznika… Ja sam sjedila na stolcu i tiho govorila: “Ma ne brinite se, nije to dugo za čekati…“ Onda mi je doktorica rekla: „Evo, ne može biti gotovo prije 1. srpnja.“ Sad je meni bilo neugodno reći da ne mogu preuzeti prije 8. srpnja jer sam do tada na putu… Ali ona je rekla: „Ma, sve u redu… preuzmite kad možete.“ Uz to mi je dala neke savjete oko zubiju. Na dan 8. srpnja kad sam preuzela udlage i dalje su i ona i sestra bile izuzetno ljubazne… Doktorica mi je objasnila kako da se koristim time i kad trebam doći po novu. Sestra je morala isprintati brdo papira koje sam potpisala, što me sjetilo na moju mamu koja je pred kraj svojeg radnog vijeka govorila kako se od medicinskih sestara pretvaraju u administratore. A vidim da je s kompjuterima još i gore…

Unatoč papirima i ovom medijskom napadu na javno zdravstvo, odgovorno mogu reći da nam javno zdravstvo funkcionira zahvaljujući ljudima koji rade u njemu i koji to doživljavaju kao svoj poziv, kao služenje pacijentima, i ideji da liječenje mora biti dostupno svima… Bila sam uglavnom zdrava (ne pamtim da sam nakon poroda sina bila u bolnici), ali sad sam imala nekih zdravstvenih problema i nakon svog izuzetno pozitivnog iskustva sa zagrebačkom bolnicom koju svi zovemo Trauma (prema vrsti bolesti koje liječe) kad sam prošle godine pala i slomila koljeno, sada imam i pozitivno iskustvo sa stomatolozima protetičarima u stomatološkoj poliklinici koju svi zovemo Perkovčeva (prema ulici u Zagrebu u kojoj se nalazi). 

Hvala doktorici Šmitd i svim liječnicima i stomatolozima koji i dalje rade u javnom zdravstvu i doslovno služe pacijentima…

Sanja Nikčević | Bitno.net

Ovaj članak Sanja Nikčević: Moja vjera u javno zdravstvo živi i dalje se prvo pojavio na Bitno.net.

Tina Beattie i Kolinda Grabar Kitarović: Kako nedosljedna teologija rađa nedosljednu politiku

$
0
0

Svjedočimo situaciji u kojoj vjerska stajališta opet bivaju potiskivana u domenu privatnog, u kojoj, kako je to svojedobno opisao biskup Robert Barron, „snažna vjerska uvjerenja postaju pobožne sanjarije“, jer im nije dopušteno izraziti se, a pojedini političari koji se deklariraju kao katolici preolako pristaju na to

Foto: Pixsell, pure.roehampton.ac.uk

Gostovanje britanske teologinje Tinne Beattie na Ljetnoj teološkoj školi u Dubrovniku izazvalo je burnu unutarcrkvenu raspravu.

Temeljno je pitanje te rasprave je li bilo opravdano da manifestacija pod izravnim patronatom biskupa dubrovačkog Mate Uzinića uputi poziv teologinji za koju je potpuno jasno, čak i većina zagovornika toga poziva to ne pokušava osporiti, da se svojim radom dovodi u svjesnu konfrontaciju s Učiteljstvom. I to po raznim, iznimno važnim pitanjima među kojima su abortus, odnos prema homoseksualnosti, zahtjevi za ređenjem žena.

Rasprava je to kroz koju se na više načina zrcali trenutačno stanje eklezijalne i teološke misli u Katoličkoj Crkvi u Hrvatskoj. Ona je iznijela na površinu ozbiljna razmimoilaženja među vjernicima, a vidimo i biskupima, o shvaćanju teologije i njezinoj ulozi u pastoralnom i vjerničkom usmjeravanju Crkve u Hrvata. Čini se kako su ta razmimoilaženja dosad bila prikrivena i u tom je smislu potrebno tu raspravu pozdraviti, baš zbog raščišćavanja i artikuliranja pozicija koje zauzimamo u nekim važnim dvojbama. Što više iskrenosti i istine, tim bolje za sve nas.

Ja bih svoj skroman prilog toj raspravi dao fokusirajući se na teološki odnos Beattie prema pitanju abortusa i njegova zakonskog reguliranja. Taj odnos smatram iznimno etički i teološki problematičnim, a crkveno promoviranje u Hrvatskoj znanstvenice koja ga zastupa posebice štetnim u situaciji kada je pred Hrvatskom donošenje novoga zakona o pobačaju. Čak iako je procedura donošenja toga zakona očitom svjesnom političkom odlukom bačena u medijski zapećak, pa nitko više u javnosti niti ne analizira kamo bi nas mogla odvesti.

