Quantcast
Channel: Bitno.net
Viewing all 41610 articles
Browse latest View live

Istočni patrijarsi pratit će Papu na putovanju po Bliskom istoku

$
0
0

Tijekom predstojećeg pohoda Jordanu, Izraelu i Palestini krajem svibnja, papu Franju pratit će i istočni katolički patrijarsi. Svoje sudjelovanje najavili su grkokatolički, maronitski, kaldejski, sirijski katolički, koptski katolički te armenski katolički patrijarh, priopćilo je Povjerenstvo u Jeruzalemu koje pripravlja Papin posjet. Uz papu Franju 24. svibnja slavit će misu na stadionu u jordanskome glavnom gradu Ammanu. 

Papa_Karekin II

Foto: Vatican Radio

Dio patrijarha, prema priopćenju, Papu će pratiti i u Betlehem te će sudjelovati na ekumenskom susretu u bazilici Svetoga groba u Jeruzalemu. 

Intenzivnu raspravu potaknulo je putovanje libanonskoga maronitskog patrijarha, kardinala Bechara Raia. Kritičari mu predbacuju da svojim posjetom Jeruzalemu kao maronitski patrijarh normalizira odnose s državom Izrael, prvi put od njena osnutka 1948. godine. 

Palestinski predsjednik Mahmoud Abbas pozdravio je najavljeni susret s Raisom i nazvao ga doprinosom jačanju arapskog karaktera Jeruzalema i Palestine, kao i jačanju muslimansko-kršćanskog bratstva. Međutim, posjet ne predstavlja normalizaciju odnosa s Izraelom, dodao je Abbas. 

Već se i papa Benedikt XVI. godine 2009., tijekom svog putovanja na Bliski istok, susreo s Raisovim prethodnikom Nasrallahom Sfeirom u jordanskom Ammanu, kako bi se izbjegle diplomatske komplikacije. (IKA)

The post Istočni patrijarsi pratit će Papu na putovanju po Bliskom istoku appeared first on Bitno.net.


Treba li se kršćanin bojati uroka?

$
0
0

Kod mnogih ljudi, među kojima ima i kršćana, vlada strah od uroka. Koliko je taj strah opravdan i kako se vjernik treba odnositi prema osobama za koje zna da se bave urocima?

Foto: Shutterstock.com

Foto: Shutterstock.com

Najprije recimo nešto o samim urocima (čaranju, čînima) koji, nažalost, postoje, tj. postoje osobe koje se bave urocima sa željom da naštete drugima. Uroci spadaju u obrede crne magije kojima se prizivaju zle sile da naštete nekoj osobi, obitelji, stvari, itd. Poznati katolički egzorcist o. Gabriel Amorth navodi da uroci spadaju u najčešća sredstva kojima se žele ostvariti đavolska zlodjela. Amorth dijeli uroke na one koji djeluju izravno (preko hrane ili pića u koje su umiješani začarani sastojci), neizravno (preko predmeta koji pripada osobi kojoj se želi naštetiti) ili povezivanjem (preko nekoga materijala kao transfera za zlokobni učinak).

Treba li se bojati uroka? Treba onoliko koliko se treba bojati sotone. Naime, kod uroka se također radi o djelovanju zlih (demonskih) sila. Sotona (đavao) je, prema riječi našega Gospodina, lažac i ubojica od početka. I bez uroka znamo da nam đavao svim silama nastoji naštetiti. Treba li ga se bojati? Sv. Augustin veli da je sotona kao pas na lancu: laje, ali ne može ujesti. Bolje rečeno: može ako mu se čovjek svojevoljno približi. Pred svim urocima i pred svim paklenim silama najbolja je obrana živjeti u stanju milosti, tj. živjeti bez smrtnoga grijeha. Ako smo u stanju milosti, tj. ako je Gospodin Bog u nama, mogu nas napasti sve paklene sile, a ne mogu nam ništa, jer je Onaj koji je u nama jači od pakla. Sv. Ivan Zlatousti rekao je da kršćanin, kada se vraća sa svete pričesti, izgleda sotoni kao zmaj koji baca vatru te da sotona bježi od njega jer ga se boji. Boji se, naime, Onoga koji je u duši kršćanina. To je bilo iskustvo i sv. Terezije Avilske i brojnih drugih svetaca.

Ali kada osoba počini smrtni grijeh te nastavlja živjeti u stanju smrtnoga grijeha, tada svojevoljno otvara vrata sotoni u svoj nutarnji svijet. Živjeti u stanju smrtnoga grijeha prvi je preduvjet da urok može naštetiti. Moć uroka te općenito crne magije, ograničena je na one nad kojima se već nalazi prokletstvo života u stanju odvojenosti od Boga po smrtnom grijehu. Kad se nad tim osobama izvrše obredi ureknuća ili crne magije, tada se, ustvari, samo vidljivo pokaže ono što već postoji, tj. prisutnost zloga u životu osobe koja je po smrtnom grijehu odvojena od Boga, izvora blagoslova i života. Određeni fenomeni (nepoznati glasovi, čudni zvuci, nesreće, itd.) samo su pokazatelj da na duhovnom planu nešto nije u redu.

Može li se urokom naštetiti osobi koja nije u stanju smrtnoga grijeha? Primjerice, malenom djetetu ili dobroj odrasloj osobi. Ili, hoće li osobi bez smrtnoga grijeha naštetiti ako popije ili pojede nešto začarano? Ovisi! Kad je riječ o malenom djetetu, čini se da je presudna vjera, tj. vjerski život roditelja. Ako maleno dijete pojede ili popije štogod začarano, dostatna je kratka blagoslovna molitva da otkloni smetnje. Kod odrasle osobe stvar je delikatnija. Ne biti u stanju smrtnoga grijeha još uvijek ne znači da dotična osoba ima razvijen duhovni život. Primjerice, kad se grješnik iskreno ispovjedi, oprošteni su mu svi grijesi te se nalazi u stanju milosti, ali je njegov duhovni život veoma slab i izložen napadajima. Potrebno ga je ojačati i to redovitim sakramentalnim životom, tj. svetom pričesti, potom redovitom molitvom i pokorom. Tek nakon dužega vremena provedenoga u stanju milosti osoba postaje ojačana pred napadajima zloga, na način da lakše nadvladava napasti.

Što ako netko osjeća da je na njemu neki urok, tj. kako ga skinuti? Potrebno je najprije ustvrditi na koji način urok djeluje te kroz koja je vrata mogao doći. Zato:

1) najprije učiniti odreknuće od svih oblika zala, magije, okultizma te smrtnoga grijeha;
2) učiniti dobru ispovijed i često pristupati svetoj misi, tj. pričestiti se;
3) od srca oprostiti osobi za koju se smatra da je nanijela zlo;
4) pokušati otkriti predmete preko kojih djeluje urok. Ako ih se otkrije, poškropiti ih blagoslovljenom vodom te ih spaliti na otvorenom uz izgovaranje molitve. Ruke oprati u blagoslovljenoj vodi;
5) u slučaju neuobičajne boli u želudcu prouzročene konzumiranjem hrane ili pića u koje su bili umiješani uroci, osoba treba piti egzorciziranu vodu ili uzeti zrnca egzorcizirane soli.
Ne smije odlaziti kod vračara ili gatara, nego se treba obratiti svećeniku.

(dr. don Mladen Parlov)

Preuzeto iz knjige “Vjera u pitanjima”

Želiš li i dalje biti na izvoru istinitih informacija – klikni like

The post Treba li se kršćanin bojati uroka? appeared first on Bitno.net.

[VIDEO] Dokumentarni film o jednom posebnom hodočašću Hrvata u Svetu Zemlju

$
0
0

Hodočašće je organizirano povodom postavljanja spomen-ploče trojici braće, Pavlu, Antunu i Jakovu Branković, Hrvatima iz Sarajeva, koji su prije 333 godine kao vitezovi Svetog groba Jeruzalemskog kupili Getsemanski vrt od turskih muslimanskih vlasnika i darovali ga franjevcima

Hrvatska prica u biblijskoj zemlji

Film je snimljen ove godine u ožujku, tijekom hrvatskoga hodočašća u Svetu Zemlju, koje je okupilo više od 200 hodočasnika. Hodočašće je organizirano povodom postavljanja spomen-ploče trojici braće, Pavlu, Antunu i Jakovu Branković, Hrvatima iz Sarajeva, koji su prije 333 godine kao vitezovi Svetog groba Jeruzalemskog kupili Getsemanski vrt od turskih muslimanskih vlasnika i darovali ga franjevcima. Spomen-ploču, koja svjedoči o ponosu Hrvata na svoje sunarodnjake i katoličku vjeru otkrili su 29. ožujka 2014. nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić i kustod Franjevačke kustodije Svete Zemlje fra Pierbattista Pizziballa.

Otkrivanje spomen-ploče, tijek hodočašća hrvatskih hodočasnika pod vodstvom fra Tomislava Glavnika te dirljiva svjedočanstva i dojmovi hodočasnika zabilježeni su u dokumentarnom filmu u produkciji Laudata. Producentica dokumentarnog filma je direktorica Laudata Ksenija Abramović, scenaristica i redateljica je Nada Prkačin, a snimatelj i montažer je Ivan Lovrić. Glazbu u aranžmanima Gorana Kovačića potpisuju Siniša Česi i Dean Kožić, za grafički dizajn se pobrinuo Nikola Uroić, a za fotografije Đuro Grčić. 

(IKA/Bitno.net)

The post [VIDEO] Dokumentarni film o jednom posebnom hodočašću Hrvata u Svetu Zemlju appeared first on Bitno.net.

Kako kršćanin može biti uspješan u poslu, a da se pri tome ne pretvori u karijeristu?

$
0
0

 Iako je danas svatko svakome konkurencija, kršćani ne smiju biti konkurencija svojim kolegama, nego samo sebi

Karijera

Foto: Shutterstock.com

“Mi smo jednostavno nastavili ondje gdje su drugi prestali raditi jer su bili zadovoljni postignutim”, čuje se često iz usta uspješnih. Uvijek postoje zadaće pred kojima mnogi sustaju. Tko upravo tu uspije, učini više od očekivanoga, taj može računati na uspjeh. Većina ljudi prestaje se aktivno baviti karijerom čim dobije dobar posao u nekoj solidnoj tvrtki. Takav nemar šteti. Pametnije je planirati svoju karijeru i imati ciljeve i kad se sve čini najboljim.

Kako da se kao kršćanin postavim prema borbi za karijeru

1. Treba moliti Boga da nam po pitanju karijere pokaže pravi put.

2. Tko želi napredovati, ne smije se bojati učenja.

3. Jesam li sposoban za borbu s konkurencijom? Tko želi napredovati, mora biti spreman na izvanredan rad.

4. Iako je danas svatko svakome konkurencija, kršćani ne smiju biti konkurencija svojim kolegama, nego samo sebi. Kad se radi prema geslu “svatko protiv svakoga”, tvrtka propada zbog užasnih međuljudskih odnosa.

5. Kao kršćani ne smijemo izgubiti iz vida svoj veliki cilj, a to je živjeti prema poruci evanđelja. To je, naime, mjerilo našeg rada i svega što je s tim u svezi.

Nekoć je za poslovno napredovanje bila dovoljna volja za dodatnim školovanjem. Danas se to podrazumijeva. Međutim, sve je važnije ophođenje s kolegama i pretpostavljenima. Zato se u svim savjetodavnim ustanovama naglašava da je za napredovanje nužno prihvaćanje od kolega i suradnika.

Pravila za suradnju s pretpostavljenima i kolegama

1. Čovjek se ne smije postaviti arogantno niti ostaviti dojam da mu radi napredovanja ništa nije sveto. Ne podrezujte noge na stolcu svojega pretpostavljenog!

2. Ako kritizirate, onda uvijek samo konstruktivno! Kad kanite razgovarati s pretpostavljenim, pripremite se za razgovor. Kritizirati treba, ali samo ako možete ponuditi rješenje.

3. Razmišljajte sami kako biste mogli poboljšati ozračje na radnome mjestu. Nije samo nadrđ-eni kriv za loše međusobne odnose na radnome mjestu. Ne sudjelujte u tračevima o nenazočnim kolegama. To je prilika da pokažete da znate plivati protiv struje.

4. Uvijek govorite sažeto i kratko. Odrecite se nadutoga, širokog razglabanja. Recite samo ono to je važno. Ako ne znate točno što biste htjeli, onda je bolje da se i ne javljate za riječ. Razmislite najprije o svojem komentaru.

5. Pokušajte gledati iz šefove perspektive. Što je dobro za pojedinca, može biti opasno za tvrtku. Šef ima na umu cjelokupnu mrežu odnosa vezanih za tvrtku. Ako šef i uz obveze nađe vremena za vas, ne zaboravite za to zahvaliti. Lijepo ponašanje pridonosi ugodnom ozračju.

6. Ne oslanjajte se na standardna rješenja. Svaka je situacija drukčija. Što je pomoglo jednome, drugome može štetiti. Recimo, katkad je suzdržanost potrebna i nosi vas dalje, a katkad je potrebno to prije doći na položaj s kojega se odlučuje. Svaki je put važno gledati oko sebe i pitati se: za to su drugi uspješni? Što ostavlja dojam?

Ako me pitate što me se kao pretpostavljenom doima na nekom suradniku, rekao bih sljedeće.

-     Upustite se u ono što je va šef “oduvijek želio učiniti”. Valja početi, a zatim prve rezultate raspraviti sa šefom i vidjeti što će na to reći.

-     Iskoristite priliku kada se neki kolega na višem položaju razboli ili je na odmoru. Preuzmite neke njegove poslove i ne bojte se prekovremenog rada. (Vaš cilj ipak nije nekome oduzeti radno mjesto, nego pretpostavljenima pokazati vašu sposobnost za složenije poslove.)

-     Pritecite u pomoć kada to možete a da vas nitko ne moli.

Evo kako možete proanalizirati trenutno stanje svoje karijere:

-     Težim li za tim da dobijem više odgovornosti? Analiziram li uvijek iznova svoje izglede za budućnost?

-     Imam li dobar odnos prema pretpostavljenima? Znam li koliko me cijene?

-     Radim li ako je potrebno i doma? Što poduzimam za dobro radno ozračje?

-     Koliko ulažem u privatne kontakte s kolegama, osobito onima koji mi baš nisu po volji?

-     Radim li stalno na izobražavanju?

-     Imam li prijatelje u tvrtki koji mi kažu kakav dojam ostavljam na njih?

-     Koje kontakte trebam poticati, a koje okončati jer su nevažni i banalni?

-     Očekujem li u ovoj tvrtki nešto više za svoju budućnost?

-     Što mi je cilj za sljedeću godinu? Gdje želim biti za pet godina?

-     Što je moj prioritet za sljedeći mjesec?

-     Znam li spremno svoj uspjeh podijeliti s drugima?

-     Vidim li probleme kao priliku?

-     Znam li aktivno slušati i postavljati mnoga pitanja?

Kada odgovorite na ta pitanja, znate otprilike gdje ste. Što ćete poduzeti da poboljšate svoj položaj u budućnosti? Pronađite načine da uklonite svoje nedostatke. Odredite vrijeme kada ćete provjeriti svoj napredak.

Možda ste, proučavajući svoj položaj, zaključili da trebate promijeniti zanimanje. Nedavno provedeno istraživanje pokazuje razloge za promjenu radnog mjesta:

22% – posao ne zadovoljava

19% – plaća ne zadovoljava

14% – osobne teškoće na radnome mjestu

11% – nemogućnost napredovanja

9% – nesuglasje s politikom i poslovanjem tvrtke

6% – rezignacija

6% – reorganizacija

5% – odgovornost bez mogućnosti utjecaja na odluke

8% – drugi razlozi.

Čovjek bi trebao naći novi posao prije no što “iznutra” da otkaz. Pri tome ne treba čekati na burzu radnih mjesta ili novinske oglase. Pokažite inicijativu, sposobnost probitka i ustrajnost. Sami, i to odmah uzmite u ruke budućnost svojega zanimanja.

Potrudite se naučiti pisati zamolbe, a zatim se pripremite za informativni razgovor prema sljedećim naputcima.

1. Što je na poslu za koji se natječete najzanimljivije (budućnost, izazovi i sl.)?

2. Zašto želite raditi upravo u toj tvrtki? (Raspitajte se o tvrtki i sredite te podatke.)

3. Zašto bi trebali zaposliti upravo vas? (Ne ponavljajte biografiju koju ste predali u pisanom obliku, samo je spomenite. Nabrojite svoje kvalifikacije.)

4. Jeste li spremni otiÊi kamo vas tvrtka po alje? (Pozitivan odgovor ne znaËi da poslije neÊete moÊi izbjeÊi neke zadaÊe.)

5. Biste li željeli biti na mjestu svojeg pretpostavljenog? (Ljudi koji teže uspjehu veoma se cijene.)

6. Kako ocjenjujete svoj dosadašnji uspjeh? (Ne ispričavajte se za neuspjehe! Gledajte pozitivno i predstavite svoje natjecanje za to mjesto kao mogućnost napredovanja.)

7. Koji je vaš najveći poslovni uspjeh? (Uputite na uspjehe u studiju i poslu.)

8. Što biste željeli raditi za dvije, pet, deset godina? (Možete prirediti malu skicu svojih planova.)

9. Jeste li uvijek učinili sve to je bilo u vašoj moći? (Budite skromni, ali naglasite volju za izobražavanjem i napredovanjem.)

10. Tko vas može preporučiti? (Dobro je da imate papir s imenima tri do pet osoba, njihove adrese i telefonske brojeve.)

11. Zašto želite promijeniti radno mjesto? (Ako ste u poslovnim teškoćama, recite to glasno i jasno. Ne dopustite si negativne izjave o prethodnoj tvrtki ili pretpostavljenima.)

Uglavnom se smatra da su vrijedni i uspješni ljudi specijalizirani za neko područje. Oni posjeduju sposobnost ili znanja u kojima su bolji od drugih, i to ne ovisi o vrsti posla: i za obrtnike i za administraciju traži se specijaliziranost.

Prije svega, valja razmotriti to je to specijalizacija.

Napravite popis stvari koje sada obavljate ili pokušajte raščlaniti sadašnje zanimanje na radne postupke, na primjer:

-   brinem se za klijente

-   pronalazim nove proizvode

-   organiziram prodaju

-   oblikujem kataloge

-    brinem se za suradnike i motiviram ih. Kad ste sve zapisali, pitajte se: koja mi od ovih djelatnosti najviše odgovara? Kojoj se najviše radujem i koja mi najbolje ide od ruke?

Možda će se pri tome iskristalizirati posao koji najviše volite. Tu se valja specijalizirati. Upišite se na tečajeve, čitajte literaturu i slično da biste poboljšali svoja znanja i sposobnosti.

Što se više specijalizirate, to je vaša strijela oštrija i vaša snaga probojnija. Specijalizacija donosi novine. Svaki čovjek može postati specijalist za neko područje. U tome je vaša velika prilika.

Svaka životna dob je karakterizirana određenim razvojem i stajalištima. Svaki čovjek prolazi kroz određene faze koje valja uzeti u obzir pri planiranju karijere. U svim fazama, međutim, vrijedi život živjeti s oduševljenjem, optimizmom i elanom.

Načelo Peter polazi od činjenice da čovjek koji juri za karijerom tako dugo napreduje dok ne stigne na položaj koji je iznad njegovih mogućnosti, tako reći, na razinu svoje nekompetencije. Tada više nema promaknuća, ali ga nitko i ne skida s tog položaja. To objašnjava zašto na mnogim položajima sjede nekompetentni ljudi.

Za uspješnost nije važna dob, a to se vidi na primjeru Wolfganga Amadeusa Mozarta koji je s tri godine već svirao glasovir i pamtio dugačke glazbene odlomke koje bi jedanput čuo. Imao je sedam godina kada mu je tiskana prva skladba. Golda Meir imala je 71 godinu kada je postala predsjednicom izraelske vlade. George Bernard Shaw imao je 94 godine u vrijeme premijere svojega kazališnog komada. Thomas Edison je s deset godina u podrumu obiteljske kuće postavio laboratorij za svoje izume. Bobby Fisher imao je 15 godina kada je postao najmlađi velemajstor u povijesti šaha.

Medicinska je činjenica da se odvikivanjem od loših navika život može produžiti dvadeset godina. Tako barem tvrdi Linus Pauling, dobitnik Nobelove nagrade. Od Adamova doba do potopa ljudi su prosječno živjeli 846 godina. Mojsije je doživio 333 godine, a Salomon samo 95. U srednjem vijeku životna dobna granica smanjena je na 35 godina, a danas se ponovno popela na 72 godine. Medicina tvrdi da su čovjekovi organi predviđeni za životnu dob od 125 godina.

Koliko smije stajati moja karijera?

Što se kršćana tiče, poslovno napredovanje nije jedini cilj kojemu treba podrediti sve ostalo. Stoga se moramo pitati:

1. Koji su moji motivi? Za takve odluke sami smo odgovorni. Bog nas može blagosloviti na bilo kojemu mjestu. Bitno je znati Njegovu volju.

O vrijednosti nekog položaja Bog ima drukčiju predodžbu od ljudi. On ne sudi po bogatstvu i siromaštvu. Njegov poredak vrijednosti sasvim se razlikuje od našega.

Tekst je izvadak iz knjige Jorga Knoblaucha “Biti poduzetnik života”

The post Kako kršćanin može biti uspješan u poslu, a da se pri tome ne pretvori u karijeristu? appeared first on Bitno.net.

