Quantcast
Channel: Bitno.net
Viewing all 41457 articles
Browse latest View live

Karlovac: Duhovna obnova za branitelje i njihove obitelji

$
0
0

Duhovnu obnovu vodi časna sestra Svjetlana Rezo.

Foto: Shutterstock.com, duhovna obnova za branitelje

Foto: Shutterstock.com

U kapeli blaženog Alojzija Stepinca u karlovačkom naselju Turanj od 20. do 22. svibnja 2016. održat će se duhovna obnova za branitelje i njihove obitelji. Obnovu vodi časna sestra Svjetlana Rezo, uz pratnju Matije Milošića. Gost na duhovnoj obnovi je Vilim Karlović, hrvatski branitelj koji je s krunicom prošao Vukovar i Ovčaru.

U petak 20. svibnja svetu misu predvodi p. Ivan Šarić, u subotu 21. svibnja o. Željko Pajić, a završnu svetu misu u nedjelju 22. svibnja predvodi p. Marko Glogović.

Prije svake svete mise je prilika za svetu ispovijed.

Program duhovne obnove

Petak, 20. svibnja

09:00 -13:00 – Osobni razgovori sa č. Svjetlanom

15:30 – 17:30 – Kućne posjete č. Svjetlana

18:00 – 21:30 – Uvodno razmatranje, nagovor, sv. misa i klanjanje

Subota, 21. svibnja

09:00 -13:00 – Osobni razgovori sa č. Svjetlanom

15:30 – 17:30 – Kućne posjete č. Svjetlane

18:00 – 21:30 – Predavanje, svjedočanstvo, sv. misa i klanjanje

Nedjelja, 22. svibnja

09:00 -13:00 – Osobni razgovori sa č. Svjetlanom

15:30 – 17:30 – Kućne posjete č. Svjetlane

18:00 – 22:00 – Predavanje, sv. misa i klanjanje, molitva za ozdravljenje

 

Organizator ove duhovne obnove je Udruga ratnih veterana 1. gardijske brigade, Podružnica Karlovac.

Napomena:

Za osobne razgovore ili kućne posjete sa č. Svjetlanom potrebne su najave na broj mobitela 095 529 30 23 (Ante).

Bitno.net

Ovaj članak Karlovac: Duhovna obnova za branitelje i njihove obitelji se prvo pojavio na Bitno.net.


11 godina ‘štitili’ su župnu crkvu od demoliranja, a sada žele osnovati svoju ‘Crkvu’

$
0
0

Premda su “Prijatelji” morali popustiti nakon 4222 dana bdjenja i animiranja lokalne zajednice, ipak ne namjeravaju biti poslušni, već najavljuju daljnju borbu. Njihova iduća namjera je, kako kažu, osnovati nezavisnu katoličku Crkvu koja će biti “uključujuća” i “otvorena za sve”.

Župa sv. Franciske Cabrini, Boston, rušenje crkve, štitili crkvu, 11 godina

Foto: stfrancesxcabriniscituate.org

Prije 11 godina Bostonska je nadbiskupija, opterećena brojnim pedofilskim skandalima, novčanim odštetama i gubitkom vjernika, odlučila zatvoriti oko 85 župa na svom području. U ponedjeljak 16. svibnja njihov plan bit će do kraja ispunjen nakon što je američki Vrhovni sud odbio svjedočenje župljana Župe sv. Franciske Cabrini, koji su 11 godina bdjeli nad crkvom i čuvali je od demoliranja, javlja Catholic Herald.

“Ovo je iznimno tužan dan za nas”, rekao je Jon Rogers, glasnogovornik neprofitne udruge “Prijatelji sv. Franciske Cabrini“, koji već 11 godina održavaju 24-satna bdjenja kako bi spasili svoju župnu crkvu. “Iskreno smatram da nam je nadbiskupija ukrala naš duhovni dom”, nadodao je glasnogovornik “Prijatelja” koji su cijeli slučaj proslijedili i Vatikanu.

Premda je lokalni sud, što su na kraju potvrdili i viši sudovi, odlučio u korist Bostonske nadbiskupije, koja kao vlasnik župne crkve i zemljišta na kojem je sagrađena ima ovlast deložirati župljane, lokalno stanovništvo pristalo je napustiti crkvu tek u slučaju da Vrhovni sud odbije saslušati njihov slučaj, što se na kraju i dogodilo.

Premda su “Prijatelji” morali popustiti nakon 4222 dana bdjenja i animiranja lokalne zajednice, ipak ne namjeravaju biti poslušni, već najavljuju daljnju borbu. Njihova iduća namjera je, kako kažu, osnovati nezavisnu katoličku Crkvu koja će biti “uključujuća” i “otvorena za sve”.

Čini se kako je sada njihova borba od štićenja župe prerasla u ideološku borbu protiv institucionalne Crkve, napose Bostonske nadbiskupije, što, unatoč njihovu razočaranju, baca novo svjetlo na cijeli događaj.

Župa sv. Franciske Cabrini jedna je od devet crkava predodređenih za rušenje u kojoj su se tijekom godina održavala bdjenja te je na kraju ostala sama u toj borbi. “Prijatelji sv. Franciske Cabrini” smatraju kako nema valjanog razloga za demoliranjem crkve osim vrijednosti njenog zemljišta koje se nalazi na “prvoklasnoj lokaciji uz more”.

Iz nadbiskupije poručuju kako su prosvjednici dobrodošli u bilo koju drugu župnu crkvu gdje mogu doživjeti “puninu života župe”. Vatikan je također presudio u korist nadbiskupije koja je pružila dokaze da je župa, s obzirom na broj ljudi i financije, neodrživa.

Prosvjednici pak ostaju ustrajni u svojim namjerama, naglašavajući kako imaju “dugu listu svećenika” koja “praktički čeka” da im se pridruži na ovom “novom putovanju”.

Tino Krvavica | Bitno.net

Ovaj članak 11 godina ‘štitili’ su župnu crkvu od demoliranja, a sada žele osnovati svoju ‘Crkvu’ se prvo pojavio na Bitno.net.

Veliki radijski koncert: Proslava 18 godina emisije ‘Sacro ritam’ HKR-a

$
0
0

U četvrtak 19. svibnja 2016. godine u programu Hrvatskoga katoličkog radija bit će obilježena 18. obljetnica emisije Sacro ritam te njezino 900. izdanje.

Foto: Shutterstock.com

Foto: Shutterstock.com

Jubilej će biti proslavljen velikim radijskim koncertom koji će se održati uživo u studijima HKR—a. Koncert će započeti u 19:10, a trajati do 22:30 i može ga se pratiti na valovima Hrvatskog katoličkog radija. Voditeljica ove slavljeničke emisije biti će Tanja Popec, tonsku realizaciju vode Mihael Varenica i Miljenko Grasso, a producent cijelog događanja je Slavko Nedić, autor i urednik emisije. U glazbenom dijelu nastupaju mnoga poznata imena hrvatske popularne duhovne glazbe: obitelj Bardun, Emilio Kutleša i Kefa, vlč. Ljubo Vuković, Antonio Tkalec, Dragutin Hrastović, Jelena Vuković, Hanna i Jerko, zbor Anima Una, Andrej Grozdanov, Nina Vodal, Alan Hržica, sestre Palić, sestre Husar, Branko Požgajec te grupe Glasnici nade, Zakon Neba i RiM. Prigodnu kavu sa slušateljima će podijeliti i Dorica Barbić, a u 22 sata svi izvođači će zajedno moliti Krunicu Božjeg milosrđa.

A kako i kada je sve krenulo? 

U petak 26. lipnja 1998. godine u programu HKR-a svoj radijski put započela je emisija Sacro ritam. Prvu stalnu ekipu Sacro ritma činili su: voditelj Tomislav Meštrović, tonski realizator Mario Kurtović te autor i urednik emisije Slavko Nedić. Od milja su se prozvali „Sacro ritam orkestar“. Nakon prve sezone emisija je s petka prebačena na četvrtak i otada se redovito emitira u terminu od 20.30 do 22 sata.

Za prvi rođendan emisije priređen je, do tada a i do sada, najveći koncert duhovne glazbe Crkve u Hrvata „Cro sacro Maksimir 1999.“ koji je na otvorenom, u zagrebačkom parku Maksimir održan 19. i 20. lipnja 1999. godine. Geslo koncerta je bilo „U Bogu je snaga mir“, a realiziran je, po uzoru na ljetne glazbene festivale, kao veliki koncert duhovne glazbe na otvorenom (open air koncert) te je stoga i nazvan “Cro sacro Woodstock”. Na koncertu je nastupilo oko 60 izvođača iz raznih krajeva Hrvatske i dijaspore, raznih glazbenih smjerova (od šansone, popa, gospela, tamburaša, jazza, do hard i heavy rocka) te raznih vremenskih razdoblja od samih početaka (grupe Quo vadis i Zora) do mladih sastava i izvođača koji tek dolaze poput Kristine, Zvonka Palića, Božja slava banda i drugih. Koncert je imao i ekumenski karakter budući da su na njemu nastupali ne samo katolici nego i baptisti, adventisti te pripadnici još nekih reformiranih Crkava. Uz Sacro ritam u organizaciji koncerta aktivno se uključio i Centar za kulturu i informacije Maksimir odnosno Tomislav Buntak, ravnatelj Centra.

Pokušaj reprize (Cro sacro Maksimir 2001.) bio je dvije godine kasnije (17. lipnja) na istom mjestu. Koncert je u 13 sati otvorio urednik emisije Slavko Nedić, a Gospod ga je pol sata kasnije zatvorio. Naime odmah nakon nastupa Electro spiritusa na pozornicu se popeo sastav Libertas za čijeg nastupa je doslovce u pet minuta od sunčanog vremena uslijedilo veliko nevrijeme i dvosatni pljusak te je koncert prekinut. Na tom koncertu su kao posebni gosti trebali nastupiti i zbor Vienna Gospel Choir koji su samo za tu priliku došli iz Beča. Zbog nemogućnosti nastupa u Maksimiru održali su cjelovečernji koncert u crkvi Navještenja BDM u Velikoj Gorici.

Nošeni izrekom „što je sigurno je sigurno“, već tradicionalni rođendanski koncert emisije Sacro ritam koji se održava svake dvije godine preseljen je u prostorije HKR-a. Tako je za peti rođendan emisije održan prvi koncertni hrvatski radijski festival pod geslom „250 minuta za 250 emisija“. Emisija je započela već u 17.30 sati, a trajala je do jedan iza ponoći te uvelike premašila predviđenih 250 minuta. Program se emitirao iz dvaju studija HKR-a u kojima su goste dočekivali domaćin i urednik emisije Slavko Nedić te za tu priliku dodatni voditelji Damir Kopriva i Tanja Popec. U glazbenom dijelu nastupilo je 30-ak izvođača duhovne glazbe te posebni gosti: biskupi mons. dr. Vlado Košić i mons. Ante Ivas, zatim Tanja Baran, fra Ivan Matić, Meri Cetinić te članovi grupe Žeteoci. Bila je to uistinu prava radijska fešta koja je okupirala velik dio hrvatskog radijskog etera budući da je emisiju preuzimalo čak 11 radio postaja. Spomenimo neke: Mir Međugorje, Primorski radio, Radio Marija, Radio Marija Bistrica, Hrvatski radio Orašje, Radio Valpovština, Radio Grubišno polje, Radio Varaždin i drugi.

Još jedna velika fešta priređena je povodom jubilarne 500. emisije, koja ustvari i nije bila prava 500. emisija. Naime jednostranom odlukom urednika emisije nakon 499. održana je 501. s obećanjem da će jubilarna slavljenička 500. biti održana jednog dana kad za to bude vremena. I tako 1. listopada 2009. godine s najavom: „Slušatelji dragi, i bez obzira što je emisija prošli četvrtak bila 556., evo danas konačno i dugo najavljivano 500. izdanje emisije Sacro ritam“. Bilo je to ustvari dvostruko rođendansko slavlje: 500. izdanje emisije Sacro ritam i 8. obljetnica internetske stranice Duhovna scena, tada najpoznatijeg web portala hrvatske glazbeno-duhovne scene. U programu su uz prve suradnike emisije Tomislava Meštrovića i Maria Kurtovića te Nikolu i Tomislava Uroića s Duhovne scene, sudjelovali (barem na domjenku) skoro svi dotadašnji tonski realizatori. U glazbenom dijelu su sudjelovali: Željka Marinović, Čedo Antolić, vlč. Ljubo Vuković, Apostoli mira, Zakon neba, Maja Tadić, Božje ovčice, grupa RiM te Rafael Dropulić Rafo.

Jubilej 15 godina postojanja emisije Sacro ritam, ponovno je proslavljen malo drugačije od uobičajenih rođendanskih tuluma, pokretanjem sestrinske emisije Kristonalitet na DMC televiziji.

Neke zanimljivosti vezane uz emisiju Sacro ritam

Emisiju Sacro ritam je tijekom ovih 18 godina, pored već spomenutog Tomislava Meštrovića vodila i Tanja Popec (dvije sezone), a od 2004. godine emisiju vodi njezin urednik Slavko Nedić. Stalni tonski realizatori emisije pored spomenutog Maria Kurtovića su bili još i Krešimir Crnković, Marijana Kaštela, Tomislav Rajić, Tomislav Buntak, Mihael Varenica, Matija Mikić, a povremenih je bilo jako puno budući da je emisija Sacro ritam bila svojevrsni ispit znanja za tehničare, drugim riječima ako ste uspjeli odraditi i preživjeti emisiju Sacro ritam, znači da ste spremni za sve ostale izazove radijsko-tehničarskog posla.

Dana 9. ožujka 2006. godine u emisiji Sacro ritam održan je bilokacijski intervju u kome je voditelj emisije Slavko Nedić iz studija HKR-a razgovarao sa Slavkom Nedićem i Davorom Terzićem koji su se nalazili u Klovićevim dvorima na promociji Davorova albuma „Put povratka“.

Budućnost emisije Sacro ritam

Emisija Sacro ritam se bavi hrvatskom glazbeno-duhovnom scenom, koja je uistinu jedna vrlo živa scena iako se o njoj u našem medijskom prostoru vrlo malo zna. Scena je to koja godišnje objavi više od 20-ak albuma, u kojoj se održi najmanje 15-ak festivala duhovne glazbe s novim skladbama te još puno više koncerata. Stoga dok je ta scena u Hrvatskoj toliko aktivna postojat će i potreba za jednom takvom emisijom koja će tu scenu sustavno pratiti. Međutim emisija Sacro ritam tijekom ovih 18 godina nije samo pratila, predstavljala i najavljivala događanja sa Cro sacro scene, nego je sudjelovala i u stvaranju mnogih inicijativa i akcija poput već spomenutih koncerata „Cro sacro Maksimir“ zatim projekata poput: „Naša misa“, „Advent u novom ruhu“, „Popularni Porin“, pokretanje „Cro sacro“ etikete, „Korizma u novom ruhu“ i mnogih drugih.