Beattie, prema informacijama kojima raspolažemo, neće na Ljetnoj školi govoriti o svom shvaćanju katoličkog pristupa abortusu. Međutim, davanje legitimiteta njezinim teološkim promišljanjima vrijedit će i za stavove koji neće u Dubrovniku biti izravno izrečeni, to je jasno.

Nadalje, u svemu tome nije nevažna niti činjenica kako je biskup Uzinić, koji je u Hrvatsku pozvao Beattie, čelnik Vijeća za život i obitelj HBK-a, tijela koje je u ustrojstvu hrvatskog episkopata nadležno za pitanje zaštite života nerođenih i zauzimanje jasnoga stava o pitanjima povezanim s problematikom, pa tako i zakonskom regulacijom.

Ovih su dana zagovornici poziva teologinji na društvenim mrežama objavljivali dio jednog njezina teksta iz 2016. u kojem ona naglašava kako nije za abortus i kako je pro-life. U tom tekstu, naslovljenom „Moje stajalište o abortusu: pojašnjenje“, teologinja navodi kako je uvijek „branila konzistentno stajalište Crkve da abortus nikada nije dobar ili moralni čin“. Fragmente toga teksta su njezine pristaše citirale kako bi potkrijepili tvrdnju da su u krivu oni kritičari koji su Beattie napali zbog njezina stajališta o abortusu i upozoravali na njegov ne-katolicizam.

Ono što su pristaše propustili naglasiti jest da je njezin tekst, to „pojašnjenje“, uslijedilo nakon što je Tinna Beattie bila potpisnica, prema vlastitom priznanju inicijatorica, a po svemu sudeći i glavna autorica, peticije u kojem su ona i još nekoliko desetaka poljskih i britanskih katolika tražili od poljskih biskupa da odustanu od potpore zakonskom prijedlogu zabrane pobačaja u toj državi.

Ta peticija, koju su pojedini katolički komentatori u Britaniji nazvali „sramotnom“, nije dosad bila uopće spominjana u ovdašnjim raspravama o teologinji. A trebala bi, jer na plastičan i poučan način pokazuje kako teološka vrludanja mogu završiti u ideologiziranom društvenom aktivizmu koji je po svojoj prirodi u suprotnosti s katoličkim etičkim naukom i naputcima o angažmanu katoličkih laika.

Kontekst peticije povezan je sa zakonskim prijedlogom iz 2016. kada je građanska inicijativa „Stop abortusu“ predložila cjelovitu zabranu pobačaja, osim u slučaju ugroženosti života majke, o čemu smo pisali OVDJE. Poljski zakon dopušta abortus u nekim slučajevima (silovanje, ugroženost zdravlja ili života majke ili “malformacija ploda”), a tako je i ostalo jer je zakonski prijedlog odbačen.

Toga 3. travnja 2016., na Svetkovinu Božjeg milosrđa, u poljskim crkvama čitano je pismo biskupa koji su podržali cjelovitu zabranu pobačaja.

„Život svakoga čovjeka zaštićen je petom zapovijedi: Ne ubij. Zato je stajalište katolika u tom pogledu jasno i nepromjenjivo: treba braniti život od začeća do prirodne smrti svakog čovjeka“, poručili su tada biskupi, tražeći promjenu trenutačnog zakonskog rješenja.

Peticija koju je Beattie inicirala, međutim, tome se stajalištu izravno suprotstavila i zakon koji omogućuje, među ostalim, i ubojstvo nerođene djece s Downovim sindromom, šte je oko 35 posto legalnih pobačaja u toj državi, opisala kao dobro rješenje.

„U situaciji kada se abortus čini nužnim – kao što su one situacije koje predviđa poljski zakon – vjerujemo da je dostupnost ranog, sigurnog i legalnog abortusa – od temeljnog značenja“, piše u peticiji.

Naglasimo ovo još jednom: katolička teologinja koja tvrdi za sebe kako brani stav Učiteljstva o nepovredivosti ljudskog života svojim je potpisom i autoritetom stala iza peticije koja eugenički pobačaj – koji uključuje i onaj djece s Dwonovim sindromom – i onaj u slučaju začeća silovanjem opisuje kao nešto – od „temeljnog značenja“ za ženu.

Ovdje je riječ o teologiji koju zastupa i španjolska benediktinka Teresa Forcades i koja pod utjecajem feminizma u moralno pitanje pobačaja ubacuje i pitanje o „pravu na samoodređenje žene“, inzistira na „moralnoj kompleksnosti“ problematike i tako – u svojoj krajnjoj, praktičnoj, instanci – relativizira pravo na život nerođene djece.