Bračni par ostavio lagodan život u Kanadi i vratio se u rodnu Rumunjsku boriti se protiv najviše stope pobačaja na svijetu

$
0
0

Na nedavnom susretu pro-life udruga u Rimu, Dan i Julija progovorili su o plodovima svoga rada i posebno istaknuli ovogodišnji, treći i najbrojniji Marš za život u Cluju-Napoci koji je okupio predstavnike Pravoslavne, Katoličke i Evangeličke Crkve

Dan i Julija Calinescu

Foto: Andreas Dureren/CNA

Kultura života. Ova poznata sintagma sv. Pape Ivana Pavla II. postala je životno geslo Dana i Julije Calinescu – bračnog para koji je odlučio napustiti udobnost života u Kanadi kako bi se posvetio izgradnji kulture života u rodnoj Rumunjskoj – zemlji sa jednom od najviših stopa pobačaja u Europi.

- Osjetili smo poziv da se vratimo u Rumunjsku i uključimo u izgradnju kulture života – kažu supružnici Calinescu, koji su još kao djeca sa svojim roditeljima napustili Rumunjsku i nastanili se u Torontu. Ipak, ljubav prema životu  ‘natjerala’ ih je na povratak u Domovinu i osnivanje pro-life udruge Life Nation, piše o njima stranica Catholic News Agency.

Na nedavnom susretu pro-life udruga u Rimu, Dan i Julija progovorili su o plodovima svoga rada i posebno istaknuli ovogodišnji, treći i najbrojniji Marš za život u Cluju-Napoci koji je okupio predstavnike Pravoslavne, Katoličke i Evangeličke Crkve.

- Svi su sudjelovali, a vidjelo se da kad je Crkva ujedinjena, Duh Sveti doista čini čuda! – istaknuo je Dan.

Ipak, glavna zadaća ovog bračnog para nije organizacija skupova, već svakodnevni susreti i pomoć onima kojima je pomoć nužna.

- Imamo dvostruki pristup. Pomažemo majkama u potrebi  i nastojimo podizati svijest, ali se obraćamo i budućim roditeljima – mladima u kriznim godinama. Julija i ja govorimo srednjoškolcima o kreposti čistoće.  Upoznajemo s  „teologijom tijela“ sve koji su spremni slušati – odrasle, mlade, bogoslove… – objašnjava Dan Calinescu.

Iako svjesni zadaća koje su pred njima, supružnici Calinescu puni su optimizma:

- Odrastati u Kanadi bio je blagoslov. Ondje smo upoznali  pro-life aktivizam, a sada ga moramo prenijeti. Vjerujemo da sve ono što ž želimo pokrenuti u Rumunjskoj doista može promijeniti društvo, a odlično je vidjeti kako se diljem Europe stvari razvijaju. Stoga smo puni nade u budućnost!

M. V. | Bitno.net

The post Bračni par ostavio lagodan život u Kanadi i vratio se u rodnu Rumunjsku boriti se protiv najviše stope pobačaja na svijetu appeared first on Bitno.net.

Papa Franjo: Gospodin daje jakost i neće dopustiti da nam je ponestane

$
0
0

“U proteklim smo katehezama razmišljali o tri dara Duha Svetoga: mudrosti, razumu i savjetu. Danas mislimo na ono što čini Gospodin: on dolazi uvijek da nas podupre u našoj slabosti i to čini posebnim darom: darom jakosti.”

Foto: radiovatican.va

Ima jedna prispodoba, koju je ispripovijedao Isus, koja nam pomaže shvatiti važnost toga dara. Sijač izađe sijati; no sve sjeme ne donosi roda. Ono koje završi na putu pojedu ptice; ono koje padne na kameno tlo i u trnje nikne ali brzo izgori osušeno na suncu ili ga uguši trnje. Jedino ono koje završi na dobrom tlu može rasti i dati ploda (usp. Mk 4, 3-9 // Mt 13, 3-9 // Lk 8, 4-8). Kao što sâm Isus tumači svojim učenicima, taj sijač predstavlja Oca, koji obilno raspršuje sjeme svoje Riječi. Sjeme međutim nailazi na suhoću našeg srca i, onda kada je prihvaćeno, u opasnosti je da ostane besplodno. Darom jakosti, međutim, Duh Sveti oslobađa tlo našega srca, oslobađa ga od tromosti, nesigurnosti i svih strahova koji mu mogu stati na put, tako da se Gospodinova riječ provodi u djelo, na autentičan i radostan način. Taj dar jakosti je prava pomoć, daje nam snage, oslobađa nas također od svih zapreka. 

Postoje također teški trenuci i ekstremne situacije u kojima se dar jakosti očituje na izvanredan, egzemplaran način. To je slučaj s onima koji prolaze kroz posebno teška i bolna iskustva, koja potresaju njihov život i život njima dragih osoba. Crkva sja svjedočanstvom mnoge braće i sestara koji nisu oklijevali dati svoj život kako bi ostali vjerni Gospodinu i njegovu evanđelju. I danas ima kršćana koji u mnogim dijelovima svijeta i dalje slave i svjedoče svoju vjeru, s dubokim uvjerenjem i ozbiljnošću, i ustrajavaju kada znaju da to može tražiti da plate najvišu cijenu. I mi, svi mi, poznajemo ljude koji su prošli kroz teške, vrlo bolne situacije. Ali, sjetimo se onih muškaraca i žena koji teško žive, koji se bore za boljitak svoje obitelji, da odgoje i školuju djecu: sve to čine jer postoji duh jakosti koji im pomaže. Koliki samo muškarci i žene – ne znamo im ni imena – služe na čast našem narodu, našoj Crkvi jer su jaki: jaki jer donose boljitak svome životu, svojoj obitelji, svome poslu, svojoj vjeri. Ta su naša braća i sestre sveci, sveci svakodnevice, sveci skriveni među nama: imaju dar jakosti da obave svoju dužnost kao ljudi, očevi, majke, braća, sestre, građani. Mnogo ih je među nama! Zahvaljujmo Gospodinu za te kršćane koje resi jedna skrovita svetost: Duh Sveti kojeg imaju u sebi je taj koji ih tjera naprijed! Dobro je sjetiti se tih ljudi: ako oni to čine, ako oni to mogu to učini, zašto ne mogu i ja? Bit će nam dobro također moliti Gospodina da nam dadne dar jakosti.

Ne treba misliti da je dar jakosti nužan samo u nekim prigodama ili pojedinim situacijama. Taj dar mora predstavljati temeljno obilježje našeg kršćanskog bića, u običnosti našeg svakodnevnog života. Kao što sam rekao, u svim danima svakodnevnog života moramo biti jaki, trebamo tu jakost, da donesemo boljitak svom životu, svojoj obitelji, svojoj vjeri. Apostol Pavao je rekao jednu rečenicu koju nam je dobro čuti: “Sve mogu u Onome koji me jača!” (Fil 4, 13). Kada se hvatamo u koštac sa svakodnevnim životom, kada dođu teškoće, sjetimo se toga: “Sve mogu u Onome koji me jača!”. Gospodine daje jakost, uvijek, neće dopustiti da nam je ponestane. Gospodin nas ne kuša iznad onoga što možemo podnijeti. On je uvijek s nama. “Sve mogu u Onome koji me jača!”

Dragi prijatelji, katkad možemo osjećati da smo u napasti da dopustimo da nas obuzme lijenost ili, još gore, malodušnost, osobito kada nas snađu nevolje ili kušnje života. U tim slučajevima ne klonimo duhom, zazovimo Duha Svetoga, da nas darom jakosti podigne i donese novu snagu i zanos našem životu i našem nasljedovanju Isusa.

Apel Svetog Oca

Draga braćo, pozivam vas da molite za rudare koji su poginuli u rudniku u Somi, u Turskoj, i za one koji se još uvijek nalaze zarobljeni u rudarskim oknima. Neka Gospodin primi pokojne u svoj dom i udijeli utjehu članovima njihovih obitelji.

Molimo također za osobe koje su ovih dana izgubile život u Sredozemnom moru. Neka se na prvo mjesto stave ljudska prava – molimo za to: da se na prvo mjesto stave ljudska prava – i neka se ujedine snage kako bi se spriječili ti sramotni pokolji. (IKA/Bitno.net)

The post Papa Franjo: Gospodin daje jakost i neće dopustiti da nam je ponestane appeared first on Bitno.net.

‘Nametanjem liberalnog spolnog odgoja djeci stvorili smo potražnju za abortusom’

$
0
0

Carol Everett, koja je vodila lanac od četiriju klinika za abortuse u Texasu u razdoblju od 1977. do 1983. u kojima je prema procjenama abortirano 35 000 nerođene djece prije njezina dramatičnog preobraćenja i odlaska iz industrije abortusa, priznala je da je imala za cilj postati milijunašica prodajući abortuse tinejdžericama

Carol-Everett

„Kako prodati abortus? U Sjedinjenim Američkim Državama to je vrlo jednostavno: prodaje se preko spolnog odgoja”, rekla je bivša vlasnica klinike za abortuse Carol Everett sudionicima Večeri ruža nakon održavanja Nacionalnog marša za život u četvrtak u Ottawi.

Carol Everett, koja je vodila lanac od četiriju klinika za abortuse u Texasu u razdoblju od 1977. do  1983. u kojima je prema procjenama abortirano 35 000 nerođene djece prije njezina dramatičnog preobraćenja i odlaska iz industrije abortusa, priznala je pred 430 sudionika na večeri da je imala za cilj postati milijunašica prodajući abortuse tinejdžericama.

„Zadali smo si cilj od 3-5 abortusa na svaku curu u dobi od 13 do 18 godina, budući da svi mi unutar industrije abortusa radimo na čistu proviziju”, rekla je. Sa svakom novom mušterijom Carol Everett je postajala sve bogatija.

Međutim, za ostvarivanje takvih financijskih ciljeva Carol Everett je rekla da je prethodno bilo potrebno stvoriti „tržište za abortuse.” To je značilo uvjeriti mlade ljude od najranije dobi da na seksualnost gledaju na potpuno drukčiji način od prethodnih generacija.

„Počeli smo s vrtićima. U vrtiću to radite tako da djecu rasporedite u krug i idete od jednog do drugog djeteta postavljajući mu isto pitanje: ‘Koje riječi koriste vaši roditelji kada pričaju o vašim intimnim dijelovima tijela?’”

„I vi i ja znamo da svaka obitelj u ovoj dvorani koristi različita imena za intimne dijelove tijela. Tako da kada dođete do trećeg ili četvrtog djeteta s istim pitanjem djeci postaje jasno da roditelji jednostavno nemaju pojma o tim stvarima. Ali mi imamo. Govorili bi im sljedeće: ‘Dečki, ovo je ono što vi imate, a curice, ovo je ono što vi imate i nemojte se sramiti svojih intimnih organa.’”

Carol Everett je objasnila da je svrha spolnog odgoja za djecu od najranije dobi razaranje onoga što ona zove „prirodni stid“ kod djece. Sve je napravljeno planski kako bi se „djecu udaljilo od njihovih vrijednosti i njihovih roditelja”.

Prije trećeg razreda osnovne škole djeci se pokazuju seksualno eksplicitni grafički prikazi o tome kako se izvode spolni odnosi. Prije četvrtog razreda osnovne škole djecu se potiče na masturbaciju, bilo same ili na grupnu masturbaciju s istim spolom.

Carol Everett je priznala da se u petom i šestom razredu osnovne škole djecu upoznaje s onim što ustvari povezuje spolni odgoj i abortuse.

„Moj cilj je bio da cure postanu seksualno aktivne koristeći kao kontracepciju oralne kontraceptive s niskom dozom etinil estradiola na kojima smo znali da će ostati trudne. Kako se to postiže? Dajete im pilulu s niskom dozom etinil estradiola kod koje je za postizanje učinkovite zaštite od trudnoće nužno da ju se uzima točno u isto vrijeme svakog dana. A vi i ja znamo da ne postoji tinejdžer na ovome svijetu koji sve radi u isto vrijeme svakoga dana.”

Carol Everett je rekla da djevojka koja je na piluli živi u uvjerenju da je ‘sigurna’ od trudnoće i ima češće spolne odnose nego djevojka koja nije na piluli.

„Takve pilule nisu djelovale i mogli smo postići cilj koji smo si zadali, a to je 3-5 abortusa kod cura u dobi od 13 do 18,” rekla je.

Carol Everett je rekla da ukoliko se spolni odgoj izvede kako treba, jednom kad djevojka ostane trudna, vjeruje da ima samo jedan izbor.

„Nazvat će našu kliniku jer su joj rekli da se mi zalažemo za ženino pravo na izbor.”

Kako bi prodali što više abortusa, Carol Everett je svoje zaposlenike trenirala kako one koji se obrate klinici navesti na pomisao da je abortus za njih jedino rješenje.

„Kada bi nam telefon zazvonio, već bi bili spremni. Vidite, naše smo ljude obučavali na koji način da odgovaraju na telefonske pozive, slično kao i agente u telemarketingu. Oni su prodavali abortuse preko telefona. Naravno, nismo ih mogli zvati agentima za telemarketing jer bi to bilo presurovo. Nazvali smo ih telefonskim savjetnicima. Za obuku zaposlenika koristili bi pisani scenarij (‘šalabahter’), u kojem su opisani načini kako odgovoriti na sve primjedbe, kako ukloniti svaku bojazan i prepreku da do abortusa dođe. To je bit prodaje, zar ne? Uklanjanje primjedbi kod kupaca i popunjavanje narudžbe, samo što se u ovom slučaju naručuje abortus”, rekla je.

Bivša pružateljica usluga abortusa rekla je da bi znala da je njihova strategija spolnog odgoja bila više nego uspješna onda kada bi mlada žena posjetila jednu od njenih klinika zbog devetog abortusa po redu.

„U mojoj zemlji abortus je metoda kontracepcije, a stopa ponovljenih abortusa kod žena je 45 posto. I usudila bih se reći da je to način kontrole rađanja i u vašoj zemlji,” rekla je Carol Everett.

Everett je dalje nastavila opisivati kako je tekao put njezina odlaska iz industrije abortusa koji je nazvala čudesnim jer je svoj život predala Bogu. 1995. godine osnovala je Heidi grupu, neprofitnu organizaciju posvećenu pomaganju ženama koje se nalaze u kriznim situacijama zbog neplanirane trudnoće. Grupa je dobila ime po vlastitom djetetu Carol Everett koje je abortirala 1973.

Carol je upozorila roditelje da ne ignoriraju ono o čemu njihovu djecu podučavaju u školi kroz spolni odgoj.

„Saznajte kakve materijale koriste u podučavanju vaše djece i unučadi. Od kritične je važnosti da to saznamo jer oni će na tim satovima posramiti vašu djecu, a kada su djeca posramljena onim što čuju, neće vam sigurno govoriti o tome kad dođu doma.”

„Preporučujem vam da odete do vaše knjižnice ili do škole i da ih upitate koje materijale koriste u poduci o spolnom odgoju”, rekla je.

Izvor: Zdravstveniodgoj.com/Lifesitenews.com

The post ‘Nametanjem liberalnog spolnog odgoja djeci stvorili smo potražnju za abortusom’ appeared first on Bitno.net.

Zoran Vukman o ‘Bradatoj pjevačici’ i teatru apsurda koji živimo

$
0
0

Euforija koja se podigla oko Conchite/Thomasa je zapravo pravi teatar apsurda, i da Ionesco sve to vidi – ne bi trebao ništa više pisati

Conchita

Foto: Albin Olsson/Wikimedia

Austrijski transvestit Conchita Wurst odnosno Thomas Neuwirth nakon pobjede na Eurosongu, kako izvješćuju mediji, dočekan je kod kuće kao kraljica. Bradati momak odjeven kao žena, s dugom kosom, umjetnim trepavicama i u dugoj večernjoj haljini, preko noći je postao zvijezda zapadne Europe.

Moram priznati da mi je kao, pretpostavljam, razboritom čovjeku, gotovo nemoguće pronaći trunak logike i zdravog razuma da bih shvatio oduševljenje europske publike bradatom pjevačicom. Doista, ne znam što bi u tom slučaju trebalo slaviti, odakle toliko euforije oko činjenice da je bradata žena pobijedila na Eurosongu. Donedavno, zdrav razum je govorio da je bradata žena oksimoron i da žena koja brije bradu i brkove ima ozbiljan hormonalni poremećaj. Danas, kriteriji su se promijenili, barem u EU: poželjno je biti oduševljen bradatim transvestitom, iako mi nije jasna motivacija – je li zato što živimo u vremenu u kojemu bi trebalo biti normalno da žene budu bradate, ili zbog same travestije koja postaje „mainstream”? Na koncu, čovjek se pita što Conchita Thomas Wurst uopće ima sa ženama i ženstvenošću? Da sam žena zasigurno ne bih želio da me zastupa bradati transvestit. O čemu je onda riječ? Čemu se treba pljeskati? Njegovoj pjesmi i nastupu? Očito je da u ovom slučaju nije u prvom planu njegovo pjevačko umijeće nego jednostavno – kontroverza, kako rekoh, oksimoron koji strahovito uzbuđuje zapadni svijet.

Klatno povijesti ide iz krajnosti u krajnosti. Nekada su se u putujućim cirkusima ljudi s izrazitim malformacijama i tjelesnim manama („čovjek-slon”..), pa tako i bradate žene nehumano i okrutno prikazivale kao – nakaze. Naravno, takva nečovječnost ne može imati nikakvog opravdanja. Ali to ne znači da treba ići u drugu krajnost – pa takve ljude i danas izlagati na sceni kao senzacije novoga i „drukčijega”. Nije li oduševljenje današnje publike bradatom ženom jednako u osnovi morbidno kao u neka druga vremena kad im se u cirkusima masa izrugivala – nije li to ista potka senzacionalizma i naslade nečim paradoksalnim i apsurdnim? U Ionescovoj drami apsurda „Ćelava pjevačica” prije više od šezdeset godina prikazan je početak destrukcije ljudskog jezika i komunikacije, na groteskan način upućeni smo u labirint ljudske otuđenosti. Ćelava pjevačica se u tom djelu samo jednom spominje, ona se ne pojavljuje kao lik, ali ostaje u podsvijesti naše civilizacije kao paradigma koja asocira na teatar apsurda, i na sam život koji poprima konture apsurdnosti u svojim dekonstrukcijama.

Nije slučajno da bradata pjevačica asocira na tu Ionescovu dramu, koja je – gle slučajnosti – prvi put izvedena 11. svibnja 1950. godine, skoro pa na datum trijumfa austrijske bradonjice. Sam nastup bradate pjevačice, pa ni njezina/njegova pobjeda ne bi bili toliko apsurdni da nije kontekst u kojemu se sve to događa, i provala oduševljenja – da je, eto, Zapad toliko sretan što je emancipirao žensku bradatost, makar iza svega toga bio i jedan muškarac. Žene opet nitko ništa nije ni pitao. Euforija koja se podigla oko Conchite/Thomasa je zapravo pravi teatar apsurda, i da Ionesco sve to vidi – ne bi trebao ništa više pisati. Apsurd živimo, posve otvoreno njegovoj razornosti. Nakon dekonstrukcije jezika i komunikacije, došli smo do dekonstrukcije logike, zdravog razuma, prirode i vizualnog… pojmovi ženstva i muževnosti izgubljeni su u vrijednosnom kaosu.

U pobjedničkoj euforiji, Conchita/Thomas poručuje da želi usrećiti svijet – to je ono što bi nas trebalo najviše zabrinuti jer ne znam kako je taj dečko zamislio da donese sreću cijelom svijetu. Ako misli da bi žene trebale njegovati brkove i bradu kako bi nalikovale njegovoj viziji ženstva, onda bi mu trebala što hitnija stručna pomoć da ne bi sutra bila potrebna „usrećenom” svijetu. U Ionescovoj drami jedan lik pita – „Usput rečeno, što je s ćelavom pjevačicom? Gospođa Smith odgovara: „Još uvijek se češlja na isti način.” Možda za nekoliko godina netko zapita: usput rečeno, a što je s bradatom pjevačicom? I dobije spreman odgovor: Eno je, još uvijek se brije na isti način.

Zoran Vukman | www.velecasnisudac.com

The post Zoran Vukman o ‘Bradatoj pjevačici’ i teatru apsurda koji živimo appeared first on Bitno.net.


Spolni odnos govori jezikom braka

$
0
0

Osobe koje čuvaju spolnost za brak i svoje predbračne godine provode učeći ispravno voljeti, češće donose dobre bračne odluke i stvaraju snažnije brakove

Spolni odnos govori jezikom braka

Foto: Shutterstock.com

Spolnost ima svoje značenje. Ona govori određenim jezikom. Kada razmislimo o svemu što spolnost uključuje – o činjenici da se pomoću nje na svijet donosi novi život, o činjenici da ona uzrokuje stvaranje snažne emocionalne bliskosti, o činjenici da u darivanju naših tijela mi predajemo sami sebe – počinjemo shvaćati da je Bog stvorio spolnost s njezinim određenim značenjem, s njezinim vlastitim jezikom. I taj jezik je vječan. Spolnošću se ne govori samo: “Bit ću s tobom neko vrijeme” ili: “Sviđa mi se tvoje tijelo.” Spolnost govori: “Predajem ti se zauvijek i sjedinjujem se s tobom. Želim se pridružiti tebi i Bogu u stvaranju, podizanju i školovanju djece.” Spolnost govori jezikom vječnosti. Ona govori jezikom braka.

“Uz tako velik broj razvoda u posljednje vrijeme, brak izgleda prilično prazan. Ako je vrlo vjerojatno da ćemo se razvesti, zašto onda moramo čekati sa spolnim odnosima sve do braka?”