Slavko Nedić, urednik emisije Sacro ritam | Bitno.net

Ovaj članak Veliki radijski koncert: Proslava 18 godina emisije ‘Sacro ritam’ HKR-a se prvo pojavio na Bitno.net.

Hod za život koji će se održati ovu subotu bit će proslava života, obitelji i Hrvatske

$
0
0

Prema istraživanjima, čak 75 posto žena koje su imale pobačaj za to navode dva razloga – ekonomske razloge i pritisak okoline. Kad tome dodamo da jedan dio majki i očeva misli da je nerođeno dijete u 2. ili 3. mjesecu trudnoće tek „hrpa stanica“ te činjenicu da žena nema obavezu proći kroz savjetovanje koje ima za cilj otvoriti joj razne alternative pobačaju – onda je jasno da veliki dio žena odluku o pobačaju donosi u suženom prostoru slobode

Collage2, Hod za zivot

O prvom nacionalnom Hodu za život koji se ovu subotu, 21.svibnja održava u Zagrebu razgovarali smo s Hajdi Begović, članicom organizacijskog odbora građanske inicijative Hod za život. Sudionici Hoda za život okupit će se u 10 sati u subotu na Trgu kralja Tomislava te će oko 11 sati svi zajedno krenuti prema Trgu bana Jelačića gdje je organiziran kratki, jednosatni program za djecu i odrasle. Hajdi Begović je poduzetnica, majka 3 djece. Sa suprugom i djecom vratila se iz Austrije u Hrvatsku prije 10 godina, jer su suprug i ona „željeli podizati svoju djecu u Hrvatskoj“. Glavna je koordinatorica Molitvene zajednice Srce Isusovo koja već 4 godine svaki utorak na Kamenitim vratima u Zagrebu organizira molitvu krunice u kojoj sudjeluje više od 700 ljudi, uglavnom mladih. Njezina je zajednica i organizator koncerata na Kamenitim vratima te su ove godine za to nagrađeni prestižnom glazbenom nagradom – Porinom.

– Kako je došlo do ideje o pokretanju Hoda za život i koje udruge stoje iza nje?

Hod za život održava se već godinama u brojnim zemljama – SAD-u, Španjolskoj, Velikoj Britaniji, Kanadi, Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, prošli je tjedan bio u Italiji, prije nekoliko tjedana u Čileu. Raduje nas što se i Hrvatska pridružuje zemljama koje slave život. U Hodu koji se održava pod geslom „Za život, obitelj i Hrvatsku“ sudjelovat će mladi, obitelji s djecom, djedovi i bake, svi oni koji žele izraziti svoju podršku životu i budućnosti Hrvatske.

Organizator Hoda za život je građanska inicijativa koju čine brojne građanske udruge, pokreti i zajednice kao što su SKAC, U ime obitelji, Molitvena zajednica Srce Isusovo, Neokatekumenski put, Božja pobjeda, kao i obitelji i pojedinci. Mi ne samo da ćemo svi zajedno hodati u ovu subotu, već smo se tijekom priprema bolje upoznali, povezali i sigurna sam da je ovo tek prvi u nizu zajedničkih projekata. Naš rad i pripreme za Hod molitvom i klanjanjem podupiru mnogi ljudi i brojne zajednice. I Hrvatski su biskupi također pozvali na molitvu za plodove prvog nacionalnog Hoda za život.

 – Koja je temeljna poruka koju želite poslati svojom akcijom i kako se ona uklapa u trenutačne rasprave o abortusu u Hrvatskoj?

Glavna poruka građanske inicijative „Hod za život“ jest da je život prekrasan, dragocjen, i neponovljiv od samog začeća pa sve do prirodne smrti. Hodom za život izražavamo poštovanje i ljubav prema životu svakog čovjeka – jer život svakog od nas započeo je začećem, spajanjem jajne stanice majke i spermija oca. Kod začeća je određen naš spol, visina, boja kose i očiju, muzikalnost, smisao za sport, nasljedne bolesti koje ćemo možda razviti u dvadesetim ili tridesetim godinama svog života. Moje je srce, na primjer, počelo kucati samo tri tjedna nakon začeća, prije nego što je mojoj majci izostala mjesečnica, prije nego što je ona uopće znala da je trudna. Hodom za život želimo i s drugim ljudima podijeliti sve ove znanstvene istine o životu svakog čovjeka i vidjeti kako kao društvo možemo pomoći svakoj ženi u prihvaćanju i brizi o njezinom sinu ili kćeri. U Hrvatskoj zadnjih 30 godina postoji stalni trend smanjenja broja pobačaja, prošle ih je godine bilo oko 3000 što Hrvatsku svrstava među zemlje s najnižom stopom pobačaja u Europi. To pokazuje da sve više žena (i muškaraca koji ih u tome podupiru) zauzima bezrezervni stav poštivanja života. Taj trend ne čudi. U usporedbi s drugim zemljama Europe, Hrvatska pokazuje izuzetno visoku međugeneracijsku solidarnost, brinući se u vrlo visokom postotku unutar obitelji o starim ljudima, očevima i majkama, djedovima i bakama. Taj krug života koji se najvećim dijelom odvija u našim obiteljima država treba podupirati konkretnim, društvenim i ekonomskim mjerama.

– Na nedavnoj tiskovnoj konferenciji ukazali ste na ekonomski čimbenik kao jedan od važnih koji utječe na žene koje rade pobačaj. Imate li uvid u neku statistiku i o drugim čimbenicima, i koji od njih najviše utječu na takve odluke žena?

Prema istraživanjima, čak 75 posto žena koje su imale pobačaj za to navode dva razloga – ekonomske razloge i pritisak okoline. Kad tome dodamo da jedan dio majki i očeva misli da je nerođeno dijete u 2. ili 3. mjesecu trudnoće tek „hrpa stanica“ te činjenicu da žena nema obavezu proći kroz savjetovanje koje ima za cilj otvoriti joj razne alternative pobačaju – onda je jasno da veliki dio žena odluku o pobačaju donosi u suženom prostoru slobode. Prema nedavno objavljenom istraživanju, 20% žena zbog odlaska na porodiljni izgubi radno mjesto, a 30% ih se nakon rodiljnog dopusta vrati na nižu plaću. Kad sve to zbrojite – jasno je da postoje mnogi načini da se ženi pomogne da se brine o svom djetetu i tijekom devet mjeseci dok ga nosi pod svojim srcem i nakon rođenja. Isto tako, mi želimo mijenjati odnos društva prema roditeljstvu. Djeca su, naravno, najveća vrijednost za svoje roditelje, ali su isto tako i objektivna, ako hoćete, ekonomska vrijednost za cijelo društvo i narod. Djeca koju mlade obitelji danas podižu sutra će zarađivati naše mirovine. Zato je država dužna podupirati sve obitelji, osobito mlade – olakšati im subvencioniranje kamata za kredite, kupovinu prvog stana, ženama osigurati fleksibilno radno vrijeme, punu plaću tijekom rodiljnog i roditeljskog dopusta, participirati u troškovima čuvanja djece. Neke države plaćaju naknadu djedovima i bakama, ima puno odličnih modela i mi želimo da Hrvatska počne investirati u obitelj, djecu, našu budućnost.

– Smatrate da bi promjena odnosa prema majčinstvu osigurala i bolje usklađivanje poslovnog i obiteljskog života?

Naravno. Istraživanja pokazuju da žene kad izađu iz generativne dobi, kad više ne mogu imati djecu, u prosjeku žale da nisu imale još jedno dijete. Postoje brojni razlozi i svaka je žena, svaki bračni par, svijet za sebe, ali sigurno je da je ženama teže uskladiti djecu, obitelj i posao nego muškarcu. Tako se na primjer u mnogim tvrtkama sa ženama sklapaju ugovori na „određeno“ vrijeme koje traje i do tri godine pa ukoliko zaposlenica u međuvremenu zatrudni, taj se ugovor nikad ne produlji, odnosno zaposlenica nikada ne dobije priliku sklopiti ugovor na „neodređeno“ vrijeme. U nekim tvrtkama, žene ne dobiju zasluženu promociju na višu poziciju zbog toga što su išle na rodiljni dopust, a po povratku im se više ne pruži prilika za napredovanje u poslu. Takva politika zapošljavanja i općenito diskriminacija žena koje žele imati djecu u odnosu na muškarce i žene koje ne žele imati djecu – dovodi do toga da žene koje žele imati djecu moraju birati između ostvarenja u braku i majčinstvu ili ostvarenja u karijeri. Hodom za život svraćamo pozornost javnosti i na sve te probleme s kojima se žene susreću, probleme koji su rješivi ako postoji politička volja da ih se rješava. Evo, zato pozivam sve koji mogu da nam se pridruže u ovu subotu u 10 sati na Trgu kralja Tomislava i da zajedno hodamo do Trga bana Jelačića podupirući život, žene, obitelj i Hrvatsku.

– Planira li vaša inicijativa i neke daljnje akcije u borbi za život u hrvatskom društvu?

Naravno, planiramo organizirati Hod za život svake godine. Isto tako, udruge i zajednice koje su uključene u organizaciju već su na razne načine aktivne u društvu na promicanju života, odgoja djece i mladih, obitelji, demokracije, vjerskih prava, prava žena i djece, ljudskih prava i svega onoga što se tiče svake osobe, svake obitelji, a onda i cijele Hrvatske. Hod za život ujedinio je sve nas koji volim život i obitelj, koji Hodom za život javno iskazujemo radost što živimo upravo u Hrvatskoj u kojoj želimo podizati obitelj i odgajati djecu. Sigurna sam da će broj građana koji će s nama javno zastupati ove vrijednosti iz dana u dan rasti te da ćemo u javnom prostoru i medijima dobivati onaj prostor koji nam i pripada.

– Naposljetku, što oni koji dođu na Hod za život tamo mogu očekivati?

Mogu očekivati puno divnih ljudi, puno djece, puno balona, zastavica, naši mladi pripremaju zastave. Bit će puno pjevanja, pa malo hodanja, pa puno pjevanja. Obećano nam je sunčano vrijeme. Skupit ćemo se na Trgu kralja Tomislava oko 10 sati, zatim ćemo krenuti oko 11 prema Trgu bana Jelačića, hodajući po kolniku, sa zapadne strane jednog od najljepših zagrebačkih parkova. Naši će redari brinuti za red i pružanje informacija, policija će regulirati promet, a na Trgu bana Jelačića će biti zanimljiv program za velike i male. Teško mogu zamisliti bolje provedeno subotnje prijepodne. A sve one koji se žele i ubuduće aktivnije angažirati i uključiti u naše aktivnosti mogu nam se prijaviti preko obrasca na našoj stranici www.hodzazivot.hr koja će biti aktivna preko cijele godine ili preko FB-a. Imamo puno posla preko cijele godine.

Bitno.net

Ovaj članak Hod za život koji će se održati ovu subotu bit će proslava života, obitelji i Hrvatske se prvo pojavio na Bitno.net.

[VIDEO] Dobiva li Katolička Crkva svoju najmlađu sveticu?

$
0
0

Iako je bila izrazito mlada, župnik je prepoznao njen dubok duhovni rast pripustivši ju sakramentima prve pričesti i krizme prije vremena. Kako stoji na službenoj vatikanskoj stranici, Antonietta je htjela obilježiti godišnjicu amputacije noge s velikim ručkom i devetnicom Gospi od Pompeja, kako bi zahvalila na tom događaju koji joj je omogućio patiti za Isusa.

Antonietta Meo, Nennolina, najmlađa svetica

Foto: screenshot

Antonietta Meo, djevojčica rođena u Rimu koja je na glasu svetosti umrla u dobi od samo 6 i pol godina, mogla bi postati najmlađa svetica, nemučenica, u povijesti Katoličke Crkve.

Antonietta je rođena u Rimu, pokazavši veliku pobožnost još od ranih nogu. Njen kratki život pun je nevjerojatnih i mističnih događaja koji su produbili vjeru i dotaknuli srca mnogih. Mala Antonietta već je u drugoj godini istaknula želju da postane časna sestra. Njeno srce gorjelo je za Gospodina od najranije dobi zbog njihova dubokog i prisnog odnosa.

Crkveni službenici ustvrdili su kako je ova pobožna djevojčica imala najmanje 4 ekstaze i 7 viđenja, a otisci toga mogu se vidjeti u preko 100 pisama koja je napisala Isusu i Djevici Mariji, kao i u njenim molitvama.

“Dragi Isuse, toliko te volim. Želim se predati u tvoje ruke. Želim se prepustiti u tvoje naručje. Čini sa mnom što hoćeš. Pomogni mi svojom milošću. Pomogni mi, jer bez tvoje milosti ništa sam”, pisala je Antonietta Isusu stavljajući svako pismo u podnožje raspela koje je držala u sobi. Mnogi teolozi kasnije će se diviti dubini njenih riječi i promišljanja iskazanima u razgovorima s Gospodinom, promišljanja čiji je teološki trag naoko daleko iznad njezine dobi.

Međutim taj teološki trag, premda dubok, odavao je dječju zaigranost, kao da je njeno biće dotaknuto i dovedeno da savršenstva mogućnosti zemaljskog postojanja njene dobi. Svjedoci kažu kako je znala nakon svete mise prići svetohraništu i moliti: “Isuse, dođi se igrati sa mnom”.

Njena radost, nježnost i vjernost nisu prestali ni u trenucima kada joj je dijagnosticiran osteosarkom, jedan od najčešćih primarnih malignih tumora kosti, zbog čega joj je u dobi od pet godina amputirana noga. To ipak nije spriječilo rak te je bolest nastavila napredovati zahvativši joj ubrzo ruku, glavu, grlo i jezik.

“Dragi mali Isuse, pomozi mi i daj mi ovu milost, i povrati mi moju nogu ako ti hoćeš. Ako nećeš, neka bude volja tvoja… Dragi mali Isuse, želim te jako ljubiti, znam da si jako dobar i da nema nikoga tako dobroga kao što si ti. Oh, mali Isuse!… Dragi Raspeti Isuse! Zahvaljujem ti što si mi poslao ovu bolest jer je sredstvo za dolazak u Raj. Dragi Isuse, reci Gospici da je jako volim i da s njom želim stajati ispod Kalvarije jer ja želim biti tvoja žrtva ljubavi, Isuse”, pisala je tada ova nevjerojatna djevojčica koju teolozi s pravom nazivaju “mističarkom”.