„Zaista, apsolutna nepovredivost nedužnoga ljudskoga života moralna je istina koju izričito naučava Sveto Pismo, neprestano čuva crkvena Predaja i jednodušno predlaže Učiteljstvo. […] Prema tome, vlašću koju je Krist dao Petru i njegovim nasljednicima, u zajedništvu s biskupima Katoličke Crkve, potvrđujem da je izravno i ubojstvo nedužnoga ljudskoga bića teško nemoralno…Namjerna odluka da se nedužno ljudsko biće liši života, s moralnog je stajališta zla, i nikad ne može biti dopuštena, ni kao svrha niti kao sredstvo za dobar svršetak. Ona je, uistinu, teška neposlušnost prema moralnom zakonu, čak samomu Bogu, njegovu tvorcu i jamstvu; proturječi osnovnim krjepostima pravde i ljubavi“.

To su redovi iz enciklike sv. Ivana Pavla „Evanđelje života“ iz 1995. koja se danas navodi kao crkveni dokument presudan za definiranje onog dijela Učiteljstva koje se bavi „vrijednošću i nepovredivosti ljudskog života“. Potpuno je jasno da su stajališta teologinja poput Beattie u dubokom sukobu s naukom navedenim u tim redovima. Toliko dubokom da se s pravom postavlja pitanje je li teologija koja se na takav način konfrontira s Učiteljstvom (pustimo sada sukob s univerzalnim etičkim vrijednostima, to je zasebna tema), može još nazvati katoličkom.

Kada se takve teologe upozori na nesuglasnost s Magisterijem, kao što se upozoravalo i upozorava Beattie, onda oni objavljuju „pojašnjenja“ u kojima deklariraju svoju privrženost nauku. U međuvremenu, otvoreno podržavaju abortivne zakone.

Zašto je sve ovo važno i zašto je bitno upozoriti na etičke nedosljednosti takve katoličke teologije?

Da bi to pojasnili, parafrazirat ćemo onu misao člana našeg uredništva Hrvoja Juke kako „loša racionalnost rađa lošu vjeru“ i napisati kako nedosljedna teologija može roditi nedosljedno političko djelovanje, nedosljedno barem iz perspektive katoličkog diskursa kojeg ovaj tekst zastupa.

Nedavni razgovor predsjednice Kolinde Grabar Kitarović za Hrvatski katolički radio dobar je primjer takve (katoličke) političke nedosljednosti.

Predsjednica je u razgovoru iscrpno govorila o svojoj vjeri, omiljenim molitvama te zapjevala svoje najdraže duhovne pjesme, što je sve, naravno, za pohvalu.
Upitana kada za nju „kao majku, započinje ljudski život“, odgovorila je – začećem. Potom je opisala trenutke kada je promatrala ultrazvuk svoje nerođene djece i rekla kako su ti momenti potvrdili za nju da je riječ o ljudskom biću.

Ove, nadamo se iskrene i doista dirljive izjave o početku života i osobnoj vjeri, dolaze od političarke koja je nažalost potpuno propustila svoju svijest o važnosti nerođenog života iskazati i angažmanom u njegovoj zaštiti.

Podsjetimo se, predsjednica se u nekoliko navrata izjasnila za status quo po pitanju postojećeg zakona o abortusu, rekla kako „zabrane ništa ne rješavaju“ i naglašavala kako je njen osobni stav o abortusu poznat, ali da on ne može biti „ispred državnih interesa“. Naravno, svjesni smo kako nije mogla previše konkretnog učiniti u okviru svojih postojećih nadležnosti, ali ovdje je, kao što vidimo, izostala bilo kakva politička volja, ma i za simboličnim činom.

Predsjednica je i u razgovoru za HKR ponovila svoju političku doktrinu po kojoj svoja osobna stajališta treba zadržati u okviru privatnog.

„Dakle ja ne mogu osobno mišljenje bilo ono vjersko, osobno ili bilo koje druge prirode nametati drugima. Meni vjera u takvim trenucima jednostavno služi kao nekakav unutarnji kompas“, rekla je tada.

Nije li ovo logičan politički izričaj onog teološkog stajališta koje Beattie i ostali tzv. „liberalni teolozi“ pokušavaju nametnuti, a prema kojemu zakoni ne mogu i zapravo ne smiju odražavati, kako se to govori, „partikularna“ moralna uvjerenja niti je na njima, tvrdi se, da reflektiraju naravni poredak. Napomenimo, usput, da stajalište o pobačaju niti nije vjersko ili svjetonazorsko, nego opće etičko pitanje o vrijednosti ljudskog života.