Zato što je vjerojatnije da se ljudi koji čuvaju spolnost za brak neće razvesti. Većina razvoda potječe od loših bračnih odluka – odluka za vjenčanjem s osobom s kojom se niste trebali vjenčati. Većina tih loših odluka potaknuta je bliskošću nastalom u spolnoj aktivnosti. Osobe koje čuvaju spolnost za brak i svoje predbračne godine provode učeći ispravno voljeti, češće donose dobre bračne odluke i stvaraju snažnije brakove.

Znam da su mnogi od vas razočarani u brak. Bili ste svjedoci raspada brojnih obitelji tako da vam je često teško uopće povjerovati da brakovi ikada uspijevaju. Ali vjerujte mi, to može na vas pozitivno utjecati. Ako se posvetite dobrim vezama i ustrajete u visokim očekivanjima, ako sačuvate spolnost za brak, ako naučite uistinu nekoga voljeti i vjenčate se s osobom koja će moći postupati na isti način, u svoj brak unijet ćete prednosti koje će vam ići u prilog.

“Što ako se vi uopće nikada ne želite vjenčati? Zar ne smijete nikada imati spolne odnose?”

Kada odjednom postaje ispravno govoriti tim jezikom a da tako ne mislite – iskorištavati drugu osobu – samo zato jer ste odlučili da se ne želite vjenčati, ali ipak želite iskusiti spolne odnose? Odgovor je – nikada.

U svakom slučaju, nikada nećete u potpunosti doživjeti spolne odnose ako nekome ne želite predati svoj život. Ono što čini spolnost doista prekrasnom jest iskreno govoriti njezinim jezikom, a ne samo učiniti nešto površno i reda radi s nekim jer se vi zbog toga dobro osjećate ili jer želite to iskusiti.

Suprotno uvriježenu vjerovanju, spolni odnos nije potreba. Milijuni nevjenčanih ljudi žive iznimno sretno i bez njega, a kada umru, sigurno nije celibat taj koji ih je ubio.

“Zašto bi mi Katolička Crkva govorila što trebam činiti sa svojim tijelom? To je moje tijelo i ja bih s njim trebao činiti ono što ja želim.”

Ovo je pitanje koje mi se najčešće postavlja. Kao prvo, to zapravo i nije tvoje tijelo, zar ne? Ono je više kao posuđeno. Onaj Netko ti ga je posudio i ti ćeš ga jednoga dana morati vratiti. Kada za to dođe vrijeme, Njemu ćeš morati objasniti sve ono što si s njim činio.

Prisiljava li te Crkva da činiš nešto sa svojim tijelom? Ima li Crkva nekakav odred specijalaca koji te prisiljava na celibat? (“Mi znamo da si tu unutra i da griješiš. Iziđi van s rukama podignutim u zrak. Ne možeš pobjeći – biskup stoji na svakim vratima.”)

Poruka Crkve je posve drugačija: Bog te je stvorio i On zna kako se ponašaš. Moral je samo uputa za upravljanje tvojim tijelom. Spolnost govori jezikom – jezikom trajne ljubavi. Ako želiš, možeš je slobodno izdvojiti i izvan tog konteksta, ali ćeš onda za to snositi tjelesne, emocionalne i duhovne posljedice. Zlouporaba tog jezika može te povrijediti – jako povrijediti.

“Koje je značenje pojma ‘čistoća’?”

Kada ljudi govore o čuvanju spolnosti za brak, oni najčešće koriste jednu od ove dvije riječi: “uzdržljivost” ili “čistoća”.

Ja osobno, u ovom slučaju, nisam sklona riječi “uzdržljivost”. Ona ne obuhvaća ono što mi želimo reći. Ona se čak nužno i ne odnosi na spolnost. Svi katolici znaju da je u vrijeme Korizme petak dan za uzdržljivost. Znači li to da se katolici taj dan moraju uzdržavati od spolnih odnosa? (“Samo se petkom moramo uzdržavati od spolnih odnosa? Za vrijeme Korizme? Super! Crkva nije tako stroga kao što sam mislio!”) To je pogrešno razmišljanje. U ovom slučaju “uzdržljivost” znači da se petkom uzdržavamo od mesnih obroka.

“Uzdržljivost” je negativan pojam. Ona označava, najjednostavnije rečeno, ne činiti nešto. Teško da će nas uzdržljivost moći privući. Riječ “čistoća” je drugačija. Čistoća se veže uz spolnost – uz razumijevanje i poštivanje spolnosti. Čistoća se odnosi na prepoznavanje i poštivanje činjenice da je Bog spolnost stvorio da govori jezikom – jezikom trajne, odane, bračne ljubavi. Čistoća prepoznaje da je poštivanje toga jezika najbolji način življenja ljubavi.

Ja osobno volim riječ “čistoća” jer se ona odnosi na svakoga. “Uzdržljivost” od spolnih odnosa odnosi se samo na nevjenčane osobe. Mi koji nismo u braku ne volimo čuti od drugih osoba kako se mi moramo uzdržavati, a oni ne.

“Moraju li ljudi u braku živjeti čistoću?”

Ljepota čistoće je u tome što ona nije vrsta vrline “učini kako ja kažem, a ne kako ja postupam”. 

Bračni spolni odnosi predstavljaju “vo­đenje ljubavi” u svom najstvarnijem smislu. Oni govore: “Ja ti predajem sebe i predajem se onome što je najbolje za tebe, zauvijek.” 

Čistoća je stvorena za svakoga – vjenčane ljude, nevjenčane – i za svećenike i časne sestre. Čistoća ne znači “ne imati spolne odnose”. Čistoća znači shvatiti kako spolnost govori jezikom – jezikom trajne, vječne, samopredane ljubavi koja govori: “Ja ti predajem sebe”, i živjeti takav život.

Za one koji nisu u braku, očito, čistoća znači uzdržljivost od spolnih odnosa. Ali, što čistoća predstavlja vjenčanim ljudima?

Vjenčati se ne znači da vi odjednom možete činiti sve što želite sa svojim suprugom ili svojom suprugom. Bračni spolni odnosi predstavljaju “vo­đenje ljubavi” u svom najstvarnijem smislu. Oni govore: “Ja ti predajem sebe i predajem se onome što je najbolje za tebe, zauvijek.” Čistoća za vjenčane ljude znači poštivanje toga jezika. Ona znači iskreno govorenje čitavo vrijeme. Čistoća, kroz bračni jezik spolnosti, predstavlja vašu neprestanu brigu i traženje onoga što je najbolje za vašega supružnika. Govorenje: “Ja želim spolni odnos i želim ga sada i nije me briga što ti želiš” nije izražavanje ljubavi. To nije čistoća.

Ivan Pavao II. je prije nekoliko godina dao izjavu koja je podigla puno prašine. On je rekao da u odnosu između supružnika ne bi smjela postojati “požuda”. Novine u SAD-u su iskoristile taj citat i pokušale od njega napraviti predmet općeg ismijavanja. Pisali su kako Papa vjeruje da između supružnika ne bi smjela postojati spolna privlačnost i da oni ne bi trebali uživati u spolnim odnosima.

Da su novinari slušali sve što je govorio, shvatili bi koliko su pogriješili. “Požuda” ne označava spolnu privlačnost. Privlačnost je, posebno između supružnika, dobra stvar. Ivan Pavao II. je sam to rekao nekoliko puta. Požuda, nasuprot tome, znači svođenje cijele osobe samo na spolnost. Požuda je želja za iskorištavanjem druge osobe – za gledanjem te osobe isključivo kao objekta osobnoga, spolnog zadovoljavanja. A tome, čak ni u braku, nema mjesta.

Supružnici bi se trebali međusobno voljeti. Oni bi trebali prionuti jedno uz drugo i iskazivati međusobnu nježnost. Oni bi trebali imati zdrav, aktivan, ugodan spolni odnos. Ali oni ne smiju nikada, baš nikada iskorištavati jedno drugo. Iskorištavanje nije dio čistoće.

Mary Beth Bonacci (preuzeto iz knjige Prava ljubav – Verbum)

Za više ovakvih tekstova - klikni like

The post Spolni odnos govori jezikom braka appeared first on Bitno.net.

Kršćanska Hrvatska treba kršćanskoj Europi – suprotstavimo se neistinama koje su u suprotnosti s našim vrijednostima

$
0
0

Bitno.net će u idućih nekoliko dana objaviti razgovore s nekoliko političara – kandidata za Europski parlament koji su svojom dosadašnjom aktivnošću pokazali da su nadahnuti i motivirani kršćanskim vrednotama. Imajući u vidu da smo kršćanski portal, zanimaju nas upravo takvi političari koje želimo predstaviti našim čitateljima. Odabrali smo one koji su se svojom dosadašnjom aktivnošću već profilirali u javnosti kao prepoznatljivi promicatelji i iskreni zagovornici vrijednosti na čijim temeljima je izgrađena autentična europska kultura.

Marijana Petir

Marijana Petir, članica Hrvatske seljačke stranke i kandidatkinja za Europski parlament s kandidacijske liste broj 6 (lista HDZ-a, HSS-a, HSP-AS-a, BUZ-a, ZDS-a i HDS-a), rođena je u Kutini 4. listopada 1975. godine. Područnu školu završila je u Grabričini, osnovnu školu u Velikoj Ludini, a XII. gimnaziju u Zagrebu. Završila je studij biologije i ekologije na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, kao i studij teologije na Institutu za teološku kulturu laika Katoličko-bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu na kojem je završila i poslijediplomski studij iz Managementa neprofitnih organizacija i socijalnog zagovaranja.

Predsjednica je HSS-a Sisačko-moslavačke županije i potpredsjednica HSS-a na nacionalnoj razini. Obnašala je dužnost saborske zastupnice u dva saziva i bila je predsjednica Odbora za zaštitu okoliša Hrvatskog sabora, te  članica izaslanstva Hrvatskog sabora u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe i članica Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Zajedničkom parlamentarnom odboru Republike Hrvatske – Europske unije.

Marijana Petir vodila je Antinuklearnu kampanju u Hrvatskoj kojom je spriječena gradnja odlagališta nuklearnog otpada na Moslavačkoj gori, a organizirala je i kampanju kojom je Hrvatska proglašena zemljom slobodnom od genetski modificiranih organizama. Volonterski vodi Ured za promicanje socijalnog nauka Crkve Sisačke biskupije.

- Kako vidite poziciju i političku ulogu Hrvatske u Europskoj uniji?

Hrvatska je punopravna članica EU što znači da naš glas jednako vrijedi kao i bilo koje druge članice i imamo utjecaj na odluke koje će se donositi. S obzirom na to da se u Europskom parlamentu donosi 70% odluka koje ćemo morati primijeniti na svoje živote i na svoje zakone, mora nam biti važno da nas tamo zastupaju ljudi koji vole svoju zemlju i svoj narod i koji s nama dijele isti sustav vrijednosti. Važno je da Hrvatska bude jaka i učinkovita i da se zna izboriti unutar struktura Europske unije za svoja prava, i uzeti ono što nam EU daje. Ne smijemo se ponašati podanički i servilno prema stupovima europske administracije, već moramo prepoznati i ostvariti sve ono što je važno za budućnost Hrvatske.

- Ako budete izabrani, na koji način ćete se zalagati za kršćanske vrijednosti u Europarlamentu?

Poznato je da sam ja bila jedina zastupnica u Hrvatskom saboru koja je glasovala protiv Zakona o suzbijanju diskriminacije kako bi zaštitila obitelj utemeljenu na braku između muškarca i žene i upozorila da je pravo na život ljudsko pravo. Tada, 2008. godine, bila sam sama u toj borbi za zaštitu obitelji, no već 2013. godine 950 000 naših građana potvrdilo je na referendumu da dijeli isti sustav vrijednosti kao i ja. Kao što sam to radila u Hrvatskom saboru, planiram jednako tako i u Europskom parlamentu glasovati protiv loših zakona koji potkopavaju obitelj i promiču ideologiju koja je u suprotnosti s naravnim zakonom. Tražit ću istomišljenike i surađivati s njima i u političkom svijetu ali i u civilnom društvu jer lobiranje je važan segment rada u institucijama EU-a.

  Želim zastupati i hrvatskog seljaka koji je na rubu opstanka i kojeg se godinama sustavno uništava. To je porazno, tim više što je gotovo pola proračuna EU-a, čija smo punopravna članica, namijenjeno upravo Zajedničkoj poljoprivrednoj politici

- Koji su prioritetni ciljevi kojima se mislite posvetiti u svom radu?

I dalje ću se boriti za zaštitu obitelji jer obitelj je prva škola međuljudskih odnosa, obitelj je mjesto gdje nas uče hrvatski jezik, gdje nas uče Lijepu našu, gdje nas uče moliti Boga i gdje nas uče kakvi ljudi trebamo biti. A na kraju, ipak sve ovisi o tome kakav je tko čovjek! Zalagat ću se za zaštitu života od začeća do smrti jer smatram da je pravo na život ljudsko pravo. Zalagat ću se za dostojanstveno radno vrijeme svih zaposlenih i za njihov slobodan dan u tjednu, s naglaskom da je to u kršćanskoj tradiciji nedjelja. Bit ću glas hrvatskog seljaka koji je danas na rubu opstanka i kojeg se već godinama sustavno uništava. To je porazna činjenica, tim više što je gotovo pola proračuna Europske unije, čija smo punopravna članica, namijenjeno upravo Zajedničkoj poljoprivrednoj politici jer je proizvodnja hrane prepoznata kao jedan od strateških ciljeva poljoprivrede. Nedopustivo je da danas nijedan hrvatski europarlamentarac nije član Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj, a ja ću to biti jer smatram da treba pomoći onome koji proizvodi hranu ali i čuva hrvatski prostor. Tako ću biti glas svih onih koji žive na ruralnom području, a to je čak 40 posto stanovništva Republike Hrvatske, naših sugrađana koji nerijetko nemaju ni socijalnu ni komunalnu infrastrukturu. Hrvatsko selo je uz Katoličku Crkvu sačuvalo vjeru, jezik, nošnju, kulturu, pjesmu i identitet hrvatskog naroda i zato zaslužuje podršku.

- Kakva su vaša stajališta o rezolucijama kojima se u zadnje vrijeme članicama EU-a pokušava nametnuti gender ideologija (Zuber, Estrela…) i kako se mislite postaviti kao eurozastupnik prema takvim inicijativama?

Sasvim je logično da takve inicijative meni nisu prihvatljive i da ih neću podržati. Možda je najbolje dr. Gudrun Kugler, predstojnica Europskog instituta za kršćanofobiju, odgovorila na ovo pitanje gostujući na Danima kršćanske uljudbe Sisačke biskupije u kojoj ja volonterski vodim Ured za promicanje socijalnog nauka Crkve. Rekla je kako vjeruje da će Petir doći kao odgovor na Zuber i Estrela izvješća. To će naravno biti moguće ako budem izabrana u Europski parlament.

- Kako komentirate sve rašireniji euroskepticizam u Hrvatskoj i strah od mogućeg gubitka nacionalnog i kršćanskog identiteta u europskim integracijama?

Kakva je Hrvatska i kakva je Europa ovisi o svima nama. Ja mislim da kršćanska Hrvatska treba kršćanskoj Europi i da je vrijeme da izađemo iz spirale šutnje i suprotstavimo se neistinama i onome što se nameće kao imperativ, a u suprotnosti je s vrijednostima koje živimo. Ne možemo stalno okretati glavu na drugu stranu i praviti se da nas se sve ovo što se događa ne tiče jer nam je skroz udobno u našim sobama. Naravno da si moramo priznati da smo kao angažirani vjernici laici postali manjina, bez obzira na to što nas se 90% izjašnjava kršćanima, ali možemo biti kreativna manjina i promijeniti ono što ne valja, koristeći prave metode. I referendum je pokazao da smo, kada su nas natjerali do zadnje crte obrane, u stanju reagirati. Trebali bismo ubuduće biti kreativno proaktivni.

- Kako ocjenjujete korist, ali i štetu koju Hrvatska ima od svog dosadašnjeg članstva u Uniji?

Hrvatska Vlada do sada nije nažalost iskoristila prednosti članstva u EU-u, tako da plaćamo članarinu a sredstva nažalost ne povlačimo. Kod glasovanja vezano uz neke općeljudske vrijednosti, bilo je vidljivo da su glasovi iz Hrvatske bili važni. Zato ne bi trebalo podcjenjivati ulogu i značaj Hrvatske, a to činimo uglavnom mi sami. Imamo utjecaj na donošenje ali i na rušenje zakona, a to je velika stvar. Važno bi bilo da naši predstavnici i u Europskoj komisiji i u Europskom parlamentu shvate da njihova odgovornost štiti interese Hrvatske i da se počnu tako ponašati. Nije smisao imati najveći broj rasprava, smisao je da te rasprave imaju neki utjecaj i da se argumentiraju stavovi, a ne da se događa da naši ribari gube jer Europska komisija ima netočne podatke o stanju plave ribe u Jadranu, da zbog nesposobnosti naše Vlade hrvatsko selo ostane ove godine bez 330 milijuna eura, te da su naši potrošači i dalje građani drugog reda jer nam i dalje na police stižu proizvodi lošije kakvoće od onih koji stižu na tržište Zapadne Europe iako imamo povjerenika Europske komisije za zaštitu potrošača.

  Politika je onakva kakvi su ljudi koji je čine. Ako polazimo od pretpostavke da su kršćani kao uzor odabrali najvećeg od svih, Isusa Krista, onda je jasno da vjerujem da mogu politiku učiniti boljom

- Kako vidite ulogu vjernika u suvremenoj demokraciji?

Ja se zalažem za angažman vjernika u politici jer osim što im to nalažu i dokumenti II. vatikanskog koncila, ujedno smatram da je politika onakva kakvi su ljudi koji je čine. S više dobrih ljudi u politici i politika može biti bolja. Ako polazimo od pretpostavke da su kršćani kao uzor odabrali najvećeg od svih, Isusa Krista, onda je jasno da vjerujem da su oni dobri ljudi i da mogu politiku učiniti boljom. Nemaju naravno svi poziv za politiku, no isto se odnosi i na kulturu, znanost, ali i civilni sektor. Mišljenja sam da nam nedostaje pravi kršćanski think-thank i u Hrvatskoj i u Europi, i na tome treba hitno poraditi. Upoznala sam velik broj istinskih vjernika koji svojim životom svjedoče Evanđelje i radovalo bi me kada bi to svoje svjedočenje pokazali i svijetu. Svijet sigurno ne bi ostao ravnodušan i mislim da bi postao barem malo bolji.

Bitno.net

The post Kršćanska Hrvatska treba kršćanskoj Europi – suprotstavimo se neistinama koje su u suprotnosti s našim vrijednostima appeared first on Bitno.net.

Kako je Bog s jednim videom objavljenim na Bitno.netu spasio nerođeni život

$
0
0

Pišem ta svjedočanstva, da se proslavi Gospodin, a i zato jer o tome ne možemo čitati u dnevnim novinama. Važnije je spašavanje pasa-lutalica, nova (dvadeset i peta) veza neke glumice, te bombardiranje mozgova hororima o „monetarnoj politici, rejtingu, fiskalnoj blagajni, resursima, fondovima, nelikvidnosti, koncesijama“ i drugim staro-hrvatskim pojmovima, koji nas ispunjavaju strahom, stresom i panikom

Foto: Shutterstock.com

 

Najteže je početi pisati. Uvijek muku mučim s prvim rečenicama, koje bi trebale biti kao neki temelj ostatku teksta, misao vodilja odnosno izvor iz kojega će poteći potok. Kako pišem dugačke kolumne (ne slušaju mi propovijedi pa liječim frustracije na papiru/u Wordu) i rjeđe negoli drugi uvaženi kolumnisti (imam pet titula iza kojih stoji petnaest mukotrpnih obaveza) kod mene nije riječ o potoku već o rijeci. Danas mi u pomoć priskače jedna divna knjiga, iz koje sam razmatrao na jutarnjoj molitvi u našoj kapeli. Knjiga govori o oprostu, a napisana je srcem i rukom jedne žene, čudom preživjele strašan genocid u Ruandi, u vrijeme kojega je ubijeno preko milijun ljudi u svega nekoliko mjeseci. Događalo se to, prisjetimo se, 1994. godine, a cijeli je svijet odlučio zatvoriti oči i uši dok su svakodnevno tekle rijeke krvi tom krasnom afričkom zemljom. Nakon svega, autorica susreće starog prijatelja-svećenika, koji je, poput nje same, pripadnik plemena Tutsi, koji u ovom pokolju gubi sve svoje najbliže i jedva sam ostaje živ, skrivajući se u jednom potkrovlju. Uglavnom, ovaj joj svećenik tumači kako je do pogroma došlo zbog ljudskih grijeha, te kako je Bog patio u svakoj žrtvi krvavog pira nad njihovim narodom. Objašnjava, da je ljubav iznad svega i da će ljubav sve pobijediti, jer ljubav je život a mržnja smrt… I kaže joj nešto jako poticajno i lijepo: „Izgubili smo sve, baš sve, ali postoje i oni kojima je još teže, jer su izgubili Gospodina. Čini djela ljubavi, traži izgubljene, nađi Božju prisutnost u malenima, u djeci, u siromasima, izbjeglicama, gladnima… Čineći male stvari. Sjeti se: ljubav počinje od osmijeha.“ Eto, baš bih s tom rečenicom htio započeti: Ljubav počinje od osmijeha. A osmijeh je i ohrabrenje i prijateljstvo i nježnost i potpora i prisutnost i briga. Osmijeh liječi, zbližava, grije. Osmijeh je predvorje radosti, početak svih lijepih, vječnih ljubavi. Iskreno se može nasmiješiti samo onaj, čini mi se, koji je i iskreno plakao. Jer, u ovom nesavršenom svijetu ove su dvije sile – radost i tuga – tako blizu jedna drugoj i često se izmjenjuju u našim životima. Jesi li se danas nekome nasmiješio/la? Kao i poljubac, ili zagrljaj, kao molitva ili poklon, tvoj osmijeh može drugomu postati povjetarac u pustinji, melem na rani, zraka svjetlosti u tamnici samoće ili neke krize.