Iako je bila izrazito mlada, župnik je prepoznao njen dubok duhovni rast pripustivši ju sakramentima prve pričesti i krizme prije vremena. Kako stoji na službenoj vatikanskoj stranici, Antonietta je htjela obilježiti godišnjicu amputacije noge s velikim ručkom i devetnicom Gospi od Pompeja, kako bi zahvalila na tom događaju koji joj je omogućio patiti za Isusa.

Predvidjela je i čas svoje smrti, poručivši svojoj majci u dan kad je umrla: “Umrijet ću za nekoliko sati, ali neću više patiti, stoga nemoj plakati. Trebala sam živjeti još nekoliko dana, ali je sveta Terezija od Djeteta Isusa rekla – Dosta je bilo!” Njena majka svjedoči kako je nakon smrti imala viziju u kojoj je vidjela svoju kćer u raju.

Premda Vatikan nije objavio nikakvu službenu potvrdu njene beatifikacije, “Nennolina”, kako su je od milja zvali prijatelji i obitelj, ima priznat dekret o življenju herojskih krjeposti koji je potpisao papa Benedikt XVI. 17. prosinca 2007. te sada nosi naziv “časne službenice Božje”. U medijima se pojavila i vijest o ženi iz američke savezne države Indiane koja je po njenom zagovoru ozdravila od hepatitisa C, što bi moglo ubrzati proces proglašenja blaženom Antoniette Meo.

Sam papa Benedikt XVI., jedan od najvećih umova našeg vremena, o njoj je rekao ovo: “Njen život, tako jednostavan i u isto vrijeme tako važan, pokazuje nam kako su svi pozvani na svetost: djeca i mladi, odrasli i stari. Sva razdoblja našega života dobra su za odlučiti se ozbiljno voljeti Isusa i vjerno ga slijediti. U samo nekoliko godina, Nennolina je dosegla vrhunac kršćanske savršenosti koji smo svi pozvani doseći. Ona je samo ubrzala ‘autocestom’ koja vodi do Isusa.”

Njeno tijelo položeno je u baziliku Santa Croce u Rimu.

Tino Krvavica | Bitno.net

Ovaj članak [VIDEO] Dobiva li Katolička Crkva svoju najmlađu sveticu? se prvo pojavio na Bitno.net.

Kako te najbolji animirani film godine može učiniti boljim roditeljem

$
0
0

Ne događa se svaki dan da je popularni animirani film istovremeno pametan i lijep, a kamoli da nam daje neke alate za bolje roditeljstvo. No “Izvrnuto obrnuto” (Inside Out) nudi sve to. Ovaj je “Pixarov” uradak početkom ožujka osvojio Oscara za najbolji animirani film, i to – ako se pita mene i još mnoge roditelje – potpuno zasluženo…

izvrnuto obrnuto

Foto: Pixar/Walt Disney Pictures

Film govori o 11-godišnjoj djevojčici Riley koja se s roditeljima seli iz Minnesote, gdje su živjeli idiličnim životom, u zapuštenu kuću u nizu u srcu San Francisca. Glavnina radnje odvija se u Rileyinu mozgu; ondje pet likova upravlja njezinim osjećajima i ponašanjem te joj pomaže proživljena iskustva pretvoriti u sjećanja, koja se pohranjuju kako bi se kasnije mogla pronaći. Ti likovi, Radost, Tuga, Ljutnja, Strah i Gađenje, prolaze pravu avanturu dok nastoje izaći na kraj s Rileyinim iskustvom: ona mora ostaviti sve što je voljela i priviknuti se na novi život.

“Izvrnuto obrnuto” na izvrstan način objašnjava – jednostavnim, no zato ništa manje točnim i pametnim pojmovima – kako osjećaji pokreću naše ponašanje te kako iskustva oblikuju naša temeljna sjećanja i osobnost, počevši od našeg rođenja (ili, naravno, još točnije od našeg začeća). Film pokazuje djeci konkretan način izražavanja njihovih osjećaja te razloga zbog kojih postupaju na određeni način.

Kroz Rileyino putovanje, i lekcije koje Radost i Tuga uče putem, dijete može početi razumijevati kako je uobičajeno i normalno da su neka sjećanja i iskustva ispunjena pomiješanim osjećajima, i da stvarni život nije nikad pošteđen tuge i tegoba, no da se radost može pronaći i usred toga.

Na trenutak zaboravimo djecu: ovdje bi i brojni odrasli mogli iz osnova neuroznanosti naučiti mnogo toga. Jednostavne lekcije koje film predstavlja vode boljem razumijevanju razvoja mozga, kako male djece i mladih tako i mozga odraslih.

U filmu je također prikazano što se događa u glavama majke i oca dok se Riley, za vrijeme večere, brine zbog preseljenja u San Francisco. Ti su trenuci podsjetnik kako biti dobar roditelj podrazumijeva da poznajemo što nas same motivira da nešto kažemo ili učinimo, i zašto. Tužna i bolna sjećanja kroz koja prolazimo kao odrasli, prošla iskustva, te bilo koja skrivena ljutnja ili neriješeni sram (ovaj bi pojam više odgovarao liku koji u filmu nosi ime “Gađenje”) – sve to potiču naša djeca. Osjećamo li nelagodu kada smo tužni? Isključimo li se emocionalno kada smo uzrujani? Jesmo li skloni tome da se brzo počnemo osjećati defenzivno, bojimo li se ljutnje? Kako bi netko bio dobar roditelj nije dovoljno da razumije svoju djecu – on treba razumjeti i sama sebe.

“Izvrnuto obrnuto” posebno hvale roditelji posvojitelji te udomitelji. Ovaj im film pokazuje kako prosuditi traumatična sjećanja i korijene lošega ponašanja. On također pomaže roditeljima, i svima koji vole i rade s napuštenom, zanemarenom, zlostavljanom, traumatiziranom djecom, da bolje razumiju prošlost te djece i da ih vode prema iscjeljenju. (Koristeći se jezikom i pričom filma “Izvrnuto obrnuto”, spisateljica i majka Cindy Foote napisala je izvrsno djelo u kojem opisuje što se događa u umu posvojene djece. Ono može biti od velike koristi svakome, ne samo posvojiteljima i posvojenima.)

Od animiranog filma “Izvrnuto obrnuto” neće mnogo naučiti samo obitelji koje pate od trauma iz prošlosti. Svako dijete treba jezik kako bi izrazilo svoje osjećaje i raspoloženja te kako bi razumjelo da su emocije poput tuge i ljutnje zdrave, čak i ako ih je ponekad teško nositi. Djeca mogu naučiti da su sva naša iskustva pohranjena u našim mozgovima, bez obzira možemo li ih se sjetiti ili ne, i da nova iskustva mogu promijeniti način na koji se sjećamo naše prošlosti.

Ako imate djecu stariju od četiri godine, i želite s njima započeti konstruktivno razgovarati o, primjerice izljevima bijesa, promjenama raspoloženja ili pomiješanim osjećajima koji su povezani s nečime što se dogodilo, pogledajte “Izvrnuto obrnuto” zajedno. I sama sam upotrijebila film kako bih pokrenula razgovor sa svojim sedmogodišnjacima (koji su posvojeni u dobi od četiri godine). Proveli smo cijelu večer crtajući i bojeći Radost, Tugu, Ljutnju, Strah i Gađenje; nacrtali smo ih onakve kako oni po njihovu mišljenju izgledaju u njihovim glavama. Crtali smo također neke od njihovih sjećanja i “osobnih otoka”. Malo “kućne terapije crtanjem” uspješna je pomoć djeci, osobito ako neko iskustvo, doživljaj ili osjećaj trebaju “probaviti”.

Sada nam svima treba drugi nastavak “Izvrnutog obrnutog”, u kojem će niski lik crvena lica (“Ljutnja”) podijeliti svoje najdublje tajne kako bi se ispuhao  na zdrav način i kako više ne bismo gubili živce.

Zoe Romanowski | Aleteia.com

Tekst je s dopuštenjem preuzet iz časopisa Book

Ovaj članak Kako te najbolji animirani film godine može učiniti boljim roditeljem se prvo pojavio na Bitno.net.

[VIDEO] Oni će u subotu hodati za život i Hrvatsku – dođite i vi!

$
0
0

Ovu subotu (21. svibnja) u Zagrebu će se održati prvi nacionalni Hod za život. Sudionici Hoda za život okupit će se u 10 sati u subotu na Trgu kralja Tomislava te će oko 11 sati svi zajedno krenuti prema Trgu bana Jelačića gdje je organiziran kratki, jednosatni program za djecu i odrasle. Pogledajte ove videozapise koji vas pozivaju da se pridružite borbi za nerođeni život.

Bitno.net

Ovaj članak [VIDEO] Oni će u subotu hodati za život i Hrvatsku – dođite i vi! se prvo pojavio na Bitno.net.

Tek kada štitimo nerođenu djecu možemo biti konzistentni u moralnosti koja uključuje i brigu za životinje

$
0
0

Ponavljamo dvodijelni tekst naše suradnice i filozofkinje dr.sc. Ksenije Puškarić u kojoj ona promišlja nad etičkim i filozofskim razlozima za odbijanje abortusa. Tekst je aktualiziran novim zbivanjima u Hrvatskoj i buđenju pro-life pokreta. Prvi dio pročitajte OVDJE.

Foto: Shutterstock.com

Foto: Shutterstock.com

U jednoj školskoj anketi učenici su upitani koga bi prvog spasili da se utapaju njihov kućni ljubimac i nepoznati čovjek. Čak dvije trećine američkih srednjoškolaca ne bi spasilo nepoznatog čovjeka, dok bi trećina prvo spasila svog kućnog ljubimca. Kao što smo nedavno posvjedočili, čini se da je ubojstvo lava Cecila pobudilo više medijske pažnje i empatije nego li razotkriveni monstruozni biznis Planned Parenthooda – prodaja organa i tkiva abortiranih beba. Danas se čovjek uistinu treba zapitati: ima li u našoj civilizaciji životinja veća prava od nerođenog djeteta?

U prošlom nastavku (OVDJE) razmatrali smo pitanje je li fetus (ili embrio) ljudsko biće, te ima li ujedno time zajamčeno pravo na život. Međutim, očito je da i neke životinje imaju prava i zaštitu iako nisu ljudska bića. Etičar Don Marquis vjeruje da nerođeni imaju pravo na život i da je stoga nemoralno nasilno prekinuti započeti život, neovisno o tome hoćemo li embrio ili fetus klasificirati kao „ljudsko biće“ ili „osobu“. On smatra da je nemoralno nanijeti bol i ubiti Cecila iz sličnog razloga zbog kojeg je abortus nemoralan. A sada slijedi teško pitanje: koji je to razlog? Moramo iz razumske perspektive sagledati zašto je ubojstvo nemoralno. (Naravno, ovdje isključujemo slučajeve samoobrane.)

Gubitak života je najveći mogući gubitak. Ono što određuje nemoralnost ubojstva vezano je za našu empatiju – mi prosuđujemo da je ubojstvo odrasle osobe loše jer će on ili ona izgubiti nešto slično tome što mi imamo i vrednujemo. Prema Don Marquisu, mi moramo polaziti iz svoje perspektive – ne čini drugome ono što ne bi da se tebi učini. Ako ja ne bih htjela izgubiti buduća iskustva, aktivnosti, radosti, žalosti, itd., i ako je moje ubojstvo moralno zlo, tada je ubojstvo nevinog bića koje bi moglo imati budućnost nalik mojoj – isto tako moralno zlo. Prema tome, ako je nemoralno ubiti odraslog čovjeka, onda je jednako tako nemoralno ubiti fetus (ili embrio). To nevino biće tada neće imati priliku odrasti, igrati se, postati znanstvenik ili pilot. Abortus oduzima sve ono što bi jedno živo biće moglo ostvariti u budućnosti. Takav princip empatije može se onda protegnuti i na bića slična nama. Npr. moglo bi se reći da je ubojstvo Cecila nemoralno jer je nasilnim prekidom života lav zakinut za buduća iskustva, aktivnosti, radosti i žalosti, itd.

No što ako djetetova budućnost izgleda loše? Da li u tom slučaju nije moralno pogrešno okončati život embrija ili fetusa? Majke koje u realnom životu pomišljaju na abortus postavljaju si upravo to pitanje: kakvu će budućnost imati moje dijete? Najčešće su to konkretne egzistencijalne brige – financijski i poslovni uvjeti, obiteljska situacija, i sl. Ono što svaka majka želi dati svom djetetu je sretna budućnost, ali što ako su okolnosti takve da to izgleda nemoguće? U tom sumraku neke će se majke zapitati – nije li bolje da se to dijete ne rodi, i da izbjegne buduću patnju?

Ako pretpostavimo da je okončanje života moralno pogrešno jer time žrtva gubi budućnost, znači li to onda da gubitak budućnosti ispunjene patnjom nije moralno pogrešan? Tu opet dolazimo do logike koja stoji iza eutanazije, da je samo „dobar“ – specifično zamišljen život kao financijski stabilan, ispunjen dobrim iskustvima, zdravljem, itd. – život vrijedan. Međutim, to je jedna površna idealistička slika koju konkretni život pobija. Što je s ljudima poput Nicka Vujičića, koji nema ruke ni noge, funkcioniranje i kretnje su mu krajnje otežane – svakodnevna patnja moglo bi se reći, ali on je sretan sa životom koji ima, te čak pomaže „normalnima“ da otkriju pozitivnu snagu u životu.

S druge strane, neki slavni i bogati imaju sve, a opet su nesretni. Kako onda možemo predvidjeti hoće li nečija budućnost biti sretna ili ne? Kako itko može znati kako će nečija budućnost izgledati? Mi možemo samo pretpostaviti na osnovu okolnosti koje su nam poznate u ovom trenutku. Najbolje što imamo je pretpostavka, ali to nije dovoljno da se odlučuje o pitanju nečijeg života ili smrti. Nadalje, to hoće li djetetova budućnost biti dobra ili loša je prosudba koja se temelji na našim vrijednostima, a ne na djetetovim. Ako je npr. siromaštvo loše iz perspektive „svjetovne mudrosti“, to ne znači da će i dijete na taj način razmišljati i percipirati svoj život. Ako ćemo polaziti od vrijednosti koja je skoro uzdignuta na razinu svetosti – naime, sloboda izbora – onda (budućem) djetetu moramo prepustiti taj izbor, da pronađe smisao svom životu. Dakle, sloboda izbora je nešto što bismo trebali omogućiti svakom čovjeku, bilo sadašnjem ili budućem.