Vidimo, dakle, kako je to situacija u kojoj vjerska stajališta opet bivaju potiskivana u domenu privatnog, u kojoj, kako je to svojedobno opisao biskup Robert Barron, „snažna vjerska uvjerenja postaju pobožne sanjarije“, jer im nikada nije dopušteno izraziti se. Još jedan američki prelat, nadbiskup Philadelphije Charles Chaput je upravo prije neki dan u jednom govoru rekao kako “nikada ne smijemo pristati na odvajanje vjere od političkog angažmana”.

Jer to odvajanje rezultira famoznim „ja sam katolik, ali…“ stavom koji je, primjerice, američku Demokratsku stranku iz nekadašnje organizacije s katoličkim političkim nabojem u samo nekoliko desetljeća pretvorio u stroj za proizvodnju neljudskih abortivnih zakona.

„Prijetvorno se poziva na vrijednost tolerancije kada se od većine građana, među njima i katolika, traži da svoj doprinos društvenom i političkom životu – putem legitimnih sredstava koja su u demokraciji svima dostupna – ne zasnivaju na shvaćanju osobe i općeg dobra koje smatraju istinitima i ispravnima“, stoji u “Doktrinalnoj noti o nekim pitanjima vezanim uz sudjelovanje katolika u političkom životu”, dokumentu Kongregacije za nauk vjere iz 2002. Upravo je taj dokument bio reakcija na situacije poput one iz SAD-a gdje su katolički političari dizali ruke za zakone suprotne njihovoj vjeri. Tim se dokumentom pokušalo zaustaviti tendenciju pogrešnog iščitavanja koncilskog inzistiranja na autonomiji političke stvarnosti, koje nikada nije bilo zamišljeno kao pristajanje na potiskivanje katoličkog morala iz političkog i legislativnog prostora.

I gdje smo mi katolici iz Hrvatske u svemu tome?

Pa, uglavnom tamo gdje sami sebe dovedemo.

Sve ovisi o tome hoćemo li pristati na “odvajanje vjere od političkog angažmana”, na takav profil političara kojima je vjera kao „unutarnji kompas“ toliko duboko zagnjurena u dubine njihove savjesti da nikada ne vidimo njezino djelovanje ili ćemo zahtijevati od onih koji se deklariraju katolicima i kupe glasove na tome da to i pokažu konkretnim potezima. Naravno, pri tome se treba nadati kako će i oni političari koji su dosad propuštali biti dosljedno možda promijeniti svoju politiku i prepustiti se vodstvu “kompasa”.

Vratimo se u područje teologije.

Ugošćujemo li, dakle, teologe poput Tine Beattie da nam iz perspektive „pluralnog“ Zapada (gdje živa vjera Crkve upravo prolazi krizu katastrofalnih razmjera) dociraju o „moralnim kompleksnostima“ ili ih pak dočekujemo s jasnim teološkim i eklezijalnim identitetom s čijih se pozicija potom upuštamo u dijalog?

Jer bez postojanja toga identiteta, koji bi trebao biti i glavnom brigom naših duhovnih pastira po samoj prirodi službe koju im je povjerio Isus Krist, dijalog može postati tek jalova intelektualistička igra koja nas, možda polako, ali zato neminovno, udaljuje od Onoga koji je izvor svega dobrog.

Goran Andrijanić | Bitno.net

Ovaj članak Tina Beattie i Kolinda Grabar Kitarović: Kako nedosljedna teologija rađa nedosljednu politiku se prvo pojavio na Bitno.net.


U Kaliforniji ipak neće tjerati svećenike da krše ispovjednu tajnu?

$
0
0

Političar koji je predložio zakon sada ga je stavio na “čekanje”

Foto: Cathopic

Nakon što je senat savezne države Kalifornije izglasao zakon u kojem se od svećenika traži da prekrše ispovjednu tajnu, njegova implementacija dovedena je u pitanje.

Kako javljaju američki katolički mediji, demokratski senator Jerry Hill, koji je zakon i predložio, povukao ga je u ponedjeljak, dan uoči rasprave na parlamentarnom Odboru za javnu sigurnost.

Također, mediji pišu i kako je nekoliko sati prije no što će zakon biti povučen, spomenuti Odbor u izvještaju zaključio kako u prijedlogu zakona postoje određeni prijepori s Prvim amandmanom američkog Ustava koji štiti religijsku slobodu i slobodu govora.

Sam senator Hill je, pak, na svojoj internet stranici naglasio da zakon nije povučen već “stavljen na čekanje”. Pritom je napisao kako je to učinio nakon što je shvatio da njegov prijedlog, poznat kao “Zakon 360”, neće imati dovoljnu potporu na idućem saslušanju.

U svibnju, kalifornijski je Senat prijedlog podržao velikom većinom, s 30 glasova “za” te samo 4 “protiv”.

