Originalni bubnjar benda The Clash Terry Chimes objavio je nedavno autobiografiju i u njoj pisao o povratku katoličkoj vjeri u kojoj je kršten i sakramentalnom životu

S lijeva na desno: Pokojni pjevač The Clasha Joe Strummer, Terry Chimes i gitarist Mick Jones. Foto: screenshot
‘Čudnovati slučaj dr. Terryja i mr. Chimesa’ naslov je nedavno objavljene autobiografije u kojoj se prvi bubnjar kultnog punk benda The Clash Terry Chimes pozabavio svojim burnim životom, te među ostalim opisao i svoj povratak katoličkoj vjeri u kojoj je odgojen.
Chimes je svirao bubnjeve u prvoj postavi londonskog punk benda, snimio s njom debitantski album objavljen 1977. koji se danas u raznim anketama proglašava jednim od najboljih rock albuma uopće, a potom napustio skupinu. Vratio se 1982. kada su The Clash bili na vrhuncu slave da bi zamijenio bubnjara Toppera Headona koji je izbačen zbog ovisnosti o narkoticima. Chimes je nakon toga nakratko svirao i u Black Sabbath, te u još nekoliko bendova, a u međuvremenu je smirio svoj životni stil i počeo se baviti kiropraktikom. U ovom “smirivanju” ključnu ulogu je igrao povratak katoličanstvu. A taj povratak pokrenuo je čuveni kršćanski apologet C. S. Lewis, odnosno njegova knjiga “Mere Christianity” (u Hrvatskoj prevedena kao “Kršćanstvo nije iluzija”) koju je Chimes 1998. kupio na tržnici rabljenih stvari. Poglavlje koje mu je promijenilo život jest ono koje je Lewis napisao o grijehu oholosti.
“Poglavlje se zove Veliki grijeh. Taj veliki grijeh je oholost, tendencija koji svi imamo misleći da smo bolji od drugih. Uvijek sam znao za postojanje oholosti, ali mi nije bilo jasno zašto se o njoj piše kao o grijehu. Dok nisam shvatio da upravo oholost stoji na putu duhovnom razvoju”, napisao je Chimes u svojoj autobiografiji čije je fragmente prenio The Catholic Herald.
“Problem s ohološću jest da onaj koji pati od nje to uopće ne primjećuje. Lewis je napisao kako, ako si i napravio neki dobar čin, recimo pročitao duhovnu knjigu, molio se ili prestao piti alkohol, i ako si ponosan na to misleći kako si ‘duhovniji’ od drugih, sotona će zadovoljno trljati rukama jer te uhvatio u duhovnu stupicu iz koje je jako teško pobjeći”, nastavio je bubnjar i potom opisao djelovanje koje je čitanje o grijehu oholosti imalo na njega:
“Dok sam čitao te redove postajao sam svjestan da sam zatočen u toj stupici već 20 godina. Odložio sam knjigu i sjeo na sofu. Razmišljao sam o tome što sam upravo spoznao. Ono što se dogodilo nakon nekoliko minuta bilo je najčudesnije iskustvo u mom životu. Osjetio sam nazočnost koja je prolazila kroz mene u jakim valovima. U tom trenutku sve materijalno postalo je nevažno u usporedbi s tom nazočnošću. Cijeli moj svijet bio je srušen, a ja sam ostao izložen i malen. Istodobno, osjetio sam najveću moguću ljubav. Ova “nazočnost” znala je sve o meni i ipak me je voljela”, opisao je svoje duhovno buđenje i susret s kršćanskim Bogom Chimes.
“Za sebe si nas, Gospodine stvorio, i nemirno je srce naše, dok se ne smiri u tebi”, citat je sv. Augustina za kojeg Chimes kaže da savršeno odražava kako se osjećao u to vrijeme.
“Tada sam plakao, ali sam i jasno osjećao kako ću biti voljen do konca vremena i dalje. Moj život nikada više nije mogao ostati isti. Nakon toga sam odlučio potpuno promijeniti prioritete u svom životu.
U svojoj knjizi Chimes objašnjava i važnost koju katolički sakramenti imaju za njega. Opisao je kako je još kao dijete zajedno sa svojim prijateljima ukrao neki dio iz dućana s polovnim automobilima. Cijelu noć ga je mučila savjest zbog toga i htio je taj dio vratiti, ali njegovi prijatelji to nisu željeli čuti.
“Znao sam da je to krađa. Moj katolički odgoj govorio mi je da je to grijeh i uvreda za Boga. Nekoliko dana sam bio izvan sebe, roditelji nisu znali što mi je. Naposljetku, otišao sam s tim u ispovjedaonicu. Svećenik me natjerao da obećam da to neću više nikada učiniti i dao mi za pokoru nešto što sam morao napraviti doma. Kada sam napravio tu pokoru, osjetio sam kako mi je veliki teret pao s leđa. Htio sam izbjeći taj osjećaj loše savjesti cijeli svoj život. Dakle, unatoč onima koji kritiziraju katolički odgoj i sakrament ispovijedi, u mom životu su oni učinili puno dobrog”, zaključio je Chimes.
G. An. | Bitno.net
The post Bubnjar punk skupine The Clash u autobiografiji opisao svoj povratak Katoličkoj crkvi appeared first on Bitno.net.