S druge strane, neki će zastupnici prava na abortus ili pro-choice („za izbor“) ipak inzistirati da budućnost ima vrijednost samo ako je čovjek može cijeniti. Zato što embrio ili fetus nije na kognitivnom stadiju da može cijeniti svoju budućnost, jer nema svijest o sebi i pojam budućnosti, tada takav život jednostavno nema vrijednost. Prema tome, abortus nije moralno pogrešan. Na sličan način, drugi će pro-choiceri tvrditi da ako biće ili entitet nema želju za nastavkom života, da tada niti nema pravo na život. Postojanje želje mora makar pretpostaviti svijest. Budući da embrio ili fetus nema kognitivnu i konceptualnu mogućnost da želi nastavak svog života, tada ne možemo govoriti o pravu na život.

Problemi s ovakvim pristupom su očiti – ukoliko je netko privremeno depresivan i ne vidi smisao svog života, znači li to onda da život depresivca nema vrijednost? Da pojednostavnimo, ako ja ne vidim iglu u kutiji, to ne znači da igle nema. Ono što daje vrijednost životu nije samo ono sto čovjek u određenom trenutku osjeća ili ne osjeća, želi ili ne želi. Ako je čovjek depresivan ili u trajnoj komi te nije budan da može osjećati želju za nastavkom života, značili to da ta osoba nema pravo na život? Imamo li onda pravo ubijati depresivce i ljude koji su u komi? Čini se da pro-choice argumenti vode do neprihvatljivih posljedica. I na kraju krajeva, zašto bi želja za životom bila mjera vrijednosti ljudskog života?

Naposljetku, preostaje pro-choice argument da embrio ili fetus (do određene dobi) nije svjesno biće, pa da prema tome ne možemo govoriti o „žrtvi“ kojoj je nanesena šteta. Kao što čupanje salate iz vrta nije ubojstvo, tako nije ni abortus. Metaboličke funkcije nisu dovoljne da bi govorili o svjesnom biću – potreban je mentalni život. Dok je lav Cecil svjesno biće koje osjeća i kreće se, embrio u svakom slučaju to nije. Prema tome, pro-choiceri bi mogli reći da postoji velika moralna razlika u ubijanju Cecila i abortusu.

Ovakvo se viđenje bića s pravom na život podsjeća na psihološku definiciju osobe koja je diskutirana u prvom nastavku. Biće koje ima pravo na život je takvo da ono mora imati određeni stupanj svijesti i imati određene kognitivne funkcije. Na ovakav tip argumenta Peter Kreeft odgovara da moramo razlikovati „tko ja jesam“ i „što mogu činiti“, te kaže „ja mogu biti čovjek a da ne funkcioniram kao čovjek“, npr. u komatoznom stanju, nesvijesti, itd. Ja sam taj koji posjedujem određene sposobnosti. Ja nisam sposobnost mišljenja, osjećanja i boli, ja to imam. Prema tome, isti autor tvrdi, da je jedina logički smislena teorija da ja postojim od trenutka svog začeća. Zašto? Ako govorimo o mojoj prošlosti, tj. o razvitku mene od embrija do odraslog čovjeka, onda sam ja taj koji je počeo razmišljati, ja sam počeo osjećati, itd. Ja sam postojao prije nego što sam razvio sve te funkcije. Moje ja je konstanta u svakoj promjeni.

Dakle, kada se okonča život embrija ili fetusa tada se okonča život jednog nevinog živog bića ili osobe, te je time nanesen trajni gubitak budućnosti koja je mogla biti dobra ili loša, mi to ne znamo. Ono što ovi argumenti sugeriraju jest sljedeće – da je nasilan i bolan prekid života takvog nevinog bića moralno zlo. Ako nam savjest nalaže da je ubojstvo Cecila nemoralan čin, onda bi u još većoj mjeri trebali na savjesti imati abortuse nerođenih (ljudskih) bića. Ljudska empatija po svojoj prirodi polazi od empatije i razumijevanja čovjeka, te se onda proteže na bića slična nama. Međutim, ponekad se čini kao da ljudski moral evoluira u suprotnom smjeru, pa se često može vidjeti više empatije prema životinjama negoli prema ljudima. Ali to što netko voli životinje nije apsolutni kriterij čovjekove dobrote i kreposti, jer i Hitler je bio veliki ljubitelj pasa. Bitno je prvo imati ono ljudsko i zaštititi nerođenu djecu kao uistinu ugroženu vrstu, jer jedino tada možemo biti konzistentni u očuvanju ljudske slobode i moralnosti koja uključuje i brigu za životinjski svijet.

dr. sc. Ksenija Puškarić | Bitno.net

Napomena:

Dr. Ksenija Puškarić diplomirala je povijest i filozofiju na Filozofskom fakultetu u Rijeci, te zatim doktorirala filozofiju na Centralno-europskom sveučilištu u Budimpešti, s temom skepticizam. Nakon obraćenja na katoličanstvo autorica počinje s radom na kršćanskoj filozofiji te odlazi na stručno usavršavanje u Bratislavu i Sveučilište Notre Dame u SAD-u. Nakon nekoliko godina rada kao profesorica etike i filozofije na isusovačkom sveučilištu u Saint Louisu, dr. Puškarić nastavlja s postdoktoratom na privatnom katoličkom sveučilištu Seton Hall (SAD) gdje trenutno predaje predmete vezane za katoličku vjeru i misao.

Ovaj članak Tek kada štitimo nerođenu djecu možemo biti konzistentni u moralnosti koja uključuje i brigu za životinje se prvo pojavio na Bitno.net.


Turske vlasti uništile freske i mozaike u drevnoj crkvi koju su pretvorile u džamiju

$
0
0

Fides prenosi da su freske u crkvi uništene, mozaici prekriveni bojom, a došlo je i do uništavanja zidova građevine zbog postavljanja pregradnih zidova koji u džamiji odvajaju muškarce od žena

1024px-Hagia_Sophia_Trabzon

Foto: Wikipedia

Kulturno i duhovno bogatstvo drevne crkve Aja Sofija (Crkva Božanske mudrosti), izgrađene u 13. stoljeću u turskom gradu Trabzon, oštećeno je tijekom radova kojima je građevina pretvorena u džamiju, izvijestila je agencija Papina misijskog društva Fides.

Crkva koja je nekada pripadala kaldejskoj, a potom Grčkoj pravoslavnoj Crkvi, izgrađena je 1250. U XVI. stoljeću pretvorena je prvi put u džamiju, kada je i dio njezinih freski premazan bijelom bojom. Nakon burne povijesti, crkva je 1964. pretvorena u muzej, a tada su njezine freske i mozaici obnovljeni radom škotskih restauratora.

Međutim, kako piše Fides, “neo-otomanski” smjer vlasti predsjednika Recepa Erdogana učinio je da crkva 2013. bude ponovno pretvorena u džamiju. To se dogodilo unatoč oštrim prosvjedima ekumenskog patrijarha carigradskog Bartolomeja I. koji je isticao kako za to nema nikakve potrebe.

Sada Agos, tursko-armenske dvojezične novine pišu, a Fides prenosi, da su freske u crkvi uništene, mozaici prekriveni bojom, a došlo je i do uništavanja zidova građevine zbog postavljanja pregradnih zidova koji u džamiji odvajaju muškarce od žena.

Drugim riječima, građevinski radovi preuređenja crkve potpuno su uništili njezin prvotni izgled.

Da Erdoganova vlast zaoštrava odnose s vjerskim manjinama, dokazuje i vijest o nedavnom odgađanju ponovnog posvećenja pravoslavne crkve u gradu Bursi. Crkvu je trebao posvetiti patrijarh Bartolomej I., ali je to spriječio guverner provincije koji je blizak turskom predsjedniku.

Goran Andrijanić | Bitno.net

Ovaj članak Turske vlasti uništile freske i mozaike u drevnoj crkvi koju su pretvorile u džamiju se prvo pojavio na Bitno.net.

Božji odvjetnik – kratki film Hrvatskog Nadzemlja od kojeg ćete se naježiti

$
0
0

Ekipa Hrvatkog Nadzemlja priredila je kratki film pod imenom “Božji odvjetnik” koji doista ostavlja bez daha i daje nam misliti.

Božji odvjetnik - kratki film Hrvatskog Nadzemlja od kojeg ćete se naježiti

Foto: Screenshot Youtube

Svake treće srijede u mjesecu održava se susret mladih u splitskom sjemeništu u 20,30 sati. Aktualne teme s katoličkog stajališta predstavlja svaki put novi predavač – stručnjak odabran za temu, sa začinom skečeva i muzike.

Tema u srijedu, 18. svibnja bila je “Svi nešto sanjamo”. Ekipa Hrvatskog Nadzemlja ovoga puta je priredila kratki film koji doista ostavlja bez daha i daje nam misliti.

U opisu filma stoji da pojedini traumatični događaji u našim životima mogu utjecati na naše snove. Protagonist filma u snu projicira rastavu braka u obliku automobilske nesreće, a potom se bori s krivicom. Tužitelj (podsvijest) krivi Boga za ono što se dogodilo, dok Branitelj (savjest) staje u obranu Boga. Sudac (razum) se tijekom filma gubi, dok se lik Boga mijenja prema projekcijama protagonista. Na kraju osoba spoznaje da je u snu u kojem dobiva poruku da se s trenutnom situacijom treba suočiti u stvarnosti kako mu san ne bi postao realnost.

Ovaj kratki film inspiriran je filmovima Evidence, Inception, God on trial i Primal fear.

Pratite Hrvatsko Nadzemlje na:
https://www.facebook.com/hrvatsko.nad…
https://instagram.com/hrvatsko.nadzem…
http://www.mladisplit.com
http://www.youtube.com/user/HrvatskoN…

Bitno.net

Ovaj članak Božji odvjetnik – kratki film Hrvatskog Nadzemlja od kojeg ćete se naježiti se prvo pojavio na Bitno.net.

Šest marijanskih napjeva iz bogate gregorijanske baštine Katoličke Crkve

$
0
0

U Marijinom smo mjesecu svibnju, stoga donosimo šest poznatih marijanskih napjeva koji pripadaju bogatoj gregorijanskoj baštini Katoličke Crkve, a koje bi svaki vjernik trebao znati, ako ne na latinskom, onda barem na hrvatskom jeziku! Prvih pet napjeva su tzv. Marijanske antifone koje, premda nisu u punom smislu liturgijske antifone (pripjevi psalama), od 1239. godine odlukom pape Grgura IX. postaju dio Liturgije časova – pjevaju se ili recitiraju na kraju molitve povečerja. Posljednji je napjev “Ave Maris stella” (Zdravo Zvijezdo mora) – himan večernje molitve časoslova koji Crkva pjeva na marijanske svetkovine.

2423995645_8e85cc01da_z

1. Sub tuum praesidium – Pod obranu se tvoju utječemo

Ova najstarija marijanska antifona očuvana je u cijelosti do dana današnjega, a njezin najstariji zapis pronađen je na početku 20. stoljeća na jednom starom egipatskom papirusu. Poznata antifona obično se navodi kao prva dokumentirana potvrda Marijina kulta u starini. Zaziv ističe Marijinu bogomajčinsku ulogu, a pretpostavlja se kako je prvotno zaživio u koptskoj liturgiji, odakle se proširio po čitavoj Crkvi. Nastala je u 3. stoljeću (oko 250. godine), a katolici su je vrlo ubrzo preuzeli i usvojili, posebno zaslugom benediktinaca, a napose cistercita i njihova najistaknutijeg predvodnika, sv. Bernarda, opata. Više o ovoj antifoni pročitajte na linku.

Latinski

Sub tuum praesidium confugimus, Sancta Dei Genetrix. Nostras deprecationes ne despicias in necessitatibus, sed a periculis cunctis libera nos semper, Virgo gloriosa et benedicta.

Hrvatski

Pod obranu se Tvoju utječemo, sveta Bogorodice. Ne odbij nam molbe u potrebama našim, nego nas od svih pogibelji uvijek oslobodi. Djevice slavna i blagoslovljena.

2. Salve Regina – Zdravo Kraljice

Antifona “Zdravo Kraljice” nastala je krajem 11. stoljeća, a prati ju vrlo stara koralna melodija koju i danas poznaju mnogi vjernici. Prva i nedvojbena potvrda njezina pjevanja nalazi se u statutima Petra Časnog, cistercitskog opata iz Clunyja (1135. godina), gdje se navodi kako se antifona pjeva tijekom procesije u čast Marijina Uznesenja. Zahvaljujući cistercitima antifona “Zdravo Kraljice” postala je najvažnijom marijanskom molitvom 13. stoljeća. Benediktinci su je pjevali na kraju molitve povečerja, odlazeći na počinak, dok su cisterciti ovu antifonu češće pjevali ili recitirali na kraju svete mise. Ubrzo se u narodu proširio običaj pjevanja ove antifone u večernjoj molitvi, pred kipom ili u kapeli Majke Božje. Više o ovoj antifoni pročitajte na linku!

Latinski

Salve, Regina, Mater misericordiae, vita, dulcedo, et spes nostra, salve! Ad te clamamus, exsules filii Hevae, ad te suspiramus, gementes et flentes in hac lacrimarum valle. Eia, ergo, advocata nostra, illos tuos misericordes oculos ad nos converte; et Iesum, benedictum fructum ventris tui, nobis post hoc exilium ostende. O clemens, O pia, O dulcis Virgo Maria.

Hrvatski

Zdravo, Kraljice, majko milosrđa, živote, slasti i ufanje naše zdravo. K tebi vapijemo prognani sinovi Evini. K tebi uzdišemo tugujući i plačući u ovoj suznoj dolini. Svrni, dakle, odvjetnice naša, one svoje milostive oči na nas te nam poslije ovoga progona pokaži Isusa, blagoslovljeni plod utrobe svoje. O blaga, o mila, o slatka Djevice Marijo.

3. Ave Regina caelorum – Rajska kruno, rajska slavo

Ova marijanska antifona najvjerojatnije potječe iz 11. ili 12. stoljeća. Mnogi ju pripisuju bl. Hermanu iz Reichenaua, autoru antifone “Zdravo Kraljice”. Od 13. stoljeća nalazi se u molitvi povečerja, a redovito ju se molilo od Svijećnice do Velike srijede.

Latinski

Ave, Regina caelorum, Ave, Domina Angelorum. Salve, radix, salve, porta ex qua mundo lux est orta. Gaude, Virgo gloriosa, super omnes speciosa. Vale, o valde decora, et pro nobis Christum exora.