“Zakon 360” nalagao je da svećenici moraju prijaviti sve informacije koje dobiju o mogućem zlostavljanju maloljetnika tijekom ispovijedi ili duhovnog razgovora. Pritom su prihvaćeni amandmani ograničili zakon te se on trebao odnositi samo na slučajeve kada ispovjednik za slučajeve zlostavljanja sazna od drugog svećenika ili crkvenog zaposlenika.

Senator Jerry Hill, ustvrdio je tada kako je „privilegija koju je kler imao po pitanju ispovjedne tajne bila uvelike zloupotrebljavana, što je rezultiralo neprijavljenim i sustavnim zlostavljanjem tisuća djece među brojnim denominacijama i vjerama“, iako ne postoje podaci koji bi potvrdili tu tezu.

Sličan zakon odnedavno vrijedi i za područje glavnog australskog grada Canberre.

Američki katolički mediji vjeruju kako je zaustavljanju zakona pomoglo i snažno protivljenje dijela javnosti, osobito tamošnjeg katoličkog stanovništva.

Kako piše Catholic New Agency, više od 100 tisuća katolika poslalo je pisma u kojima je izrazilo svoje protivljenje prijedlogu.

Biskup Oaklanda, Michael Barber, objavio je priopćenje istaknuvši kako se niti on niti njegovi svećenici neće podložiti zakonu ako stupi na snagu.

“Prije ću ići u zatvor nego se podložiti ovom napadu na našu religijsku slobodu. Ako zakon i prođe, nijedan mu se svećenik ne smije podložiti”, istaknuo je.

Dodajmo kako je sam Odbor za javnu sigurnost, osim rezervacija u pitanju kršenja religijske slobode, istaknuo da bi provedba zakona bila gotovo nemoguća.

Podsjećamo i kako je Sveta Stolica, potaknuta između ostalog kalifornijskim i australskim zakonom, nedavno objavila dokument kojim nanovo potvrđuje važnost čuvanja ispovjedne tajne, pa i po cijenu života.

“Ispovjednikova obrana sakramentalnog pečata, ako je potrebno čak i po cijenu krvi, nije samo obvezan čin vjernosti prema pokajniku već puno više: ona je potreban svjedok – mučeništvo – jedinstvene i univerzalne spasiteljske moći Krista i njegove crkve”, stoji u dokumentu kojeg je 21. lipnja odobrio papa Franjo.

Prema dosadašnjim crkvenim zakonima svećenik koji prekrši ispovjednu tajnu biva kažnjen automatskom ekskomunikacijom, te može biti podvrgnut drugim kaznama, uključujući i otpust iz kleričkog staleža.

Tino Krvavica | Bitno.net

Ovaj članak U Kaliforniji ipak neće tjerati svećenike da krše ispovjednu tajnu? se prvo pojavio na Bitno.net.

Kako je Padre Pio čuvao kuću hodočasniku na putu u San Giovanni Rotondo

$
0
0

“Padre, dolazim k tebi, a ti mi pričuvaj kuću!”

Foto: Daniil Belosheikin/Shutterstock

U mojem susjedstvu u Rimu bilo je mnogo lopova i provala. To me sprječavalo da posjetim Padra Pija, no nakon malo razmišljanja odlučio sam napraviti “mentalni pakt” s njime: “Padre, dolazim k tebi, a ti mi pričuvaj kuću!”

Došao sam u San Giovanni Rotondo i ispovjedio se kod Padra Pija. Sljedećeg dana, kad sam ga došao pozdraviti, rekao mi je: “Zar si još ovdje? A ja se borim držati zatvorenim ulazna vrata tvoje kuće!”

(M. Fiordelisi: “Il sorriso di Padre Pio”)

Padrepio.hr | Bitno.net

Ovaj članak Kako je Padre Pio čuvao kuću hodočasniku na putu u San Giovanni Rotondo se prvo pojavio na Bitno.net.

Ne smijemo dopustiti odvajanje vjere od društvenog djelovanja, upozorava nadbiskup Chaput

$
0
0

“Svaka tvrdnja da se ateisti, agnostici i sekularizirana inteligencija ‘racionalniji’ od vjernika je glupost. Svi smo mi vjernici. Nevjernici ne postoje… Ateisti samo štuju manje i okrutnije bogove na različitim oltarima.”

„Kada odvojimo svoju politiku od vrline i istine, pretvaramo svoju zemlju iz živućeg moralnog organizma u neku vrstu robotske legalne mašinerije bez duše“, rekao je nadbiskup Philadelphije, Charles Chaput, govoreći prošlog utorka na skupu u organizaciji Alliance Defending Freedom, pravničke udruge koja se bori za zaštitu vjerskih prava i sloboda.