Volim zamišljati Božji osmijeh. Osobito mi je zanimljiv smiješak Svemogućega, kada me pouči nekoj novoj mudrosti, nakon što uvidim da sam nepoučljiv i da baš i nisam mudar. U tom smiješku nema pogrde ili omalovažavanja, to je izraz čiste i tako drage Božje milosti, kroz koju shvaćam da je Gospodinu milo što Njegovo dijete uči i traži, diže se i vraća, razmišlja i zaključuje, u Duhu Svetom, a ne u duhu ovoga svijeta. Tako, i ja sam ovih dana dobio, ponovno i ponovno, pouku koja se završila Božjim osmijehom, ali i osmijehom mnogih, providonosno uključenih u ovu priču. Dakle, zove me jedan mladić, očajan zbog činjenice da ga je djevojka ostavila i da ne želi roditi njihovo dijete, za čije su začeće nedavno doznali. Iako su dulje živjeli zajedno, dijete im nikako nije bilo u planu, iz dobro poznatih razloga: mladost, fakultet, nezaposlenost, itd. Štoviše, liječnik je izrazio sumnju u neku bolest „ploda“ jer se neki parametri nisu poklapali, reče aparat. Spoznaja o „neplaniranoj trudnoći“, krvarenje, navodna bolest, povišeni ton mladića koji nije za abortus… Uplašilo je mladu mamu (mama se postaje začećem, podsjećam, ne porodom djeteta) koja brzo prekida vezu i sprema se na zlo. Dečko mi govori, kako nema ni teoretske šanse da bi djevojka htjela razgovarati sa mnom, a njegova je molba samo da molim i da mu malo olakšam bol kroz koju prolazi. Okej, rekoh, nema problema, tu sam i za molitvu i za utjehu, i drugima ću rado javiti da mole za ovu tešku situaciju. Nakon razgovora, obuzima me neka žalost ali i neki osjećaj da nisam učinio dovoljno. Kao da mi je neka sjena sišla nad savjest. Opravdavam se, to je od umora, ta ovo je već treći današnji razgovor na istu temu, neispavan sam, iscrpljen od silnih poziva u pomoć, a daleko sam od Supermena. Počinjem se samo-sažalijevati, buniti, prigovarati, kao, ono ja izgleda moram imati deset para ruku, tri srca i dva mozga, a nitko ne pita kako je meni, trebam li ja štogod, smijem li i ja spavati i jesti itd… Kako je prošla Korizma, a bijah za volanom, pustim si ja rahmetli Safeta i uz „Snijeg pade, na behar, na voće“ barem nakratko puštam da mi misli odlete, negdje na Igman. Ali, niti nakon tri sljedeće sevdalinke, mira nema, a obično se, aman, smirim već nakon prve. Gospodin mi daje ovu misao: momak mi je u duh ubacio jednu blokadu. Izgovorio je jednu duhovnu „branu“ koja je u mojemu srcu zaustavila protok Božje pobjede. Rekao je: „Nema šanse da uspijete odgovoriti od pobačaja, ne želi ni čuti da zadrži dijete“. Prihvaćajući tu riječ – laž, nisam ni pokušao nazvati mamu ovoga maloga nerođenog čovjeka… Evo prvog osmijeha odozgor: „Mnogopoštovani oče Marko, gdje ti je vjera…?“ Stoga uzimam brata Samsunga i zovem dečka. Opet pričamo, ali ovaj ga put molim usrdno i s nekom čudnovatom sigurnošću, da mi pošalje broj svoje djevojke. Naposljetku se slaže, ali moli da pošaljem poruku, jer da je jako osjetljiva i da će joj biti šok ako ju nazove nepoznati čovjek, još k tome svećenik, koji i nije skroz čovjek (od zareza dalje moj dodatak, hehe). Vozeći do samostana, isključujem i muziku i druge misli, i molim krunicu Milosrđa. Već u sobi, razmišljam što bih napisao N.N., a da ona počne razmišljati misli života, a ne smrti, blagoslova, a ne prokletstva. Jedna kratka poruka, nipošto nekakvo sumorno moraliziranje, nešto od srca, a opet snažno, da joj bude kao neki putokaz, da sama shvati kako joj je dijete dar a ne kazna… U tom mi trenutku netko mejla kako obavezno trebam pogledati jedan video, objavljen na našem svakako najboljem portalu (svaka moja reklama, sto eura povišica) Bitno.net, gdje sada ovo i pišem, sav sretan (ne samo zbog povišice).

Ovako je to pisalo na samom portalu: „…Dirljivi video snimljen 2011. na kojem autistični i slijepi dječak Christopher Duffley pjeva duhovnu pjesmu “Open The Eyes Of My Heart” (pjesmu je napisao čuveni worship glazbenik Michael W. Smith, a u hrvatskom prijevodu zove se “Otvori oči mog srca”). Christopher je rođen prerano i jedva je preživio taj porod, a danas živi u New Hampshireu s obitelji svoje tetke koja se brine o njemu od malih nogu…“ Čekajući nadahnuće za sms, otvaram ovaj video i sav se ježim, i suze mi počinju teći, i ne mogu doći k sebi od snage i svjetla, od milosti i pomazanja, što s pozornice silazi na sve koji ovo Božje dijete slušaju i gledaju! Evo i drugog smiješka odozgor: „Vidi, vidi, ti smišljaš veleumne poruke, a ja ti se javljam preko mejla…“ Da, Gospodin sve upotrebljava, sve vodi i sve aranžira na svoj način. I učinio sam što sam „morao“, poslao sam N.N. porukicu ovoga sadržaja: „Draga N.N., ja sam taj i taj, znam sve, ne osuđujem te i želim ti pomoći. Kužim da nisi za razgovor, ali molim te za jedan korak hrabrosti, samo pet minuta tvoje pažnje, u ime života u tebi, u ime vjere koju ispovijedaš, u ime ljubavi koju si imala za svog višegodišnjeg dečka! Pogledaj molim te taj video i hvala ti na tome, tu sam ako bilo što treba.“

Sljedeće jutro, zove me ovaj mladić i kaže: „Ne znam što ste joj rekli, ne znam što se dogodilo, ali javljam vam da me nazvala sva u suzama i pozvala k sebi, te je otkazala pobačaj…“ Treći osmijeh odozgor: „Nisi ti, Ja sam!“ Bolestan dječačić (autizam i sljepoća) kao anđeo pjeva Bogu, i spašava evo, još jednog nerođenog anđela. Koliko se nevine dječice, samo zato što su bolesna, smakne već u utrobi… A Bog ih tako silno želi upotrijebiti za ovaj svijet! Tisućiti put vidjeh svoju malu vjeru, i veliku vjernost Boga živoga. Nebrojeno puta Gospodin me vodio svojim putovima, a ja opet iznova imam svoje putove. Nevjerojatan je čovjek, i nevjerojatan je naš Bog.

Nevjerojatan je i plakat kojega sam oštrim kleričkim okom zamijetio u čekaonici kod moje doktorice, prije nekog vremena. Išao sam skidati neku bradavicu na vratu, pa sam sljedećih tjedan dana imao upadan flaster na tom mjestu. Naravno, već drugi sam dan čuo priču kako sakrivam grešni „ugriz“ putenog zadovoljstva i kako je to, prije ili kasnije, bilo i za očekivati od mladog, zgodnog, simpatičnog, aktivnog, interesantnog, blagoglagoljivog i ljubopitljivog svećenika, koji uz to ima vlast, moć, župnu kasu i ne tako loš auto te, naravno, veze s istaknutim političarima. Kada sam lijepo objasnio da mi je doktorica rezuckala bradavicu, ispalo je da imam „neku doktoricu“ a čak su me zvali i sa bivše župe, pitajući je li istina da sam „se skinuo“… A skinuo sam samo tu jadnu bradavicu, al’ džabe objašnjavati. Čekam, dakle, u čekaonici i čitam veliki plakat, koji nosi naziv „Promoviranje tjelesnog vježbanja kod kardiovaskularnih bolesnika“ i koji je osmišljen kao „edukacijski poster“, bla bla. Između, slikom popraćenih, savjeta poput: „Šetnja… Vježbanje… Prestanak pušenja…“ čitam i druge savjete: „Vodite ljubav“ i „Bavite se meditacijom i jogom“. Očito je da na zdravo srce i krvne žile imaju pravo samo ne-kršćani (jer kršćani se ne smiju i ne mogu baviti jogom) i samo oni koji ne prakticiraju celibat. Pomislih, kako bi najbolje bilo da nas sve takve, najbolesnije u društvu, ograde u jedan gradić i puste da umremo od srčanih udara, izazvanih životom u celibatu i kršćanskom molitvom. Očito je i da se ovime šalje evidentna poruka i starijim građanima, koji više nemaju seksualnu potenciju. Ako ih ne dokrajče srčani, a jer jogu ne znaju zbog svoje zastarjele i zastranjene kršćanske tradicije, najbolje je da im se ponudi „bezbolna i dostojanstvena“ smrt eutanazijom. Mislim da nismo daleko od reklame za upravo ovakvo „rješenje“ pitanja bolesnih i starih. Savršeno društvo ne treba ne-savršene.

Mogao bih ovo uzeti kao uvrjedu, jer je riječ o javnom i službenom posteru, te negdje protestirati. Ali, već je prisutno toliko zasićenje raznim oblicima nezadovoljstva, parnicama i protestima svih vrsta; mir je ono što svakodnevno sve manje imamo i dobivamo, a tako ga je teško naći. Osim toga, ako bih protestirao dodatno bi me optuživali za protestantizam, za što sam već dovoljno i za cijeli život obilježen, jer tu i tamo poslužujem karizmaticima i aktivan sam u ekumenizmu. Prošli sam puta pohvalio djelo jednog protestantskog autora, što mi se u nekim glavama nikada ne će zaboraviti niti oprostiti. Tako, jedna mi persona piše kako je „zgrožena“ jer kao katolički svećenik čitam i preporučam knjigu jednog ne-katoličkog pisca! Knjizi poznatog pastora R. Warrena „Svrhovit život“ (nikako ne preporučam od sveg srca ne čitanje!) uvod su napisali vlč. dr. T. Ivančić i naš pokojni, neprežaljeni fra Z. Linić. Valjda su mislili da „p.“ znači pater, a ne pastor.

Odmah do gradića-logora za celibatarce i one koji ne meditiraju te čekaju na srčani, trebalo bi sagraditi nešto slično i za protestante. I za one koji u njima vide ljude i braću. I za one koji u svim ljudima i narodima i plemenima svijeta vide Božju djecu. Bez obzira na sve razlike i stilove života i vjerovanja. Ali, voditi nedogledne, puste rasprave s nekima kojima je teško prihvatiti činjenicu da postoje drugačiji i drugi, isto je kao raspravljati s onima kojima flaster na vratu svećenika neupitno označava grešno grickanje. A što kada bih, na primjer, morao objašnjavati kako kršćani bliskog i dalekog Istoka i šire, Boga nazivaju riječju Allah? Dragi Bože (dragi Allahu), bolje srčani nego takve epske debate. Samo bih još, glede toga, spomenuo naš posljednji Susret hrvatske katoličke mladeži u Dubrovniku. Dobro je, da ne bude zabune, što je Susret „katoličke mladeži“ a ne „kršćanske mladeži“ jer bi to impliciralo i druge vjeroispovijesti, npr. baptiste. Ako su i bili ondje, ubuduće bi bilo dobro da ih nekako i raspoznamo, npr. da nose neke posebne kape na glavi. Čisto zbog toga da ne bi koji mladi katolik popio kavu s kakvim mladim baptistom. Tako je lijepo bilo vidjeti silno mnoštvo naših mladih, zagrijanih Kristom! Nekima se najviše svidjela njihova pjesma. Posebno su lijepo, svi kao jedan, pjevali u vrijeme sv. Mise, predvođeni našim biskupima i svećenstvom. Prekrasno su pjevali mahom Hillsong pjesme, i slične. Posljednji sam put gledao kako isto pjevaju tisuće pastora na nekom skupu, na kojemu im se obratio i Papa Franjo, s vrlo značajnim i poučnim porukama, na što je ultra-poznati pastor Kenneth Copeland molio za Papu i vice-versa. Ima sve lijepo na You-tube. Ne bih se čudio da i Papa zna npr. pjesmu „Otvori oči mog srca“, čisto protestantsku, onu koja je spasila djetešce s početka današnje kolumne. Naš bi Papa bio dobar gradonačelnik gradova-logora za celibatarce, ne-jogiste, pa evo i za protestante.

Šalu na stranu, ali ne daleko na stranu, Božji me sveti osmijeh obasjao na jednoj nedavnoj duhovnoj obnovi, gdje su mi prišle dvije žene, svaka s djetetom u ruci. Prva mi je zahvalila, jer sam joj prije nekoliko godina, kroz uistinu dugačak razgovor objasnio kako bi rana pobačaja bila vrlo teška rana, dodana na ranu obiteljskog nasilja i bračnog preljuba. Kaže mi, da je upravo u trenutku kad je čula kako baš kroz to djetešce u njoj Gospodin želi donijeti mir i pomirenje, odlučila roditi, te mi sada sva radosna i ponosna pokazuje maloga sina, koji je zaista postao melem na rane života. Pojasnih joj da to u biti nisu bile moje, već riječi sv. Ivana Pavla, koji je u jednom obraćanju ženama spomenuo kako samo život može iscijeliti život. Smrt, dakle, ne donosi život. Abortus ne može donijeti nikakva dobra. Sljedeći sam dan upoznao samohranu majku, silovanu, koja nije dozvolila usmrćenje svoje bebe, jer je negdje u bolnici našla naš letak. Slava Bogu, dok sam dirnut dokraja držao u krilu njezino dijete, nisam se mogao oteti dojmu da sam ispunio svoj život i da samo zbog ovog čudesnog događaja ima smisla svaki napor i svaka borba. Neka silni, silni nebeski blagoslov siđe na ove hrabre majke, na ovu predivnu dječicu!

Pišem ta svjedočanstva, da se proslavi Gospodin, a i zato jer o tome ne možemo čitati u dnevnim novinama. Važnije je, dakako, spašavanje pasa-lutalica, nova (dvadeset i peta) veza neke glumice, te bombardiranje mozgova hororima o „monetarnoj politici, rejtingu, fiskalnoj blagajni, resursima, fondovima, nelikvidnosti, koncesijama“ i drugim staro-hrvatskim pojmovima, koji nas ispunjavaju strahom, stresom i panikom. Tako lijepa i bogata zemlja, a ljudi gladuju. Neki imaju milijune, drugi kopaju po kontejnerima. Nešto nije u redu, ali što? Sigurno je da su vremena teška, ali koja nisu bila? „Ne možete služiti Bogu i bogatstvu“. Naša je tragedija u tome, što za probleme ne tražimo Božju pomoć i savjete Njegove Riječi, već vjerujemo svijetu i njegovim metodama i floskulama. Samo malo, dobih inspiraciju, ne mogu se oduprijeti, pišem, evo: Nisam đubox/ne gledam CSI Miamy/ne klanjam se ljudima, pa ni Dalaj-lami/pizzu s artičokom ne ružim/“Fato mori dušmanke“ ne kužim/milošću Božjom, fejsbukom se ne služim/ne znam sve, niti moram znati/a ti, kolumnjaro, zbog toga ne pati/ Yeah, aha, aha.

Dragi moji obložavatelji (nova hrvatska riječ, netom izmišljena: obložavatelj – onaj koji stavlja obloge suosjećanja na rane i modrice) za mene je sljedeća vijest udarna vijest, važnija i od smjene ministra financija. Naime, u kanadskom se ženskom zatvoru u gradu Milton nalazi zatvorena Mary Wagner, koja izdržava kaznu od početka 2012., dok proces još traje. Zatvorena je zato, što je odgovarala žene od abortusa, ispred klinika koje čine ove masakre nad naj-nevinijima. 38-godišnja katolkinja (moja vršnjakinja) učinila je stravičan zločin, čekajući pred klinikama za pobačaj, moleći krunicu i dijeleći svakome tko ondje ulazi bijelu ružu, moleći smireno i bez ikakve prisile, da žene i djevojke razmisle o svojoj nakani. Optužba glasi: „uznemiravanje obavljanja zakonski omogućenog posla“. Šest je puta bila uhićivana, a već je tri godine provela u zatvoru. Dopušteno joj je samo jednom godišnje prisustvovati sv. Misi. Kada je zadnji put izašla pred suca, pun gnjeva i zloće rekao joj je: „I ti i tvoj Bog ste u krivu!“, dodavši da je molitva pred bolnicom izvor dodatnog stresa za žene. U isto je vrijeme otkriveno, kako se u bolnicama ispred kojih je Mary molila i bdjela, ilegalno čine abortusi i djevojčicama od 14 godina, bez znanja roditelja… Ali ne bez stresa, za cijeli život.

Sama Mary ne želi odustati od ovoga načina protesta protiv očigledne nepravde i zločina, pa makar ju do kraja života osuđivali na kazne. Ovako je napisala u jednom svome pismu: „U vrijeme posjeta Poljskoj, odveli su me također u logor Auschwitz… To što sam ondje vidjela, zapanjilo me do srži… Pročitavši u knjizi riječi „Neka se takav zločin više nikada ne dogodi“ posvijestila sam si, da se upravo to događa ponovno, pred našim očima, samo u drugom ruhu…“ Duboko vjerujem, da nije daleko vrijeme kad ćemo i mi biti zatvarani i obespravljivani samo zbog toga što zagovaramo pravo svakog čovjeka na život. Bez obzira na financijsko stanje nacije. I zato mi je, kao nepopravljivom aktivistu, došla jedna ideja. Tko god želi poslati pismo, najbolje na engleskom, makar dvije riječi-rečenice, ili crtež, ili pjesmu, ili bilo kakav drugi oblik podrške i ohrabrenja ovoj junakinji, može to učiniti u sljedeća dva mjeseca na mail-adresu kako pišem iza. Ja sam uspio sakupiti samo u jednome danu oko 500 potpisa pozdrava i podrške, pa pozivam da to učinite i vi, osobno ili u svojim župama, molitvenim zajednicama ili kao obitelji. Skenirane ili napisane pozdrave, molitve, poruke, možete poslati meni, a ja ću njoj, u zatvor. I meni će biti lijepo jednoga dana, kad u zatvoru dobijem barem sto tisuća pozdrava, da ih čitam umjesto žutog tiska, jedno pismo dnevno. Ako ništa drugo, hajmo se za nju i slične pomoliti. Taj će blagoslov prodrijeti sigurno kroz zatvorske zidove.

U svijetu u kojemu je obrana nerođenih ljudi zločin, najveći napad moraju proći baš oni koji su nositelji poruke života, na prvome mjestu ljudi Crkve. Da unište vjeru u Albaniji, Enver – Hodžini su komunisti prvo udarili svećenstvo. Uz mučne opise zlostavljanja, prisjećam se jednog osobitog primjera: svećenika su vezali lancem uz pseću kućicu, te je dvadeset godina iz te pozicije puzao, hranio se i obavljao sve ostalo, kao pas. Uz svakodnevna maltretiranja, kasnije priznaje da mu je najgore mučenje bilo to, što su mu neprestano lagali kako je Crkva uništena po cijelome svijetu, papa ubijen, te da je on posljednji živući svećenik. Upravo zato je naša podrška sličnima tako potrebna, da znaju da nisu sami i da borba itekako još traje! I da Crkvu „ni vrata paklena neće uništiti“ kako reče Gospodin. Amen.

Moramo se ipak suočiti s današnjim svijetom, te priznati da neke stare metode naviještanja evanđelja nisu više plodonosne. Sve se brzo promijenilo. Rekoh jednom našem starom patru u Poljskoj, kako smo se još do prije trideset godina, kao čin pokore, bičevali po leđima, u našoj redovničkoj zajednici. Da se danas bičujem, braća bi me odvela psihijatru. A on bi me pohvalio za seksualni mazohizam, koji „oslobađa“. Zato se valjda „bičujemo“ međusobno. Ne, potrebne su nam nove metode. To sam nekako jasno spoznao dok sam sa subraćom molio pred bolnicom u Vinogradskoj u Zagrebu, u sklopu akcije „40 dana za život“ (ekumenska inicijativa, nota bene) koju su naši volonteri pokrenuli, u četiri grada. Dok smo molili pred jednom od tih Golgota današnjice, gdje se ponovno i okrutno razapinje Isus u malenima, između nekoliko stotina prolaznika, samo se jedna osoba kratko obrušila na nas a jedna nam je kratko nešto lijepo rekla. Svi ostali su se kratko pravili da nas ne vide i ne čuju. Prolazili su mimo nas, kao pokraj zraka. To me nekako frapiralo. I to je slika današnjeg stanja. „Budi ili vruć ili hladan, jer ako si mlak, ispovratit ću te“ – tako govori Gospodin sv. Ivanu u Otkrivenju. Sad pođimo svi do ogledala, i pitaj ovu facu koju gledaš, jesi li imalo gorljiv za Isusa? Jesi li spreman za Njega ići i u zatvor? Jesmo li uopće svjesni svoga izabranja, naše misije u ovome svijetu, naših karizmi koje su nam dane da služimo drugima, dok zajedno hodamo k spasenju? Ili nam je baš svejedno? Ako nam nije svejedno, zašto još uvijek sjedimo… Što učiniti, da evanđelje zasja našem narodu? Kojim to „novim metodama“ doći do srca naših ljudi? Ne znam, zato pitam. Tražim katoličke metode, ako ne nađem, nažalost morat ću koristiti one protestantske, aha.