Hrvatski

Rajska kruno, rajska slavo, anđeoska Gospo, zdravo! Ti si korijen, ti si vrata s kojih sinu svjetlost zlata. Ti si ljiljan djevičanstva, ti si nakit čovječanstva. Zdravo, puna svih milina, moli za nas svoga Sina.

4. Alma Redemptoris mater – Slavna Majko Spasitelja

Latinska antifona “Slavna Majko Spasitelja”, napisana u čast Blaženoj Djevici Mariji, potječe iz 11. stoljeća. Autor antifone je već spomenuti bl. Hermann iz Reichenaua. Više o ovom velikom redovniku prozvanom ‘marijanskim naučiteljem‘ pročitajte na linku.

Latinski

Alma Redemptoris Mater, quae pervia caeli porta manes, et stella maris, succurre cadenti, surgere qui curat, populo: tu quae genuisti, natura mirante, tuum sanctum Genitorem. Virgo prius ac posterius, Gabrielis ab ore, sumens illud ave, peccatorum miserere.

Hrvatski

Slavna Majko Spasitelja, rajska dveri milostivna, koja vjerne vodiš k sreći, iznad mora zvijezdo divna. O pomozi palom svijetu, koji želi ozdravljenje, Ti, što rodi Tvorca svoga prirodi na udivljenje. Čuvši pozdrav Gabrijela donese nam život svima, Djevom zače, Djevom osta, smiluj nam se grešnicima.

5. Regina caeli – Kraljice neba

Uskrsna antifona “Kraljice neba, raduj se!” svoje početke ima u 12. stoljeću. U franjevačkom časoslovu, sredinom 13. stoljeća preuzima mjesto antifone “Zdravo, Kraljice” i pjeva se neprekidno tijekom uskrsnog vremena, na kraju molitve povečerja. Od 18. stoljeća, odlukom pape Benedikta XIV., tijekom uskrsnog vremena ova antifona dolazi na mjesto pozdrava “Anđeo Gospodnji”, dok je za ostalo vrijeme crkvene godine propisao da se rabi spomenuti anđeoski pozdrav. Antifona je upravljena Mariji i poziva na radost zbog Gospodinova uskrsnuća, što izražava česti poklik “Aleluja!”. Završava molbom Bogorodici da nam bude zagovornicom kod svoga ljubljenog Sina. Poznata je legenda da je papa Grgur Veliki (+604.) jednoga uskrsnog jutra, hodajući u svečanoj uskrsnoj procesiji ulicama Rima, čuo kako prva tri stiha “Kraljice neba” pjevaju sami anđeli, pa na te stihove samo dodao “Moli za nas Boga, aleluja!”.

Latinski

Regina caeli, laetare, alleluia. Quia quem meruisti portare, alleluia. Resurrexit, sicut dixit, alleluia. Ora pro nobis Deum, alleluia.

Hrvatski

Kraljice neba, raduj se, aleluja. Jer koga si dostojna bila nositi, aleluja. Uskrsnu kako je rekao, aleluja. Moli za nas Boga, aleluja.

6. Ave maris stella – Zdravo Zvijezdo mora

Himan “Zdravo zvijezdo mora” vjerojatno potječe iz 8. stoljeća, premda ga se stoljećima pripisuje sv. Bernardu iz Clairvauxa (1090.-1153.). Tekst himna nalazimo već u “Codex Sangallensis” iz 9. stoljeća, a danas pripada molitvi večernje na svetkovine BDM. Zanimljivo, naziv “Zvijezda mora” nastao je zabunom u latinskom prijevodu jednoga od mnogih tumačenja značenja imena Marija. Naime, prvotni “maris stilla=kapljica mora” pročitan je kao “stella=zvijezda”. Značenje imena “kapljica mora” uporište ima u hebrejskom “meir jam”. “Meir” je zvijezda, a “jam” je more.

Latinski

1. Ave, Maris Stella, Dei Mater alma,  atque semper virgo,  felix coeli porta.

2. Sumens illud Ave Gabrielis ore, funda nos in pace, mutans Evae nomen.

3. Solve vincia reis profer lumen caecis, mala nostra pelle, bona cuncta posce.

4. Monstra te esse Matrem, sumat per te preces qui pro nobis natus, tulit esse tuus.

5. Virgo singularis, inter omnes mitis, nos culpis solutos mites fac et castos.

6. Vitam praesta puram, iter para tutum; ut videntes Jesum semper collaetemur.

7. Sit laus Deo Patri, summo Christo decus, Spiritui Sancto, tribus honor unus.  Amen

Hrvatski

1. Zdravo zvijezdo mora, Majko Božja nježna, vazda djevičanska, dveri rajska zdravo.

2. Ti što začu pozdrav s usta Gabrijela: mirom na ukrijepi, mijenjaj ime Evi.

3. S krivca lance skini, slijepu daj da vidi, tjeraj naše jade, sve isprosi dare.

4. Majkom se pokaži, molbe nam prikaži onom, rad nas što je posto dijete tvoje.

5. Djevo osobita, smjerna ko ni jedna, grijehu ti nas otmi, smjerne, čiste tvori.

6. Daj nam sveto živjet, sigurno putovat, uz Isusa vijekom radovat se s tobom.

7. Slava Bogu Ocu, višnjem Kristu dika, ko i Duhu Svetom isti poklon trima. Amen.

Priredio: Miodrag Vojvodić | Bitno.net

Ovaj članak Šest marijanskih napjeva iz bogate gregorijanske baštine Katoličke Crkve se prvo pojavio na Bitno.net.

Može li se hostija obeščastiti ako slučajno padne na tlo?

$
0
0

Pričest nam je svećenik dijelio po klupama, a djevojka koja je stajala iza mene primila je hostiju na ruku. No, hostija joj je ispala iz ruke, pri čemu se djevojka zbunila, a svećenik joj je pokazao rukom gdje je hostija pala ispod klupe. Potom je nastavio dalje “kao da se ništa nije dogodilo”. U pedeset godina, koliko se pričešćujem, još mi se nije dogodilo da vidim nešto slično. Je li stvarno sveti papa Ivan Pavao II. dozvolio da se hostija prima na ruke ili je dao savjet biskupima i svećenicima da to čine. Ja još nikada nisam primio pričest na ruku.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock.com

Najsvetija stvar za svakoga katolika upravo je posvećena hostija, pričest, Tijelo Kristovo. I s njome svatko mora postupati krajnje ozbiljno, posebno pak svećenik kao “poslužitelj sakramenta”. Zato je pod misom (i kod drugih obreda podjeljivanja pričesti) nužno voditi strogo računa o tome da ne dođe do zloupotrebe, obezvrjeđivanja, pa čak i svetogrđa prema Presvetoj Euharistiji. Tako je trebalo postupiti i u slučaju koji opisujete.

Nespretnost se svakome može dogoditi, i svećeniku kad pričešćuje na usta, kako se dogodila djevojci na misi i zbog toga je ne treba osuđivati, niti “poprijeko” gledati. Vjerojatno je i njoj taj nemili događaj već prouzročio dovoljno muke, nelagode i propitkivanja. Jer, ovdje nije bitno je li ta djevojka primila pričest na ruku ili u usta, jer je kod pričesti važno da joj se pristupa s doličnim (straho)poštovanjem, vjerom i, dakako, u stanju milosti – tj. bez teškoga grijeha na duši. Kako bi se izbjegli slični slučajevi, osobe koje primaju pričest na ruke morale bi voditi računa da im obje ruke budu slobodne. Pred svećenika za pričest ne treba, dakle, dolaziti s rukavicama na rukama, s djecom na rukama, ili pak hostiju “loviti” s dva prsta jedne ruke.

Tko prima svetu hostiju na ruku, dobro je da, po mogućnosti, učini to ovako: lijevu, malo udubljenu ruku (dlanom okrenutim prema gore) podigne do prsa, a pod nju položi desnu. Kad primi hostiju, desnom je prinese k ustima i stavi na jezik. Treba pripaziti da ništa ne padne na tlo. Svaki vjernik, kao i svećenik, mora biti jednako tako pažljiv i prema svetim česticama, kako onima koje ostaju na dlanu poslije pričesti, a još više ako se dogodilo da je hostija pala na pod. Svećenikova je dužnost voditi o tome računa, provjeriti što se točno dogodilo i pobrinuti se da se s eventualnim česticama hostije preostalima na podu dolično postupa.

Obnovljena liturgija od Drugoga vatikanskog koncila, a tako i kršćanska predaja, sugeriraju, k tome, stojeći stav kod primanja pričesti, piše Marijan Steiner. Do 9. stoljeća pričest se uvijek primala stojeći uz mali naklon. Sabor u Niceji (325. god.) čak je vjernicima zabranio da nedjeljom kleče, jer je to dan uskrsne radosti. Ipak, primati pričest klečeći danas nikome nije zabranjeno, premda više nije tako često. Taj je stav nastao u srednjem vijeku kad se pričest počela primati na usta, pa je kod pričešćivanja bilo najprikladnije kleknuti. Inače se do 9. stoljeća pričest redovito dijelila na ruku, pa dakle nije riječ o nekoj “novotariji” koju bi bio uveo papa Ivan Pavao II., kako ste mislili. O takvome primanju pričesti izvješćuju nas crkveni pisci – sveti oci, među kojima i sv. Ćiril Jeruzalemski u 4. stoljeću. Posvećeni kruh može se danas primati ili na ruku ili izravno u usta. U našim krajevima dopušteno je primanje hostije na ruku, no iz pastoralnih razloga pojedini biskupi mogu odrediti samo pričešćivanje na jezik.

Ako smo svjesni teškoga grijeha, prije pričesti valja pristupiti ispovijedi – po mogućnosti izvan mise. Inače možemo pristupiti stolu Gospodnjem svaki put, dapače, Crkva to želi. Pričest je, naime, sastavni dio euharistijskog slavlja. Kao što znate, kod euharistijskog slavlja svećenik koji slavi misu pričešćuje se pod objema prilikama, tj. Tijelom i Krvlju Kristovom. Ostali vjernici primaju redovito samo Tijelo Kristovo, iz praktičnih razloga. To ne znači da bi vjernici bili “zakinuti” za jednu “pričesnu priliku”, već valja na pameti imati da se “sav i čitav Krist i pravi sakrament prima pod svakom prilikom”.

No, Drugi vatikanski koncil dopustio je da se i vjernici u nekim zgodama pričeste pod objema prilikama (ne onda kad ima mnogo pričesnika). “Veoma se preporučuje ono savršenije sudjelovanje kod mise, kad vjernici nakon svećenikove pričesti blaguju Tijelo Gospodnje od te iste žrtve. Ne dirajući u dogmatska načela Tridentskoga sabora, u slučajevima koje odredi Apostolska Stolica a po sudu biskupa može se dopustiti pričest pod obje prilike i klericima i redovnicima i laicima: kao ređenicima u misi njihova svetog ređenja, zavjetovanicima u misi njihova redovničkog zavjetovanja, novokrštenicima u misi poslije krštenja”, navodi se u konstituciji “Sacrosanctum concilium” o svetoj liturgiji Drugoga vatikanskog sabora. Pričešćivanje presvetom Kristovom Krvlju može se obaviti pijenjem iz kaleža, umakanjem hostije ili pomoću cjevčice. “Sveta Pričest, ako je promatramo kao znak, ima puniji oblik kad se prima pod objema prilikama” (EM 32), no to ne znači da je vjernici primaju “nesavršeno” pod samo jednom prilikom.

Glas Koncila | Bitno.net

Ovaj članak Može li se hostija obeščastiti ako slučajno padne na tlo? se prvo pojavio na Bitno.net.

Divim se Hrvatima i njihovoj vjernosti Crkvi, nadam se da oni mogu biti primjer Europi

$
0
0

Kardinal Robert Sarah, prefekt Kongregacije za bogoštovlje i disciplinu sakramenata, dolazi u Zagreb gdje će boraviti od 31. svibnja do 1. lipnja na proslavi svetkovine Majke Božje od Kamenitih vrata. Već smo pisali o važnosti posjeta jednog od najutjecajnijih kardinala i bliskog suradnika pape Franje. Prenosimo razgovor koji je uoči kardinalova dolaska s njim napravio Davor Trbušić, djelatnik Tiskovnog ureda Zagrebačke nadbiskupije. Razgovor prenosimo uz ekskluzivno dopuštenje autora.

robert sarah

– Vaša Uzoritosti, od Vašeg djetinjstva u animističkom okruženju gvinejskog sela u Ourousu pa do položaja kardinala Svete Rimske Crkve dug je i trnovit put. Kako i kada je Bog pokucao na vrata Vašega srca i kako su Vaši roditelji i seljani reagirali kada ste im priopćili da Vas Bog poziva u svoju službu?

Kao i svako svećeničko zvanje, i moje je rođeno iz Euharistije. Bio sam zaista blagoslovljen od rana djetinjstva jer sam svakodnevno sudjelovao u jutarnjoj euharistiji kao ministrant. Upravo ti intimni trenutci u Isusovu prisustvu otvorili su moje srce njegovu pozivu i ispunili me željom da ga još više upoznam i zavolim. Istinita je ona izreka: „Ne možeš voljeti ono što ne poznaješ.“ Što sam više molio i sudjelovao u Euharistiji, moja ljubav i moja čežnja za Bogom odjekivale su sve glasnije u mojoj unutrašnjosti. Kada sam svojoj majci rekao da odlazim u sjemenište kako bih jednoga dana postao svećenik, bila je šokirana. Štoviše, mislila je da sam izgubio razum i da ne razumijem što uopće znači biti svećenik. Za moju majku i ostale seljane, svećenik je jedino mogao biti bijelac i bilo je nemoguće pomisliti da bi to mogao biti domorodac. Isto je mislio i moj otac. No nakon što ih je jedan svećenik razuvjerio, blagoslovili su moju odluku da se odazovem Božjem pozivu.

– Kao što spominjete u svojoj knjizi „Bog ili ništa“ (razgovor s Nicolasom Diatom), u vrijeme kada ste Vi bili sjemeništarac, od dječaka se tražilo da imaju „3 S“: Sainteté (svetost), Science (znanje) i Sante (zdravlje). Kasnije ste postali ravnatelj sjemeništa „Papa Ivan XXIII.“ u Conakryju pa ste mogli iz prve ruke spoznati da bez kvalitetne formacije svećeničkih kandidata nema svetih svećenika. Što danas nedostaje u formaciji svećeničkih kandidata i koja je najveća prijetnja današnjim svećenicima?