Okupljenim odvjetnicima iz cijeloga svijeta Chaput je rekao da kršćani moraju raditi na izgradnji autentične vizije društva izgrađene na općem dobru te da “ljudski napredak znači više od pukog gomilanja stvari, prava i osobnih sloboda”.

“Pravi ljudski napredak zadovoljava ljudsku glad za solidarnošću i zajedništvom”, rekao je Chaput. “Kada nam naši vođe i njihovi slogani kažu da krenemo ‘naprijed prema budućnosti’, trebamo jako dobro pogledati na kojoj smo cesti, kamo ‘naprijed’ vodi, i oplemenjuje li ljudsku dušu ili samo pogoršava našu sebičnost, našu izolaciju, i naš apetit za stvari.”

U svom je govoru nadbiskup Philadelphije stavio snažan naglasak na važnost vjerske slobode za ljudski napredak, odvajajući taj pojam od „blijede kopije prave stvari koju se zove ‘sloboda bogoštovlja’“.

“Nikada ne možemo prihvatiti odvajanje svoje vjere i moralnih uvjerenja od javnih službi ili političkog angažmana. To je nemoguće. Čak i sam pokušaj da se to učini je zao zato što živimo u dva različita svijeta, štujemo Boga kod kuće i u svojim crkvama, a svugdje drugdje štujemo najnoviju verziju cara.”

Nadbiskup je izrazio uvjerenje da je rasprava o “vjerskom ekstremizmu i puzajućoj teokraciji” koju guraju političke elite jednostavno pokušaj da se “religiju makne s puta”.

“Bog je konkurent u oblikovanju javnog mišljenja, zato Bog mora otići”, rekao je Chaput.

Nazvavši tvrdnju da su ateisti, agnostici i sekularizirana inteligencija ‘racionalniji’ od vjernika glupošću, Chaput je ustvrdio kako smo zapravo “svi vjernici”. “Nevjernici ne postoje… Ateisti samo štuju manje i okrutnije bogove na različitim oltarima”, rekao je.

Osvrnuo se i na činjenicu da je predsjednički kandidat, i nominalni katolik, Joe Biden, dao podršku državnom financiranju pobačaja. Chaput je primijetio da su katolici koji su postali dio političkog i kulturnog mainstreama učinili malo kako bi kristijanizirali američku kulturu, ali su „učinili mnogo kako bi izblijedili revnost i vjeru običnog katolika, te oslabili moć bilo kakvog prepoznatljivog katoličkog svjedočanstva”.

Primjećujući da se kršćane često etiketira da vode „kulturni rat“ o pitanjima poput pobačaja, seksualnosti, braka i obitelji, nadbiskup je istaknuo da je borba stvarna te da su sudionici toga rata i predstavnici druge strane.

„Ni oni ni mi se ne bismo trebali osjećati loše po pitanju toga. Demokracija napreduje borbom suprotstavljenih ideja. Krademo od sebe i od svih ostalih ako izbjegavamo tu borbu“, rekao je, te protumačio što znači biti ljudima vjere:

“Biti ljudi vjere znači sljedeće: imamo dužnost odnositi se prema svim ljudima s milosrđem i pravdom. Također imamo dužnost tražiti zajednički jezik gdje je moguće, ali to nikada nije izlika za činjenje kompromisa za teškim zlom.”

“Amerika treba posebnu vrstu građanstva kako bi funkcionirala na način na koji je njezin politički život zamišljen. Trebamo zrelo, dobro informirano biračko tijelo ljudi koji su sposobno jasno izraziti svoje stavove i mudro upravljati sobom”, istaknuo je Chaput.

“Ako je tomu tako – a jest – onda najveći neprijatelj američkoj slobodi u naše vrijeme nije vjerski ekstremizam, nego nešto potpuno drugačije. Naš je neprijatelj kultura narcisoidnosti koja nas začahuruje zaglupljivanjem, lažnim vijestima, vulgarnošću, odvraćanjem pozornosti i bukom, dok planski isključuje Boga iz ljudske imaginacije.”

U obraćanju koje je bilo obilježeno osobnim tonom, Chaput je istaknuo da će uskoro napuniti 75 godina te će morati podnijeti svoju ostavku papi Franji. “Kada sam sjeo da napišem ove riječi, učinio sam to znajući da će to vjerojatno biti moj posljednji govor koji dajem kao nadbiskup Philadelphije, zato su ove riječi bitne”, zaključio je.

Ivo Džeba | Bitno.net

Ovaj članak Ne smijemo dopustiti odvajanje vjere od društvenog djelovanja, upozorava nadbiskup Chaput se prvo pojavio na Bitno.net.