Desetak mi se čitatelja javilo s novčanom pomoći za tisak letaka, kako sam u prošlom članku zamolio. Hvala vam od srca. Sada su ti letci već u tisućama prošireni po mnogim župama, bolnicama, kolodvorima… I Bog će raditi, na svoje načine, i po njima. Čak mi je i jedan kolega svećenik uplatio nešto kuna. To je uistinu znak posljednjih vremena, hehe. Ostaje mi još priznati da prerijetko motrim Božji osmijeh, koji me korigira i tješi. A ljubav počinje od osmijeha, kako onaj svećenik reče. Kad sam bio mali, mama me škakljala i pjevušila neku pjesmu „Mali mrav“ i ja sam se jako smijao. Kad god se sjetim te pjesme, sjetim se maminog škakljanja i nasmijem se od uha do uha. Kad nam Gospodin pokazuje koliko griješimo kada nismo sve predali Njemu i kada želimo svojim snagama i idejama živjeti svoje planove, sjetimo se osmijeha koji govori „Ne tako, već ovako“ i prepustimo se Njegovom zagrljaju. U kojem se nalaze čak i oni koji vježbaju jogu, pa i oni koji (ne)žive celibat. Jer: „Došao sam da život imaju, u izobilju da ga imaju“ (Iv 10, 10)

 

Klerezija, samo za posebne i trajne fanove

HETEROKROMIJA

Utrnule im trepavice

od lanenog ulja

kao rascvjetali fikus drhture

na propuhu povijesti

-boli me egzistencija-

tako su jako slične bar-kodu na

tetrapaku nečega bljutavog

Oh, zašto ste isušene, suze,

sakrivene u soljenki antarktičkih rožnica

Jao na kvadrat,

poput solne kiseline izgrizle mi pločice

Ori zbor, tamjan kao vulkan,

Uzoriti u ganuću

Preuzvišeni u uganuću

A kip sv. Nepomuka (polikromirano drvo, XVII. st., autor nepoznat, 158×32 cm)

smješka se napadno, gotovo socijalistički

dodaju neki

Ovo je pjesma o sretnoj depresiji

I, možda, o ratovima zvijezda

 

 

Riječ za razmatranje: Vjeruješ u Boga, Oca Svemogućega, Stvoritelja neba i zemlje… Često moliš molitvu Gospodnju, Oče naš. Dobro poznaješ osobu Isusa Krista, Sina Božjega Jedinorođenoga; Njegovo začeće, rođenje, naučavanje, muku, smrt i uskrsnuće. A što znaš o Duhu Svetomu? Moliš li se Njemu? Slušaš li Njega? Sjećaš li se što Riječ Božja govori o Njemu? Znaš li ijednu pjesmu Njemu u čast? Ili barem neku molitvu? Pokušaj se upravo sada pomoliti Njemu, molitvom predanja i zazivom Njegove prisutnosti. Od srca.

 

        

Hajmo na posao ili Čin milosrđa i ljubavi: Nudim nešto sasvim konkretno. U našoj se kući sv. Josipa rodio mali Noa. Mama ima 18 godina, kao i tata. Nisu pokleknuli pred onim najgorim, iako su im mnogi to savjetovali… Kupi paket pelena, i pošalji majci Ani na adresu: Majčinska kuća, Gradac 9, 47000 Karlovac. Hvala od srca. Što malomu bude višak, poklonit će našim drugim anđelima.

 

Moja molitva za ove dane: Blažena Djevice Marijo, predostojna Kraljice nebeska i Gospodarice anđela, Tebe, koja si od Boga dobila moć i poslanje da zgaziš glavu sotoni, ponizno molimo: pošalji nam vojsku nebesku, da na Tvoju zapovijed potjera zle duhove, bori se svugdje protiv njih, pobijedi njihovu drskost i u ponor ih vječni protjera. Amen.

Sveti Mihaele Arkanđele, brani nas u boju, protiv pakosti i zasjeda đavolskih, budi nam zaklon. Neka mu zapovijedi Bog – što ponizno molimo – i ti, vojskovođo vojske nebeske, sotonu i druge zle duhove što svijetom obilaze na propast duša, božanskom jakošću u pakao protjeraj. Amen.

Moj dobri Anđele Čuvaru, koji neprestano promatraš lice Oca našega na nebesima, Bog Stvoritelj me povjerio Tebi od trenutka mojega postojanja, u majčinoj utrobi. Svim Ti srcem svojim zahvaljujem na brižnoj zaštiti kojom me svakodnevno darivaš. Predajem se Tebi, najbolji moj Prijatelju, i obećavam Ti ljubav i poštovanje. Čuvaj me, molim Te, od mojih vlastitih slabosti i od svih nasrtaja zloga duha, prosvjetljuj moje biće i srce, da uvijek spoznajem volju Božju za svoj život te da ju radosno i vjerno vršim. Vodi me k vječnoj Domovini, gdje ću u Tvojoj prisutnosti slaviti Boga Oca, Sina i Duha Svetoga! Amen.

 

PPM, odnosno „Prijatelji Patera Marka“:

1)      Pozdrave, molitvu, riječ podrške Mary Wagner (do 1. 07.) pošalji na mail: pater.marko@gmail.com

2)      Udruga „Betlehem – Zagreb“ traži kuću u Sesvetama i okolici; kuću koja će biti sklonište i utočište samohranim majkama i trudnicama u nevolji. Kuća treba imati: barem tri sobe, prostor za kapelicu, mali vrt odnosno dvorište. Najbolje blizu škole i trgovine, ambulante i sl. Kuća bi bila mjesto susreta, odmora, obiteljskog ozračja za mame i dječicu, neželjene i odbačene. „Tko traži, naći će…“ Bogu hvala.

3)      Napisah jedan lijepi molitvenik sv. Anđelima, s mnogim molitvama još nigdje objavljenima. Tko bi htio pripomoći oko tiska, neka mi se javi, unaprijed zahvaljujem.

 

Pater Marko Glogović | Bitno.net

 

Pogledajte video o kojem u ovoj kolumni piše pater Marko.

 

The post Kako je Bog s jednim videom objavljenim na Bitno.netu spasio nerođeni život appeared first on Bitno.net.

Maitreya – mesija novog doba?

$
0
0

Maitreya je ime koje se danas sve češće susreće u ambijentu duhovnosti New age-a, a s obzirom na različita značenja koja mu se pridaju, među njima često i proturječna, pokušat ćemo ga postaviti u određene okvire.

Maitreya – mesija novog doba

Budistička perspektiva

Ime Maitreya (što znači “onaj koji suosjeća”) izvorno potječe iz budizma u kojemu, zajedno s Avalokitesvarom i Mańjusrîjem, Maitreya predstavlja jednoga od tri glavna bodhisattve (bodhisattva = “probuđena” osoba koja je dosegla stanje nirvane [nirvana = stanje blaženstva u budizmu], ali ga se nesebično odrekla, da bi se stavila u službu duhovnog rasta čovječanstva). Maitreya je ime sljedećeg Buddhe koji se tek ima pojaviti na svijetu, a njegov dolazak najavio je povijesni Buddha Gotamo. U međuvremenu Maitreya boravi u nebu Tusîta gdje je prije njega boravio i Buddha Gotamo dok i sam još bijaše Bodhisattva, dakle, do prije posljednjeg utjelovljenja u kojemu je spoznao buđenje (bodhi). Kult Maitreye osobito je bio raširen u srednjoj Aziji. Iz njega se razvio religiozni budizam koji je skoro sav usmjeren prema pobožnosti (bhakti buddhista) koja je živjela u uvjerenju da će pojavak Maitreye na Zemlji predstavljati pojavak boga svjetla, tješitelja koji će ispovijedati grešnike i vodiča duša poslije smrti.

Teozofska perspektiva

Ezoterijsku podlogu za iščekivanje Maitreye (dakle, pojma preuzetog iz budizma) priredila je H. P. Blawatsky (1831-1891), utemeljiteljica teozofije, koja ga je u svome djelu Tajna nauka nazvala “zmajem mudrosti” i najavila da se ima roditi u Aziji, kao inkarnacija Gospoda Maitreye, odnosno jednog uzvišenog sveca (bodhisattve) kojega su teozofi prepoznali u tada još djetetu Jiddu Krishnamurti (1895.-1985.) rođenom u Nariahni (Indija), koji je 1929. odbio igrati ulogu koju su mu teozofi predodredili.

New age perspektiva

Glavni distributer “evanđelja” o Maitreyi još od 1974. godine pa do danas je teozof, britanski umjetnik, pisac i predavač Benjamin Créme, kojega jedni nazivaju antikristovim glasnikom, a obožavatelji ga smatraju Ivanom Krstiteljem naših dana. Rođen je 1922. u Glasgowu, u Škotskoj, a od mladosti je proučavao ezoterijsku literaturu sve dok i sam nije susreo neko “bestjelesno biće” koje mu se predstavilo kao jedan od “majstora mudrosti” te mu najavilo “Kristov” povratak kroz nekih dvadesetak godina od njegove objave u čijoj pripravi bi upravo Crému imao odigrati glavnu ulogu.

Majstori mudrosti

Prema teozofskom učenju, “majstori mudrosti” su visoko evoluirana bića, stvarni nadljudi, ako ne i polubogovi, koji su se odrekli stanja vlastitog blaženstva kako bi pomagali čovječanstvu u njegovom razvoju. Benjamin Créme ih predstavlja na sljedeći način: “Znanje o postojanju ovih savršenih ljudi bilo je tisućama godina uobičajeno na Orijentu. Pridaju im se različita imena: veliko bijelo bratstvo, društvo prosvijetljenih, starija braća čovječanstva, učitelji, vodiči, mahatme, majstori mudrosti i gospodari samilosti.” Tisućama godina, tvrdi Créme, ova čudesna rasa “nadljudi” živjela je na nedostupnim predjelima Himalaja i u sličnim obitavalištima. “Po jedan od ovih velikana bi, iz ciklusa u ciklus, silazio u svijet da poduči čovječanstvo putu napretka, sljedećem koraku u našoj evoluciji prema savršenosti. Među ostalima u povijesti ih susrećemo s imenima: Herkul, Hermes, Rama, Mitra, Vijasu, Krišna, Konfucije, Zaratustra, Buddha, Krist, Muhamed.” Trenutno, ističe Créme, u svijetu se utjelovilo 13 takvih majstora, od kojih su se petorica 1975. nastanila u velikim svjetskim metropolama, New Yorku, Londonu, Dargilingu, Genevi i Tokiju, a nakon njih su slijedila još dvojica koja su se nastanila u Moskvi i Rimu. Onaj u Rimu, nastavlja Créme, predstavlja povijesnog Isusa. Energija tih majstora je toliko jaka da će biti kadra radikalno izmijeniti svijet i otkriti novu znanstvenu tehnologiju na principu svjetlosti.

Krist Maitreya

Na čelu te hijerarhije “majstora mudrosti” ili “Uzašlih majstora” nalazi se Maitreya kojega Créme pokušava identificirati s “Kristom”. “Krist je Maitreya koji se manifestirao nadsjenjivanjem svoga učenika Isusa, kao što je i Buddha nadsjenio svoga učenika, princa Gautamu. To je prastara metoda kojom su se vjekovima manifestirali učitelji. Krist i Gospod Maitreya su jedna te ista osoba, tj. majstor svih majstora, učitelj anđela (deva) i ljudi.”

Kristologija Benjamina Crémea

Benjamin Créme popularizira podjelu na povijesnog Isusa i Krista vjere s kojom se kršćanska teologija susrela već 1892. u teološkom opusu M. Kählera, ali u sasvim drugačijem svjetlu. Prema Crémeu Krist nije osoba, nego radije neko stanje svijesti (kristovska svijest) ili jedan od korova duša, tj. zajednički naziv za jedan od stupnjeva unutar tzv. duhovne Hijerarhije “majstora mudrosti” koja se postiže “samoostvarenjem”. Dakle, prema Crémeu, Krist je zajednički nazivnik za razinu evolucije koju je dosegla određena grupa visoko naprednih bića koja nevidljivo upravljaju evolucijom čovječanstva. Jednome između tih bića (tj. Maitreyi), kojemu pripadne uloga glave, automatski pripada i naslov Učitelja svijeta, ili Bodhisatve. Prema Crémeovim objavama Maitreya već 2000 godina utjelovljuje energije s te “kristovske razine”. Da bi inaugurirao doba Ribe Maitreya je, naučava Créme, kristovsku svijest nastanio u svome učeniku Isusu iz Nazareta, svijest koja ga je “nadsjenila” prilikom krštenja na Jordanu i ostala s njime sve do raspeća. Prema Crémeovoj interpretaciji povijesni Isus je bio tek običan čovjek koji je, po zakonu divinizirane evolucije, postigao stupanj Kristove svijesti, što su postigli i mnogi prije njega kao i mnogi poslije njega. Tako je zemaljski Isus postao Krist u duhovnoj Hijerarhiji Uzašlih majstora, tj. “majstor Isus”, što znači, jedan od majstora mudrosti.

Rečeno ukratko, Isus Benjamina Crémea je tek jedan od teozofskih majstora mudrosti i učenik Maitreye koji u sebi utjelovljuje “kristovske energije”. U dobu Vodenjaka Isusu pripada uloga stvaranja jedne nove crkve, ujedinjene na principima ezoterijske interpretacije Isusovih riječi, budući da su, prema Crémeu, sve kršćanske Crkve krivo interpretirale Isusovu poruku. Kristov ponovni dolazak, u interpretaciji Benjamina Crémea, nije u skladu s povijesnim i uskrslim Isusom Kristom, nego je riječ o kristovskim energijama ili svijesti koja bi se trebala utjeloviti u nekoj drugoj osobi.

Pojava i uloga Maireye

Unatoč neskrivenoj religiozno-ezoterijskoj terminologiji Créme ističe da Maireya neće biti nikakav vjerski vođa, nego socijalni reformator na političkoj i gospodarskoj razini. Maitreya će mentalno “nadsjeniti” čitavo čovječanstvo djelujući telepatski sa “suptilnih” razina “na umove i srca ljudi” kako bi čovječanstvo uveo u doba Vodenjaka.

Putem kanaliziranja od svog uzašlog majstora Créme je primio informaciju da je proces Maitreyinog “oblačenja” ljudskog tijela završen 7. srpnja 1977., nakon čega se odmarao na Himalajama, na granici Indije i Tibeta, zatim je uslijedio njegov proces aklimatizacije, da bi potom stigla vijest o nastupu njegove misije 22. srpnja iste godine. Od 1974. godine, kada su započele tzv. “objave”, postupkom “nadsjenjivanja” od strane Maitreyinih energija Créme je primio oko 100 telepatskih poruka u kojima Maitreya izlaže svoju viziju izlaska iz svjetske krize i ulaska čovječanstva u Vodenjakovo doba te očekuje da ga svjetski mediji javno pozovu da se pojavi pred svijetom.

Benjamin Créme

Ideje o pojavku Učitelja svijeta, koga navodno očekuju sve religije svijeta u liku Maitreye, Benjamin Créme širi svim raspoloživim sredstvima, nadasve konferencijama održanim na nebrojenim putovanjima diljem svijeta među kojima je 1981. posjetio i Hrvatsku. “Događaji, za koje tvrdim da su u tijeku, za samo nekoliko godina, najtemeljitije i najradikalnije će izmijeniti naše živote i naš svijet”. Créme je glavni urednik mjesečne revije Share International koja se distribuira u sedamdesetak zemalja, a izvještava o napretku Maitreyine pojave i o njegovoj viziji preobrazbe svijeta pod utjecajem kozmičkih energija Vodenjaka (era Vodenjaka, kao i sve prethodne, traje 2.350 godina). Isti Créme je i predsjednik svjetske mreže Share International osnovane u svrhu postupnog upoznavanja javnosti s dolaskom Maitreye i majstora mudrosti. Spomenuta fondacija je “član zajednice nevladinih organizacija (NGO) pri Ujedinjenim narodima. Trenutno ima preko 1.500 organizacija sa statusom nevladinih udruga, koji se dodjeljuje organizacijama za koje se smatra da imaju ciljeve u širem smislu primjerene samim humanitarnim ciljevima UN-a”. U svakom broju svoje revije Share International Créme neumorno obnavlja uvijek isti tekst: “Sve velike religije sadržavaju misao jedne široke objave, koju će donijeti budući Učitelj. Kršćani očekuju Kristov povratak, budisti očekuju novog Buddhu (Maitreya-Buddha), muslimani imama Mahdija, Hindusi ponovnu inkarnaciju Krishne, a Židovi Mesiju. Tko je studirao ezoteričku tradiciju, taj zna da sva ta različita imena zamjenjuju istom osobom – Maitreyom, Učiteljem svijeta, glavom duhovne hijerarhije Učitelja, s čijim se dolaskom sada računa.”

Kao vanjske dokaze autentičnosti svojeg “evanđelja” Créme navodi tri nimalo uvjerljiva argumenta: 1. Prvi dokaz su čudesna događanja o kojima su mediji izvještavali, a da im nisu znali uzrok. Među njih spadaju, npr., ukazanja Gospe u Međugorju i drugim svetištima, pojava kipova koji liju suze, čudesna iscjeljenja, i njima slična čudesa. Sva su ona, veli Créme, djela Maitreyinih energija; 2. Prikupljena osobna svjedočanstva u kojima pojedinci izvještavaju kako su na neobičan način bili izbavljeni iz pogibli pomoću anđela, i sl. Ti anđeli, veli Créme, zapravo su “Uzašli majstori”. Među svjedocima, tvrdi Créme, koji su uvjereni u postojanje Maitreye, nalaze se i imena svjetskih službenika (tajnih) obavještajnih službi, pa čak i samih Vatikanskih predstavnika; 3. Navodno ispunjenje predviđanja budućnosti što ih je prorekao Maitreya.

Zaključak

Bez upuštanja u dublju analizu mita o Maitreyi, već i iz do sada iznesenoga očito je da lik Maitreye nije jednoznačan pojam.

Benjamin Créme lik svoga Maitreye kreirao je na ezoterijsko-teozofskim izvorima koji su se nadahnjivali idejom o postojanju “vječne mudrosti” koja je dostupna samo posvećenima, a koja je krivo interpretirana u različitim religijama. Otuda i njihov napor za ujedinjenjem sviju religija.

Sva Maitreyina tzv. “proročanstva” su, uglavnom, optimistična i vedra. Ipak, nedavni teroristički napad na Ameriku, učestale prirodne katastrofe i druga zla, priječe nas da povjerujemo u epohalnu preobrazbu i u optimistična obećanja raja na zemlji od strane Maitreye.

S obzirom na metodu, Crémove poruke primljene poznatim New age metodom kanaliziranja od “Uzašlih majstora” tek su još jedna kap u moru privatnih objava duhovnosti New agea.

Do danas je registrirano postojanje više osoba s mesijanskim sindromom koje su sebe proglasile Maitreyom, odnosnom Kristom koji se vratio, poput Korejanca Sun Myung Moona, Indijca Sri Sathya Sai Babe, Perzijanca Bahau’ll’aha, i drugih.

Bjelodano je da Maitreya nema nikakvih zajedničkih točaka s autentičnom kršćanskom tradicijom, niti s povijesnim Isusom Kristom, niti s Onim eshatološkim kojega kršćani očekuju na kraju vremena. Štoviše, Maitreyin lik nije u skladu niti s očekivanjima pripadnika drugih religija.

fra Josip Blažević  

Preneseno s areopag.hr

The post Maitreya – mesija novog doba? appeared first on Bitno.net.

Ovako se Ivo Andrić molio Bogu: Ne dopusti da nam srce ostane prazno, nego daj da se uvijek nadamo

$
0
0

Iz Andrićevih knjiga mogla bi se načiniti oveća antologija religioznih misli i molitava koje bi mogao prihvatiti svaki čovjek dobre volje, kao što je bio Andrić sam

Ivo-Andric

Osobni stav Ive Andrića prema religiji iznesen je u raznim spisima, osobito u knjizi Znakovi pored puta te u mladenačkim prvijencima Ex Ponto i Nemiri. Ta dva posljednja djela tiskana su, zajedno s njegovom Lirikom, u jedanaestoj knjizi Sabranih djela*.  O Andrićevu osobnu odnosu prema religiji reći ćemo nešto ukratko na kraju ovog članka. On pristupa s podjednakim poštovanjem predstavnicima svih religija u Bosni. Tako su nastali nezaboravni likovi Alihodže, Alideda, Mule Ibrahima, popa Vujadina, popa Nikole, prote Melentijevića, a napose franjevaca fra Petra, fra Marka, fra Luke, fra Grge i šaljivčine fra Serafina.