U svijetu tehnologija, današnji svećenici zaokupljeni su svjetovnim stvarima. Bez obzira na to, svećenik je pozvan svjedočiti život vječni kojemu svaka osoba teži, pozvan je drugima olakšati komunikaciju s Bogom, te neumorno i bez straha propovijedati istinu Evanđelja usprkos svoj buci i vrevi svijeta. Međutim, uronjen u svijet, svećenik može vrlo lako podleći opasnosti svjetovnosti, površnosti i aktivizma. Svećenik, ako želi vjernicima biti Alter Christus (drugi Krist), mora njegovati dubok duhovni život oslonjen na molitvu i na one trenutke provedene prije slavljenja Euharistije. To je srž svećeničkog života koja se ne rađa u trenutku svećenikova ređenja, već se od samih početaka formacije njeguje kroz osobnu i intimnu vezu s Isusom, dubok molitveni život i privrženost Euharistiji. Jednako tako, svećenik mora njegovati sinovski odnos pun ljubavi prema Blaženoj Djevici Mariji, našoj Majci i Majci svih svećenika. To je ključno jer bez svetih svećenika Crkva će doživjeti slom, a u tom padu urušio bi se i čitav svijet.

Afrika je od svojih početaka dio Božjeg plana i nauma. Papa Ivan Pavao II. rekao je da je „ime svakog Afrikanca napisano na dlanovima raspetoga Krista“. To znači da je Afrika, zajedno sa svojim slabostima i siromaštvom, instrument pomoću kojeg Bog očituje svoju snagu

– Afrička Crkva je trpeća Crkva. Diktatura Ahmeda Sékou Touréa bila je neumoljiva i prema Katoličkoj Crkvi u Gvineji, a poznato je i da ste izbjegli sigurno uhićenje i pogubljenje 1984. godine. Je li Bog tih godina zaboravio na afrički narod, na Afriku koju je papa Pavao VI. 1969. prozvao „novom Isusovom domovinom“? Danas pak Afriku guše neki drugi problemi, koji?

Ne slažem se s tom izjavom. Afrika je od svojih početaka dio Božjeg plana i nauma. Samo pogledajte u Sveto pismo: kada je Bog odlučio sklopiti savez s čovjekom, učinio je to u Egiptu; Afrika je ta koja je spasila Isusa jer su Marija i Josip pobjegli u Egipat nakon što je Herod izdao naredbu da se ubiju svi prvorođenci; i naposljetku, Šimun Cirenac koji je pomogao Isusu nositi njegov križ na putu za Kalvariju bio je Afrikanac. Dakle, Bog je samih početaka utkao Afriku u svoj plan spasenja svijeta. Ne smijemo zaboraviti ni da su pape obraćali veliku pozornost na afrički kontinent, potvrđujući tako posebnu Božju blizinu i brigu za Afriku. Papa Pavao VI. 1969. godine Afriku je nazvao „novom Isusovom domovinom“, a porast broja kršćana svjedoči o otvorenosti Afrike Bogu: u posljednjem stoljeću broj kršćana je porastao s 2 na 200 milijuna. Papa Ivan Pavao II. rekao je da je „ime svakog Afrikanca napisano na dlanovima raspetoga Krista“ (Ecclesia in Africa, br. 143). Drugim riječima, to znači da je Afrika, zajedno sa svojim slabostima i siromaštvom, instrument pomoću kojeg Bog očituje svoju snagu. Papa Benedikt XVI. nazvao je Afriku „duhovnim plućima čovječanstva“. Skroman doprinos Afrike sveopćoj Crkvi bili su mučenici u ranim stoljećima, kao i mučenici današnjice, te njezina vjernost Kristu, njegovoj Riječi i nepokolebljivo prianjanje crkvenom Učiteljstvu. U svjetlu te uzajamne ljubavi, papa Franjo je u Srednjoafričkoj Republici, čak i prije nego što je to učinio u Rimu, otvorio Sveta vrata na početku Svete godine milosrđa. To je bila izvanredna gesta.

– Za vrijeme svoje svećeničke službe, biskupovanja te kao predsjednik Papinskog vijeća Cor Unum izbliza ste svjedočili ljudskoj patnji, siromaštvu i neimaštini. U svojoj knjizi vrlo jasno pravite razliku između siromaštva i bijede, bijede protiv koje se Crkva ima boriti. Koja je uloga karitasa u Crkvi i što kada karitas postane tek filantropija i humanost?

Karitas ima presudnu ulogu u postizanju da Crkva pokaže što ona uistinu jest – „sakrament“ i savez s Bogom i čovječanstvom. Pružajući usluge ljudima i ne napuštajući ih u njihovim potrebama, nego tražeći ljude u potrebi i pomažući im svojim kompetencijama i spontanošću, karitas stvara i jača veze između ljudi. Kroz svoje djelovanje, karitas ima posebnu zadaću da oni koji su u potrebi i koji pate osjete da ih Bog ljubi. Zadaća Crkve je služenje Božje ljubavi, a Crkva tu ljubav očituje kroz karitativni rad. Iz tog razloga, istinski karitativni rad nikada ne može biti puka filantropija ili društveni angažman, već on mora biti izraz Božje ljubavi i odraz Kristove otkupiteljske prisutnosti u svijetu. Karitas je služenje Crkve čovjeku, koja kada brine o njegovim duhovnim i materijalnim potrebama, evangelizira i govori o Božjoj ljubavi putem čina ljubavi.

– Često i otvoreno kritizirate Zapad, njegov mentalitet, politički i medijski inženjering i kulturu odbacivanja Boga. Kako podsjetiti Europu, kako i sami kažete, da je njezina kultura, kao i sve ostalo, opečaćena kršćanstvom i mirisom Evanđelja? Kako se boriti protiv nasilja rodnih ideologa i zagovornika pobačaja i eutanazije?

Govoreći kao jedan od onih kojem su odgajatelji u vjeri bili oci spiritanci, moram reći da su upravo misionari iz Europe zaslužni za širenje vjere nadaleko i naširoko. No Europa je danas u opasnosti da izgubi svoj kršćanski identitet. Istina je da u posljednjim desetljećima vrlo snažne sile nastoje iskorijeniti kršćansko naslijeđe koje je dio istinskog identiteta Europe. Institucija braka i obitelji utemeljena na biblijskoj vjeri veoma je važan čimbenik identiteta Europe. U tijeku je rat koji potkopava obitelj i promovira rodnu (gender) ideologiju, pobačaj i eutanaziju. Ta nemilosrdna kultura smrti provodi se pod krinkom nečega što bi trebalo donijeti dobro čovjeku: pobačaj se smatra borbom za pravo na slobodan odabir žene, eutanazija je postala izgovor za olakšavanje smrtne muke starijih ljudi, a rodna ideologija sinonim za oslobođenje od represivnih normi, kulturoloških stereotipa, te za društvenu teoriju o jednakosti muškaraca i žena. Kako možemo zaštititi obitelj od takve zbrke i od lažnih proroka? Moramo naučiti raspoznavati prijetnje kršćanskom identitetu i obitelji, te ustrajati u zaštiti te bogodane institucije, jer budućnost svijeta i Crkve je upravo u obitelji.

 Europa je danas u opasnosti da izgubi svoj kršćanski identitet. Istina je da u posljednjim desetljećima vrlo snažne sile nastoje iskorijeniti kršćansko naslijeđe koje je dio tog identiteta Europe. Institucija braka i obitelji utemeljena na biblijskoj vjeri veoma je važan njegov čimbenik identiteta 

– Svjedočimo li danas dekadenciji liturgije? Ponekad se čini kao da kršćani postaju sve indiferentniji prema nastojanju da liturgija bude dostojanstveno povezivanje s božanskim. Kako to komentirate?

Nametnuti subjektivizam našeg vremena nastoji ograničiti sveto na područje profanog. To dovodi do stanovite slobode da se stvore neki novi oblici liturgije koji ne omogućavaju istinski susret s Bogom. Liturgija je trenutak susreta s Bogom, s Bogom koji traži to zajedništvo s nama. Iskustvo je to u kojem Bog progovara našoj duši. Nažalost, živimo u svijetu ispunjenom elektroničkom bukom i slikama koje ne idu u prilog tišini potrebnoj za usredotočenost na Boga i na ono što nam on želi poručiti kroz liturgiju. Tišina kao preduvjet plodonosnoj molitvi je put prema bliskom i osobnom susretu s tihom, ali živućom Božjom prisutnosti u nama.

– Proteklih godinu dana pod povećalom hrvatske javnosti je iščekivanje kanonizacije hrvatskog mučenika i simbola hrvatskoga katoličkog identiteta – blaženog Alojzija Stepinca. Budući da i sami sudjelujete u radu Kongregacije za kauze svetaca, što biste poručili hrvatskoj javnosti po tom pitanju? Kada ste uopće prvi put čuli za blaženog Alojzija?

Moramo moliti da Bog očituje svoju moć uzdizanjem Alojzija Stepinca na čast oltara. Prvi put sam čuo za Stepinca u biskupiji Lucera u Italiji.

– U svojoj knjizi, u kontekstu otvaranja Drugog vatikanskog koncila, govorite o papi Ivanu XXIII. da njemu nije bilo ni na kraj pameti napuštanje tradicije, dok su neki maštali i o prevratu pa su, uz potporu medija, nastojali nametnuti sliku pape revolucionara. Ponavlja li se povijest s papom Franjom? Kako ocjenjujete njegovu najnoviju pobudnicu „Amoris laetitia“?

Ne volim uspoređivati pape i mislim da to nije pošteno. Svaki je papa izabran u konklavama uz pomoć djelovanja Duha Svetoga na kardinalski zbor koji traži dobro Crkve. Ako bolje pogledamo, svaki je papa utjelovljen u povijesti svog vremena i mogli bismo reći da je „prikladan“ vremenu u kojem je pozvan voditi Petrovu lađu. Tako je bilo sa svim njegovim predšasnicima, tako je i danas s papom Franjom. Njegov je pontifikat s pravom usredotočen na obnavljanje evanđeoske poruke, i to ne znači mijenjati poruku ili stvoriti sasvim novu – kao što mnogi s površnim pristupom vjeruju, već povratiti privlačnost poruci koja je nastala iz susreta s Isusom. Papa Franjo nas poziva da u teškim vremenima velikih ideoloških propagandi, masovnog skepticizma i opće krize čovjeka, svakodnevno živimo radost Evanđelja. Evo kako treba shvatiti Papinu novu pobudnicu „Amoris laetitia“: cilj pobudnice je ponovno otkriti ljepotu i svetost bračnog života u obitelji koja je osnovna stanica društva. Nadalje, postoje novinari koji vole govoriti o „revoluciji“ u Crkvi jer oni moraju imati novinske naslove. Moramo pokušati hodati koracima Dobroga Pastira, klanjati mu se i slijediti njegov primjer. Ne mislim da je „revolucija“ točan izraz u kontekstu povijesti Crkve: vjerujem da je hermeneutika kontinuiteta, koju je papa Benedikt XVI. koristio za interpretaciju Drugog vatikanskog koncila, najprikladnija za tumačenje ovog aspekta. No ipak, ako se pod pojmom „revolucija“ misli na nove doprinose koje je Papa dao povijesti, papinstvu i životu Crkve, onda se pitam: Nije li tako bilo sa svakim papom 20. stoljeća?

– Hrvatski vas narod s veseljem očekuje u Zagrebu krajem svibnja. Što očekujete od vašeg posjeta i imate li kakav uvid o Hrvatima i njihovim dubokim kršćanskim korijenima?

Veoma sam uzbuđen što dolazim u Zagreb. Uistinu se divim Hrvatima i njihovoj vjernosti Crkvi, čak i u teškim vremenima koja su preživjeli i koja preživljavaju uslijed ekonomske krize. No danas, Hrvatska mora pronaći snagu za novi život, s društvenog, kulturnog i ekonomskog aspekta. Prekrasno je da taj nov život može biti natopljen kršćanskim korijenima koji su oduvijek tkali ovu zemlju. Nadamo se da Hrvatska može biti primjer drugim dijelovima Europe koji pate od nihilizma što prijeti iščeznućem bilo kakvog vjerskog duha na Zapadu, a time i nestankom naravi Zapada.

Davor Trbušić | Bitno.net

Ovaj članak Divim se Hrvatima i njihovoj vjernosti Crkvi, nadam se da oni mogu biti primjer Europi se prvo pojavio na Bitno.net.

Za Svjetski dan joge svi studenti u Indiji morat će sudjelovati u mantranju i jogi?

$
0
0

Mnogi indijski aktivisti i intelektualci ustali su protiv ove odredbe navodeći kako se ona kosi s individualnim pravima svakog indijskog državljanina jer krši prava manjina, vjerska prava i pokazuje neosjetljivost prema muslimanima i kršćanima.

Joga, Yoga, Svjetski dan joge, studenti u Indiji, sudjelovati u mantranju, sudjelovati u jogi

Foto: www.pixabay.com

Indijski Sveučilišni odbor za stipendije izdao je direktivu tražeći od sveučilišta i fakulteta da za UN-ov Svjetski dan joge provedu “Opći joga protokol” koji je izdala Indijska vlada, točnije Ministarstvo za ayurvedu, jogu i naturopatiju, unani, siddhu i homeopatiju (AYUSH), javlja AsiaNews.

Tajnik Sveučilišnog odbora, Jaspal S. Sandhu, poslao je prošlog tjedna pismo svim sveučilištima pozvavši ih da sastave “plan djelovanja” kojim će “osigurati široku participaciju studenata i profesora”. “Opći joga protokol”, koji predstavlja predložak za proslavu tog dana, preporučuje čantanje riječi “Om” tri puta nakon čega slijedi ponavljanje mantre mira “Om Shantih”. Priručnik je izdan prošle godine radi obilježavanja prvog Svjetskog dana joge.

Mantre i meditacije navedene u protokolu, kao i cijeli koncept proslave uz jogu, neprihvatljiv je za kršćane, ali i osobe drugih religija.

Mnogi indijski aktivisti i intelektualci ustali su protiv ove odredbe navodeći kako se ona kosi s individualnim pravima svakog indijskog državljanina jer krši prava manjina, vjerska prava i pokazuje neosjetljivost prema muslimanima i kršćanima.

“Ovakva službena slavlja su neopravdana”, smatra Ram Puniyani, predsjednik Centra za proučavanje društva i sekularnosti u Mumbaiju. Puniyani smatra kako “ljudi moraju biti slobodni odlučiti žele li ili ne sudjelovati u proslavi”: “Joga uključuje različite aspekte. Jedan od njih je pjevanje šloka i Oma, a neki dijelovi su također dijelovi hinduističkih molitvi…”, nadodao je Puniyani.

S njim se slaže i profesor Akhtarul Wasey, povjerenik za jezične manjine: “Ovo je nesretno rješenje. Nema ničeg lošeg u jogi, ali tjerati ljude da čantaju šloke i Ome nije ispravno niti dobro. Kako netko može natjerati kršćanina, sikha ili muslimana na čantanje? Čantanje meditacija trebalo bi se ostaviti pojedincima na odabir.