AUDIO Podcast Mate Mijića na kojem gostuje naš urednik: Kako su feminizatori nasrnuli na patera Iku

$
0
0

Pater Ike Mandurić svojim je Facebook statusom uzburkao duhove i tisuće ljudi potaknuo na raspravu o muško-ženskim odnosima i društvenim ulogama. Pojedini mediji izrazito su se negativno očitovali o mišljenjima patera Ike, a neki drugi dali su mu priliku da razjasni svoja stajališta. Zašto svjetovni mediji tako negativno shvaćaju sve poruke koje dolaze iz Crkve? Postoji li doista kriza muškosti u našem društvu i kako se manifestira? O tome razgovaraju Mate Mijić i naš glavni urednik Goran Andrijanić.

Bitno.net

Ovaj članak AUDIO Podcast Mate Mijića na kojem gostuje naš urednik: Kako su feminizatori nasrnuli na patera Iku se prvo pojavio na Bitno.net.

Majka Božja Bistrička – tješiteljica i pomoćnica hrvatskog naroda

$
0
0

Selidba kipa, njegovo skrivanje i dva nalaženja budila su vjeru u njegovu čudotvornu moć. Bistrička Gospa bila je tješiteljica kršćana za vrijeme turskih opasnosti, pomoćnica u Prvom i Drugom svjetskom ratu.

Foto: Shutterstock.com

Foto: Shutterstock.com

Majka Božja Bistrička slavi se 13. srpnja. Zavjetni kip čudotvorne Bogorodice nalazi se u sklopu marijanskog svetišta u Mariji Bistrici u Hrvatskom Zagorju, sa sjeverne strane Medvednice (Zagrebačke gore).

Zavjetni kip Majke Božje Bistričke datira se na kraj 15. stoljeća. Pripada nizu crnih Madona, premda je pri restauraciji otkriveno da njezina tamna boja nije izvorna.

Kasnogotički drveni kip bistričke Bogorodice rad je pučkog majstora. Izražajna moć kipa nije toliko u umjetničkome oblikovanju, koliko u samome vjerskom i nacionalnom značenju.

Kip je najprije bio smješten u prasvetištu na Vinskom vrhu, a onda 1545. godine zakopan u župnoj crkvi u Mariji Bistrici i otkriven 1588. godine; ponovo zaboravljen i zazidan, pronađen je drugi put 1684. godine. Ove su tri godine posebno bitne za hrvatsko Nacionalno marijansko svetište. Najveću brigu za bistričko Svetište imali su bistrički župnici, bistrički kapelani ili župni vikari te brojni svećenici koji su bili na raspolaganju hodočasnicima vršeći službu propovjednika i ispovjednika.

hodocasce-u-mariji-bistrici-1_640_426

U jubilejskom slavlju 250. obljetnice svetišta Majke Božje Bistričke i u svečanosti krunjenja kipa Majke Božje Bistričke, koje se odvijalo prigodom zagrebačkog hodočašća 7. srpnja 1935. godine, sudjelovalo je oko 30.000 hodočasnika.

Osobito ganutljiv prizor za vjernike bio je kada se nadbiskup Antun Bauer približio kipu Majke Božje Bistričke, kruneći ga zlatnom krunom i govoreći:

„Pod Tvoju se obranu utječemo, Sveta Bogorodice!
Naših patnja ne prezri u potrebama našim,
nego od sviju pogibli oslobodi nas vazda,
Djevice slavna i blagoslovljena.“

Selidba kipa, njegovo skrivanje i dva nalaženja budila su vjeru u njegovu čudotvornu moć. Bistrička Gospa bila je tješiteljica kršćana za vrijeme turskih opasnosti, pomoćnica u Prvom i Drugom svjetskom ratu.

U Domovinskom ratu svetište Majke Božje Bistričke kao najveće marijansko svetište u Hrvata na teritoriju RH postala ishodištem brojnih zavjeta, molitvi i hodočašćâ, kako hrvatskih boraca pojedinačno, tako i jedinica Hrvatske vojske.

majka_bozja_bistricka

Od 1872. godine u Mariji Bistrici svoju kuću imaju i milosrdne sestre sv. Vinka Paulskog (matična kuća u Zagrebu), a posebno su vezane uz čudotvorni kip crne Bistričke Gospe. Naime, nakon požara koje je 1880. godine izbio u bazilici, prilikom kojeg je kip potamnio ali ostao neoštećen, neko su ga vrijeme čuvale u svojoj kući. Do 1948. godine milosrdne sestre vodile su djevojačku pučku školu učeći djevojke uzornom kućanstvu. Te godine su ih komunističke vlasti izbacile iz škole te sestre sele u župni dvor gdje brinu za čišćenje svetišta, sakristansku i orguljašku službu, kasnije i katehezu. Milosrdne sestre i danas su u svetištu.