Andrić poznaje običaje svoje Bosne. Kao izvrstan psiholog iznosi vrline, ali i neobuzdane porive njezinih stanovnika. Poznaje ustrojstvo religijskih ustanova, a njegova klasična izobrazba omogućuje mu da opiše i one prizore iz franjevačkog života koji bi mu bez nje ostali nepristupačni. U cijelom svom »opusu« ostaje miran i nepristran promatrač, držeći se svoje vlastite izreke: »Na području umetnosti čovek treba da je kao mornar na moru, nerazdvojivo vezan za nju, ali vrlo uzdržljiv u sudovima i predviđanjima.«

Bio je dosljedan svojim načelima: »Samo mrtav pesnik dobiva svoj pravi i konačni lik, a retko se dešava da ga savremenici još pre smrti potpuno sagledaju i pravo ocene. Zato je nestanak njegova prava meta. A dok ne može da bude mrtav, i dok živi, on treba da nastoji da za što veći broj ljudi bude što više bar odsutan.«

U Andrićevim djelima nema opisa nekakvih seksualnih nastranosti. Sve je dano u najnužnijim potezima. Čak i snošaj u krevetu iznesen je obzirno i tankoćutno: »Zadrhtala bi (lijepa Mostarka) kad bi osetila poizdaleka kako joj se približuje njegov miris… Prilazio bi joj nemo, dušmanski. Isto se tako odmicao od nje, a šta je tada bivalo između njih, to zna samo gluva noć i nesrećna ženska sudbina kojoj su usta zalivena.«

Andrić zna da je zajednički život pripadnika raznih religija nemoguć bez uzajamnog poštivanja; »Snaga stihije (povodanj) i teret zajedničke nesreće približili su ove ljude i premostili bar za večeras onaj jaz koji deli i jednu veru od druge i, naročito, raju od Turaka. Suljaga Osmanagić, gazda Petar Bogdanović, Mordo Papo, pop Mihailo, krupni, ćutljivi a duhoviti paroh, gojazni i ozbiljni Mula Ismet, višegradski hodža, i Elias Levi, zvani Hadži Liačo, jevrejski hambaša (rabin), poznat i nadaleko izvan kasabe (manji gradić) zbog svog zdravog suda i otvorene prirode… ima ih od sve tri vere, pomešanih.« Vodi ih zajednička filozofija života: »Tako se na kapiji, između neba, reke i brda, naraštaj za naraštajem učio da ne žali preko mere ono što mutna voda odnese. Tu je u njih ulazila nesvesna filozofija kasabe: da je život neshvatljivo čudo, jer se neprestano troši i osipa, a ipak traje i stoji čvrsto ‘kao na Drini ćuprija’.«

Svi su oni patili i umirali zbog zajedničkog života. Bez razlike u vjeri. Tako je »tu (na ćupriji) jednog dana osvanula i glava višegradskog paroha, onog istog popa Mihaila koji je nalazio snage da se šali sa hodžom i hambašom za ‘vreme velikog povodnja’«. Kad je trebalo odlučiti da li da dočekaju austrijskog komandanta, sastali su se svi, bez obzira na vjeru, da vijećaju. »Sedi i rezignirani mulazim (komandir policije) pozvao je odmah Mula-Ibrahima, Huseinagu, muderisa, pop-Nikolu i rabina Davida Levija«… »Pop Nikola je od sve četvorice bio nesumnjivo najmirniji i najpribraniji, bar tako je izgledalo.«… »Ni pre ni posle njega nije bilo ni u jednom redu ljudi i ni u jednoj veri čoveka koji je uživao ovako opšte poštovanje i imao ovakav ugled kod svih kasabalija bez razlike vere, pola i godina, kao ovaj pop koga su oduvek svi zvali ‘Đedo’.« »A Mula Ibrahim je bio nadaleko poznat sa svoje dobrote i duševnosti. Iz celog tog čoveka izbijala je blagost i vedrina.« »Od njega je svak odlazio ako ne potpuno utešen a ono bar trenutno umiren, jer bi video da je neko njegovu muku osetio kao svoju rođenu.«”

»On i pop Nikola… bili su još od mladosti dobri poznanici i prijatelji…, a kasabalije kažu za ljude koji žive u prijateljstvu: ‘Paze se kao pop i hodža’. To im je već postala uzrečica. Kad je nastalo pitanje da li da se samoubojica G. Fedun pokopa u groblje, pop Nikola kaže: »Kako ne bih pustio u groblje krštena čovjeka? I što da ga ne opojem? Zar mu je malo što je bio zle sreće za života? A tamo, neka ga pitaju za grijehove oni koji će i sve nas ostale pitati za naše.«

Pop Nikola, oličenje pučkog svećenika, bio je »oštar i strog čovek, ali kao pravi kasabalija po srcu… nadneo se nad mališana i opsovao mu baku, od milošte, a dete je mirno gledalo njegovo krupno lice sa velikim plavim očima i širokom, riđom bradom«.

Divan je i potresan opis smrti dobrog Alihodže: »Tišina je za molitvu… Otkako se zaratilo nije bilo ovakve tišine, mislio je dalje radosno hodža, a tišina je slatka i dobra; u njoj se vraća, bar za trenutak, bar nešto od onog istinskog, ljudskog života, kojeg već odavno biva sve manje i manje, a kojeg je pod grmljavinom kaurskih topova potpuno nestalo. Tišina je za molitvu; i sama kao molitva.« »Ne može biti (misli umirući hodža) da će posve i zauvek nestati velikih i umnih a duševnih ljudi koji će za Božju ljubav podizati trajne građevine, da bi zemlja bila lepša i čovek na njoj živeo lakše i bolje. Kad bi njih nestalo, to bi značilo da će i božja ljubav ugasnuti i nestati sa sveta. To ne može biti.«

Uz lik Alihodže možemo staviti i onaj Alideda iz Sinanove tekije (muslimanski samostan) u Sarajevu. Poslije nego što je Andrić opisao život tog »božjeg čovjeka«, on donosi i opis njegove smrti: »U muci dotle nepoznatoj i neslućenoj, njegova se poslednja snaga pretvori u molitvu kakvu nikad nije uputio nijedan pravoverni, ni učen ni neuk. Ovako se molio Alideda pod neizdržljivim pritiskom svoga bola, dok su mu se usne micale samo po navici, jer reči više nije bilo na njima: Svedržitelju, veliki i jedini, tako sam oduvek s Tobom i tako čvrsto u Tvojoj ruci, da znam da mi se ništa ne može desiti. To saznanje, taj mir koji Ti daješ onima koji su se, ostavivši sve, predali potpuno Tebi, to je u stvari raj… Tako je izdahnuo…, smrt mu je bila čudesna i sveta, i morala je da ispuni svakoga divljenjem, kao i život mu.«

Zajednički stav zauzimlju pripadnici religija i u Travničkoj kronici. Kad je francuski konzul pozvao njihove predstavnike na proslavu Napoleonova rođendana, Andrić primjećuje: »Uzalud je (konzul) već nekoliko dana ranije nastojao… da mu toga dana dođe ma ko od uglednijih Turaka. Čak i neki iz (vezirova) Konaka koji su obećali nisu došli. Fratri i njihovi vernici odbili su ljubazno ali odlučno. Jeromonah Pahomije nije ni prihvatio ni odbio poziv, ali nije došao. Odazvali su se jedino Jevreji.« Slično se dogodilo i kad je konzulovica tražila za svoju kuću poslugu.

U nevolji se zaboravljaju male međusobne svađe. Tako se u pripovijesti U zindanu (tamnica) s jedne strane pregrade našao fra Marko a s druge strane proto Melentijević. Kad su se upoznali, kaže prota:

- Ama, ti si onaj krupni fratar što bijaše s gvardijanima lani, kad se parničismo pred ćehajom (vezirov zamjenik)!

- Ja sam — kaže fra Marko i sjeća se dobro visokog, mršavog prote sa sijedom bradom i zelenim očima.

Nastade ćutanje u kom se čula kap negdje u mraku. Tada se javi proto malo promijenjenim glasom:

- E baš vi nas predobiste lani.

- Šta ćeš, de! Niko ne da svoga, proto.

- A, bogati, koliko dadoste Fazli (ćehaji) za onakav ilam (presudu)?

- Ja nisam đavo, pa ne znam; džaba nije sudio ni vama.

- Oh, o, o, fra Marko.

- Šta je, šta se smiješ? — pitao je fra Marko nabusito.

Proto je jedva izgovarao pojedine riječi kroza smijeh.

- Smijem se… kako nas je Fazlo opet lijepo sastavio… oh, oh, hoo… Eto vas, kaže, u zindanu pa se prepirite: ko će bir (davanje parohu u naravi) po Bosni kupiti. I još vodu podlio pod nas. Oh, oh, hoo!

I fra-Marku se dade na smijeh… Naslonjeni na pregradu od čatme (zid od drvenih greda), jedan prema drugom, grohotom su se smijali pop i fratar i, zaboravljajući načas mračan i mokar zindan, nisu ni opažali kako se vlaga po kaldrmi pretvara u poledicu.

Andrić u pripovijesti Anikina vremena opisuje s istinskom sućuti nesretni život popa Vujadina, paroha u Dobrunu: »Pop Vujadin je bio stasit i lep…  ali mršav, bleđ, neobično povučen i ćutljiv, i pored sve mladosti sa nečim starački hladnim i sivim u glasu i očima. Svijet je osjećao da s njime »nije bilo sve u redu«. Te psihičke nevolje pogoršaše se kad mu je umrla popadija pri porođaju drugog djeteta. »Otada još se više otuđi od sveta. Devojčicu dade ženinoj rodbini u Višegrad, a on je živeo u velikoj zgradi kraj dobrunske crkve, sam, gotovo bez ikakve posluge. Osamljenost, to najveće iskušenje svećeničkog života, bila je ubitačna za popa Vujadina. »Dok se jednoga dana ne desi i to, i pop Vujadin pređe na onu stranu kud ga je već godinama gonilo sve u njemu: u otvoreno i za sve ljude vidljivo ludilo. To se desilo u petoj godini udovačkog života pop-Vujadinova.« Ipak »na tom licu okrenutom nebu nije bilo ničega luđačkog, nego nešto doboga bolno i mučeničko… Svak živ ga je žalio… Otpremili su ga u Sarajevo. Tu je u velikoj bolnici. K ovačima, u jednoj polumračnoj sobici, živeo još deset godina ne znajući za sebe ni za ovaj svet.«

Andrić je s poštovanjem pisao ne samo o predstavnicima muslimanske i pravoslavne vjere nego i onima katoličke, napose o franjevcima. Iz njegovih pripovijesti i romana mogla bi se napisati knjiga o franjevačkom duhu i radu u Bosni za vrijeme turske uprave. Mislim da je malo tko napisao onako topli i zanosni panegirik o sv. Franji Asiškom, kao upravo Ivo Andrić, u svojoj Legendi o svetom Francisku iz Asizija.

Navodim samo zaključne riječi: »Po milosti Božjoj« — govori umirući Franjo — »tako sam jedno s Gospodom, da su mi smrt i život jednako zadovoljstvo.«… »Još jednom ih je sve (braću) blagoslovio i pozdravio sve i svakog po imenu, ne zaboravljajući ni brdo Vernu, ni stenu na kojoj je molio, ni sokola koji ga je u zoru budio lepetom krila.«

Andrić poznaje razlike između starog i mladog naraštaja redovnika. Tako se u romanu Prokleta avlija stari fra Mijo Jošić šali s mladim fra Rastislavom:

»Jadna ti mladost! Svi ste vi mladi takvi, zimljivi kao hanumice. Treba ti topla soba! Kao da je malo loženo i potrošeno ove zime!… Kažem ja uvijek: Nisi ti Rastislav, nego Raspislav! Ni ime ti, bolan, na dobro ne sluti. Dok su se fratri zvali fra-Marko, fra-Mijo, fra-Ivo — i bio je dobri vakat (vrijeme), a vi sada uzimate neka imena iz romana, odakle li, te fra Rastislav, te fra Vojislav, te fra Branimir. Tako nam i jest. Mladi fratar odmahuje rukom na te dosetke i prekore koje je sto puta čuo i koje će morati još bogzna dokle slušati. A posao se nastavlja.«

O toj razlici između mladih i starih, koja je i danas stvarna, Andrić govori i u pripovijesti Šala u Samsarinom hanu. »Oni članovi manastirske porodice koje nazivaju ‘starcima’, koji žive bolesni i povučeni, manje-više vezani za svoje ćelije i koji su oslobođeni mnogih dužnosti, obično su nezadovoljni stanjem u manastiru i svim onim što se ‘po kući’ odlučuje, preduzima i radi. Ali takvi kakvi su, onemoćali i bez uticaja na poslove, oni imaju svoj ‘ius murmurandi’, to jest pravo da gunđaju i da čine zamerke koje nitko više ne uvažava.«

A u pripovijesti Čaša fra Nikola Granić govori mladom fra Petru, kad je želio bježati »glavom preko svijeta«: »Nije tebi mjesto u svijetu i u Njemačkoj, nego u manastiru i u Bosni. Šta ćeš? Ovo je zemlja oskudna i uboga, tijesna i mrka, ni valija (turski carski namjesnik) nije u njoj lako biti a kamoli raja i redovnik. U ovoj se zemlji jedna čaša vidi i bode oči kao najviša kula u nekoj drugoj. Kome je do toga da bude rahat (slobodan) i zenđil (bogat), nije mu se trebalo u njoj roditi ni zafratriti. Ovdje se dram (stara mjera za težinu) radosti dušom plaća… A ti misliš da ovakve kao što smo mi tamo u svijetu čekaju i neće da otpočnu teferič (izlet, zabava u prirodi) bez nas! E, moj Jusufe, nije to za nas fratre i Bošnjake. Jeste, ovdje te čeka kriva bosanska brazda i fratarska muka i sirotinjski bir (župnička plaća) i teška služba, a s druge strane, može biti kolaj (lako, bez napora) i svaka ljepota. Ali, šta ti vrijedi kad to nije tvoja strana!… Nego, sjedi gdje si, na svom mjestu i u svom svetom Redu. Pa ako baš mora da se griješi, griješi ovdje! Poslušaj mene, nećeš se prevariti ni pokajati. Vrijedi se prelomiti i pregoriti. Zar je mala stvar biti božji vojnik?«

Vremena se promijeniše odonda, ali savjet starog fra Nikole vrijedi još i danas za mnoge svećenike koji se nadaju riješiti svoje probleme »bježeći glavom preko svijeta«. Andrić poznaje život u samostanu: »Fratarska disciplina… u Bosni nije laka ni malena.« Pogotovo u doba progona i straha. Treba se snaći.

Andrić na mnogim stranicama svojih pripovijesti i romana opisuje fizionomiju bosanskog franjevca. »Gučegorski redovnici, istinski pobožni ali jednostavni i tvrdi ljudi, imali su, kao i svi bosanski fratri, urođenu odvratnost prema preteranim bogomoljcima, egzaltiranim vernicima i svima koji se vešaju za božje skute i ližu ploče pred oltarom.«

O objedu u austrijskom konzulatu, kojemu su prisustvovala i dva franjevca, Andrić piše: »Defoseu (tajniku) nije promakla prirodna dostojanstvenost ove dvojice priprostih ljudi, njihova pažnja, njihova uzdržljivost, i mirna odlučnost kojom su otklanjali da jedu i piju ono čemu nisu vični i što ne vole. I sama njihova nespretnost u rukovanju viljuškama i noževima i bojazan sa kojom su prilazili pojedinim jelima, sve to nije bilo smešno ni ružno, nego predostojanstveno i dirljivo.« Tako je Defose »tu još jednom video pobožnost katoličkog seljačkog sveta, upoznao izbliza život redovnika svetog Franciska ‘bosanskog formata’…« Jer taj je »bosanski format« franjevca nastao u stoljetnoj otpornosti i borbi za vjeru i narod. Defose se tužio fra Ivi, dolačkom župniku, »kako je strm i izlokan put od Travnika do Doca i čudio se kako Dolačani, koji su prisiljeni svakodnevno da prelaze taj put, ne preduzimaju ništa da ga bar donekle urede. Fratar (ga) je najpre gledao podsmešljivo kao čoveka koji ne zna šta govori, a zatim je lukavo zažmurio na jedno oko i rekao šapćući: ‘Gospodine, što je gori put to su turski gosti redi. Mi bismo najvoleli kad bismo između njih i nas mogli metnuti neku neprelaznu planinu… Mi smo navikli na rđave puteve i na svake teškoće. U stvari, mi i živimo od teškoća’.« »Da smo mi bili manje kruti i otvarali vrata raznim ‘zdravim uticajima’ (sa Zapada), danas bi se moji parohijani Pero i Anto zvali Mujo i Huso«, kaže gučegorski vikar fra Julijan tajniku francuskog konzulata. Kad je žena austrijskog konzula von Miterera htjela zbog svojih darova postupati u crkvi »ćudljivo i samovoljno«, »fratri koji zaziru od svake novine i ne vole da im se iko meša u njihove poslove, pa ni onda kad je to u najboljoj nameti, najpre su posmatrali sve to sa snebivanjem, pa su odmah počeli da se zgledaju, dogovaraju i spremaju na otpor.«

Taj tip fratra »bosanskog formata« opisao je Andrić i u susretu hrvatskog slikara V. Karasa s fra Grgom Martićem: »Župnik (fra Grga) ga je pozivao često na ručak ili na večeru. Sam domaćin bio mu je zanimljiv i prijatan iako ga je zbunjivao svojom čudnom mešavinom srdačnosti i neke hladne, praktične bezobzirnosti.« Karaš, neoprezan u govoru, nerijetko je dolazio u neprilike s vlastima. »Nego, poslušaj ti mene« — kaže mu fra Grga: »Dolivaj uvijek malo vode u vino, a ono što imaš da kažeš kazuj više bojama na platnu nego riječima pred ljudima.«

Nikakvo čudo da su bosanski fratri bili strogi prema otpadnicima od vjere i da njihovi ukori zvuče neobično za naše moderno uho: »Znaš li šta si ti sada u očima božjim i u očima svijeta? Đubre, đubre, puno smrada i crva«, govori redovnik djevojci u potresnoj pripovijesti Mara milosnica.

Ali to ne znači da bosanski redovnici nisu bili milosrdni i prijazni. Nekoji su od njih dali primjer svetačkog života. Bilo je, bez sumnje, među bosanskim franjevcima i mučenika. Andrić zamišlja mučeničku smrt dvojice redovnika u pripovijesti Mustafa Madžar. Taj siledžija poslije nego je izmučio nevine fratre koje je susreo na putovanju, smjestio se s njima u jednu napuštenu pojatu kraj puta. »Ranjeni se fratar (bijaše laik), u očekivanju smrti, ispovjedio starijem, pa iako je dobio odrješenje, on nije prestao da u grozničavom zanosu ponavlja riječi kajanja i ulomke molitava:

- Lju… Ljubim te. Gospodine Bože moj, jer si ti dobro najveće…

- Šta šapćete, psi vam majku poganu!

Mustafa »dohvati malu pušku i opali u mračni kut u kom su ležali fratri. Nasta lelek, pa stenjanje…«

Jedan od toliko omiljenih Andrićevih likova je i fra Marko, čiju mučeničku smrt opisuje u pripovijesti Kod kazana. Fra Marko je upravo pekao rakiju, kad upade pijan Turčin i počne da ga ometa u radu, a zatim »segnu desnom rukom za pojas, izvadi malu pušku, nešto neugledno i sitno kao jareća noga, i skresa je fra-Marku pravo u stomak« Stigoše fratri. »Fra Marko nije mogao da govori, jer su mu usta bila puna krvi, ali su mu oči kao u nekom velikom i teškom iznenađenju ukočeno gledale pravo u gvardijanove zjenice. Na gvardijanovo pitanje trepnu očima u znak da se kaje za grijehe, skrenu još zabrinut pogled na pogašenu vatru i oboren kazan, i izdahnu.«

U pripovijesti Ispovijed Andrić ocrtava dobrotu istog fra Marka koji se izložio opasnosti da ispovijedi umirućeg hajduka Ivana Rošu. Nagovara ga:

»Svaki dan se razapinje Sin Čovječji kao nevina žrtva, i to će se ponavljati dok ijednog čovjeka bude na zemlji. Pa da netko ne odnosi naše grijehe, ne bi nas zemlja držala, kakvi smo! Nego ispovjedi se, Roša, i skruši.« Kad ga je pak fra Marko počeo plašiti paklom, Roša je slijegao ramenima:

- Pa neću biti sam ni tamo.«

- Kako? Otkud to znaš?… Sam je svak ko je u grijehu i ko nije s Bogom. Sam dovijeka. A ko je s Bogom, nije nikad sam, ni u gori ni pod zemljom.

Roša je ležao skriven u uskoj, maloj pećini. Fra Marko »zaboravljajući na sebe, sasvim se uvukao gornjim dijelom tijela u pećinu i prinio svoje uho uz Rošino lice, tako da su priljubljeni jedan uz drugog ispunjavali cijelu pećinu kao jedno jedino čudno zgrčeno tijelo«.

Andrić donosi primjere franjevačke jednostavnosti i prostodušnosti. Tako, u Travničkoj hronici, nadugo opisuje život fra Luke Dafinića, poznatijeg pod imenom »likar«: »Fra-Lukina mršavost bila je poslovična u celoj Provinciji. (‘Dvije stvari ni najučenija ulema ne zna, na čemu zemlja stoji i o čem habit na fra-Luki visi.’) Fra Luka je bio rodom iz Zenice… Ćelija mu je puna lončića, ćupova i kutija, a po zidovima i na šišetu (stropu) povešane u kesicama ili snopovima suve trave, grančice i korenje… Na zidu tri slike. Hipokrat, sveti Alojzije Gonzaga i lik nepoznatog viteza u oklopu  Fra Luka u ovoj ćeliji… sa strašću proučava i sakuplja lekove i s ljubavlju leci ljude. Ta strast ga nije nikad napuštala i ta ljubav nije nikada hladnela… Fra Luka je tvrdo verovao da se u prirodi nalazi onoliko lekovitih snaga koliko bolesti ima među ljudima i životinjama .. . Imao je za prijatelja celu prirodu, a samo dva protivnika: fratre i miševe. Ali ti protivnici nisu bili fra Lukini neprijatelji. Za fratre je fra Luka bio predmet beskrajnih priča i šala. Oni su već odavno bili navikli na Lukino prijateljstvo sa židovskim liječnikom Mordom Atijasom, na to prijateljstvo između Starog i Novog zavjeta. On je lečio sve ljude, pa i Turke, od kojih su mu dolazile najveće neprilike. Za vre-me kuge… obilazio je okužene mahale, lečio bolesne, ispovedao i pričešćivao one koji su za umiranje, sahranjivao mrtve, pomagao i savetovao one koji bi preboleli. A te svoje velike »protivnike«, fratre, na koje bi u sebi ponekad i samo trenutno zažalio, fra Luka je lečio i negovao predano i duševno, kad bi se razboleli, savetovao ih i brinuo o njima dok su zdravi.. , Prelazio je preko šala i uvreda, kao da ih ne čuje, i uporno je tražio od bolesnih fratara da se leče i čuvaju, molio ih, nagovarao i mitio da uzmu lek koji je on s mukom spremao i često sa troškom nabavljao…

Još je jedna druga, bezazlenija stvar smetala fra-Luki u njegovom radu. To su bili, kao što smo napred kazali, miševi… U ćeliji je držao uvek dve mišolovke, jednu veliku i jednu malu… U zoru, kad se dizao da ide u kor na molitvu, nalazio je obe mišolovke zapete i prazne, a loj I pršutu pojedene. Ali kad bi se desilo da se miš zaista uhvati… , on bi obilazio oko uplašenog miša, pretio mu prstom i glavom.