Aktivisti i stručnjaci zaključuju kako bi bilo bolje da se vlada pozabavila poboljšanjem studentske prehrane i sportskih dvorana u kojima studenti treniraju nego da nameće prakticiranje, za neke osobe, neželjenih praksi.

Tino Krvavica, AsiaNews | Bitno.net

Ovaj članak Za Svjetski dan joge svi studenti u Indiji morat će sudjelovati u mantranju i jogi? se prvo pojavio na Bitno.net.

‘Onaj koji zanemaruje siromaha, omalovažava Boga’

$
0
0

Zanemarivanje siromaha je omalovažavanje Boga, ta je jednadžba bila misao vodilja jučerašnje opće audijencije na kojoj je Sveti Otac, komentirajući prispodobu o Lazaru i bogatašu, govorio o „siromaštvu i milosrđu“.

Foto: Shutterstock.com

Foto: Shutterstock.com

Njihovi su životni uvjeti sasvim oprečni i nekomunikativni. Bogataševa su kućna vrata uvijek zatvorena za siromaha, koji leži ispred, tražeći da pojede nešto što preostane na bogataševu stolu.

Slika Posljednjega suda

Bogataš se raskošno odijeva, a rane prekrivaju Lazara; bogataš se svaki dan časti, a Lazar gladuje. O njemu se jedino psi skrbe i dolaze lizati njegove rane. Ovaj prizor, nastavio je Papa, podsjeća na oštri prijekor Sina čovječjega na posljednjem sudu: „Bio sam gladan a niste mi dali jesti, bio sam žedan i niste mi dali piti (…)“. Lazar vrlo dobro predstavlja bol svevremenih siromaha kao i proturječnost svijeta u kojem nekolicina u svojim rukama drži golema bogatstva i dobra – istaknuo je papa Franjo.

Isus veli da je bogataš jedan dan preminuo: umiru dakle siromašni i bogati, čeka ih ista sudbina; sve nas, smrt ne zaobilazi nikoga… Bogataš se tada obraća Abrahamu, nazivajući ga ocem. On dakle tvrdi da je Abrahamovo dijete, da pripada Božjem narodu. On se tijekom života nije obazirao na Boga, dapače smatrao se središtem svega, bio je zatvoren u svojoj raskoši i rasipnosti. Isključujući Lazara, isključivao je Boga i njegov zakon. Zanemariti siromaha znači zanemariti Boga. Ovo moramo dobro upamtiti: Zanemarivanje siromaha je preziranje Boga – ustvrdio je Sveti Otac.

Papa je primijetio da bogataš u prispodobi nema imena, označen je pridjevom bogat, a da je siromahovo ime ponovljeno pet puta; Lazar pak znači ‘Bog pomaže’. Pred vratima ležeći Lazar rječita je opomena bogatašu da se sjeti Boga, ali bogataš ne prihvaća tu opomenu. On ne će biti osuđen zato jer je bio bogat, već zato što nije bio samilostan prema Lazaru i što mu nije pomogao – kazao je Papa.

Prije zanemaren, poslije moljen

Nakon smrti dvojice protagonista, odnosno u drugom se dijelu prispodobe stanje obrnulo: Lazara su anđeli odnijeli u Abrahamovo krilo u nebo, bogataš je naprotiv zapao u muke. Kada žedni bogataš moli Abrahama da pošalje Lazara da namoči vrh prsta vodom te da mu malo olakša muke, bogataš očituje da poznaje siromaha kojeg je uvijek zanemarivao u životu. Sada bogataš poznaje Lazara i od njega traži pomoć, a u životu se pretvarao da ga ne vidi – rekao je Papa dodajući: Koliko se puta mnogi pretvaraju da ne vide siromašne. Oni za njih ne postoje (…) Bogataš vjeruje da ima pravo zahtijevati pomoć zbog svojega prijašnjeg društvenog položaja.

Abraham odgovara da je nemoguće uslišati bogataševu molbu, a tu je ključ cijele prispodobe: objašnjava da su dobra i zla tako raspoređena kako bi se nadoknadila zemaljska nepravda, a vrata, koja su u životu razdvajala bogataša od siromaha, pretvorila su se u ‘veliki bezdan’. Dok je Lazar bio pred bogataševom kućom, bogataš se mogao spasiti otvarajući vrata Lazaru… a sada kad su obojica mrtvi, stanje je nepopravljivo. U prispodobi se ne govori izravno o Bogu, ali je opomena razvidna: Božje milosrđe prema nama ovisi o našem milosrđu prema bližnjemu; ako nismo milosrdni, onda Božje milosrđe ne nalazi prostora u našem zatvorenom srcu, ne može ući. Ako siromahu ne otvorim vrata svoga srca, ona ostaju zatvorena i za Boga, a to je užasno – ustvrdio je Papa.

Govoreći o Abrahamovu odgovoru bogatašu da se njegova braća, kojima prijeti ista opasnost, mogu spasiti slušajući „Mojsija i proroke“, Papa je rekao da prispodoba poučava kako za obraćenje ne treba čekati čudesne događaje već treba otvoriti srce Božjoj riječi koja potiče da ljubimo Boga i bližnjega. Božja riječ može oživjeti ukrućeno srce i izliječiti ga od sljepoće. Bogataš je poznavao Božju riječ, ali nije dopustio da uđe u njegovo srce, nije ju slušao, nije ju primio u srce, stoga nije mogao otvoriti oči niti imati samilosti prema siromahu – istaknuo je Papa dodajući:

Ni jedan glasnik i ni jedna poruka neće moći zamijeniti siromahe kojeg srećemo na putu, jer Isus nam u njima dolazi u susret: „Sve ono što ste učinili samo jednom od ove moje najmanje braće, meni ste učinili“, veli Isus. Tako je u obratu sudbine, što opisuje prispodoba, skriveno otajstvo našega spasenja u kojem Krist siromaštvo ujedinjuje s milosrđem – zaključio je papa Franjo.

RV | Bitno.net

Ovaj članak ‘Onaj koji zanemaruje siromaha, omalovažava Boga’ se prvo pojavio na Bitno.net.


Licemjerje pobornika ‘prava na izbor’ ili Kada ‘fetus’ postaje ljudsko biće koje treba spasiti

$
0
0

Zašto su liječnici učinili sve da spase život ovom djetetu, a u drugim zgodama u trenutku kad je dijete u identičnom stupnju razvoja smatraju da je posve opravdano taj život uništiti?

Foto: Shutterstock.com

Foto: Shutterstock.com

Proteklog vikenda u predgrađu Toronta, Etobicokeu, dogodio se tragičan događaj nasilja u kojem je majka troje djece ubijena hicem iz vatrenog oružja. Tridesetpetogodišnjoj ženi, u trenutku napada trudnoj s trećim djetetom, na žalost nije bilo pomoći, ali su liječnici carskim rezom uspjeli spasiti dijete koje je nosila. Ovaj čin ubojstva mlade žene i majke, sam po sebi dovoljan za osudu i kaznu, poprima dodatnu težinu kad uzmemo u obzir činjenicu da je žrtva bila trudnica. Napadač ne samo da je ubio majku već je smrtno ugrozio i život djeteta koje u majčinoj utrobi u potpunosti ovisi o životu majke.

Ubojstvo u Etobicokeu s pravom je zaslužilo znatnu medijsku pažnju kanadskih lokalnih i nacionalnih medija. U središtu svih vijesti, uz ubojstvo trudne žene ističe se činjenica da su liječnici uspjeli spasiti njezino dijete koje se po navodima torontske policije nalazilo u petom mjesecu razvoja. Ne mogu se oteti dojmu da pažljivo čitanje medijskih izvještaja tragičnog događaja otvara i neka druga pitanja. Ruku na srce, ona pokazuju sve licemjerje društva u kojem živimo kad je u pitanju pravo na život, te nekonzistentnost tzv. “prava na izbor” odnosno “prava na pobačaj”. Otkad je kanadski Vrhovni sud 1988. srušio zakon iz 1969. godine kojim je legaliziran pobačaj, u Kanadi do dana današnjega na postoji nikakav pravni okvir koji uređuje pitanje pobačaja pa sukladno tome ne postoje niti pravni uvjeti po kojima se pobačaj može zabraniti. Drugim riječima, u Kanadi je pobačaj dozvoljen u svakom trenutku trudnoće (u Hrvatskoj zakon dozvoljava pobačaj do 10. tjedna trudnoće). To što se većina zabilježenih pobačaja tiču vremena do 15. tjedna, ne umanjuje činjenicu, što je u ostalom i zabilježeno, da se u Kanadi pobačaji redovito prakticiraju i nakon 21. tjedna, pa sve do 34. tjedna. Iz svog iskustva života u Kanadi osobno znam za nekolicinu takvih slučajeva pobačaja, što iz pastoralne prakse što iz drugih izvora.

E sad. Dijete je spašeno tako da su liječnici iz mrtvog tijela majke carskim rezom izvukli živo dijete (u 22.-25. tjednu razvoja, nije potpuno jasno). Zašto je ovo dijete dobilo priliku da se bori za svoje temeljno pravo, pravo na život? Što razlikuje ovo dijete spašeno nakon smrti majke i neko drugo dijete u istom stupnju razvoja koje se pobacuje, ubija, u nekoj klinici za “reproduktivna prava žene” ili bolnici. U čemu je razlika? Medijski izvještaji o ovom događaju obiluju terminima poput djetešce, dijete, beba, pa čak i dječak jer se naknadno pojavila informacija o spolu djeteta. Ni traga terminima “fetus” ili “plod” (termin koji po sebi nije sporan, ali je često manipulativan), “nakupina stanica”, “biološki život” itd. Spašeni petomjesečni fetus odmah je postalo dijete, dječak, ranjivo nedonošče koje treba zaštititi, spasiti te učiniti sve da preživi.

S pravom se možemo pitati kako to da su isti mediji, koji bez imalo kritičkog stava promoviraju agendu “prava na izbor” koja se koristi gore navedenim lingvističkim trikovima s ciljem opravdavanja prava na pobačaj, u ovom slučaju nedvosmisleno i bez imalo ustezanja u petomjesečnom fetusu prepoznali ljudsko biće koje ima pravo na život? Medijski izvještaji o ubojstvu u Etobicokeu jasno ukazuju da se radilo o dva ugrožena života – majčin i djetetov, koji su očito povezani, ali različiti jedan od drugoga. U suprotnom, zašto su se, nakon što su ustanovili da majci nije bilo pomoći, liječnici borili za život djeteta? Nažalost, u vremenu u kojem većina medija promovira argument po kojem je pobačaj opravdan jer “žena ima pravo učiniti sa svojim tijelom što želi”, ovakvi događaji indirektno raskrinkavaju i ogoljuju “pro-choice” agendu svakog racionalnog uporišta.

Zašto su liječnici učinili sve da spase život ovom djetetu, a u drugim zgodama u trenutku kad je dijete u identičnom stupnju razvoja smatraju da je posve opravdano taj život uništiti? Za promicatelje kulture smrti ovakva pitanja nisu poželjna, kao što nisu poželjni ni ovakvi medijski izvještaji koji premda nesvjesno otkrivaju nelogičnost agende koja zagovara i brani “pravo na pobačaj”. Šef torontske policije opisao je ubojstvo u Etobicokeu kao gnjusan čin. A što reći onda o stavu po kojem netko ima pravo odlučivati koje će začeto dijete živjeti, a koje neće? Licemjerje i sumrak razuma, svijesti, savjesti, morala. Žena koja je zvjerski ubijena, očigledno je čuvala svoju “nakupinu stanica”, svoje dijete koje ju neće nikada upoznati ali koje će jednog dana od nekoga doznati da je njegova majka izabrala život.

Borna Puškarić | Bitno.net

Ovaj članak Licemjerje pobornika ‘prava na izbor’ ili Kada ‘fetus’ postaje ljudsko biće koje treba spasiti se prvo pojavio na Bitno.net.

Psihološko useljavanje: Evo zašto parovima nije dobro kupovati stan prije vjenčanja

$
0
0

Većina dobrih kršćanskih parova ne bi ni sanjala o tjelesno zajedničkom življenju prije braka. Ali, psihološki zajednički život druga je priča.

Useljavanje, kuća, par, veza, hodanje, brak, obitelj, život, stan

Foto: Shutterstock.com

Na što mislimo terminom psihološko useljavanje? Za početnike, to je npr. zajednička kupnja nekretnine. Možda razmišljaš: “Mi ćemo se svejedno vjenčati u roku od nekoliko mjeseci. Hajde da zajedno kupimo stan.”

Tu postoji problem: vi niste vjenčani. Vi ste zaručeni. Biti zaručen znači da ćete provoditi vrijeme zajedno i prokušavati svoj odnos, učiti kako biti vjeran samo jednoj osobi, da ćete raditi na razvoju navike uzajamnog poštovanja. To ne znači da ste se obvezali. Planirate se vjenčati, ali niste vjenčani. Brak je obveza, a zaruke nisu. Ako zajedno kupite stan, auto ili bilo što, vi implicitno govorite: “Mi smo se obvezali.” Na neki način umanjujete značenje vjenčanja.

Što ako se stvari ne razviju kao što očekujete? Ne samo da ćete trebati prekinuti, što je dovoljno bolno samo za sebe, nego ćete trebati poništiti svoje zajedničke financijske akcije. Neki će se čak naći pod većim pritiskom da uđu u brak zbog takvoga financijskog spajanja. U brak s tvojim zaručnikom trebala bi te uvlačiti jedino čvrsta vjera da je ta osoba prava za tebe, a isto takva vjera trebala bi biti kod njega, zajedno s nadom da ćete pomoći jedno drugome da stignete u Kraljevstvo Božje. Zajedničko posjedovanje kuća, automobila i drugih stvari ne bi trebalo imati ništa s tim. Pričekajte dok se ne vjenčate, pa tek tada krenite u posao s nekretninama.

Još jedna stvar stvara smutnju pri udvaranju, a to je darivanje skupih poklona. To može biti manipuliranje. Žena može misliti: “Sada, nakon svega što mi je dao, moram se za njega udati.” A, on može slično: “Sada se moram njome oženiti, nakon tolikog ulaganja u nju.” Naravno, uz žene koje danas često zarađuju više od muškaraca, može se dogoditi obrnut scenarij. Skupi darovi ponekada mogu biti zamjena za bitne darove u odnosu, poput darivanja sebe, svoga vremena, svojih interesa, svoje srdačnosti, itd. Drugi je način “psihološkog useljavanja” da ostavljaš mnogo svojih stvari u njegovom ili njezinu domu. Nemoj to raditi! To je vrlo izvanjska veza koja prekid može učiniti težim nego što bi to mogao biti, a također slabi važnost vjenčanja.