Ponad prostora na kojem se održavaju središnja misna slavlja dominira brdo zvano Kalvarija na kojem se nalazi Križni put što su ga u Mariji Bistrici osmislili nadbiskup Bauer i njegov koadjutor blaženi Alojzije Stepinac. Na tu su ideju došli tijekom Euharistijskog kongresa 1935. godine u Čenstohovi u Poljskoj. Iznad Čenstohove nalazi se Jasna Gora i na njoj križni put.

Prve četiri postaje postavljene su 1943. godine, izrađene od kararskog mramora u prirodnoj veličini, isklesane u Italiji. Rat i sva poslijeratna zbivanja u totalitarnom režimu nisu dopuštala baš mnogo napredovanja. Međutim, godine 1972. zagrebački nadbiskup Franjo Kuharić ustanovljuje Nadbiskupski odbor za uređenje proštenišnog prostora te su u godinama koje su uslijedile podignute preostale postaje križnog puta, ali to su bila djela poznatih akademskih kipara Krune Bošnjaka (V. postaja), Ante Orlića u suradnji s Marijom Ujević (XIII.), Stanka Jančića (VII., IX., XI., XV.), Ante Orlića (X., XII., XIV.), Josipa Poljana (VI.) i Ante Starčevića (VIII. postaja).

S vrha brda nazvanog Kalvarija puca pogled na samostan bosonogih sestara karmelićanki koje su u Hrvatsku došle daleke 1939. godine na poziv zagrebačkog nadbiskupa, blaženog Alojzija Stepinca. Kamen temeljac za Karmel Majke Božje Bistričke i blaženog Alojzija Stepinca blagoslovio je 11. rujna 1994. papa sveti Ivan Pavao II. Odmah potom kardinal Kuharić započeo je s izgradnjom samostana. Kada je 3. listopada 1998. papa sveti Ivan Pavao II. svečano proglasio novog hrvatskog blaženika – uzoritog kardinala Alojzija Stepinca, sestre karmelićanke uselile su se u samostan.

Nadbiskup zagrebački Josip Bozanić posvetio je crkvu i blagoslovio Karmel 12. veljače 2000. Sestre karmelićanke istog su se dana zatvorile u klauzuru.

Bistrica_bazilika

U Mariju Bistricu hodočasti se od 1684. godine. Hodočašća traju od Bijele nedjelje početkom travnja pa do Zahvalnice krajem listopada. U tom razdoblju bude oko pedeset stalnih hodočašća na kojima se svake godine okupi oko milijun vjernika. Neka od stalnih hodočašća su Duhovsko, zavjetno grada Varaždina, zavjetno grada Zagreba, Margaretsko, Aninsko, Preobraženja Gospodinova, Velikogospojinsko, Bartolovsko, Male Gospe i Zahvalnica.

U Bistricu vodi pet hodočasničkih smjerova, a gostoljubivi stanovnici Marije Bistrice brinu se o udobnosti i sigurnosti svih hodočasnika. Vjerske svetkovine – proštenja – odraz su tradicionalnih običaja Hrvatskog zagorja.

Uz onu posebnu atmosferu koju čovjek doživi tijekom svete mise na otvorenom, u sjećanju i dobrim uspomenama svakako će ostati i mnoštvo ljudi, šareni štandovi s rukotvorinama i suvenirima, ukusna domaća jela i pića i prekrasan krajolik.

Završimo ovaj osvrt riječima blagopokojnog kardinala Franje Kuharića:

Dragi hodočasniče!

Dolaskom u svetište Majke Božje Bistričke stupio si na sveto mjesto, vršiš pobožni kršćanski čin. Nisi ovdje tek da nešto vidiš. Ovdje doživljavaš svetu ponudu raspetoga Spasitelja: “Evo ti Majke!” (Iv 19,26). Prihvati svojim vjerničkim srcem Mariju za svoju duhovnu Majku, da se i na tebi obistini svjedočanstvo pobožne molitve bezbroj puta izgovorene: “…kako se nikada nije čulo da si ikoga zapustila koji se k tebi utekao, tvoju pomoć zatražio, tvoj zagovor zaprosio.” Ovdje ona kao dobra Majka tebe dočekuje i, kao što je dočekivala bezbrojne procesije proštenjara mnogih naraštaja i tebi želi posredovati milosti stečene Isusovom žrtvom i vlastitim zaslugama. Tvoj boravak u ovome Marijinu domu je kratak, a trenuci su dragocjeni. Iskoristi ih u hodočasničke nakane na što veće duhovno dobro.

Izvor: www.putevimilosti.com

Ovaj članak Majka Božja Bistrička – tješiteljica i pomoćnica hrvatskog naroda se prvo pojavio na Bitno.net.

Viewing all 41761 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>