- Ahaaa! Šta ćeš sad, kukavče? Hoćeš u štetu, je li? Eto ti sad!

Onda bi, onako bos i samo ogrnut habitom, uzeo pažljivo mišolovku i izneo je na dugačku divananu…, otvorio vratašca na njoj i šapatom podviknuo:

- Izlazi, rsuze! Ajde, aj-dee!

Zbunjen miš bi strčao niz ono nekoliko stepenica, pa pravo preko kaldrme, i nestao u kamari drva koja je tu stajala u svako doba godine…

- Ja bih, brate, njega, kad ga uhvatim, potopio zajedno s mlšolovkom u vrelu vodu… — kaže jedan mlađi fratar namerno.

- Ajde, jadan, beri pamet. Kakva vrela voda? Jesi li ti kršten?… Vidi ti njega! Božje stvorenje u vrelu vodu! — uzbudi se fra Luka…«

»Tako se fra Luka Dafinić nosio sa svojim velikim i malim protivnicima i tako ih je lečio, hranio i branio. Tako mu je prolazio dugi i srećni vek…«

Sveti Martin de Porres, dominikanac, postupao je slično sa životinjama, napose s miševima. Uvjeren sam da Andrić nije ništa znao o tom svecu. Savršeno je dočarao evanđeoski savjet: »Budite bezazleni kao golubovi« (Mt 10, 16).

Andrić isto tako govori i o dobrom, već spomenutom fra Marku. U pripovijesti U musafirhani (gostionica) kaže: »I inače kod svakog posla on se, dok radi, poluglasno moli Bogu. Pokatkad se i s Bogom obračunava na svoj način. Presađuje tako, poslije kišna dana, kupus  Kod svakog struka on šapuće molitvu i neprestano ponavlja: — Haj sa srećom, u ime Božje, haj sa srećom !«

Naveo sam samo ta dva primjera da se vidi kako je Andrić izvrsno poznavao duh i način rada sinova svetog Franje. A svoju zanimljivu pripovijest o neobičnim doživljajima starog fra Petra završava: »I tu je kraj. Nema više ničeg. Samo grob među nevidljivim fratarskim grobovima, izgubljen poput pahuljice u visokom snegu što se širi kao ocean i sve pretvara u hladnu pustinju bez imena i znaka. Nema više ni priča ni pričanja.«

Kakav je bio pak osobni Andrićev odnos prema religiji? Andrić je, bez sumnje, duboko religiozan čovjek, ali njegova religioznost nije uvjetovana nikakvim određenim religioznim »credom«. Njegove molitve Bogu, njegova razmišljanja o vječnosti i životu iza groba mogu biti prihvaćeni od pripadnika bilo koje vjeroispovijesti. Ne sjećam se da bi on, osim u pripovijestima, govorio o Isusu ili o Gospi. Rijetko, ako se ne varam, spominje Bibliju. Njegovi religiozni osjećaji izneseni su u mladenačkim knjigama Ex ponto i Nemiri, a ponajviše u knjizi Znakovi pored puta, koje je »pisao tokom čitavog svog života i stvaralačkog veka«.

Andrić se nije odrekao svojih knjiga Ex ponto (Zagreb, 1918.) i Nemiri (1920.). »Treba naglasiti« — kaže se u Pogovoru jedanaeste knjige Sabranih djela — »da je Andrić podrazumevao da ima smisla, potrebe i razloga da se i Ex ponto i Nemiri opet nadu pred čitaocem…« U toj jedanaestoj knjizi Sabranih djela nalaze se i neobjavljene pjesme Ive Andrića, koje su nastale između 1914. i 1973. godine.

Navest ću samo nekoliko pjesama i misli Ive Andrića iz gore spomenutih knjiga da se vidi kako on za cijelog života nije promijenio, u bitnosti, svoj stav prema religiji. Čak je i njegova posljednja pjesma, bez naslova (Beograd, 1973.) religioznog karaktera:

 

Ni bogova, ni molitava!

Pa ipak biva ponekad da čujem

Nešto kao molitven šapat u sebi.

 

To se moja stara i večno živa želja

Javlja odnekud iz dubina

I tihim glasom traži malo mesta

U nekom od beskrajnih vrtova rajskih,

Gde bih najposle našao ono

Što sam oduvek uzalud tražio ovde:

Širinu i prostranstvo, otvoren vidik.

Malo slobodna daha.

 

Ta pjesma iz 1973. g. odjek je one koju je Andrić ispjevao 1920. godine (bez naslova):

 

Glasno vode šume

i biju se vjetri.

Čujem studen noći

gdje ulazi u me i san, prije smrti,

zlokoban me hvata.

Za čim žalim? Samac,

bez sestre i brata,

uvuko sam vesla —

vali nose čamac.

Glasno vode šume

i biju se vjetri

cijele noći ove;

u njihovom glasu

čujem. Bog me zove.

 

Ne želim zamarati čitaoca citiranjem drugih Andrićevih pjesama religioznog karaktera, jer ih može sam pronaći u spomenutoj jedanaestoj knjizi »Sabranih djela«. Navest ću samo nekoliko njegovih misli religioznog značenja:

»Bojati se ljudi, znači činiti krivo Bogu. Strah od ljudi možda i potiče otud što smo se nekad ogrešili o božiji princip. Čovek u kome ima živa duša ne bi, logički, trebao da se boji ljudi ni ičega ljudskog.«

»Kad naiđu teška, mutna vremena i učestaju sukobi i uzbune među ljudima, otvori se odjednom Biblija na njenim najtamnijim stranicama i naš užas ili naše nerazumevanje nađu drevne i poznate reči kao jedini izraz…«

»…U najgorim trenucima mislio sam ovako: ovaj užas od niskog života cena je kojom se plaća i iskupljuje sve visoko i lepo što smo znali i osećali, a pošto je sve ovo u najužoj uzročnoj vezi sa našom misli o Bogu i našim osećanjem lepote, treba naći snage da se i ovo primi i zavoli isto kao što se vole Bog i lepota sami. I kad oni koji me tlače, truju i jedu i koji za drugi život i ne znaju nalaze u sebi snage, izdržljivosti i veštine za borbu, zašto da je ne nađem ja koji sara gledao i koji ću opet videti sjaj drugog, lepšeg života za koji nijedna žrtva nije prevelika i nijedna cena previsoka?«

»Misao o večnosti i životu iza groba stvorila je sve što se naziva ljudskim delom na ovom svetu. Ona je u isto vreme i začetnik svakog uljuđenog života i glavni uzrok njegove bede i nesavršenosti. Jer, zagledani u večnost, kao u beskrajni, nedostižni uzorak, mi tkamo ovaj naš kratki zamršeni život. Samo tako je sve ovo mogućno i objašnjivo: i mi, život i naša volja i snaga da ga živimo.«

»Naposletku, sve čim se ovaj naš život kazuje — misli, napori, pogledi, osmesi, reči, uzdasi — sve to teži ka drugoj obali, kojoj se upravlja kao cilju, i na kojoj tek dobiva svoj pravi smisao. Sve to ima nešto da savlada i premosti: nered, smrt ili nesmisao. Jer, sve je prelaz, most čiji se krajevi gube u beskonačnosti, a prema kom su svi zemni mostovi samo dečije igračke, bledi simboli. A sva je naša nada s one strane.«

»A svaki se živ čovjek bori s Bogom, jedan dulje a drugi kraće; i svaki podlegne.«

»Bog izbija kao svjetlo iz svake stvari stvorene i svakog života koji se miče.

Osamljen kamen na žalu ima aureolu njegova daha, i oblijeva ga jutrom i večerom, kao ljubičast fluid, sjaj sunca koje se ne vidi.

On je kao toplina u dahu svega što živi.

On je gluh za sate koji izbijaju i cijepaju vrijeme u parčad, i On je slijep za dan i noć i sve promjene vremena.

On je kao miran sjaj i velika tišina u kojoj se čuje glas koji ga niječe.

On tako dobro šuti da se već pomišlja da ga nema.

A On je mirno srce svih atoma.«

 

A sad evo nekoliko njegovih molitava!

 

»Slava Ti, Bože, za muku dana i mir noći, za kratki život i veliku zagonetnu smrt, neka su blagoslovene odluke Tvoje, po kojima dolazimo na svijet i odlazimo s njega pošto smo se naradovali i namučili. Ogromni su i neshvatljivi planovi Tvoji i jasno je da im mi ne možemo dogledati ni smjera ni svrhe i da ih moramo smireno primati; ali teško je biti čovjek, Gospode.«

»Bože, ne dopusti da srce naše ostane prazno, nego daj — pošto od Tvoje volje sve zavisi — da uvek želimo i da se nadamo, i da to što želimo bude dobro i stvarno i da naša nada ne bude isprazna. Daj da predmet naših želja bude viši i lepši od našeg života i da se dobroj nadi nikad ne izneverimo zbog kratkih i varljivih ostvarenja koja zaklanjaju vidik i lažno obećavaju odmor. Daj nam pravi put, s prolaznim posrtanjima a sa mirom i slavom na kraju. I daj nam mudrosti i hrabrosti, kad nam daješ iskušenja. I ma kuda išli i lutali, ne daj da na kraju ostanemo izvan Tvoje sveobimne harmonije, jer to svake sekunde, na svakom mestu, svakim delićem bića želimo.«

Završimo molitvom za njegovu Bosnu:

»Gospode, koji si nad svetovima i vladaš i znaš, pogledaj, molimo te, na ovu brdovitu zemlju Bosnu, i na nas koji smo iz njena tla nikli i njen hleb jedemo. Daj nam ono za što te dan i noć, svak na svoj način, molimo: usadi nam mir u srce i slogu u gradove. Ne daj da nas tuđin više zlim zadužuje. Dosta nam je krvi i ratničke vatre. Mirnog hleba smo željni…«

Iz Andrićevih knjiga mogla bi se načiniti oveća antologija religioznih misli i molitava koje bi mogao prihvatiti svaki čovjek dobre volje, kao što je bio Andrić sam. »Ne mrzim nikog; osim one koji mrze druge ljude…«

Rajmund Kupareo

Obnovljeni život, Vol. 33. No. 4., 1978


*Neki dijelovi knjiga u spomenutim Sabranim djelima pisani su ekavicom, a neki ijekavicom. Svi navodi u ovom članku uzeti su iz Sabranih djela. Izdavači: Svjetlost — Sarajevo, Mladost — Zagreb, Prosveta — Beograd, Državna založba Slovenije — Ljubljana, Misla — Skopje, 1976.

 

The post Ovako se Ivo Andrić molio Bogu: Ne dopusti da nam srce ostane prazno, nego daj da se uvijek nadamo appeared first on Bitno.net.

Papa Franjo veleposlanicima: Apsurdno je govoriti o miru i istodobno dopuštati trgovinu oružjem

$
0
0

Svi govore o miru, svi govore da ga žele, ali nažalost širenje oružja svake vrste vodi u suprotnom smjeru. Trgovina oružjem samo komplicira i odgađa rješavanje sukoba, utoliko više što se odvija i provodi velikim dijelom izvan legalnih okvira, rekao je papa Franjo primivši 15. svibnja u audijenciju nove veleposlanike Švicarske, Liberije, Etiopije, Sudana, Jamajke, Južnoafričke Republike i Indije u prigodi primopredaje vjerodajnica

Papa_veleposlanici

Foto: Vatican Radio

U govoru veleposlanicima Papa je istaknuo kako postoje dva urgentna izazova za izgrađivanje svijeta u kojem će vladati mir: trgovina oružjem i prisilne migracije. Mir, rekao je Papa, je cilj koji nije nikada potpuno dostignut, koji traži da ga svaki novi naraštaj iznova traži, hvatajući se u koštac s izazovima koje svako doba sa sobom nosi. Svi govore o miru, svi govore da ga žele, ali nažalost širenje oružja svake vrste vodi u suprotnom smjeru. Trgovina oružjem samo komplicira i odgađa rješavanje sukoba, utoliko više što se odvija i provodi velikim dijelom izvan legalnih okvira. Papa je stoga izrazio želju da međunarodna zajednica otpočne novo razdoblje složnog i hrabrog zauzimanja protiv širenja naoružanja i za njegovo smanjenje.

Prisilne migracije, pak, Papa je nazvao “pravom i istinskom ljudskom tragedijom”. Premda odaje priznanje velikim naporima koje poduzimaju međunarodne organizacije, države, društvene stvarnosti, vjerske zajednice i dragovoljačke udruge da se odgovori na najkritičnije aspekte, Papa ističe da se to zauzimanje ne smije ograničavati samo na to da se brže-bolje odgovori na urgentne situacije jednog fenomena tako složenog i tako raširenog da se može nazvati “epohalnim”. Kucnuo je čas da se s tim problemom uhvati u koštac ozbiljnim i odgovornim političkim pogledom, koji obuhvaća sve razine: globalnu, kontinentalnu, makroregionalnu, odnose među narodima, pa sve do nacionalne i lokalne razine, rekao je Papa. 

Postoje, primijetio je Papa, s jedne strane divni primjeri čovjekoljublja, susreta, prihvaćanja, osoba i obitelji koji su uspjeli izaći iz neljudskih stvarnosti i ponovno pronaći dostojanstvo, slobodu sigurnost. S druge strane nažalost postoje primjeri koji nas tjeraju na plač i izazivaju u nama stid: “Ljudska bića, naša braća i sestre, djeca Božja koji se, nošeni željom da žive i rade u miru, upuštaju na pogibeljna putovanja i trpe ucjene, mučenja, svakovrsna zlostavljanja da bi na kraju katkad izgubili život u pustinji ili na dnu mora. To su rane jednog svijeta koji je naš svijet, u kojem nas je Bog stavio da živimo danas i poziva nas da budemo odgovorni za našu braću i sestre, kako se ne bi kršilo dostojanstvo nijednog ljudskog bića”, rekao je Papa. U zaključku je rekao kako bi bilo “apsurdno proturječje” govoriti o miru i istodobno dopuštati trgovinu oružjem a isto tako bi bilo “cinično” proglašavati ljudska prava ignorirajući muškarce i žene koji čak umiru prisiljeni napustiti svoju zemlju. (IKA/Bitno.net)

The post Papa Franjo veleposlanicima: Apsurdno je govoriti o miru i istodobno dopuštati trgovinu oružjem appeared first on Bitno.net.

Papa Franjo: Kršćanin bez Crkve je ideja, a ne stvarnost

$
0
0

Ne postoji kršćanin bez Crkve, sam kršćanin, jer se i sam Isus uključio u hod svoga naroda – ustvrdio je papa Franjo u propovijedi na jutarnjoj misi u kapeli Svete Marte

Papa Franjo

Foto: Vatican Radio

Polazeći od prvoga čitanja, Papa je rekao da apostoli u naviještanju Isusa polaze od povijesti naroda. Zaista, Isus nije shvatljiv bez te povijesti, jer On je cilj povijesti, povijest ide prema njemu. Ni kršćanin nije shvatljiv izvan Božjega naroda. Kršćanin nije monada, nego pripada narodu: Crkvi. Kršćanin bez Crkve je ideja, a ne stvarnost – primijetio je Papa dodajući:

Ne može se shvatiti kršćanina samoga, kao što se ne može shvatiti samoga Isusa. Isus Krist nije pao s neba kao neki heroj koji dolazi da nas spasi. Ne. Isus Krist ima povijest. Možemo dakle reći i istina je ovo: Bog ima povijest, jer je želio hoditi s nama. Bez povijesti se ne može shvatiti Isus Krist, tako se ni kršćanina ne može shvatiti bez povijesti, bez naroda, bez Crkve. Bio bi to kršćanin iz laboratorija, nešto umjetno što ne može dati život – istaknuo je Papa.

Božji narod hodi – dodao je Papa – s jednim obećanjem. Važno je da u svom životu imamo prisutnu dimenziju pamćenja. Kršćanin pamti povijest svoga naroda, narodni hod, pamti svoju Crkvu. Pamćenje… Pamćenje cijele prošlosti. Zatim, kamo ide ovaj narod? Prema konačnom obećanju. Taj narod ide prema punini, izabrani narod ima obećanje u budućnosti i ide prema tom obećanju, prema ispunjenju toga obećanja. I stoga, u Crkvi je kršćanin muškarac ili žena s nadom: nada u obećanje, a to nije iščekivanje: ne! Nada je nešto drugo, ona ne vara – ustvrdio je Papa.

Gledajući unazad – kazao je Papa – kršćanin dobro pamti: moli za milost pamćenja, uvijek. Gledajući naprijed, kršćanin je muškarac i žena nade. A u sadašnjosti, kršćanin slijedi Božji put i obnavlja savez s Bogom. Neprestano Bogu govori: da, želim zapovijedi, želim tvoju volju, želim te slijediti. On je čovjek saveza, a savez uvijek slavimo u misi: kršćanin je euharistijski muškarac i žena – istaknuo je Papa.

Danas će nam dobro učiniti razmišljanje o tomu kakav je naš kršćanski identitet. Pripadnost narodu: Crkvi, to je naš kršćanski identitet. Bez toga, nismo kršćani. Po krštenju smo ušli u Crkvu: kršćani smo u Crkvi. Stoga trebamo gajiti naviku da molimo milost pamćenja, pamtiti povijest Božjega naroda; također i osobnu: što je Bog sa mnom učinio, u mom životu, kako me je vodio… Treba moliti za milost nade, koja nije optimizam: ne! Nada je nešto drugo. Treba moliti za milost svakodnevnog obnavljanja saveza s Gospodinom. Molimo Boga da nam udijeli te tri milosti, koje su potrebne za kršćanski identitet – potaknuo je papa Franjo. (RV/Bitno.net)

The post Papa Franjo: Kršćanin bez Crkve je ideja, a ne stvarnost appeared first on Bitno.net.


Hrvatski biskupi pripremaju dokument o rodnoj ideologiji i njezinim opasnostima

$
0
0

U prostorijama zgrade Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu održana je 15. svibnja tiskovna konferencija u sklopu proljetnoga plenarnog zasjedanja HBK koje se održava do 13. do 15. svibnja. O glavnim temama zasjedanja govorili su predsjednik Hrvatskog Caritasa varaždinski biskup Josip Mrzljak i predsjednik Vijeća za život i obitelj HBK krčki biskup Valter Župan

HBK

Na početku se novinarima obratio predstojnik Tiskovnog ureda HBK Zvonimir Ancić koji je bio moderator tiskovne konferencije. On je izvijestio novinare kako su na zasjedanju sudjelovali svi biskupi osim vojnog ordinarija Jurja Jezerinca koji je sudjelovao u radu zasjedanja samo prvog dana. Od predstavnika BK susjednih zemalja sudjelovali su predstavnik Slovenske BK pomoćni ljubljanski biskup Anton Jamnik te predstavnik BK BiH pomoćni banjolučki biskup Marko Semren, a sudjelovali su i gosti srijemski biskup Đuro Gašparović i subotički biskup Ivan Penzeš.

Na kraju prvog dana zasjedanja u zagrebačkoj prvostolnici održana je misa zahvalnica povodom kanonizacije dvojice papa – Ivana XXIII. i Ivana Pavla II. koju je predvodio apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj Alessandro D’Errico. Glasnogovornik Ancić također je izvijestio novinare da je osnovana Hrvatska katolička mreža, krovna medijska kuća Hrvatske biskupske konferencije u kojoj se objedinjuju sve postojeće medijske kuće HBK: Hrvatski katolički radio, Informativna katolička agencija i Tiskovni ured HBK. Njima će se pridodati i Odjel za nove medije. Sjedište toga krovnog tijela bit će u zgradi HBK a ravnatelj će biti sadašnji glavni urednik HKR-a Anto Mikić. 

Potom se nazočnima obratio biskup Mrzljak, koji je rekao kako je na zasjedanju podnio izvješće o glavnim akcijama koje provodi Hrvatski Caritas kao što su božićna akcija “Za tisuću radosti”, Nedjelja Caritasa, Tjedan solidarnosti i zajedništva s Crkvom i ljudima u BiH. Predsjednik Hrvatskog Caritasa najavio je da Caritas u lipnju pokreće nacionalnu akciju “Spremni za dobro”. “Hrvatski Caritas na tragu svojega poslanja, a svjestan teških životnih okolnosti i produbljenja krize koja teško pogađa osiromašene obitelji, i u suradnji s partnerom Lidl Hrvatska, odlučio je pokrenuti akciju kojom im želi pomoći u nabavi novih školskih udžbenika za iduću školsku godinu budući da se u školskoj godini 2014/2015. u škole uvode novi udžbenici a dosadašnji se više neće koristiti. Na taj način znanja i vrijednosti usvojeni temeljem udžbenika koje napuštamo, kao i udžbenici sami, ostaju vrijedni da ih solidarnošću i odgovornošću pretvorimo u izvor novih spoznaja. Hrvatski Caritas se obraća svima koji žele i mogu pomoći da se u akciju Spremni za dobro uključe i daju svoj doprinos”, poručio je biskup Mrzljak. Ciljevi akcije su pomoć učenicima iz siromašnih obitelji koji neće biti obuhvaćeni drugim mehanizmima potpore; razvijanje svijesti o odgovornosti za stvoreno, ekološke svijesti u djece i mladih, svih građana RH; mobilizacija zajednice oko dobra, jačanje zajedništva, solidarnosti i vjere da zajedno možemo biti nositelji promjena nabolje, napose za najranjivije društvene skupine.