Još jedan način da se prerano obavežete jest odluka da je ta osoba “prava” nakon samo nekoliko mjeseci. To stavlja osobu, osobito ženu u nesiguran položaj. Što ako odlučiš da je on “pravi”, pa te on zaprosi nakon samo šest mjeseci? Dvaput sam se i sam našao u takvim okolnostima. Žene o kojima je riječ, bile su predani katolici iz izvrsnih obitelji. Sve se činilo tako dobrim, osobito u usporedbi s ranijim odnosima koji su se činili tako lošima. U oba slučaja kao da je netko povukao sag koji se nalazio pod mojim nogama. Bilo je jako bolno.

Dakle, da biste zaštitili sami sebe, čuvajte svoje srce barem prvih godinu dana. Kaži ako želiš: “Zasada se sve čini kako treba…” Ali nemoj upasti u zamku da kažeš: “On je taj”, sve dok se niste sastajali barem godinu dana. A čak i tada, uvijek ostavi malo neodlučnosti. Ne zaboravi, sve dok se ne vjenčate, vi niste vjenčani. Svaki trenutak koji vodi k tome, jest vrijeme da prokušate svoj odnos. Svoju odluku možeš promijeniti u svakom trenutku prije vjenčanja. Doista, kako se vjenčanje bliži, sve bi veći trebao biti nedostatak koji bi te natjerao da sve opozoveš, ali ako ta osoba učini nešto bizarno, zbilja to možeš učiniti noć prije, pa čak i na dan vjenčanja. Nemoj se obvezati sve dok se zaista ne obvežeš. A tada se obveži u potpunosti!

Preuzeto iz knjige Thomasa G. Morrowa “Kršćansko udvaranje u svijetu naglašene spolnosti – Vodič za katolike”

Ovaj članak Psihološko useljavanje: Evo zašto parovima nije dobro kupovati stan prije vjenčanja se prvo pojavio na Bitno.net.

‘Pohod prvoj kršćanskoj zemlji’: Objavljeni moto i logo Papina posjeta Armeniji

$
0
0

„Pohod prvoj kršćanskoj zemlji“, moto je, objavljen jučer, 19. svibnja, zajedno s logom, apostolskoga putovanja pape Franje u Armeniju, na kojemu će biti od 24. do 26. lipnja.

moto, logo papina posjeta armeniji

Obraćenje Armenije, naime, potječe iz 301. godine, zahvaljujući djelovanju svetoga Grgura Prosvjetitelja, te se za nju može reći – kako je istaknuo papa Franjo u Poruci Armencima, upućenoj u travnju 2015. godine – da je prva među zemljama koja je prihvatila Kristovo evanđelje.

Logo, koji je okrugloga oblika, prikazuje biblijsku planinu Ararat, simbol Armenije, te „Khor Virap“ (što znači „duboki bunar“) u Artashadu, u kojemu je sveti Grgur Prosvjetitelj bio zatvoren gotovo 14 godina, a gdje se danas nalazi istoimeni samostan. Nakon što je bio oslobođen, sveti Grgur je, postavši prvi armenski primas, zajedno s kraljem Tirdateom III., kršćanstvo proglasio državnom religijom Armenije. Na logu se osim toga ističu ljubičasta i žuta boja, obilježja i boje Armenske apostolske Crkve i Svete Stolice.

Prema službenom programu, papa Franjo će u petak, 24. lipnja, u poslijepodnevnim satima stići u glavni armenski grad Erevan. Odmah će uslijediti molitva u armenskoj apostolskoj katedrali u Etchmiadzinu, i pozdrav katolikosu, a potom susret s Predsjednikom i predstavnicima građanskih vlasti, te govor Diplomatskom zboru.

Tragovima svetoga Ivana Pavla II., papa Franjo će u subotu, 25. lipnja, posjetiti Spomenik žrtvama velikoga krvoprolića počinjenoga nad Armencima između 1915. i 1916. godine, u vrijeme Otomanskoga carstva. U Gymuriju, drugom gradu po broju stanovnika u Armeniji, koji je krajem ’80-ih godina pogodio snažan potres, Papa će služiti misu, te posjetiti armensku apostolsku katedralu i armensku katoličku katedralu Svetih mučenika. Navečer će ponovno biti u Erevanu, gdje će biti održan ekumenski susret i molitva za mir.

Trećega i posljednjeg dana posjeta Armeniji, u nedjelju, 26. lipnja, Papa će se u Apostolskoj palači u Etchmiadzinu susresti s katoličkim biskupima, i sudjelovati na Božanskoj liturgiji u armenskoj apostolskoj katedrali. Nakon objeda, susrest će se s izaslanicima i dobročiniteljima iz Armenske apostolske Crkve, kada će biti potpisana zajednička izjava. Prije povratka u Vatikan papa Franjo će se zadržati u molitvi u samostanu Khor Virap.

Radio Vatikan | Bitno.net

Ovaj članak ‘Pohod prvoj kršćanskoj zemlji’: Objavljeni moto i logo Papina posjeta Armeniji se prvo pojavio na Bitno.net.

Sveti Bernardin Sijenski, svojim propovijedima mirio je zavađene i obraćao grešnike

$
0
0

Po naseljima u kojima je propovijedao nosio je monogram Presvetog imena Isusova (IHS) i u tom znaku blagoslivljao bolesnike. Događala su se brojna čuda i ljudi su se klanjali pred znakom Isusova imena.

17269033793_950611c912_k, sveti bernardin sijenski

Foto: Flickr.com/Fr Lawrence Lew, O.P.

Veliki pučki propovjednik XV. stoljeća u Italiji bio je franjevački misnik sv. Bernardin Sijenski. Rodio se g. 1380. u Massa Maritima kod Siene. Već u četvrtoj godini umiru mu roditelji, a njegov odgoj preuzimaju rođaci.

Kao nasljednik oca posjednika rudnika, imao je veliko imanje. Kad je u gradu zavladala kuga, njegovao je oboljele i pomagao im svojim sredstvima. I sam se zarazio, što ga je potaknulo na dublje razmišljanje. Ozdravio je i svoje imanje podijelio siromasima, a 1404. godine priklonio se franjevcima.

Jedno je vrijeme djelovao u osamljenom brdskom samostanu posve nepoznat velikom svijetu. Ali Providnost ga je odatle htjela izvući te postaviti na svijećnjak da svijetli mnogima. Jednom je neki propovjednik naglo obolio pa ga je zamijenio Bernardin. Ta je propovijed toliko zanijela puk da su ga počeli na sve strane tražiti za propovjednika; i tako je g. 1417. započeo njegov veliki propovjednički pohod Italijom. Pri tomu je izmirio nebrojene među sobom zavađene, obratio mnogo grešnika i pobudio mnoga duhovna zvanja.

Sveti Bernardin kao propovjednik postao je veliki promicatelj pobožnosti prema Imenu Isusovu. Simbolom toga imena uresio je mnoge crkve, kuće, javne zgrade. Neki su se pobunili protiv te pobožnosti pa su protiv sveca vođena i tri crkvena sudska postupka: g. 1426. za vrijeme pape Martina V., g. 1431. za vrijeme pape Eugena IV. i g. 1438. na općem saboru u Baselu. No, na sreću, uvijek je izišla na vidjelo istina te bila dokazana Bernardinova potpuna pravovjernost, čistoća nakane i izvanredna svetost života. U znak zadovoljštine za optužbe i sudove ponudili su mu za redom tri biskupske stolice: u Sieni, u Ferrari i Urbinu, no on ih je sve tri odbio. Želio je ostati jednostavan svećenik-redovnik.

Sveti Bernardin Sijenski od g. 1430. pa dalje dao se i na pisanje velikih teoloških rasprava. Pisao ih je latinskim jezikom te osvijetlio glavne dogmatske i ćudoredne istine kršćanske vjere. Bavio se i josipologijom, tj. teološkim naukom o sv. Josipu. Bio je jedan od najvećih promicatelja te znanosti. On je prvi koji brani neke povlastice sv. Josipa, kao npr. da je i on uskrsnuo prije sveopćeg uskrsnuća tjelesa. Njegovo su mišljenje kasnije prihvatili veliki teolog isusovac Franjo Suarez, pa sv. Franjo Saleški, naučitelj Crkve, i napokon učeni papa Benedikt XIV. koji to mišljenje prihvaća barem kao vjerojatno.

Sv. Bernardin se s moralnog stanovišta bavio i društvenim naukom, osobito pitanjima gospodarstva. Zastupa tezu da je bogatstvo samo sredstvo te da mora imati i svoju socijalnu notu, a iz toga izvodi dužnost umjerenosti u stjecanju bogatstva i materijalnih dobara; trgovina pak mora biti uvijek u skladu s načelima kršćanske pravde i ljubavi. Pod utjecajem njegovih propovijedi i društvenoga nauka mnoge su talijanske državice uvele političke i socijalne reforme prema načelima kršćanskoga ćudoređa.

Sv. Bernardin je veoma zaslužan i za duhovnu obnovu franjevačkoga reda. On je mnogo utjecao na svetost velikih franjevaca svoga vremena: sv. Ivana Kapistrana, sv. Jakova Markijskoga i drugih. Kroz 4 godine obavljao je službu generalnog vikara franjevaca opservanata i broj je njihovih samostana od 20 podigao na 200. U redu je promicao i temeljitu teološku naobrazbu i studij boreći se protiv “svetog primitivizma” nekih fratara. Podizao je razna učilišta na kojima je i sam predavao. Franjevcima, koji nisu imali dovoljno teološkoga znanja, nije dao ispovijedati. Obavljao je i neka poslanstva za koja je bio zamoljen od svjetovnih vladara. Na jednom od svojih brojnih putovanja osjetio je kako ga izdaju sile. Došavši u selo S. Silvestro blizu Aquile, primio je svete sakramente i preminu 20. svibnja 1444. baš uoči Spasova. Već g. 1450. na Duhove Nikola V. proglasio je Bernardina svecem. Bila je to veoma svečana kanonizacija, kojoj je prisustvovalo mnogo vjernika.

Iako sv. Bernardin Sijenski nije nikad službeno proglašen naučiteljem Crkve, njegov je ugled u Crkvi i kao teologa uistinu velik. Papa Pio II. nazvao ga je “najboljim naučiteljem teologije i doktorom kanonskoga prava”. On je znao nauk Svetog pisma, svetih Otaca i naučitelja Crkve tako genijalno primjenjivati na život, na konkretne pastoralne potrebe, da mu se zbog toga još i danas mnogi dive.

Kao što je u franjevačkom redu veliki promicatelj nauka o Bezgrešnom Začeću bio Ivan Duns Skot, promicatelj euharistijske pobožnosti sv. Paškal Baylón, križnoga puta sv. Leonard a Porto Maurizio, tako je sv. Bernardin Sijenski bio veliki širitelj i pobornik pobožnosti prema presvetom Imenu Isusovu. Neka o tome posvjedoči i jedan izvadak iz njegova govora O slavnom imenu Isusa Krista:

“…Isusovo je ime sjaj propovjednika, zato što stvara te je njegova riječ naviještena i slušana sa sjajnim sjajem. Što misliš, otkuda u cijelom svijetu tolika, tako nenadana i tako žarka svjetlost vjere ako ne zato što se propovijeda Isus. Zar nije Bog i nas svjetlošću i užitkom tog imena pozvao u svoje divno svjetlo? Rasvijetljenima i onima koji u tom svjetlu vide svjetlost Apostol s pravom veli: Nekad bijaste tama, a sada ste svjetlost u Gospodinu: hodajte posvuda kao sinovi svjetla. Poradi toga, to ime valja objavljivati da svijetli, a ne da bude sakriveno. Ipak, ono se u propovijedanju ne smije iznositi nečistim srcem ili zaprljanim ustima, već ga valja čuvati u izabranoj posudi i obznanjivati…”

www.zupa-sveti-juraj.hr/Bitno.net

Ovaj članak Sveti Bernardin Sijenski, svojim propovijedima mirio je zavađene i obraćao grešnike se prvo pojavio na Bitno.net.

Isusov Govor na gori ispričan djeci

$
0
0

Isusova poruka govora na gori sada je jednostavnim jezikom i uz pomoć lijepih ilustracija približena djeci u slikovnici “Tajna sreće”

Tajna srece - za web 2, Govor na gori

Isusov Govor na gori, tj. njegova pouka o Blaženstvima izrečena tom prigodom jedan je od najsnažnijih govora ikad izrečenih u ljudskoj povijesti. Ta Isusova poruka o onome što doista može usrećiti ljudsko srce privlači ljude svih naraštaja. U ilustriranoj slikovnici “Tajna sreće”, upravo objavljenoj u izdanju nakladničke kuće Verbum, ta Isusova poruka o blaženstvima iz Govora na gori ispričana je na način prilagođen djeci, posebice uzrastu predškolaca od pete do sedme godine. Pisana jednostavnim izričajem, slikovitim primjerima te snažnim i upečatljivim porukama te obogaćena vrlo lijepim ilustracijama ova slikovnica djeci približava Isusov Govor na gori kroz način kako ga doživljava jedan od slušatelja koji su se zatekli na gori i slušali tom prigodom Isusa – dječak David i njegovi prijatelji. Razvijajući priču o tome autorica Jan Godfrey i ilustratorica Honor Ayres djeci približuju Isusove riječi o blaženstvima, dobroti, ljubavi i načinu na koji nas Bog želi učiniti sretnima.

Zahvaljujući takvom zanimljivom pristupu djeca će se rado poistovjetiti s pričom i prihvatiti važne životne poticaje u njoj sadržane: brižno pazite na one koje volite; nemojte se svađati, prepirati ni nazivati jedni druge pogrdnim imenima; ne uzimajte ono što nije vaše; uvijek govorite istinu i ispunjajte svoja obećanja itd.

Oplemenjena lijepim i živopisnim ilustracijama ova će knjiga biti izvrsna pomoć u radu s djecom kako roditeljima tako i odgojiteljima, a knjiga također uključuje i izvorni tekst Blaženstva te Molitvu Gospodnju – Očenaš.

Ilustrirana knjiga “Tajna sreće” dostupna je u svim knjižarama Verbum kao i preko web knjižare Verbum.hr, a moguće je više o njoj saznati na linku ovdje.

Bitno.net

Ovaj članak Isusov Govor na gori ispričan djeci se prvo pojavio na Bitno.net.

Viewing all 41457 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>