Što se tiče same provedbe akcije, biskup Mrzljak je istaknuo kako će Hrvatski Caritas pozvati škole i učenike da posljednjih dana nastave prikupe prvenstveno stare udžbenike i bilježnice – u osnovnim i srednjim školama na području RH. “U tome očekujemo potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstva zaštite prirode i okoliša, Ministarstva socijalne politike i mladih te gradskih i županijskih ureda za obrazovanje”, rekao je biskup. Također, u suradnji s partnerom u akciji LIDL-om Hrvatska tijekom lipnja građani će u sve trgovine LIDL-a moći donijeti stare udžbenike, bilježnice, časopise, letke i novine koje daruju Hrvatskom Caritasu za tu akciju. Mreža Lidlovih trgovina omogućit će široku dostupnost, nacionalnu pokrivenost i logističku povezanost u provedbi te humanitarne akcije. Sredstvima koja dobije za prikupljene stare udžbenike Hrvatski Caritas formirat će Fond za pomoć u nabavi školskih knjiga i pribora za osnovnoškolce i srednjoškolce iz siromašnih obitelji. Sredstva će korisnicima biti usmjerena preko mreže nad/biskupijskih Caritasa, rekao je biskup Mrzljak. 

Šesti susret hrvatskih i slovenskih katolika, izvijestio je također biskup Mrzljak, održat će se 6. rujna u Ludbregu. Misno slavlje će predvoditi zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić a propovijedat će jedan od slovenskih biskupa. Biskup Mrzljak je također novinare obavijestio kako je osnovan Nacionalni ured za katoličke osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj. Izvijestio je također kako sestre uršulinke u Varaždinu od ove godine pokreću katoličku osnovnu školu. To će biti četvrta katolička osnovna škola u Hrvatskoj, uz one u Šibeniku, Požegi i Zagrebu.

Biskup Župan govorio je o pripremama za Treću izvanrednu biskupsku sinodu koja će se održati u Vatikanu od 5. do 19. listopada ove godine a koja će imati za temu “Pastoralni izazovi za obitelj u kontekstu evangelizacije” nakon čega će se iduće godine održati Opća redovna Biskupska sinoda koja će imati za cilj iznaći operativne smjernice za pastoral osobe i obitelji. HBK je prikupio odgovore na upitnik s pitanjima koja omogućuju krajevnim Crkvama aktivno sudjelovanje u pripremi Izvanredne sinode te ih poslao glavnom tajniku Biskupske sinode nadbiskupu Lorenzu Baldisseriju. Na zasjedanju HBK podnesen je sažeti izvještaj o sadržaju poslanih odgovora. Biskupi su istaknuli važnost odgovarajuće priprave svećenika za rad s obiteljima prilagođen sadašnjim potrebama. 

Govoreći o radu Vijeća za katehizaciju i novu evangelizaciju, istaknuo je kako su biskupi prihvatili plan i program vjeronauka za trogodišnje srednje škole. Na zasjedanju je bilo govora i o Teološko-pastoralnom katehetskom kolokviju za svećenike koji se održava svake godine. Vijeće je prihvatilo prijedlog da u narednih nekoliko godina kolokvij bude posvećen ženidbenom pastoralu. Tema ovogodišnjeg kolokvija bit će priježenidbeni pastoral. Biskup Župan također je izvijestio kako će se Europski susret nacionalnih katehetskih ureda 2015. održati u Hrvatskoj. Mjesto i datum će biti naknadno objavljeni. Na zasjedanju je bilo riječi, izvijestio je biskup Župan, i o onim situacijama kada se prema vjeroučiteljima i vjeroučiteljicama odnosi s izvjesnom neprimjerenošću. Biskupi su istaknuli kako vjeroučitelji i vjeroučiteljice trebaju uživati isti status kao i ostali učitelji u osnovnim i srednjim školama. Naime, stiglo je više pritužbi da tomu nije uvijek tako i da se nastavu vjeronauka zapostavlja te da se satove vjeronauka stavlja u posljednje sate ili čak popodnevne sate. Biskupi su izrazili zabrinutost zbog toga te pozvali na poštivanje prava svih vjeroučitelja i vjeroučiteljica. 

Jedno od novinarskih pitanja na kraju tiskovne konferencije ticalo se i najavljenog dokumenta o rodnoj ideologiji. U odgovoru biskup Župan je rekao kako je dokument prošao, tako reći, prvo čitanje i sada je poslan na ocjenu stručnjacima bioetičarima a onda će biti upućen na drugo čitanje. Što se tiče poziva vjernika na predstojeće izbore za Europski parlament na tiskovnoj konferenciji se podsjetilo kako je Vijeće biskupskih konferencija Europske unije (ComECE) još u travnju uputilo Izjavu u kojoj se poziva vjernike i sve građane članice EU-a na izbore za Europski parlament, a koja je objavljena i u našim katoličkim medijima.

(IKA/Bitno.net)

The post Hrvatski biskupi pripremaju dokument o rodnoj ideologiji i njezinim opasnostima appeared first on Bitno.net.

Devetnica bl. Karlu Austrijskom uoči izbora za Europski parlament

$
0
0

Karlo Austrijski

Molitvena mreža mladih za obitelj poziva vjernike da se pridruže molitvi devetnice bl. Karlu IV. Austrijskom za izbore za Europski parlament 25. svibnja. 

“Vjerojatno te politika ne zanima i već ti je dosta lažnih obećanja i raznih manipulacija. Ipak, prijatelju, znaš li koliko su ti izbori važni za tebe, za mene – za našu domovinu? Stoga, želimo ti poručiti da na odluku koju zajedno donosimo 25. svibnja možeš utjecati upravo – ti! Kako? Na dva načina: molitvom i izlaskom na biralište. Kritiziramo i osuđujemo ljude koji nas predstavljaju u politici, a imamo li snage i hrabrosti za te iste ljude uzeti krunicu u ruke i moliti? Upravo to je naš prijedlog za bolje društvo i budućnost Hrvatske u EU. Pridruži nam se u devetnici Majci Božjoj, vjernoj odvjetnici našega naroda i blaženom kralju Karlu IV. Austrijskom (1916-1918), koji je svoju funkciju vladara Austro-ugarske razumijevao kao odgovornost prema Bogu i narodu te se zauzimao za siromašne i potrebite, što danas posebno ističe papa Franjo. Molimo za uspjeh nadolazećih izbora – da nam Gospodin da razboritost izabrati ljude koji će u Europskom parlamentu zagovarati i promicati kršćanske vrijednosti, na kojima je nastala Europska unija. Molimo Gospodina svi zajedno da oni koji će dobiti petogodišnji mandat budu odgovorni Bogu i narodu”, stoji u pozivu mladih katolika.

The post Devetnica bl. Karlu Austrijskom uoči izbora za Europski parlament appeared first on Bitno.net.

EU nije antikršćanski stroj, a većina Europljana je protiv radikalno liberalnih stavova – demokracija je na našoj strani

$
0
0

Bitno.net će u idućih nekoliko dana objaviti razgovore s nekoliko političara – kandidata za Europski parlament koji su svojom dosadašnjom aktivnošću pokazali da su nadahnuti i motivirani kršćanskim vrednotama. Imajući u vidu da smo kršćanski portal, zanimaju nas upravo takvi političari koje želimo predstaviti našim čitateljima. Odabrali smo one koji su se svojom dosadašnjom aktivnošću već profilirali u javnosti kao prepoznatljivi promicatelji i iskreni zagovornici vrijednosti na čijim temeljima je izgrađena autentična europska kultura.

Ladislav Ilčić

Ladislav Ilčić predsjednik je stranke Hrast i kandidat za Europski parlament za izborne liste broj 9 (Savez za Hrvatsku). Rođen je 4. kolovoza 1970. godine u Varaždinu gdje i danas živi. Po zanimanju akademski glazbenik, 1995. u Austriji završava stručnu edukaciju te postaje ovlašteni voditelj programa cjelovitog spolnog odgoja Teen STAR, koji provodi i u varaždinskoj gimnaziji od 1998. do 2008. Organizator je i voditelj niza radionica za stručnu izobrazbu voditelja programa te nekoliko desetaka skupova stručnog usavršavanja za prosvjetne djelatnike i za voditelje programa.

Jedan je od osnivača udruge Glas roditelja za djecu – GROZD koja je utemeljena 2006., a od 2008. godine predsjednik je te udruge. Od 2006. godine koordinira izradu, a kasnije predstavlja i zastupa u javnosti program zdravstvenog odgoja udruge GROZD. Danas udruga broji više od 40.000 članova.

Godine 2006. pokrenuo je građansku inicijativu ‘Potpisujem deklaraciju’ u kojoj je 202.409 hrvatskih građana potpisalo potporu ljudskim pravima iz Opće deklaracije o ljudskim pravima, vezanim uz obitelj, brak, život i roditeljstvo. Pokretač je i brojnih drugih akcija udruge GROZD koje su dobile široku potporu od hrvatskih građana, akademske zajednice i od svih većih vjerskih zajednica u Hrvatskoj, što samo potvrđuje da se radi o promociji općeljudskih vrijednosti koje su dobre za svakog čovjeka. Jedan je od osnivača Hrast-a. Oženjen je i otac petoro djece.

- Kako vidite poziciju i političku ulogu Hrvatske u Europskoj uniji?

Iako je Hrvatska mala, kršćani u EU mnogo očekuju od Hrvatske zbog sustava vrijednosti koji je dominantan kod nas. Dive se našem referendumu o braku i nadaju se da će Hrvatska doprinijeti većem prihvaćanju kršćanskih vrijednosti u daljnjem gospodarskom i društvenom oblikovanju Europske unije. Činjenica da je Hrvatska sad punopravna članica EU zasigurno pojačava utjecaj koji Hrvatska ima na odnose susjednih zemalja, poput BiH i Srbije, prema EU. To je dosta važno jer je nužno učiniti nešto za bolji položaj Hrvata u tim zemljama, pogotovo u BiH.

- Ako budete izabrani, na koji način ćete se zalagati za kršćanske vrijednosti u Europarlamentu?

Hrast – pokret za uspješnu Hrvatsku punopravni je član ECPM-a, Europskog kršćanskog političkog pokreta, jedne mlade europske stranke koja okuplja najangažiranije promotore kršćanskih vrijednosti u EP. Dosad su vjernici u EP bili previše pasivni, uglavnom su djelovali tako da su se branili od prilično maštovitog radikalno liberalnog lobija. Sad je vrijeme za proaktivno djelovanje. Jednako kao što smo u Hrvatskoj uveli prije 19 godina program cjelovitog spolnog odgoja Teen STAR i tako, nudeći svoj kvalitetni program, „porazili“ MAMOAIDS, ili kao što smo izradili izvrstan program zdravstvenog odgoja u udruzi Glas roditelja za djecu – GROZD i „porazili“ program Foruma za slobodu odgoja, ili kao što smo proaktivno krenuli u referendum za brak – tako ćemo i u Europskom parlamentu uvoditi nove načine funkcioniranja EU koji će više poštovati dostojanstvo svakog čovjeka.

- Koji su prioritetni ciljevi kojima se misliti posvetiti u svom radu?

Prvo – zastupanje onih odredbi EP-a koji će omogućiti bolji gospodarski i društveni razvoj Hrvatske. Zatim promocija nove gospodarske paradigme koja kao cilj ima bolji standard građana a ne isključivo novac. Naime, EU je dosta pretrpjela zbog poteza vodećih političara koji su, uzimajući novac kao jedini kriterij pri odlučivanju, podupirali velike međunarodne korporacije koje su nakon toga proizvodnju preselile na Daleki istok jer im je tamo jeftinija radna snaga. Ako uz novac, kao mjerilo uspješnosti gospodarstva stavimo i rast zaposlenosti i vlasništva, odnosno pad siromaštva i privatnog duga, onda je jasno da trebamo poticati razvoj malih i srednjih poduzeća jer samo ona mogu dugoročno osigurati zaposlenost u Hrvatskoj i EU. I na kraju, ali vjerojatno i najvažnije – sigurno ću se puno baviti temama kojima sam se i dosad uspješno bavio – brak, obitelj, odgoj, roditeljska prava…

- Kakva su vaša stajališta o rezolucijama kojima se u zadnje vrijeme članicama EU-a pokušava nametnuti gender ideologija (Zuber, Estrela…) i kako se mislite postaviti kao eurozastupnik prema takvim inicijativama?

Te su rezolucije pokušaj radikalno liberalnih lobija da svoju ideologiju nametnu svim državama članicama. Srećom, ni Estrela ni Zuber nisu uspjele u tome. Takve inicijative ignoriraju vrijednosno opredjeljenje većine europskih građana i perfidno rade protiv općeljudskih vrijednosti kao što su brak, obitelj i život. Kod takvih tema bit ću sigurno najaktivniji.

- Kako komentirate sve rašireniji euroskepticizam u Hrvatskoj i strah od mogućeg gubitka nacionalnog i kršćanskog identiteta u europskim integracijama?

Pogrešno je misliti da je EU antikršćanska mašina. Primjerice, čak i u Nizozemskoj većina ljudi ne smatra da je brak zastarjela institucija, dakle čak i tamo još žive općeljudske vrijednosti. U EU postoji mnogo ljudi kojima su kršćanske vrijednosti bliže od onih radikalno liberalnih. Dakle, demokracija je na našoj strani. No, nažalost, jednako kao i u Hrvatskoj, kršćani u EU nisu još dovoljno aktivni i organizirani. No, to se u zadnje vrijeme značajno mijenja nabolje. Osim toga, snage u EU koje se zalažu za federalizaciju EU dobit će značajno manje zastupnika na predstojećim EU izborima, a ojačat će snage, poput Hrasta i Saveza za Hrvatsku, koje smatraju da EU treba biti savez suverenih država. Na taj će način biti lakše promovirati nacionalni i kršćanski identitet.

- Kako ocjenjujete korist, ali i štetu koju Hrvatska ima od svog dosadašnjeg članstva u Uniji?

U proteklih deset mjeseci gotovo da nismo ni primijetili da smo u EU, no to je prvenstveno zbog potpune nesposobnosti hrvatske Vlade da iskoristi prednosti koje pruža članstvo u EU. Tek kad smijenimo ovu Vladu, moći ćemo realno uspoređivati korist i štetu od ulaska u EU.

- Kako vidite ulogu vjernika u suvremenoj demokraciji?

Aktivnost, edukacija, suvremen izražaj, poštivanje drugačijih ali hrabro i argumentirano iznošenje svojih stavova – mislim da je to ispravan put. Ako ćemo ići tim putem i zastupati Istinu, sigurno će situacija postajati bolja jer Istina uvijek pobjeđuje.

Bitno.net

The post EU nije antikršćanski stroj, a većina Europljana je protiv radikalno liberalnih stavova – demokracija je na našoj strani appeared first on Bitno.net.

Sveti Ivan Nepomuk, mučenik za ispovjednu tajnu

$
0
0

Na mnogim mostovima, osobito srednje Europe, pa i u našim krajevima, nalazi se često jedan svetački kip. Koga prikazuje? Svećenika u reverendi, roketi, s biretom na glavi, koji drži prst na ustima. Kao da sebi i prolaznicima želi naglasiti vrijednost šutnje, dužnost čuvanja povjerene tajne. To je kip sveca mostova i mučenika ispovjedne tajne svetog Ivana Nepomuka.

Ivan Nepomuk

Sveti Ivan rodio se u Pomuku, staro ime za današnji Nepomuk, u zapadnoj Češkoj, negdje između g. 1340-1350. Prve sigurne povijesne podatke o svecu imamo iz g. 1370., kad je kao praški klerik obavljao već službu javnog bilježnika. Za svećenika je zaređen oko g. 1380., a još iste godine imenovanjem čak iz Rima postavljen za župnika Sv. Gala u Pragu. U isto vrijeme obavljao je i službu tajnika i bilježnika nadbiskupa Ivana Jenštejna. Sve to govori da je bio izvanredna ličnost, kad je već kao mlad svećenik mogao obavljati tolike dužnosti.

Najvažnija i najodgovornija služba koju je u životu obavljao bila je da je postao generalni vikar energičnoga i pobožnoga nadbiskupa Jenštejna. Bilo je to baš u rujnu 1389. kad se razmahala tragična borba između nadbiskupa i despotskog kralja Vjenceslava IV., koji je nasilno želio prisvojiti crkvena dobra i postati potpuni gospodar Crkve u Češkoj. Kada je protiv kraljeve volje Ivan potvrdio izbor novog opata, razljućeni ga je kralj skupa s drugim svećenicima dao mučiti. Svi su oni bili podvrgnuti mučenju u kojem je sudjelovao sam kralj s bakljom u ruci. Ipak su pušteni na slobodu pošto su prije morali prisegnuti da će o svojoj torturi šutjeti. Iznimka je bila s Ivanom Nepomukom. On se kralju, valjda zbog svoga velikog ugleda, činio najopasnijim. Zato ga je kralj u noći s glasovitog mosta Karla IV. dao baciti u Vltavu i tako je Ivan poginuo kao mučenik. Tijelo mu je pronađeno te sahranjeno najprije u crkvi svetog Križa uz rijeku, a kasnije preneseno u katedralu sv. Vida u Pragu. Posjetitelji te divne gotske katedrale u njezinoj desnoj lađi mogu još i danas vidjeti mučenikov grob na kojem piše: Iohannes de Pomuk.  U vezi Ivanove smrti postoji i legenda koja govori da je Ivan bio ispovjednik kraljeve žene koju je savjetovao da strpljivo podnosi teški karakter svoga supruga. Kralj je želio znati što kraljica govori za vrijeme ispovijedi, no sv. Ivan Nepomuk je uporno to odbijao, jer kao svećenik ne smije odati ispovjednu tajnu. Papa Benedikt XIII. proglasio je 19. ožujka 1729. u Lateranskoj bazilici Ivana Nepomuka svecem i to mučenikom ispovjedne tajne.

Svetog Ivana Nepomuka smatraju zaštitnikom ispovjednika, zaštitnikom dobroga glasa. Kao takav naročito se štovao u Družbi Isusovoj u XVIII. stoljeću, jer je Družba tada bila mnogo klevetana. Ona je sv. Ivana Nepomuka dugo vremena častila kao svoga drugotnoga zaštitnika.

Sveca zazivaju u pomoć i protiv poplava, a u nekim su se brdskim krajevima na njegov blagdan održavale procesije s Presvetim Sakramentom. One bi išle do njegovih kipova na mostovima, gdje se molilo za njegovu svetačku zaštitu. Iz solidarnosti s njegovom zemaljskom domovinom Češkom, gdje se Crkva nalazi u veoma teškim prilikama, molimo svetoga Ivana Nepomuka, zaštitnika Češke, da svojom zaštitom bdije nad svojom domovinom.

Sveci.net/Bitno.net

The post Sveti Ivan Nepomuk, mučenik za ispovjednu tajnu appeared first on Bitno.net.

Skandalozna ponuda tvrtke neplodnim parovima: Putujte na Cipar na umjetnu oplodnju i izaberite spol djeteta

$
0
0

“To je moralno neprihvatljivo. Sramotno je da jedna danska tvrtka novac zarađuje na ovakav način”, rekao je socijaldemokrat Rasmus Horn Langhoff, predsjednik danskog parlamentarnog odbora za jednakost spolova

Foto: Shutterstock.com

Foto: Shutterstock.com

Danska tvrtka odnedavno nudi putovanja na Cipar gdje se bračni parovi boljeg imovinskog stanja mogu podvrći umjetnoj oplodnji uz istodoban odabir spola djeteta, zaobilazeći na taj način danske zakone i potičući žučne etičke rasprave, prenosi portal Narod.hr vijest s agencije HINA.

“Interes je velik”, kaže direktor tvrtke Kirurgirejser koja nudi umjetnu oplodnju, javlja danski list Jyllands-Posten a prenosi Hina.

Postupak koji stoji između 1900 i 8300 dolara obavlja se na Cipru, jer Danska izbor spola djeteta dopušta isključivo u slučajevima nasljednih genetskih poremećaja koji se prenose preko ženskog ili muškog djeteta. Spol bebe može se odrediti genetskim pokusom koji se obavlja na embriju nastalom in vitro ili preko sperme prije začeća.

Danski političari svih političkih struja kritizirali su ovakvu ponudu. “To je moralno neprihvatljivo. Sramotno je da jedna danska tvrtka novac zarađuje na ovakav način”, rekao je socijaldemokrat Rasmus Horn Langhoff, predsjednik danskog parlamentarnog odbora za jednakost spolova.

Predsjednik danskog Vijeća za etiku Jakob Bikler rekao je kako smatra da “treba poslati jasnu poruku da je izbor spola nerođenog djeteta nasilje prema čovječanstvu”.

Narod.hr | Bitno.net

The post Skandalozna ponuda tvrtke neplodnim parovima: Putujte na Cipar na umjetnu oplodnju i izaberite spol djeteta appeared first on Bitno.net.

Viewing all 41610 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>